Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#2989
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Am facut rost si de platbanda, acum am alta problema, cat de late fac rotile ?

#2990
mhdraghici

mhdraghici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2010

 pufarin, on 2nd November 2011, 18:33, said:

Am facut rost si de platbanda, acum am alta problema, cat de late fac rotile ?
Roti metalice cu diametrul de 275 mm pentru motosapele FG 315 E1D, FG 315 E2D, F 501 si motocultor F 560. Se ataseaza la acestea prin intermediul unor planetare.

Rotile metalice sunt prevazute cu pinteni pentru aderenta sporita la sol si inel special pentru fixat greutatea suplimentara.



Diametrul rotii fara pinteni 275 mm

Diametrul rotii cu pinteni 335 mm

Latimea rotii 100 mm

#2991
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Multumesc.

#2992
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 31.01.2010
@ Pufarin,
Da la ce trebuie rotile metalice?
Cu alea de guma nu`i suficienta tractiunea?


Grig

#2993
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Din pacate LC75-ul a venit cu roti mici pentru transport. Nu sant bune decat sa plimbi jucaria prin ograda.

#2994
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011
am io doua rotzi pentru motosapa .. de vanzare daca e interesat careva .

#2995
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Salutare
Azi am modificat plugul si am arat putin de proba, dar cam trage dreapta.Nu mult, dar suficient cat sa-mi creasca muschii neuniform :) .Din pacate s-a innoptat si n-am mai avut timp sa-l reglez.
Vreo parere de la cei care au mai arat...e normal?E plug ce rastoarna brazda pe dreapta, facut din "plastilina", de prietenii mei chinezi.
I-am schimbat cam tot,mai putin tabla brazdarului.De cum il probam, ceda cate ceva.I-am pus cutit de la un plug de tractoras.L-am facut reglabil 3D (in trei axe).Daca ma mai chinuiam putin il faceam 4D, dar nu-l mai gaseam. :D
Maine il programez la sedinta foto si postez.Mai trebuie sa-i fac si opritorul (roata).

#2996
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,593
  • Înscris: 31.01.2010

 pufarin, on 3rd November 2011, 18:22, said:

Din pacate LC75-ul a venit cu roti mici pentru transport. Nu sant bune decat sa plimbi jucaria prin ograda.

Aha, m`am speriat ca`s pentru ala mare!

Grig

#2997
liblingnic

liblingnic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2011

 pufarin, on 2nd November 2011, 18:33, said:

Am facut rost si de platbanda, acum am alta problema, cat de late fac rotile ?
20 cm latimea ideala , parerea mea.

@humarvd , nu pot sa-ti trimit mesaj , zice ca ai mesageria personala dezactivata.

#2998
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

 Ion_Bumbu, on 3rd November 2011, 20:52, said:

Aha, m`am speriat ca`s pentru ala mare!

Grig
Are si ala mare roti de metal dar le-am dat jos ca nu merg la arat. Cu ele montate ecartamentul este prea mare pentru arat.

#2999
vasile59

vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 23.09.2009

 sudest_om, on 3rd November 2011, 19:13, said:

Salutare
Azi am modificat plugul si am arat putin de proba, dar cam trage dreapta.Nu mult, dar suficient cat sa-mi creasca muschii neuniform :) .Din pacate s-a innoptat si n-am mai avut timp sa-l reglez.
Vreo parere de la cei care au mai arat...e normal?E plug ce rastoarna brazda pe dreapta, facut din "plastilina", de prietenii mei chinezi.
I-am schimbat cam tot,mai putin tabla brazdarului.De cum il probam, ceda cate ceva.I-am pus cutit de la un plug de tractoras.L-am facut reglabil 3D (in trei axe).Daca ma mai chinuiam putin il faceam 4D, dar nu-l mai gaseam. :D
Maine il programez la sedinta foto si postez.Mai trebuie sa-i fac si opritorul (roata).
Vrei sa spui ca s-a indoit cutitul sau brazdarul?

#3000
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
S-a indoit fierul pe care e fixat plugul.S-a indoit suportul piulitei care permitea reglajul pe inaltime (forfecarea fata de axa orizontala),s-a indoit cutitul care era defapt o tabla ordinara de cam 2-2.50mm.In plus nu se putea regla decat pe inaltime.
N-am gasit aparatul ca puneam poze.Poate maine...
I-am facut si roata opritoare pt. reglajul adancimii si tot cu ea fac si transportul.Azi am arat si merge foarte bine.Tin acceleratia cam la jumatate, fiindca am rotile cam mari.Putere are suficienta, aderenta e buna.Am arat peste radacinile de porumb si le scoate fara probleme numai ca se mai agata intre fiare si trebuie sa-l curat.Ar la 20 cm adancime.

#3001
costellilicamy

costellilicamy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 14.12.2010

 sudest_om, on 4th November 2011, 19:39, said:

S-a indoit fierul pe care e fixat plugul.S-a indoit suportul piulitei care permitea reglajul pe inaltime (forfecarea fata de axa orizontala),s-a indoit cutitul care era defapt o tabla ordinara de cam 2-2.50mm.In plus nu se putea regla decat pe inaltime.
N-am gasit aparatul ca puneam poze.Poate maine...
I-am facut si roata opritoare pt. reglajul adancimii si tot cu ea fac si transportul.Azi am arat si merge foarte bine.Tin acceleratia cam la jumatate, fiindca am rotile cam mari.Putere are suficienta, aderenta e buna.Am arat peste radacinile de porumb si le scoate fara probleme numai ca se mai agata intre fiare si trebuie sa-l curat.Ar la 20 cm adancime.
si eu am cumparat un plug de la dedeman si de vre-o saptamana tot schimb la fiare si suporturi.parca sant din plastelina.

#3002
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
@sudest_om cauta aparatul ala ca maine e azi.  :thumbup: Am nevoie de ideii ca vreau sa ii fac plug cu roata lu` ala micu.

#3003
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Azi am reusit sa termin o roata, latimea ei este de 15 cm si sper ca luni sa ma apuc si de cealalta roata.

Attached Files


Edited by pufarin, 05 November 2011 - 18:02.


#3004
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

 pufarin, on 5th November 2011, 08:25, said:

@sudest_om cauta aparatul ala ca maine e azi.  :thumbup: Am nevoie de ideii ca vreau sa ii fac plug cu roata lu` ala micu.
Am fost plecat si abia acum am venit.Bag acumulatorii aparatului la incarcat,dar abia maine pot sa pun pozele.Oricum nu cred ca mai ai chef sa lucri la ora asta. :)

#3005
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Dupa ce termin cu rotile ma apuc de plug. O sa razi dar acum sint chiar la lucru.

Edited by pufarin, 05 November 2011 - 21:09.


#3006
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Poze cu plugul modificat:

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate