Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Bruxism

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
O sa te obisnuiesti. Incearca sa sugi ceva, niste bomboane mentolate de preferat, atunci cand ti-e greata.

#20
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010

 ripper, on 1st June 2012, 18:52, said:

O sa te obisnuiesti. Incearca sa sugi ceva, niste bomboane mentolate de preferat, atunci cand ti-e greata.
revin, acum e ok, m-am obisnuit si o port fara probleme non stop cat sunt acasa..si cand dorm. :thumbup:  
inca nu pot deschide gura prea mult, sper insa ca in cateva zile sa se vada imbunatatiri

#21
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010
intrebare: in cat timp se presupune ca ar trebui sa se vada imbunatatiri sa pot deschide gura mai mult? e o luna de cand sunt in starea asta si nimic :( doctorita vede, insa ma cheama 60 de km numai sa se mai uite in gura mea si atat... nu stiu ce sa mai cred, sa ma duc si in alta parte sa cer o parere?

#22
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Dute la o clinica de chirurgie maxilofaciala, trebuie gasita cauza care iti determina problema de deschidere a gurii.

#23
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010

 lordlukas87, on 12th June 2012, 17:26, said:

Dute la o clinica de chirurgie maxilofaciala, trebuie gasita cauza care iti determina problema de deschidere a gurii.
am fost insa m-a redirectionat la medic stomatolog
astazi am intrebat medicul, in cat timp se vad rezultate? raspuns: o viata intreaba am strans din dinti si acum vreau sa imi revin asa repede? ca poate sa imi dea sa iau si pastile insa mai bine lasam sa isi revina incet...
nu stiu ce sa mai zic...mai stau sa vedem ce se intampla

#24
ravendark

ravendark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.08.2005
poate metoda de tratament propusa nu a fost buna. Multi medici recomanda si fac gutiere vacuumformate ca asa au vazut ca se practica. E o intreaga stiinta cu disfunctiile temporo-mandibulare si splinturile se fac dupa o analiza riguroasa de preferabil cu electromiograful. Zic sa ma incerci la altcineva pentru o a doua opinie.

#25
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010

 ravendark, on 21st June 2012, 01:36, said:

poate metoda de tratament propusa nu a fost buna. Multi medici recomanda si fac gutiere vacuumformate ca asa au vazut ca se practica. E o intreaga stiinta cu disfunctiile temporo-mandibulare si splinturile se fac dupa o analiza riguroasa de preferabil cu electromiograful. Zic sa ma incerci la altcineva pentru o a doua opinie.
cred ca asta o sa si fac...pana in momentu asta, nicio schimbare :(

#26
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010
iata ca am revenit sa va tin la curent cu situatia mea: din luna mai de cand mi s-a confectionat gutiera contra bruxismului nu s-a mai produs nicio schimbare, nicio modificare, maxilarul e inca blocat.
am hotarat sa ma mai duc la alt medic, chirurg maxilo-facial  sa mai cer o parere. Acesta mi-a spus ca nu am ce face, toata viata o sa raman cu maxilarul asa blocat, e o problema care se intalneste din ce in ce mai des la femei intre 20-35 ani.
Mi-a recomandat totusi sa fac si un RMN sa fim siguri ca nu exista fragmente de catrilaj in articulatie, plus cateva analize la sange ( factor reumatoid, VSH, Vit prot C ) si sa incerc si fizioterapia, poate am noroc si se mai imbunatateste starea mea.

asta nu e raspunsul pe care mi-l doream, nu pot sa cred ca nu se poate face nimic si eu o sa raman toata viata cu maxilarul blocat. cum o sa ma mai pot duce la dentist in situatia in care nu mai pot deschide gura decat 1-2 cm? Posted Image

#27
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Oana, dar tu nu trebuie sa porti si aparat dentar?

Mie asta mi-au recomandat, gutiera+aparat.

#28
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010

 River_Song, on 16 octombrie 2012 - 12:29, said:

Oana, dar tu nu trebuie sa porti si aparat dentar?

Mie asta mi-au recomandat, gutiera+aparat.

au mentionat unii medici de aparat... mi-au spus ca ar fi nevoie pentru a corecta ocluzia ( daca zic bine ) insa nu s-a concretizat nimic
tu porti?

#29
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Nu inca, planuiesc sa-mi pun acum, in decembrie, mie mi-au zis ca e obligatoriu pentru a corecta  ocluzia.

#30
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Si cum te hranesti?
Ai probleme la mestecat?

Eu nu am bruxism dar mai demult imi sarea maxilarul, simteam la ureche cand se intampla asta si era foarte dureros, nu puteam deschide gura ...de ceva vreme nu mai amprobleme,probabil era o deficienta de vitamine...

#31
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
N-are legatura cu vitaminele, erau alte probleme. Daca ai grija, n-o sa mai sara. Dar daca fortezi, vei vedea cum iese si acum la fel.
Ai grija cand caști! :P

#32
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010
de hranit pot sa ma hranesc, ca pot deschide max 2 cm gura.cam asa a debutat si pb mea la inceput pana s-a agravat si am ajuns in aceasta situatie. dar pb e ca mai mult de atat nu pot deschide si nu stiu cum o sa ma mai pot duce la stomatolog :(

#33
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Consult la un chirurg la o clinica de chirurgie maxilofaciala sa ti se puna un diagnostic si apoi te poti interesa despre variante de tratament.

#34
oana_mis

oana_mis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.07.2010

 lordlukas87, on 17 octombrie 2012 - 09:31, said:

Consult la un chirurg la o clinica de chirurgie maxilofaciala sa ti se puna un diagnostic si apoi te poti interesa despre variante de tratament.

tocmai am fost, raspunsul pe care l-am scris mai sus este de la chirurg maxilo-facial :(
chiar nu stiu incotro sa o mai iau

#35
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
La un profesor doctor de pe la vreun centru universitar. Daca-ti spune acelasi lucru, imi pare rau.

#36
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Nu am vazut un diagnostic medical, sau gresesc eu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate