Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#937
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007
Cei care au platit o taxa auto mai mare decat timbrul de mediu isi pot cere inapoi banii achitati in plus.

OUG nr. 9/2013, actul normativ care reglementeaza timbrul de mediu, a venit si cu vesti bune pentru proprietarii de autoturisme, acestia avand dreptul sa isi receupereze banii platiti in plus pentru taxele auto de pana acum, fie ca e vorba de taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.
Astfel, daca taxa de poluare, pe care ati platit-o la inmatricularea masinii, este mai mare decat timbrul de mediu rezultat din aplicarea noilor prevederi, aveti posibiliatea de a va primi inapoi diferenta de taxa platita, in baza art. 117 din Codul de procedura fiscala, ce prevede si regulile pentru restituirea sumelor platite in plus fata de obligatia fiscala. Va reamintim ca puteti calcula timbrul de mediu utilizand calculatorul oficial, publicat de cateva zile de Fisc.
Potrivit Normelor de aplicare a timbrului de mediu, aprobate prin HG nr. 88/2013, pentru recuperarea sumelor de bani, contribuabilii trebuie sa depuna o cerere de restituire la organul fiscal competent, in general, Directia Generala a Finantelor Publice Judetene care a calculat initial suma de plata.
Atentie! Sumele reprezentand diferenta dintre taxa platita si timbrul de mediu se pot restitui numai catre titularul obligatiei de plata.
Cererea de restituire trebuie sa fie insotita de cateva documente:
documentul doveditor al platii taxei pe poluare, taxei speciale pentru autoturisme: chitanta fiscala sau ordin de plata si extras de cont;
copia cartii de identitate a vehiculului si certificatul de inmatriculare, cu prezentarea in original a acestora.
Cei care si-au achitat taxa si nu mai detin o copie dupa chitanta fiscala se pot adresa organului fiscal la care au platit taxa, care le va elibera o copie dupa documentul de plata.
Normele timbrului de mediu mai precizeaza ca restituirea banilor catre contribuabili se face de catre organul fiscal competent, de la bugetul Fondului pentru mediu sau bugetul de stat, dupa caz, din contul de venituri bugetare in care a fost incasata suma in contul bancar indicat de catre solicitant prin cererea sa de restituire.
OUG nr. 9/2013 mai precizeaza ca diferenta de taxa platita se va restitui in termenul de prescriptie de cinci ani prevazut de Codul de procedura fiscala.
http://www.avocatnet...l#axzz2O9xPkUCD

#938
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
4000 de biciclisti au iesit in strada sa-si spuna oful .Citind acest articol cred ca am gasit si o explicatie pentru pasivitatea automobilistilor cu privire la timbrul de mediu sau alte taxe. Probabil din cauza lipsei de sport ,sangele nu mai circula cum trebuie si nu mai ajunge in anumite parti ale creierului , parti care se ocupa cu perceperea taxelor si impozitelor.

Aproximativ 4.000 de biciclişti au participat sâmbătă la un marş de protest în Capitală, pentru a atrage atenţia asupra faptului că reamplasarea pistelor pentru biciclete pe trotuar nu este o soluţie.

http://www.gandul.in...pitala-10686353

Edited by polizei, 24 March 2013 - 14:49.


#939
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 polizei, on 24 martie 2013 - 14:46, said:

Aproximativ 4.000 de biciclişti au participat sâmbătă la un marş de protest în Capitală, pentru a atrage atenţia asupra faptului că reamplasarea pistelor pentru biciclete pe trotuar nu este o soluţie.
Atunci sa circule pe sosea!

#940
deck_jena

deck_jena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.02.2008
Eu zic ca se poate contesta-n instanta ,cu sanse reale de succes ,taxa de timbru de mediu a.k.a."pe hotie" fiindca prin aceasta se-ngradeste sau ,mai grav,se conditioneaza dreptul la proprietate fiindca deşi se doreşte aplicarea principiului „poluatorul plăteşte” forma timbrului de mediu atrage încălcarea normelor legale privitoare la dreptul de proprietate apărat atât de Constituţia României, cât şi de Convenţia Europeană a Drepturilor Omului.Prin noua formulă de calcul a timbrului de mediu, taxa creşte foarte mult pentru autoturismele Euro 3 şi Euro 4 şi scade pentru autoturismele Non-euro, Euro 1 şi Euro 2. Cum majoritatea tranzacţiilor cu autoturisme au ca obiect autoturisme încadrate în normele Euro 3 şi Euro 4, proprietarii acestora vor fi afectaţi în cazul în care vor dori să înstrăineze autoturismul neputând dispune de atributele conferite de dreptul de proprietate. Circuitul civil este liber, iar prin stabilirea acestei limite se încalcă şi principiul liberei circulaţii a mărfurilor, prevăzut de art. 34-36 din Tratatul privind funcţionarea Uniunii Europene.Opinia potrivit căreia autoturismele Non-euro, Euro 1 şi Euro 2 poluează mai puţin, întrucât au o durată de viaţă mai scurtă nu-şi găseşte justificare, întrucât pot exista situaţii în care posesorul unui autoturism non-euro să circule cu acesta mai mult decât un posesor de autoturism Euro 3, astfel că rezultă clar diferenţa de poluare, principiul “poluatorul plăteşte” nefiind aplicabil în cazul timbrului de mediu.
Pan-atunci ura si la semnat

Edited by deck_jena, 24 March 2013 - 17:59.


#941
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Voi chiar aveti impresia ca se uita cineva peste petitiile alea?

#942
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 29.01.2009
Asta de mai sus e initiata de un avocat.. poate avem o sansa. Citisem si prin libertatea un articol ..

http://www.libertate...diu-440174.html

#943
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 Alungatu, on 24 martie 2013 - 19:32, said:

Asta de mai sus e initiata de un avocat.. poate avem o sansa. Citisem si prin libertatea un articol ..

http://www.libertate...diu-440174.html
Da, acum romanii o sa stea si mai cuminti ca o sa astepte sa vada ce rezolva avocatu'.
Nu o sa rezolve nimic avocatu'.

Edited by Friskey, 24 March 2013 - 20:45.


#944
Alungatu

Alungatu

    #antiPSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 29.01.2009
Nu m-a durut degetul sa scriu niste date acolo. C-or ajuta ... ca n-or ajuta .. asta e. Particip si la miting daca e!

#945
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007

 Friskey, on 24 martie 2013 - 20:45, said:

Nu o sa rezolve nimic avocatu'.
Trebuie sa pape si gura lui ceva.
Daca vrei sa-l dai in judecata si pe isus, el nu are nimic impotriva, te reprezinta. Daca e mai flamand, te incurajeaza chiar, iti zice si ca ai sanse mari.

Edited by slai, 24 March 2013 - 22:13.


#946
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,041
  • Înscris: 29.06.2011
Mai face si el o reclama ca doar nu-i moca.

#947
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 Friskey, on 24 martie 2013 - 17:14, said:

Atunci sa circule pe sosea!
Culmea, ca acolo unde sunt piste pentru biciclisti, este interzisa circulatia pe sosea, vezi si codul rutier. Se dau si amenzi!

#948
Kornfq

Kornfq

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.03.2013
Eu tot nu inteleg care e treaba cu vechea si noua taxa de poluare !! Am un Rover 420D (Diesel, motor 2000, din 1996) Taxa veche era de 1700 euro iar taxa noua este de 1600 euro ! Eu sincer nu ii mai inteleg pe astia. Unde este deprecierea aia la non euro, Euro 1 si Euro 2? Se poate ca ei sa fi calculat gresit? Sau Timbrul de mediua asta e o mare teapa? Posted Image

#949
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 CGDBZ, on 24 martie 2013 - 23:00, said:

Mai face si el o reclama ca doar nu-i moca.

Eu cred ca omul este foarte smecher . Daca ar fi vrut sa-si faca reclama normala probabil toate articolele/emisiunile  l-ar fi costat sute de mii de euro.

Eu nu cred in petitii , nu am vazut un grad ridicat de rezolvare al acestor petii pe internet(defapt nu prea am vazut deloc dar am zis sa fiu mai optimist). In plus multi semneaza cu date false . Eu spre exemplu am scris` Iesiti in strada gainilor` si am dat alt nume.

In 2009 am votat alaturi de alte 7 milioane de romani pentru maxim 300 de parlamentari . Astazi dupa 4 ani sunt aproape 600 ! De ce ar tine cineva cont de o petitie cu semnaturi/date false daca ei nu iau in seama nici procedurile legale/corecte ale unui stat democratic ?! De ce ar tine cineva cont de o petitie on-line daca instanta iti da castig de cauza iar statul vine cu legi care sa-ti `anuleze` partial decizia respectiva.

P.S. Consider ca ceva rezolvari se gasesc doar in instante si in proteste ! (2008 mi-am obtinut in Piata Victoriei dreptul de a plati la o masina taxa micsorata , 2012 mi-am obtinut in instanta dreptul de a inmatricula o masina fara plata taxei.......)

Attached Files


Edited by polizei, 25 March 2013 - 14:19.


#950
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007

 Kornfq, on 25 martie 2013 - 13:35, said:

Eu tot nu inteleg care e treaba cu vechea si noua taxa de poluare !! Am un Rover 420D (Diesel, motor 2000, din 1996) Taxa veche era de 1700 euro iar taxa noua este de 1600 euro ! Eu sincer nu ii mai inteleg pe astia. Unde este deprecierea aia la non euro, Euro 1 si Euro 2? Se poate ca ei sa fi calculat gresit? Sau Timbrul de mediua asta e o mare teapa? Posted Image

ei compara probabil cu supraaberantele taxe boc.
se ia o dacie. taxa zero. i-a pus boc 3 luni 2000 euro taxa, a venit ponta si a redus-o la 500. si are pretentii sa fie aplaudat, ca ce treaba buna a facut, si cum se gandeste el la mine.
da' io, mai nesimtit, ma gandesc ca de la 0 la 500, ma jumuleste. macar io nu l-am crezut, i-am votat pe toti de pe lista, cat a tinut tusul de pe stampila. dar unii au pus si botul la promisiunile lui.
indiferent de metoda, de-a lungul timpului, timbrul a fost o teapa.

#951
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Kornfq, on 25 martie 2013 - 13:35, said:

Eu tot nu inteleg care e treaba cu vechea si noua taxa de poluare !! Am un Rover 420D (Diesel, motor 2000, din 1996) Taxa veche era de 1700 euro iar taxa noua este de 1600 euro ! Eu sincer nu ii mai inteleg pe astia. Unde este deprecierea aia la non euro, Euro 1 si Euro 2? Se poate ca ei sa fi calculat gresit? Sau Timbrul de mediua asta e o mare teapa? Posted Image


Sigur ca e o mare teapa! Doar niste cretini de votanti usl au invatat ei la scola ca de la 1700 la 1600 e o reducere de 60-90%!

#952
Daniel_Craciun

Daniel_Craciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.01.2008
Salut, am o situatie despre care am cautat dar nu am gasit un raspuns. Daca vand masina care are taxa de poluare platita de mine, omul o trece pe el fara a plati timbru de mediu, pana aici totul clar. Dar daca intre timp eu aveam pe rol proces de recuperare a taxei, o pot recupera chiar daca deja e vanduta si transcrisa pe noul propietar? Daca e asa, atunci, masina se va transforma in masina cu taxa de poluare recuperata, iar noul proprietar va pierde la vanzare trebuind sa lase din pret (evident pentru ca trebuie platita o iarasi taxa la inmatriculare de urmatorul proprietar) chiar daca el a luat-o cu pret de masina cu taxa de poluare platita si nerecuperata.

#953
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,910
  • Înscris: 25.01.2007
am inteles ca la finante iti cere sa faci dovada ca mai esti propitar cand iti da banii.
asa se zicea pe aici.

#954
Daniel_Craciun

Daniel_Craciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.01.2008
Asta mi se pare foarte logic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate