Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Goana dupa iluzii

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Acum ceva timp am dat peste aceasta melodie, Parazitii- Goana dupa iluzii, melodie in care ma regasesc la ora actuala. Aproape vers cu vers descrie starea de lucruri in care ma aflu. Asta m-a facut sa imi pun intrebarea: de ce toate astea? De ce alergam dupa iluzii? Fie ca sunt materiale sau spirituale alergam dupa iluzii cautand fericirea, fericire ce tine o clipa doar si apoi plecam iar dupa o noua iluzie. Vrem o slujba mai buna, o masina mai scumpa, o femeie mai frumoasa, 5 copii nu unul, unloc in rai cat mai aproape de GOD.... si toate aste pentru a descoperii mai tarziu inutilitatea lor... Avem posibilitatea de a ne oprii din cursa asta nebuna? Cum?


Quote

Femeia ta e o straina care se f**e la munca

Tu n-o mai f**i, n-ai timp, esti obosit, ea nu-i de stanca – inca

Va mai iubiti, ce p**a mea, usor de zis

A mai ramas obisnuinta si umbra unui vis

Pleci in vacanta 10 zile la trei ani

E pentru bani, e pentru viitor comun creat pentru americani

Iti dai viata pentru firma, ai un bonus la doua luni

Esti cel mai bun, daca cedezi te internam la nebuni

Suna trei telefoane odata, cravata te ia de gat, cat de urat

Dar te gandesti ca esti de-abia la inceput

Detesti metroul, faci un leasing si platesti chirie,

Stai in periferie si te crezi un fericit la o mie

Ai aer conditionat si un LCD in wc

E sarbatoare cand ai vodka si berea la rece

Bancile pandesc, platesti, e un sistem insensibil

Tre` sa stam legati pe termen lung – e incredibil

Mergem cu viteza legala, ducem copii la scoala, avem ceata pe ochii si mintea goala

Suntem ademeniti perfid intr-o capcana letala

Ne cataram turbati pe o scara sociala ireala

Timpul inseamna bani si doar cu bani o sa te astepte

Cand o iei de jos descoperi socat ca lipsesc trepte


Sa fie asta omul modern?

#2
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Ce varsta ai?
Cultura muzicala nu prea ai daca starea ta de spirit se modifica la: Parazitii

#3
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Ete fassss. Nu se modifica starea de spirit ci pur si simplu m-am regasit in melodia asta. Lucrez ca disperatul 25 de zile pe luna, sefu' ma preseaza cu lucrarile, nu prea mai am timp de viata personala, bancile asteapta lunar sa le dau jumate din salariu. Acum ma gandesc la momentul in care o sa o iau in jos si o sa dau peste treptele lipsa. Sper ca aceste trepte lipsa nu sunt oamenii pe care i-am calcat pentru a urca.

Ps. ce inseamna cultura muzicala?

Edited by eu_unul, 27 September 2009 - 23:21.


#4
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Cultura Muzicala: Toata muzica pe care ai ascultat-o in viata ta. Chiar incepand de mic bebelus.

#5
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 eu_unul, on 28th September 2009, 00:20, said:

Ete fassss. Nu se modifica starea de spirit ci pur si simplu m-am regasit in melodia asta. Lucrez ca disperatul 25 de zile pe luna, sefu' ma preseaza cu lucrarile, nu prea mai am timp de viata personala, bancile asteapta lunar sa le dau jumate din salariu. Acum ma gandesc la momentul in care o sa o iau in jos si o sa dau peste treptele lipsa. Sper ca aceste trepte lipsa nu sunt oamenii pe care i-am calcat pentru a urca.




Ce descrii tu este normalitatea,este viața cu suișurile și coborîșurile ei,este cea ce se întîmplă cu toată lumea
A, că unii din noi ,doresc un alt fel de viață,asta e speranța fiecăruia  și în același timp motorul care ne mînă spre realizările cu care ne v'om mîndrii la bătrînețe
Dar în același timp,vreau să te întreb pe tine,care este varianta la nebunia pe care o trăim cu toții și pe care o denumim -viață? O viață vegetativă?Atunci pentru ce avem inteligență?

#6
x37t0

x37t0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.09.2009
"Vad vise-ntrupate gonind dupa vise pana dau in morminte ce-asteapta deschise."

#7
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

 sorin520, on 28th September 2009, 05:15, said:

Ce descrii tu este normalitatea,este viața cu suișurile și coborîșurile ei,este cea ce se întîmplă cu toată lumea

e normalitatea pentru ca asa e viata majoritatii oamenilor sau pentru ca e cursul natural al evenimentelor, al evolutiei umane?

Quote

A, că unii din noi ,doresc un alt fel de viață,asta e speranța fiecăruia  și în același timp motorul care ne mînă spre realizările cu care ne v'om mîndrii la bătrînețe
Da, stiu ca asa e dar ma tem ca urmarind aceste teluri nu ma voi bucura de ce e acum si aici.

Quote

Dar în același timp,vreau să te întreb pe tine,care este varianta la nebunia pe care o trăim cu toții și pe care o denumim -viață?
Nu am o varianta la viata. Daca aveam eram probabil un guru.

Quote

O viață vegetativă?
Nu, o viata in care sa am mai mult timp pentru lucrurile ce imi dau sentimentul de implinire.

Quote

Atunci pentru ce avem inteligență?
  Poate o avem degeaba.

#8
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 eu_unul, on 29th September 2009, 00:20, said:

e normalitatea pentru ca asa e viata majoritatii oamenilor sau pentru ca e cursul natural al evenimentelor, al evolutiei umane?

Da, stiu ca asa e dar ma tem ca urmarind aceste teluri nu ma voi bucura de ce e acum si aici.
Nu am o varianta la viata. Daca aveam eram probabil un guru.
  Nu, o viata in care sa am mai mult timp pentru lucrurile ce imi dau sentimentul de implinire.

  Poate o avem degeaba.


Știu și eu?E normalitate pentru că de la invenția banului,oamenii au vrut să se bucure de ce aduce el,dar și pentru că în viață ai și greutăți nu numai bucurii Și asta e cam de 7000 de ani,s'au schimbat doar aspectele exterioare
Greșești te poți bucura,dar ,mai intens și în mai puțin timp
La un moment dat,după ce ai trecut de un prag psihologic,ajungi  la impresia că poți să lași totul și să începi de la 0,și că doar lenea te împiedică să faci asta
Parcă Eliade spunea,că după revenirea din India,totul era mai calm,mai plăcut,mai odihnitor și dacă nu putea să se relaxeze,doar gîndul la peștera din Himalaya unde trăise un timp, îl relaxa total

#9
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

 eu_unul, on 28th September 2009, 00:07, said:

Acum ceva timp am dat peste aceasta melodie, Parazitii- Goana dupa iluzii, melodie in care ma regasesc la ora actuala. Aproape vers cu vers descrie starea de lucruri in care ma aflu. Asta m-a facut sa imi pun intrebarea: de ce toate astea? De ce alergam dupa iluzii? Fie ca sunt materiale sau spirituale alergam dupa iluzii cautand fericirea, fericire ce tine o clipa doar si apoi plecam iar dupa o noua iluzie. Vrem o slujba mai buna, o masina mai scumpa, o femeie mai frumoasa, 5 copii nu unul, unloc in rai cat mai aproape de GOD.... si toate aste pentru a descoperii mai tarziu inutilitatea lor... Avem posibilitatea de a ne oprii din cursa asta nebuna? Cum?




Sa fie asta omul modern?


Nu este asa de greu sa te opresti, mult mai greu este sa faci fata curentului din jurul tau dupa ce te opresti.

#10
Showoff

Showoff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 274
  • Înscris: 02.10.2007

 exorcistul, on 28th September 2009, 00:11, said:

Ce varsta ai?
Cultura muzicala nu prea ai daca starea ta de spirit se modifica la: Parazitii
N-are nicio legatura varsta si cultura lui muzicala. Vorbeste despre mesajul transmis si, ca si mine, se regaseste in el.
Si eu dau jumatate de salariu la banci, muncesc foarte mult si abia ma mai bucur de cate ceva.
Asta e viata, pana la urma. Sau...asta este sistemul.
Sclavie moderna  <_<

#11
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 Showoff, on 30th September 2009, 07:25, said:

Si eu dau jumatate de salariu la banci, muncesc foarte mult si abia ma mai bucur de cate ceva.
Asta e viata, pana la urma. Sau...asta este sistemul.



Scuze!
Mie mi se pare corect să cumpăr de banii pe care îi am
Nimeni nu e obligat să îmi dea ceva gratuit,sau pentru faptul că exist!
Iar dacă nu mă gîndesc acum ,din ce voi trăi la bătrînețe,nici nu pot să am, atunci, pretenții

#12
Showoff

Showoff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 274
  • Înscris: 02.10.2007

 sorin520, on 30th September 2009, 12:33, said:

Scuze!
Mie mi se pare corect să cumpăr de banii pe care îi am
Nimeni nu e obligat să îmi dea ceva gratuit,sau pentru faptul că exist!
Iar dacă nu mă gîndesc acum ,din ce voi trăi la bătrînețe,nici nu pot să am, atunci, pretenții
Si mie mi se pare la fel de corect, dar totusi...
Nu spun sa-ti dea gratuit, dar nici cu camata. Dobanda creste lunar iar salariile scad, si asta este o problema majora pentru orice om dependent de sistemul monetar.

#13
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 Showoff, on 30th September 2009, 12:48, said:

Si mie mi se pare la fel de corect, dar totusi...
Nu spun sa-ti dea gratuit, dar nici cu camata. Dobanda creste lunar iar salariile scad, si asta este o problema majora pentru orice om dependent de sistemul monetar.


Trăim în capitalism! Ideile de bază sunt:plusvaloarea(nu camăta) și concurența
Să nu uit:Și capacitatea de a alege,sau dacă vrei decizia de a cumpăra(liberul arbitru)al cumpărătorului

#14
OldNo7

OldNo7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 08.12.2008

 exorcistul, on 28th September 2009, 00:11, said:

Ce varsta ai?
Cultura muzicala nu prea ai daca starea ta de spirit se modifica la: Parazitii


  Nu te supara, dar nu toata lumea "vibreaza" la Guta si Salam.

#15
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 OldNo7, on 30th September 2009, 14:17, said:

Nu te supara, dar nu toata lumea "vibreaza" la Guta si Salam.

Scuze!!!!!!!!! Ești sexist????????
Ce cauți aici?

#16
Atheist

Atheist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.10.2008
"Cea mai buna forma de sclavie este aceea in care sclavul nu vede gratiile"


Noi actionam ca individ si ca masa, masele schimba lumea, individul se adapta.. dar daca invidiul nu vrea sa schimbe ceva, masa de schimbare nu reia dar doar un individ poate sa opuna si sa castige impotriva unei mase..

makes sense?

Edited by Atheist, 30 September 2009 - 23:56.


#17
OldNo7

OldNo7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 08.12.2008

 sorin520, on 30th September 2009, 17:56, said:

Scuze!!!!!!!!! Ești sexist????????
Ce cauți aici?
Se accepta. Doar in masura in care tu esti pasarea phoenix.
Inca nu stiu, dar cand o sa aflu, fac publica revelatia.

#18
sorin520

sorin520

    OM

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,572
  • Înscris: 05.09.2008

 OldNo7, on 1st October 2009, 08:51, said:

Se accepta. Doar in masura in care tu esti pasarea phoenix.
Inca nu stiu, dar cand o sa aflu, fac publica revelatia.


Nu te sfătuiesc!
Doamnele(domnișoarele) e foarte sensibile la sentimente

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate