Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Inlocuire rulmenti masina de spalat

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006
Buna ziua,

Am intrebat aici http://forum.softped...p;#entry7088960
cum se schimba rulmentii de la o masina de spalat rufe. Nu am primit nici un raspuns...

Am cautat pe internet reparatori de masini de spalat din BU care mi-au zis ca "deplasarea/constatarea" costa 30 lei si repararea intre 1.8 - 3.5 milioane ...daca trebuie schimbat si axul. Unii se laudau ca folosesc rulmenti SKF, altii ca au rulmenti originali, un altul onest..."nu schimb rulmenti fiindca rulmentii care se cumpara din RO nu sunt fiabill"

Am demontat masina de spalat (amator) si am observat ca pe axul de la cuva de inox sunt niste bile...erau de la primul rulment spart. In plus, pe axul de la cuva de inox a ramas lipit, deasupra lagarului din bronz care etanseaza cu simeringul aferent  ...un inel interior al primlui rulment dinspre cuva.
Am discutat cu un  amic care tocmai a inlocuit rulmentii masinii de spalat ai lui...o sa taiem inelul interior cu un flex....si apoi mai vedem la cote.

Daca este sa platesac 2-3 milioane la meseriasi si treisute de mii "deplasarea si constatarea"..mai bine cumpar o masina noua.

Un "meserias" de masini de spalat era din cartierul meu...tot dorea 30 lei tarif de deplasare pentru constatare...chiar daca m-am oferit sa-l transport cu taxiul pe cheltuiala mea.


Apropo... ce masina de spalat  recomandati cu termen de garantie 3 ani si cu trimis  masina mea veche de spalat la reciclare?


Despre  masini de spalat gasiti aici: http://www.ukwhitego...?...ries&cid=11

Edited by gabicen, 24 September 2009 - 00:23.


#2
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci vrei sa inlocuiesti rulmentii la aia veche sau sa-ti cumperi una noua, ca nu am inteles exact !!??

#3
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

View Postcspot, on 24th September 2009, 01:46, said:

Deci vrei sa inlocuiesti rulmentii la aia veche sau sa-ti cumperi una noua, ca nu am inteles exact !!??

Vreau sa inlocuiesc rulmentii si simeringul aferent de la asta veche asa cum am facut si cu balamaua de la usa si rezistenta (amator).

Chestia este ca doamna mea se uita ca "gaina in lemne" la masina din baie/balcon/hol  facuta bucati si "apreciaza pozitiv" ca eu am demontat masina de spalat dar ea vrea masina de spalat functionala pana sambata. Cand am cunoscut-o, cu multi ani in urma, avea o copaie din plastic unde spala rufele si multe rani pe maini de la frecat....

Glumesc...iti inchipui ca femeile ar face scandal...prin cuvinte marunte... ca nu le merge masina de spalat?

Pe rulmentii...sau ce au m-ai ramas din ei pe lagarul de capacul cuvei am pus spray de degripare. O sa-i tratez maine cu un ciocan..
Pe axul de la cuva de inox a ramas, deasupra lagarului din alama care intra pe presetupa, numai inelul interior al rulmentului pe care o sa-l tai cu un flex.

A-si dori sa inlocuiesc rulmentii si presetupa (simeringul) la aia veche...si daca curge apa...sa ne cumparam o masina de spalat noua...ieftina, simpla, buna si fiabila...zice doamna.

Ai ceva recomandari de masini care nu au avut nevoie de service in garantie sau asemenea la pretruri cuprinse intre 800-1000 lei?

#4
gilica1

gilica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2008

View Postgabicen, on 24th September 2009, 04:21, said:

Vreau sa inlocuiesc rulmentii si simeringul aferent de la asta veche asa cum am facut si cu balamaua de la usa si rezistenta (amator).

Chestia este ca doamna mea se uita ca "gaina in lemne" la masina din baie/balcon/hol  facuta bucati si "apreciaza pozitiv" ca eu am demontat masina de spalat dar ea vrea masina de spalat functionala pana sambata. Cand am cunoscut-o, cu multi ani in urma, avea o copaie din plastic unde spala rufele si multe rani pe maini de la frecat....

Glumesc...iti inchipui ca femeile ar face scandal...prin cuvinte marunte... ca nu le merge masina de spalat?

Pe rulmentii...sau ce au m-ai ramas din ei pe lagarul de capacul cuvei am pus spray de degripare. O sa-i tratez maine cu un ciocan..
Pe axul de la cuva de inox a ramas, deasupra lagarului din alama care intra pe presetupa, numai inelul interior al rulmentului pe care o sa-l tai cu un flex.

A-si dori sa inlocuiesc rulmentii si presetupa (simeringul) la aia veche...si daca curge apa...sa ne cumparam o masina de spalat noua...ieftina, simpla, buna si fiabila...zice doamna.

Ai ceva recomandari de masini care nu au avut nevoie de service in garantie sau asemenea la pretruri cuprinse intre 800-1000 lei?


Buna ziua,
Ti-am dat si ieri mesaj pe PM dar nu stiu dc nu a ajuns. Rulmentii ptr FL 243 sunt 6202zz si 6203zz, simeringul 22x40x8,5mm. Ai scutit pana la 150 de lei manopera. Calitatea rulmentilor conteaya dar hotaratoare este cea a simeringului. Ai grija sa nu ciupesti axul cand tai inelul interior al rulmentului spart. Daca ai jocuri poti chernerui axul. Din experienta, dupa inlocuire ar trebui sa te mai tina minim 2 ani.
Masina noua iti recomand Gorenje. Spor la treaba si daca maiai intrebari da-mi PM.
Gilica1

#5
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,879
  • Înscris: 27.06.2006

View Postgilica1, on 25th September 2009, 10:00, said:

Buna ziua,
Ti-am dat si ieri mesaj pe PM dar nu stiu dc nu a ajuns. Rulmentii ptr FL 243 sunt 6202zz si 6203zz, simeringul 22x40x8,5mm. Ai scutit pana la 150 de lei manopera. Calitatea rulmentilor conteaya dar hotaratoare este cea a simeringului. Ai grija sa nu ciupesti axul cand tai inelul interior al rulmentului spart. Daca ai jocuri poti chernerui axul. Din experienta, dupa inlocuire ar trebui sa te mai tina minim 2 ani.
Masina noua iti recomand Gorenje. Spor la treaba si daca maiai intrebari da-mi PM.
Gilica1

Multumesc pentru PM si informatiile exacte.

Abia astazi am montat masina la loc si acum FUNCTIONEAZA.
Am vrut sa raspund dupa ce o asamblez...

Multumesc inca o data...

#6
VasileIon

VasileIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.05.2008

View Postgilica1, on 25th September 2009, 09:00, said:

Buna ziua,
Ti-am dat si ieri mesaj pe PM dar nu stiu dc nu a ajuns. Rulmentii ptr FL 243 sunt 6202zz si 6203zz, simeringul 22x40x8,5mm. Ai scutit pana la 150 de lei manopera. Calitatea rulmentilor conteaya dar hotaratoare este cea a simeringului. Ai grija sa nu ciupesti axul cand tai inelul interior al rulmentului spart. Daca ai jocuri poti chernerui axul. Din experienta, dupa inlocuire ar trebui sa te mai tina minim 2 ani.
Masina noua iti recomand Gorenje. Spor la treaba si daca maiai intrebari da-mi PM.
Gilica1

Salut am si eu aceeasi problema (Tot modelul FL 243).
Am mai pus problema aceasta si aici:bigwhitegrin:

Cum pot sa scot rulmentii de pe ax? Multumesc anticipat.:unsure:

Attached Files



#7
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
cum pot scoate rulmentii de la cuva, la o masina de spalat Indesit ? partea din fata nu se demonteaza ( nu are nici un surub, pare sudata ). trebuie scos tot tamburul pe sus ? eu unul nu vad alta posibilitate.

#8
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008
am si eu o mica intrebare...am o masina de spalat bosch model wfl2060. am gasit pe youtube un filmulet mot-a-mot despre cum se schimba rulmentul, problema e unde gasesc rulmenti ptr masina mea de spalat?imi poate recomanda cineva un site sau un magazin de unde pot comanda? am gasit unul in anglia dar cel mai ieftin kit e 37 lire...la banii astia o fac la un meserias si nu ma doare capul. imi poate spune cineva unde pot comanda un kit pt rulmenti?

#9
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 24.06.2006

View PostSirRaffy, on 26th June 2011, 09:06, said:

problema e unde gasesc rulmenti ptr masina mea de spalat?
rulmentii aia nu sunt numai pentru masini de spalat, sunt folositi si-n alte aplicatii

demonteaza-i si vezi ce scrie pe ei sau daca nu se vede masoara-i cu sublerul sau du-i la orice magazin serios de rulmenti, ca-i gasesti acolo

#10
SirRaffy

SirRaffy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 19.05.2008

View Postdan210, on 26th June 2011, 11:43, said:

rulmentii aia nu sunt numai pentru masini de spalat, sunt folositi si-n alte aplicatii

demonteaza-i si vezi ce scrie pe ei sau daca nu se vede masoara-i cu sublerul sau du-i la orice magazin serios de rulmenti, ca-i gasesti acolo

am vazut in filmuletul de pe youtube ca dupa ce se schimba rulmentii se pune la imbinarea cuvei o garnitura...stie cineva unde se poate gasi o astfel de garnitura?

#11
gilica1

gilica1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 11.08.2008

View PostSirRaffy, on 26th June 2011, 17:04, said:

am vazut in filmuletul de pe youtube ca dupa ce se schimba rulmentii se pune la imbinarea cuvei o garnitura...stie cineva unde se poate gasi o astfel de garnitura?
Buna seara
Daca te uiti aici:http://81.169.162.205/ersatzteilland-p1710h253s258-Bosch-172686-Lagersa.html, vei vedea marca rulmentilor si simeringul. Poti avea surpriza ca masina ta sa fie made in Poland si sa fie echipata cu alti rulmenti si simering, asa ca este mai corect sa desfaci masina, extragi rulmentii si simeringul si-i masori. Daca ii cumperi de kla un magazin specializat  de rulmenti te costa pana in 60 de lei inclusiv simeringul, altfel ii poti comanda de aici:www.trioda.ro te duci pe cautare aparat, Bosch wfl 2060, rulmenti si accesorii si gasesti tot kitul la 158.50 lei. garnitura de la imbinarea cuvei nu iti trebuie, doar simeringul si rulmentii. Iti tr un atach cu imaginea explodata a masinii tale poate te ajuta, daca doresti precizari  PM.
Succes ,
Gilica

Attached Files



#12
adrianboy

adrianboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 15.02.2006

View PostVasileIon, on 2nd February 2010, 12:08, said:

Salut am si eu aceeasi problema (Tot modelul FL 243).
Am mai pus problema aceasta si aici:bigwhitegrin:

Cum pot sa scot rulmentii de pe ax? Multumesc anticipat.:unsure:

Hehe... Deci nu sunt singurul cu FL-243 - 500 cu rulmentzi bulitzi...
Pana la rulmenti s-a mai rupt si fulia, am schimbat-o de doua ori.

Cand au picat rulmentii am ales sa cumpar o masina noua

#13
mai_76

mai_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 14.12.2008
Salut! Am o mașină de spălat Arctic și-n fiecare an merg cu ea la depanator să-i schimbe rulmenții și simeringul.
Anul ăsta aș vrea să-i schim eu. Aș dori să aflu reperele rulmenților, că vreau să iau lucruri de calitate.
Mașina e Arctic BA800+

#14
IonutRaiciu

IonutRaiciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 09.02.2015
Salutare!
Dețin o mașină de spălat marca Bauknecht model WA Plus 64 TDi fabricație 2012
La programul de centrifugare chiar și la 400 RPM aceasta scoate un zgomot foarte foarte mare un huruit. (parcă ar fi un tren de marfă în trecere) la 1400RPM nu poți sta în baie de zgomot, dar nu trepidează. Când mișc de cuvă și ridic în sus aceasta se deplasează pe direcția în care ridic cu vro 5 mm cam așa (adică are un fel de joc)
Căutând mai aprofundat am văzut că ar fi rulmenții uzați care sunt 2 la număr.
Cum se prezintă problema: Cuva este încapsulată și carcasa este prinsă prin 2 cleme pe orizontală (adică o clemă în stânga una în dreapta)
Se pot înlocuii acești rulmenți? (bineînțeles nu de către mine, de către un „meșter”)
După descrierea de mai sus ce piese ar mai fi uzate în acest segment (rulmenți, ax, etc)
Vă scriu aici pentru că vreau să evit situația în care mi se va zice că „ Domne e și Y defect și X și trebuiesc schimbate”, am mai avut o mașină de spălat care am dus-o la reparat și pentru 2 perii de carbon am fost taxat cu 150 lei cu manoperă și nu nu perii de carbon originale care costau la Zanussi 70 lei

Vă mulțumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate