Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 

Nokia X6

- - - - -
  • Please log in to reply
632 replies to this topic

#19
HyperCata

HyperCata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 28.10.2006
Aceiasi Marie cu alta palarie. 5800 cu facelift. Sa vedem la ce pret apare.

#20
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,047
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststokarit_s, on 3rd September 2009, 11:54, said:

Telefonul suprem ? :lol:
De unde ai dat copy/paste la articol ?

Pai cu 450 de euro imi cumpar Samsung Omnia HD care bate acest model la toate capitolele.

Nokia se poate apuca de cultivat cereale. :roflmaofast:
Pentru cei care vor sa asculte multa muzica si vor sa fie legala telefonul e o optiune buna. In Romania e cam greu sa vinzi servicii gen Comes with Music. Tare cred ca in Romania il vor lansa fara Comes with music la un pret semnificativ mai mic.

View PostHyperCata, on 3rd September 2009, 12:52, said:

Aceiasi Marie cu alta palarie. 5800 cu facelift. Sa vedem la ce pret apare.
Pai e un upgrade destul de decent ... camera e posibil sa fie semnificativ mai buna (posibil senzor mai mare decat la 5800, ca la N97 mini), 32 GB de memorie, ecran rezistent la zgarieturi si capacitiv, homescreen configurabil, mai ingust ... e cam tot ce as vrea de la un telefon in momentul de fata. Posibil cel mai interesant telefon de pe piata din punctul meu de vedere (Omnia HD e ceva mai dotat, dar parca cam mare - si diferentele la dotari nu ma atrag chiar asa de tare)

Edited by utopium, 03 September 2009 - 13:54.


#21
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
practic e un update la 5800 :D
marfa ca vine cu camera de 5 mpx, ecran capacitiv, 32 de gb memorie si scratch-resistant glass surface;
de asemenea la design arata ceva mai bine decat 5800 si daca vine si fara comes with music, il vad la un pret de 350 de euro in romania :)

#22
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View Poststokarit_s, on 3rd September 2009, 10:54, said:

Telefonul suprem ? :lol:
De unde ai dat copy/paste la articol ?

Pai cu 450 de euro imi cumpar Samsung Omnia HD care bate acest model la toate capitolele.

Nokia se poate apuca de cultivat cereale. :roflmaofast:

Noi stim ca iti place Samsung dar ..se pare ca inca nu ti-ai luat Omnia HD..e prea scump sau strugurii is prea acrii?
Pana invata Samsung sa faca telefoane mai dureaza ceva, apropo s-au rezolvat problemele cu omnia hd care nu te lasa sa instalezi aplicatii pt s60v5? doar cateva acolo ca sa ii ia ochii, se pare ca nokia il bate la capitolul asta de il asculta cu urechea, degeaba e dotat daca nu poti sa te folosesti de el..e cam degeaba.

Telefonul imi place dar dotarile nu sunt suficient de multe ca sa ma faca sa ma scap de 5800.
Am vazut ca i-au pus ecran capacitiv , din pacate nu se ridica la nivelul celui de pe Iphone si aici cred ca trebuia lucrat un pic mai mult la symbian.
Ca design mi se pare mai reusit decat 5800, daca vroiau sa rupa gura targului trebuiau sa ii puna un ecran mai mare , un proc mai puternic , RAM  de 256 MB, dar au lasat tot ca la 5800.

Edited by tkd29, 03 September 2009 - 23:11.


#23
user_y48

user_y48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.09.2009
Urat telefon

#24
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
450 euro....la noi o sa apara cel putin la 2500 ron.SCUMP!!

#25
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Posttkd29, on 4th September 2009, 00:07, said:

Pana invata Samsung sa faca telefoane mai dureaza ceva, apropo s-au rezolvat problemele cu omnia hd care nu te lasa sa instalezi aplicatii pt s60v5? doar cateva acolo ca sa ii ia ochii, se pare ca nokia il bate la capitolul asta de il asculta cu urechea, degeaba e dotat daca nu poti sa te folosesti de el..e cam degeaba.
Intradevar Nokia isi respecta renumele de producator ce acorda atentie in asamblarea aparatelor.
Nokia N97 cel putin, este simbolul Nokia pt ce inseamna respect fata calitate.
Dar cam redundant acum cand utilizatorii s-au obisnuit sa schimbe telefonul in fiecare an, sau la 6 luni.
Deja nu mai pun asa multi accent pe cat de rezistent e.

View Posttkd29, on 4th September 2009, 00:07, said:

Ca design mi se pare mai reusit decat 5800, daca vroiau sa rupa gura targului trebuiau sa ii puna un ecran mai mare , un proc mai puternic , RAM  de 256 MB, dar au lasat tot ca la 5800.
Stii, ceri cam multe de la un telefon ce se vrea un Nokia 5800 cu capacitiv  :lol: (X6 = Xpress Music 6000?).
Dar 256 RAM? Ce sa faca Symbian 5th cu atata cand toate pana acum (modelele Nokia) au 128 RAM, si se descurca cu atata.
Procesorul nu stricau daca il ridicau la 600Mhz. ARM-ul din E72, sau din 5600.

Un lucru pe care se vor da banii... Ecranul capacitiv, in rest toate celelalte functii le gasesti la 5800 sau N97.

#26
evil_k1d

evil_k1d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 28.09.2008

View PostDheus, on 4th September 2009, 20:55, said:

Intradevar Nokia isi respecta renumele de producator ce acorda atentie in asamblarea aparatelor.
Nokia N97 cel putin, este simbolul Nokia pt ce inseamna respect fata calitate.
Dar cam redundant acum cand utilizatorii s-au obisnuit sa schimbe telefonul in fiecare an, sau la 6 luni.
Deja nu mai pun asa multi accent pe cat de rezistent e.


Stii, ceri cam multe de la un telefon ce se vrea un Nokia 5800 cu capacitiv  :lol: (X6 = Xpress Music 6000?).
Dar 256 RAM? Ce sa faca Symbian 5th cu atata cand toate pana acum (modelele Nokia) au 128 RAM, si se descurca cu atata.
Procesorul nu stricau daca il ridicau la 600Mhz. ARM-ul din E72, sau din 5600.

Un lucru pe care se vor da banii... Ecranul capacitiv, in rest toate celelalte functii le gasesti la 5800 sau N97.
Degeaba ar ridica frecventa procesorului la 600 mhz. Performantele telefonului nu vor creste semnificativ. Un Nokia 5630 cu procesor de 600 mhz are performante identice cu un 6120 cu procesor de 369 mhz. Dupa cum am mai spus, as fi vrut un ARM Cortex A8.

#27
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Posttkd29, on 4th September 2009, 00:07, said:

Noi stim ca iti place Samsung dar ..se pare ca inca nu ti-ai luat Omnia HD..e prea scump sau strugurii is prea acrii?
Pana invata Samsung sa faca telefoane mai dureaza ceva, apropo s-au rezolvat problemele cu omnia hd care nu te lasa sa instalezi aplicatii pt s60v5? doar cateva acolo ca sa ii ia ochii, se pare ca nokia il bate la capitolul asta de il asculta cu urechea, degeaba e dotat daca nu poti sa te folosesti de el..e cam degeaba.

Telefonul imi place dar dotarile nu sunt suficient de multe ca sa ma faca sa ma scap de 5800.
Am vazut ca i-au pus ecran capacitiv , din pacate nu se ridica la nivelul celui de pe Iphone si aici cred ca trebuia lucrat un pic mai mult la symbian.
Ca design mi se pare mai reusit decat 5800, daca vroiau sa rupa gura targului trebuiau sa ii puna un ecran mai mare , un proc mai puternic , RAM  de 256 MB, dar au lasat tot ca la 5800.
Samsung Omnia HD il consider un punct de referinta pe partea de Symbian.

Pana o sa realizezi cine impune ritmul si performanta in momentul de fata pe partea de telefonie mobila o sa mai treaca 10 ani.

Ca un info iti spun ca eu vreau sa imi cumpar HTC Hero sau Palm Pre.

Edited by stokarit_s, 05 September 2009 - 14:52.


#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,047
  • Înscris: 14.08.2007

View Poststokarit_s, on 5th September 2009, 15:37, said:

Samsung Omnia HD il consider un punct de referinta pe partea de Symbian.

Pana o sa realizezi cine impune ritmul si performanta in momentul de fata pe partea de telefonie mobila o sa mai treaca 10 ani.

Ca un info iti spun ca eu vreau sa imi cumpar HTC Hero sau Palm Pre.
Chestia nu e doar sa faci cel mai bun telefon ca specificatii, ci sa faci un telefon care sa aiba si vanzari excelente. Nu cred ca Omnia HD se vinde la fel de bine ca 5800, chiar daca din punct de vedere a specificatiilor e mult superior. De fapt e printre Symbianurile cu cele mai slabe vanzari probabil (nu stiu daca se va apropia vreodata de succesul unui N95, E71, N82, 6120, 5800). Evident, motivul principal e diferenta de pret. De aceea un telefon cu anumite dotari, nu neaparat de top, dar suficiente pentru majoritatea pietei, la un pret acceptabil, poate fi mai bun si sa aduca mai mult profit decat un telefon foarte dotat dar scump. Momentan eu nu am vazut nici un concurent serios pt Nokia 5800 (la pret comparabil), ceea ce imi spune multe despre capacitatea concurentilor. Iar 5800 se pare ca a ajuns la vreo 8 milioane de telefoane vandute. X6 insa, la pretul anuntat, va fi mult mai greu de impus pe piata. Depinde cat de bine reactioneaza lumea la chestia cu Comes with Music. La cei obisnuiti sa downloadeze muzica de pe iTunes/Amazon/etc s-ar putea sa prinda. In Romania e putin probabil sa prinda. Eu zic ca atat timp cat un producator detine cam 50% din cota de piata, e destul de clar cine impune ritmul. Poate ca in SUA ritmul e impus de iPhone, Blackberry, Palm Pre si G1, dar in Europa momentan vanzarile lor nu sunt deloc spectaculoase. Iar Samsung inca nu m-a convins ... singurele 2 Samsunguri pe care am pus mana pana acum, doua modele de mare succes (pt Samsung) de altfel, mi s-au parut slabutze (desi relativ bine dotate, erau greu de folosit si lente). E drept, HD-ul suna a naibii de bine ca specificatii, poate cel mai bine din telefoanele actuale ... dar probabil ca nu as da atatia bani pe un telefon. Iar daca te uiti pe Emag la cele mai vandute telefoane o sa vezi ca N97 e destul de mult in fata ca vanzari desi e la acelasi pret. Daca ritmul si performanta ar fi impuse de Samsung, atunci lumea ar prefera Samsungul, mai ales cand e la acelasi pret cu telefonul de top de la Nokia.

Edited by utopium, 06 September 2009 - 00:20.


#29
klaudyu44

klaudyu44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 03.10.2008
Se pare ca noul Nokia X6 va veni si in versiunea fara Comes With Music.Versiunea de 32 gb se va lansa pe 12 noiembrie si va costa 870 $ aproximativ 2500 ron si va veni cu serviciul muzical.Versiunea de 16 gb va fi disponibila la 565 $ adica 1600 ron,cred ca 1800 cu taxe,un pret convenabil si va fi disponibil din 23 februarie 2010.

Edited by klaudyu44, 09 September 2009 - 09:40.


#30
Go.go.man

Go.go.man

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 29.12.2005
germanos o sa vanda X6 din Q1 din 2010....sincer as fi preferat ca NOKIA sa vina cu o versiune 5800 v2, sau 5530 v2 cu ecrane capacitive decat cu acest x6, ar fi rupt piata in felul asta....

Edited by Go.go.man, 12 September 2009 - 15:52.


#31
Rockrider

Rockrider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.07.2009

View Postklaudyu44, on 9th September 2009, 10:38, said:

Se pare ca noul Nokia X6 va veni si in versiunea fara Comes With Music.Versiunea de 32 gb se va lansa pe 12 noiembrie si va costa 870 $ aproximativ 2500 ron si va veni cu serviciul muzical.Versiunea de 16 gb va fi disponibila la 565 $ adica 1600 ron,cred ca 1800 cu taxe,un pret convenabil si va fi disponibil din 23 februarie 2010.
O Sursa? :D
Daca va fi asa sigur va fi urmatorul meu telefon! Numai sa vad cum se tine in mana ca daca se tine ca Iphone de nu poti umbla cu o singura mana pe el tot 5800 va ramane pe lista mea de achizitii :)

#32
Tendon

Tendon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.01.2007
pretul dat de nokia este unul umflat bine de tot , in momentul in care care apare va fii clar mai ieftin , probabil spera ca toti sa strigam ' vai ce pret bun '. dar din fericire trebuie sa tina cont si de concurenta

#33
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Atat timp cat Nokia are fraieri ei care cumpara telefonul doar ca scrie Nokia pe el atunci isi permit sa umfle preturile.

View PostGo.go.man, on 12th September 2009, 15:51, said:

germanos o sa vanda X6 din Q1 din 2010....sincer as fi preferat ca NOKIA sa vina cu o versiune 5800 v2, sau 5530 v2 cu ecrane capacitive decat cu acest x6, ar fi rupt piata in felul asta....
Sau unul rezistiv dar foarte bun cum este cel de pe Samsung S8000 Jet (la fel de sensibil la atingere ca unul capacitiv).

Edited by stokarit_s, 13 November 2009 - 11:39.


#34
gherghe81

gherghe81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 01.07.2008

View PostTendon, on 13th November 2009, 16:23, said:

pretul dat de nokia este unul umflat bine de tot , in momentul in care care apare va fii clar mai ieftin , probabil spera ca toti sa strigam ' vai ce pret bun '. dar din fericire trebuie sa tina cont si de concurenta


La ce politica de preturi duc magazinele de specialitate la noi in tara , cu siguranta cand va aparea acest model va avea un pret foarte mare , care va scadea semnificativ dupa 5 - 6 luni .

#35
do_it

do_it

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 18.05.2007
Am inteles de aici de la magazine (Dublin) ca va fi lansat in jurul craciunului... sa vedem la ce preturi... Am un iPhone 3G si in general sunt multumit de telefon dar este cam "incomod" de purtat in buzunar, si depind tot timpul de PC (iTunes) ca sa pun ceva pe telefon si daca vreau sa trimit/primesc ceva prin bluetooth ... nu se poate... abia astept sa pun mina pe X6 ca sa fac comparatia intre ele... ca sa ma decid. Din ce am vazut pe youtube despre X6... sunt placut impresionat...

#36
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,529
  • Înscris: 16.12.2006
da se va lansa in luna decembrie, aveti aici mai multe informatii: http://www.gsmarena....g-news-1285.php

Guys, get ready for the big news: Nokia's first device equipped with a capacitive touchscreen has started shipping.

You can head for the nearest store and check if the Nokia X6 is already waiting for you there since the device should be available in a number of countries across the world.

Yesterday we told you that UK and Finland will be the first to get it but according to Nokia the list will be much longer - Nokia X6 will initially be sold in Europe, Africa, Eurasia and the Middle East. So, as expected both Americas will have to wait a bit more.

The specs of X6 look so tempting. What you get is a 3.2" capacitive touchscreen, 32GB internal storage and a 5 megapixel autofocus sharpshooter. Also aboard there is a GPS receiver and support for Wi-Fi, HSDPA and Bluetooth.

The specs list is long enough to make you dream of the X6 but there are also some deal breakers. For instance, you get no memory card slot (fine, the inbuilt amount of memory is monstrous but memory cards are more convenient), the processor seems outdated placed next to the ones found in the competitors and so does the RAM memory (only 128 MB).

However, there is something even more disturbing - the high price tag (450 euro before taxes and subsudies). Yeap, you might say that along with the device you get a Nokia Comes With Music subscription but this service isn't available everywhere around the globe so many people will have to pay for it without being able to use it.

And when it comes to the enclosed Nokia WH-500 headphones, Nokia should have guessed that not everyone is fond of over-the-ear headphones (even if the WH-500 are said to be of high quality).

Nevertheless, Nokia X6 sounds like a great multimedia device and it will get even greater when the price starts dropping.

si eu sunt curios daca ecranul capacitiv din X6 e la acelasi nivel cu cel din Iphone/ Ipod Touch !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate