Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

MOTOSAPA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5875 replies to this topic

#2773
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Va salut
In prima poza,in stanga jos, e o freza ce pare ca deschide rigole (vaduri).A vazut cineva ,la vanzare,asa ceva?

Attached Files



#2774
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Cam asa:

Attached Files



#2775
sorin1966simion

sorin1966simion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 10.03.2007
REVIN cu rugamintea mea de la Mesaj #2736.Nu sunt prea dumirit si nici nu prea am fost bagat in seama.Sunt forumisti vechi si meseriasi dar poate sunt in vacanta.Pe mine ma interesa unde ar trebui sa umblu,sa reglez pe baza unor principii generale de functionare daca nu se poate la obiect.

#2776
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Cred ca pe la carburator ai probleme. Sunt simptome de amestec combustibil prost realizat. Daca era de acelasi tip cu al meu ti-as fi zis sa citesti aici: http://www.pro-bike....u-motorul-rece/ Citeste,totusi, s-ar putea sa fie util.

#2777
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

Quote

@sorin1966simion:Am umblat si la arculetele de la acceleratie,inclusiv la parghia sub forma de arc de cerc actionata de cablul de acceleratie.
Ti-am raspuns si atunci.Daca ai incercat sa remediezi si nu era de acolo, trebuia sa continui sa postezi pt. a primi si sprijinul celorlalti.Unii chiar sunt priceputi.
Ca o completare...cu referire la ce am citat din postul tau, e posibil sa fi dereglat acceleratia centrifugala (regulatorul de turatie).Unele motosapatoare au un dispozitiv actionat centrifugal, care alimenteaza automat cu benzina atunci cand scade turatia din cauza solicitarii la freza,roata...,pt a compensa.Unul din arculete are sarcina asta.cand e bine intins (rigid) turatia in sarcina e mai mare si invers.
Explica si tu mai amanuntit si pune si o poza, ca s-ar putea rezolva.Fiecare firma, sau model,are particularitatile sale.

#2778
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

 sudest_om, on 8th August 2011, 07:29, said:

Va salut
In prima poza,in stanga jos, e o freza ce pare ca deschide rigole (vaduri).A vazut cineva ,la vanzare,asa ceva?
N-am vazut, dar ma gandisem sa-mi fac ceva de genul asta pentru plantat cartofi si ingropat (raritat) porumbi. Daca ma hotatrasc, va tin la curent.

#2779
adydc1

adydc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2011
salutare
am citit de vreo doua ori tot ce s-a scris pe aici ..
de la primavara voi avea nevoie de o scula cu care sa lucrez vreo 2000 metri patrati de solarii
mie mi-a intrat in cap Honda f560, pe aici am vazut ca nu se prea vorbeste de motocultoarele honda.....
asta pentru ca nu sunt bune sau pentru ca sunt prea scumpe?
ce ziceti F560 va face fata la suprafata asta?
sunt alte scule mai bune la aproximativ acelasi pret?
(eu m-am gandit sa investesc vreo 15.000 lei in sculele ce ma vor ajuta la munca adica motocultor plus cateva accesorii)
multumesc anticipat pentru raspunsuri

#2780
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 31.01.2010
In primul rind e vb de pret.
Am vazut`o si eu si era asa frumoasa ca`ti era mila sa
o bagi in brazda! Eu am luat insa ceva Ruris 750
ca era la promotie si era pe la 1/2 din pretul Honda.
Momentan merge OH insa daca nu ai aparat de sudura
o sa cam injuri la ala . Mai e inca o pb cu unii vinzatorii de scule, garantia,
e de 2 ani insa trebuie sa mergi cu magaoaia la verificare la sediul service.
La mine insemna un drum de 100Km la 1 luna,6luni ,1an parca.
Altfel pierzi garantia! Eu am pierdut`o ca magaoaia are 110Kg.
Asta e!
La suprafata aia eu zic sa dai o cautare cu Google dupa "tractoras 8cp" sau "Pachet motocultor 8cp"  .


Grig

#2781
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
@adydc1:
Daca nu te deranjeaza sa fie second hand, si cunosti si putina mecanica,sau te ajuta cineva,in banii pe care esti dispus sa-i cheltuiesti,gasesti motocultoare adevarate,cu motoare Lombardini,Honda (categoria grea),Landini...care au si multe accesorii (remorca,plug,prasitoare...).Daca vrei sa le achizitionezi ulterior,e bine sa vezi de-acu' ce preturi "fantasmagorice" defileaza pe la comercianti.(Remorca 600Kg-6000 lei;remorca 1000kg-10.000lei; plug reversibil-800-1000lei...)

#2782
adydc1

adydc1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.07.2011
f810 e categoria grea la honda? exista alt motocultor mai puternic?
daca ne referim la motoare am intrebat la honda si ziceau ca se pot pune si alte motoare pe motocultoare nu doar cele cu care vin echipate...
am gasit un motor de la honda de 10 cp care se poate pune pe F810 de exemplu

#2783
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Pai, cand cautam eu un motocultor de vreo 10cai, tot la Honda am dat fuga, da' la fel de repede si'napoi.Cel mai puternic pe care-l aveau era de vreo 9 cai,parca, si pe site-ul lor tot asta era prezentat ca fiind la categoria grea.
Pt ce ziceai ca-ti trebuie,e suficient de puternic si versatil, iar de fiabilitate...Honda e Honda nu Ruris facut in China trecut prin Italia si adus in Romania (vorbesc despre lucrul meu).
Dar daca vrei,vrei si iar vrei lucru nou, bravo tie,ca-ti permiti.Pregateste o geanta incapatoare daca platesti numerar,sau un pix cu pasta noua, daca scrii vreun CEC si zi-ne si noua, sa te invidiem...si sa te felicitam.
Am si eu un motor Honda pe o motosapatoare mica,iar cei 4,5 cai pe care ii are sunt suspect de "la fel" cu cei 5,5 cai pe care ii avea motorul pe care il inlocuieste (Tecumseh- Centura).Sunt multi comercianti care umfla caracteristicile produselor, ca sa "dea mai bine".

#2784
bogmil

bogmil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 01.03.2011

 Ion_Bumbu, on 10th August 2011, 13:42, said:

In primul rind e vb de pret.
Am vazut`o si eu si era asa frumoasa ca`ti era mila sa
o bagi in brazda! Eu am luat insa ceva Ruris 750
ca era la promotie si era pe la 1/2 din pretul Honda.
Momentan merge OH insa daca nu ai aparat de sudura
o sa cam injuri la ala . Mai e inca o pb cu unii vinzatorii de scule, garantia,
e de 2 ani insa trebuie sa mergi cu magaoaia la verificare la sediul service.
La mine insemna un drum de 100Km la 1 luna,6luni ,1an parca.
Altfel pierzi garantia! Eu am pierdut`o ca magaoaia are 110Kg.
Asta e!
La suprafata aia eu zic sa dai o cautare cu Google dupa "tractoras 8cp" sau "Pachet motocultor 8cp"  .


Grig
Salut d-nu Ion, si eu am magaoaie din asta, si sa stii ca nu am pierdut garantia pt ca am mers cu certificatul si atat. Sunt multumit de ea, pacat ca nu am putut achizitiona niste roti. Toate bune!

#2785
niqn102

niqn102

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 08.08.2011
Salutari tuturor.

De ceva timp tot am citit topicul acesta, si desi vad ca Ruris este o marca nu foarte recomandata, eu ma gandesc sa imi iau un Ruris R650H. motor Honda, 6.5 cai. transmisia pe ax melcat. pe net vad ca bate spre 28-29-30 de milioane (vechi), dar l-am vazut in Hornbach cu vreo 26. garantie la trasmisie (adica singura parte care ar fi Ruris) e de 3 ani, iar la cutite, 5 ani. de motor, fiind Honda, nu imi fac probleme.

Voi ce parere aveti ? peste tot pe unde l-am vazut ei zic ceva de genul: "Motocultorul R650H este motocultorul Nr. 1 in Romania si a beneficiat de cele mai multe imbunatatiri de la lansarea sa pe piata. In prezent are capacitatea de a indeplini si cele mai inalte cerinte ale utilizatorului. Comod la manevrare si fiabil, il veti putea utiliza si in cele mai grele conditii de mediu."

Cei din Hornbach mi-au zis la fel, cum ca n-ar fi avut nicio problema/plangere de la vreun cumparator, legata de acest tip de motocultoare.

Ma intereseaza sa frezez, sa pregatesc gradinile pentru legume, dar in special as vrea sa-i atasez roti si un plug de scos cartofii.

#2786
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
http://magrit.ro/?page_id=21 Si ei nici macar nu-i zic "motocultor". Ce va pot spune eu e faptul ca n-am gasit pana acum pe cineva care sa aiba motosapa sau motocultor Magrit si sa se planga de ceva. Personal am facut o revizie (insotita de mici reparatii) la una ca asta http://magrit.ro/?page_id=14 dar cu motor in doi timpi. La probe am ramas incantat de cat de bine e realizat raportul de transmisie si echilibrarea dinamica a motosapei. Preturile din pacate nu le cunosc, dar puteti suna.

#2787
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
@nign102:
Inainte sa-l cumparati, cautati caracteristicile motorului pe site-ul producatorului:Honda.S-ar putea sa aveti o surpriza in ceea ce priveste puterea aceea de 6.5 cp.Motorul e cumva GCV190?.
Incercati aici
Pt. Ruris,minciuna e o practica frecventa.

#2788
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
@nign102: la banii respectivi ai atatea si atatea optiuni. Cum de te-ai oprit la Ruris. Vrei motosapa, cauti una cu transmisie pe curele. Vrei motocultor, cauti un Loncin sau ceva din familia lui.

#2789
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
uite ca eu nu sunt de acord ca trebuie sa fie neaparat pe curele. Eu sunt multumit de transmisia pe axul melcat. domnu Doctor a scris aici despre "micile mofturi" ale unei motosape Pubert pe curele si sincer problemele de la Pubertul ala nu difera cu nimic fata de una cu ax melcat sosita din chitai si etichetata ( indiferent ca este eticheta de Ruris, Bronto, Sezenkyrali sau cum s-or mai numi ).
Eu dupa patru ani de lucru intens cu o motosapa ma gandesc sa oschimb cu una cu  transmisia facuta din fonta ( asta de aluminiu este c-am roasa pe exterior de la atatea buruieni, piesele din interior se vad de nici nu zici ca am tras de ea sa bengane )

#2790
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 21.12.2006
Ei uite ca eu nu am nimic impotriva unei motosape cu ax melcat dar nu o pot recomanda pentru ca nu am lucrat cu asa ceva, nu am asa ceva si sunt foarte multumit de cea cu transmisie pe curele (Viking VH540 care se gaseste si acum in banii de care dispune @nign102). In plus, nu am vazut sau auzit pe cineva sa spuna ca i s-a tocit ceva la ea sau a cedat ceva la ea, decat eventual cablurile de la comenzi (mie mi s-a dus cablul de aceleratie si l-am schimbat, piesele gasindu-se in magazinele Stihl) sau cate o curea. In nici un caz nu implica costuri majore la remedierea acestora. Insa de axuri melcate uzate am auzit. Nu spun ca nu sunt bune doar ca eu nu o pot recomanda ceva in necunostinta de cauza.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate