Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

taxe vamale

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
blue_74233

blue_74233

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2005
Ei bine, am si eu o mica problema...prin iulie plec in state pentru cateva luni si chiar as vrea sa ma intorc si eu cu ceva chestii electronice de pe acolo(gen camera video,aparat foto.....)...din pacate am auzit ca se platesc ceva taxe vamale suficient  de consistente :angry:  cat sa-ti taie cheful de intors in tara cu aparatura de genu' enuntat mai sus...  
     Ce am mai auzit e ca taxele ar fi obligatorii numai pe aeroporturile de pe la noi,cei care au venit prin aeroportul din Budapesta neavand probleme de genul asta... :huh:
      Sii...intrebarea-cheie:sa declari sau nu ceea ce ai la vama,si mai ales ce sa declari?

#2
C1audiu

C1audiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 09.01.2005
Din cate am aflat platesti TVA, dar asta pt. produsele primite prin posta la cate ai factura. Acum, daca tu te intorci cu aparatul de fotografiat de gat si camera in mana nu stiu ce sa zic. O posibilitate este ca cei de la vama sa verifice ce ai declarat la iesirea din tara si sa confrunte cu ce ai la tine cand te intorci. Deja cred ca incep sa aberez...
   Cel mai sigur intereseaza-te la vama.
   VACANTA PLACUTA!!!!
  
   PS
   Imi aduci si mie o camera foto?  :cheers:

#3
blue_74233

blue_74233

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.05.2005
No,mersi mult pentru informatii...
  Sper sa nu ma "purece" prea mult in vama...am intrat oricum pe site-ul aeroportului din Timisoara dar nu prea zic nimic clar pe acolo referitor la asta...decat ca ai voie cu chestii electronice in cazul in care le-ai castigat la ceva concursuri...asa ca probabil asta o sa declar in caz ca se ia careva de mine...
  
  

:naughty:

#4
sonic_adi

sonic_adi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.11.2004
Cam ce poti aduce fara sa platesti vama :

1. Aparat de fotografiat - us personal
2. camera video - clar ca e in scop personal
3. laptop - evident nu poti   fara el ca nu ai numai SDcard de 64MB si faci mai multe poze de atat.
4. stiu cine a venit cu un TFT 17" + laptop amandoua in avion
Ar mai fi probabilitatea sa nu te intorci singur in avion si sa gasesti o persoana dragutza care sa vina si ea in Romania si sa ii dai si ei ( daca nu are ) cate un laptop , digicam etc .

Tot ce iti doresc e sa reusesti sa muncesti ca sa-ti strangi bani pt toate astea.


p.s. : vezi ca in state daca platesti cash pretul se negocieaza !!! de la 1200$ ajungi la 800$   ( exemplul personal ) E intr-un anumit fel ca si in Romania: daca nu ceri chitantza si garantie se mai poate misca ceva la pretz.

:peacefingers:

#5
bubbly

bubbly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.08.2003
O prietena a plecat de sarbatori in Franta si mi-a trimis un e-mail ca a primit acolo un DVD player (de la Mos Craciun  ;) . Ma intreaba daca va trebui sa plateasca vama la el si cam cat. Am sunat azi la Directia vamilor, suna in pustiu si nu raspunde nimeni.  Fiind cadou, i-am sugerat sa nu-l lase in ambalajul original si sa-l puna in bagaj. Dar e un DVD, nu o camera foto sau video, e si mai mare si nici nu poti sa spui ca ai plecat cu el, ca era al tau.  Eventual sa spuna ca era al persoanei respective si ca i l-a facut cadou (ceea ce e adevarat, dar nu stiu daca o scuteste de vama). Va rog, ma poate ajuta cineva sa ii dau cateva informatii?

#6
Bertino

Bertino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 02.09.2003
Trece pe la "nimic de declarat" si scapa... dar sa nu fie supra incarcata de bagaje ca o sa bata la ochi...
Daca le trece vamesilor curiozitatea sa o verifice plateste taxe vamale + TVA + penalitati...
si partea mai nasoala e ca daca nu are factura o sa ii foloseasca un nivel de baza pt calcularea taxelor vamale din lista care sunt chiar aberante...
uite asa o sa riste sa plateasca cam 300 euro statului roman pt un amarat de DVD :)
... deci... sa mearga pe burta... si sa nu fie incarcata de bagaje sa atraga atentia... e de noroc chestia...

#7
bubbly

bubbly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.08.2003
Intre timp, azi am reusit sa gasesc pe cineva la telefon de la vama Otopeni. Mi-a spus ca taxa vamala se calculeaza in functie de factura. Iar daca nu are factura (cazul prietenei mele, care a primit aparatul cadou si nu cred ca are factura), taxa se ia din lista de taxe vamale. Am incercat sa aflu mai mult, adica ce zice lista pentru un DVD player, dar n-am aflat, ca cica e in functie de aparat, "ce stie sa faca". Trebuie sa-l vada, nu poate spune asa, la telefon. Ma rog... Tot el mi-a spus ca legea acorda o scutire de taxe vamale de 175 euro, dar nu prea am inteles la ce se refera: daca taxa e mai mica de 175 euro nu se mai plateste, sau se reduc cei 175 din taxa sau ce?!?

Oricum, multumesc mult de raspuns. Ii transmit si sper sa se descurce (in primul rand, sa aiba noroc de "vama usoara"). la multi ani!

#8
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,712
  • Înscris: 19.08.2005

 bubbly, on Dec 31 2005, 21:37, said:

Intre timp, azi am reusit sa gasesc pe cineva la telefon de la vama Otopeni. Mi-a spus ca taxa vamala se calculeaza in functie de factura. Iar daca nu are factura (cazul prietenei mele, care a primit aparatul cadou si nu cred ca are factura), taxa se ia din lista de taxe vamale. Am incercat sa aflu mai mult, adica ce zice lista pentru un DVD player, dar n-am aflat, ca cica e in functie de aparat, "ce stie sa faca". Trebuie sa-l vada, nu poate spune asa, la telefon. Ma rog... Tot el mi-a spus ca legea acorda o scutire de taxe vamale de 175 euro, dar nu prea am inteles la ce se refera: daca taxa e mai mica de 175 euro nu se mai plateste, sau se reduc cei 175 din taxa sau ce?!?

Oricum, multumesc mult de raspuns. Ii transmit si sper sa se descurce (in primul rand, sa aiba noroc de "vama usoara"). la multi ani!

Probabil ca treaba este in felul urmator: daca are bunuri cu valoarea insumata de pana la 175 euro nu plateste nimic. Daca DVD-ul este evaluat la peste 175 euro nu primeste nici un fel de reducere pentru el. Scutirea se aplica doar la marfurile care au valoarea mai mica.
La coletele postale stiu sigur ca este asa cu precizarea ca suma pentru care se aplica scutirea este de 45 euro.

#9
bubbly

bubbly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 13.08.2003
A venit prietena mea si a avut noroc la vama, nu i-a controlat bagajul, asa ca a scapat fara taxe la DVD player. Multumesc celor care mi-au raspuns si succes si altora :))

#10
Kidu

Kidu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,092
  • Înscris: 19.10.2003
incorect,
se procedeaza la modul urmator: orice bun electronic sau electrocasnic se declara la iesirea din tara si se inregistreaza pe baza seriei. La revenirea in tara se bifeaza si o zi buna. Daca ejti controlat, si se gasesc aparate foto, video, laptop, etc, ( cu mobilele imi par permisivi) se plateste vama SI PENALITATI destul de babane, ptr ca nu le ai declarat. Daca e ai declarat doar vama. Taxele vamale se calculeaza la valoarea de factura si atentie, daca nu au fost purtatoare de TVA se calculeaza SI tva aici.  Daca nu ai factura, valoarea se extrage din cartoteca lor, si in general, sunt valori mari sau imense.

Ca sfat...nu va golaniti la 2-3 chestii de acelasi gen, adica nu veniti cu 3 laptopuri sau 4 aparate, etc. Mai mult, incercati sa va debarasati de ambalaje. O explicatie lacrimogena ca e ptr uz personal sau ptr ala micu, si CA NU ESTE destinat revanzarii tine de cele mai multe ori.

Din 1994 pana azi nu am fost controlati la bagaje in aerporturi, ori si eu si sotia am facut lejer 50-60 de iesiri in rastimp. Ultima oara am intrat cu un munte de bagaje, si nu m au intrebat de nimic desi stiau clar ca vin din Dubai, recunoscut ca regat al electronicelor :) In schimb am vazut multe alte bagaje rascolite sau invitati politicos la "camere" ptr control. Nu stiu cum se face alegerea sau daca pur si simplu eu am avut noroc...

Luati va cate ceva ptr uz propriu si tineti le in buzunare: aparate foto, video, palm uri, etc.. Nu sjtiu daca sa va riscati la laptop...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate