Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#3007
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Am editat rudimentar o poza.Poate iti este de folos.

Attached Files



#3008
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Vad ca ai muncit ceva la el. Am niste pluguri chinezesti dar pentru motocultoar / tractor de 15 Cp si as vrea sa folosesc unul din ele dar mie frica ca sant prea mari pentru  ce poate asta micu.

#3009
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Daca are peste 7cp. poti ara la 20cm in sol lucrat peste an.Chiar daca e mare plugul, il reglezi sa taie brazda mai putin adanc si mai ingust.Mai mare e mai bun...doar esti barbat si stii asta :) .

#3010
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Nu are decat 6,5 Cp iar cu plugul mare nu ar fi de mirare sa stea asa.  :confuzzled:

Attached Files

  • Attached File  ass.gif   87.6K   139 downloads


#3011
liblingnic

liblingnic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2011

View Postpufarin, on 6th November 2011, 16:57, said:

Nu are decat 6,5 Cp iar cu plugul mare nu ar fi de mirare sa stea asa.  :confuzzled:
Crezi ca 6,5 cp. nu ajung pt. arat?

#3012
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Ajung, dar conteaza si plugul.  Am vazut ca folosesti un plug modificat, de la ce utilaj/producator este ?

#3013
liblingnic

liblingnic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2011

View Postpufarin, on 6th November 2011, 19:59, said:

Ajung, dar conteaza si plugul.  Am vazut ca folosesti un plug modificat, de la ce utilaj/producator este ?
Nu-i modificat , e constructie proprie , cutitul intradevar e de plug adevarat restul e manufactura.Am preferat sa-l construiesc eu decat sa dau banii pe table obosite si indoite la unghiuri nepotrivite.

#3014
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
De cutit ziceam si eu ca suportul cu sistemul de reglare am vazut ca este facut de tine.

Edited by pufarin, 07 November 2011 - 21:04.


#3015
liblingnic

liblingnic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2011

View Postpufarin, on 7th November 2011, 21:04, said:

De cutit ziceam si eu ca suportul cu sistemul de reglare am vazut ca este facut de tine.
O poza face cat o mie de cuvinte, am mai gasit astea prin calculator , dealtfel f. utile fiind si cu dimensiuni si diferite primplanuri , se vede clar ca e facut complect , mai putin acel cutit care am preferat sa fie un material tare.

Attached Files



#3016
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Vreau sa-mi fac roti mici,metalice, pt. motocultor.Dar sa fie mici,mici,tot mai mici (dar late de 30cm)...sa arate ca o trotineta. :D (diametru 30cm cu tot cu pinteni).Ma gandesc ca doar astfel pot scoate maximum de putere la o viteza mai mica.Vreau sa incerc sa ar la 30cm adancime, iar cu rotile pe care le am acum nu pot.Daca vreau sa-l scufund la mai mult de 25 trebuie sa-i cresc turatia pt. a-i mari puterea si ori ma fugareste (dar tot la 20-25cm),ori incepe sa patineze.fiindca rotile apuca sa rupa stratul de pamant.
Mai are cineva roti mici,sa-mi spuna si mie daca-i bine ce fac?

#3017
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postsudest_om, on 10th November 2011, 07:59, said:

Vreau sa-mi fac roti mici,metalice, pt. motocultor.Dar sa fie mici,mici,tot mai mici (dar late de 30cm)...sa arate ca o trotineta. :D (diametru 30cm cu tot cu pinteni).Ma gandesc ca doar astfel pot scoate maximum de putere la o viteza mai mica.Vreau sa incerc sa ar la 30cm adancime, iar cu rotile pe care le am acum nu pot.Daca vreau sa-l scufund la mai mult de 25 trebuie sa-i cresc turatia pt. a-i mari puterea si ori ma fugareste (dar tot la 20-25cm),ori incepe sa patineze.fiindca rotile apuca sa rupa stratul de pamant.
Mai are cineva roti mici,sa-mi spuna si mie daca-i bine ce fac?

De ce nu-i faci un cadru metalic din profil "U", de 100 sa zicem, la cadrul respectiv i-i atasezi ax cu roti, pe respectivul cadru asezi motosapa si o prinzi rigid de cadru, in locul rotilor originale adica direct pe axele sale pinioane "mici" iar pe axul rotilor adaptate pinioane "mari" si bineinteles lant intre ele, astfel cistigi putere, cistigi greutate si scazi viteza. Daca tot nu e destula greutate se pot atasa de cadru diverse greutati.
Acuma... la idei sintem buni toti insa de unde s-ar putea procura lant destul de solid sa suporte tractiunea? tot de la producatorii de motosape?

#3018
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Pai nu-i mai simplu sa-i fac alte roti? Daca o bag in cadru imi trebuie roti dintate pt lant, lant, rulmenti, asta ca sa nu mai zic ca ar trebui facut la ambele roti la fel.Un singur lant pe o parte ar putea sa nu duca.Ar arata ca un motocultor cu semi pareza. :D
Oricum, o roata e aproape gata.Va avea diametrul de 30 si latimea de 35, dar va calca doar pe varfuri,adica latimea devine activa pe masura ce se afunda.I-am facut crampoane de 7cm inaltime.Voi pune poze maine, ca acum abia mi-am strans uneltele.

#3019
liblingnic

liblingnic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2011

View Postsudest_om, on 10th November 2011, 07:59, said:

Vreau sa-mi fac roti mici,metalice, pt. motocultor.Dar sa fie mici,mici,tot mai mici (dar late de 30cm)...sa arate ca o trotineta. :D (diametru 30cm cu tot cu pinteni).Ma gandesc ca doar astfel pot scoate maximum de putere la o viteza mai mica.Vreau sa incerc sa ar la 30cm adancime, iar cu rotile pe care le am acum nu pot.Daca vreau sa-l scufund la mai mult de 25 trebuie sa-i cresc turatia pt. a-i mari puterea si ori ma fugareste (dar tot la 20-25cm),ori incepe sa patineze.fiindca rotile apuca sa rupa stratul de pamant.
Mai are cineva roti mici,sa-mi spuna si mie daca-i bine ce fac?
Daca cobori roata de diametru mic in brazda de 30 cm cum zici ca vrei sa ari ce vei face cu transmisia?Ma tem ca vei ramane cu roata din brazda suspendata sau cum spui ca o faci lata de 30cm vei avea si mai putina aderenta pe acea roata mergand pe pamantul proaspat arat.De ce nu umbli la diametrul fuliei de pe transmisie ca eu asa am facut , cu fulia modificata merge acu cu vit. a doua cum mergea cu fulia normala cu vit. antaia si nu-i decat cu 3 cm mai mare ca cea originala.

#3020
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006

View Postliblingnic, on 10th November 2011, 19:46, said:

Daca cobori roata de diametru mic in brazda de 30 cm cum zici ca vrei sa ari ce vei face cu transmisia?Ma tem ca vei ramane cu roata din brazda suspendata sau cum spui ca o faci lata de 30cm vei avea si mai putina aderenta pe acea roata mergand pe pamantul proaspat arat.De ce nu umbli la diametrul fuliei de pe transmisie ca eu asa am facut , cu fulia modificata merge acu cu vit. a doua cum mergea cu fulia normala cu vit. antaia si nu-i decat cu 3 cm mai mare ca cea originala.


Tot la garda fata de sol faceam referire, i-mi e teama ca o sa mearga cel putin tiris cu transmisia pe sol iar din alt punct de vedere nu o sa aiba aceasi "priza" cu solul avind roti mici, cu cit e roata mai mare cu atit e contactul mai mare cu solul, chiar si atunci cind sapa patinind, cu roti mai mici s-ar putea sa se transforme din nou intr-o motosapa, dar i-mi dau cu presupusul, oricum o sa termine "proiectul" si sigur o sa ne spuna si noua, mai sti? poate merge...

Acum inteleg de ce merge asa bine la arat WM-ul tau, fulia, ai facut alta sau cum...?

#3021
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Am transmisie cu pinioane sau roata melcata (secretul Ruris).
Eu am pamantul foarte nisipos si in brazda mi se imprastie, nu cade felii.In urma ramane brazda inchisa ca dupa frezare, asa ca urmatoarea trecere e pe pamant afanat (dreapta).Rotile mari au contact mai mare daca mergi cu pneuri.La astea metalice pintenii stabilesc aderenta.Roata din dreapta era tot timpul incarcata cu pamant, iar aderenta mai multa aveam la vecina, decat pe pamant.Maine va voi arata ce profil de pinteni am adoptat.Teoretic nu s-ar mai incarca.

#3022
liblingnic

liblingnic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 14.01.2011

View PostNickRvl, on 10th November 2011, 19:59, said:

Tot la garda fata de sol faceam referire, i-mi e teama ca o sa mearga cel putin tiris cu transmisia pe sol iar din alt punct de vedere nu o sa aiba aceasi "priza" cu solul avind roti mici, cu cit e roata mai mare cu atit e contactul mai mare cu solul, chiar si atunci cind sapa patinind, cu roti mai mici s-ar putea sa se transforme din nou intr-o motosapa, dar i-mi dau cu presupusul, oricum o sa termine "proiectul" si sigur o sa ne spuna si noua, mai sti? poate merge...

Acum inteleg de ce merge asa bine la arat WM-ul tau, fulia, ai facut alta sau cum...?
E alta fulie , strunjita sau scobita mai pe inteles atasata peste cea originala.

#3023
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Inca nu le-am terminat.Mai trebuie sa le fac suduri de intarire.Nu stiu daca mai pot sa le probez zilele astea ca a inceput sa ninga.

Attached Files



#3024
NickRvl

NickRvl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 30.10.2006
"sudest_om" - Am inteles cum e cu pamintul si toate celelalte insa tot astept ceva imagini/detalii sau film? atunci cind vei face proba, iar cu zapada asta e "trebe si asta"

"liblingnic" ai postat pe aici pe undeva cum ai facut? ai reusit sa o centrezi bine vad, nu bate, e o idee... i-mi amintesc doar de "alexbjorg" (sper sa nu incurc) ca si-a modificat fulia cu una de lemn.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate