Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 "Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

TAXA Poluare

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2869 replies to this topic

#973
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 08.10.2006
Stiu ca nu se tine,ca asa sunt legile la noi. dar un judecator poate gandeste altfel

#974
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,937
  • Înscris: 25.01.2007
Pai cum poate gandi dincolo de litera legii ???????????

#975
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 09.11.2006

View Postgriffo928, on 31 martie 2013 - 02:35, said:

Asa am patit si eu. Mergi la politie cu vechea decizie de plata de la finante si chitanta, iti pun ei o stampila si scriu p ea ca taxa nu a fost utilizata, apoi mergi la finante si ceri o cerere pt calcularea timbrului de mediu. Pe verso scrii o declaratie cum ca nu ai apucat sa o inmatriculezi si vrei sa iti recalculeze timbrul. Peste 2 zile primesti decizia noua si cam intr-o zi primesti toti banii inapoi.
Apoi platesti timbrul de mediu si poti merge la inmatriculare.


salutare

asa am facut si noua taxa a crescut cu 130% (mai exact de la 5081 la 13000 ron)si chiar nu vreau sa dau atat pe ea. Se poate sa inscriu masina in Bulgaria ca sa scap de CIV de romania si apoi sa o cumpar de la bulgar, sa imi fac o noua carte de identitate dar cu noxe mai mici trecute (asta pt a avea o taxa mai mica).

Merci

#976
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 02.12.2007
Nu.
Daca o inscrii la bulgari ramane acolo. Cel mai sigur e sa o inscrii pe firma ta.

#977
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 20.06.2005

View Postslai, on 31 martie 2013 - 16:36, said:

Pai cum poate gandi dincolo de litera legii ???????????
Pai ai auzit de dubla taxare ? Cam aia e aici. Si vama si taxa ... de 2 ori luati aceeasi bani cu pretexte diferite, adica dai atunci 2000 euro si bagi si acum la timbru. Corect ? Nu prea.
Ca idee taxa de prima inmatriculare sa facut dupa ce au disparut taxele vamale ? Ding ... dong.

Edited by wolfydRg, 31 March 2013 - 19:56.


#978
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,937
  • Înscris: 25.01.2007
taxele vamale nu au disparut exista si acum. si nu au nici o treaba una cu alta, poti plati si taxa vamala si taxa de poluare la aceeasi masina.

#979
deck_jena

deck_jena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 18.02.2008

View Postslai, on 31 martie 2013 - 20:04, said:

taxele vamale nu au disparut exista si acum.....
Intre doua state membre U.E. ??????

#980
Kobra2602

Kobra2602

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 09.11.2006

View PostTipiric, on 31 martie 2013 - 19:15, said:

Nu.
Daca o inscrii la bulgari ramane acolo. Cel mai sigur e sa o inscrii pe firma ta.

ideea e urmatoarea: sa o inscriu la bulgari, sa o tin inscrisa pe numele bulgarului 2-3 luni pana imi revin putin cu banii si apoi sa o cumpar de la el ( ca si cum ar fi cumparate din afara) ca sa o pot inscrie in romania cu alt CIV facut in care sa trec CO2 mai mic.

Pai pe ce fel de firma poti inscrie masina ca sa nu platesti timbrul de mediu?

#981
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,937
  • Înscris: 25.01.2007
io nu te inteleg cum scrii tu co2 mai mic, si cu cat crezi ca te-ar ajuta asta...

View Postdeck_jena, on 31 martie 2013 - 21:12, said:

Intre doua state membre U.E. ??????
nu.

#982
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 20.06.2005
Pai eu am platit vama la o masina din De, acum ma pune sa mai platesc again o taxa. Sa intamplat in mod real.

#983
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,766
  • Înscris: 22.11.2007
@Kobra2602 esti sigur ca vei reusi sa iti treci cand vei face noua carte un nivel de CO2 mai mic? Eu stiu ca nu se pot face manevre chiar si daca dai spaga, cat arata calculatorul atat se trece.

@wolfy practic toate masinile aduse in tara inainte de 2007, in afara de cele productie romaneasca, sunt in situatia ta. Nu are legatura taxa vamala cu taxa de poluare.

Edited by bossake, 31 March 2013 - 22:21.


#984
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,937
  • Înscris: 25.01.2007

View PostwolfydRg, on 31 martie 2013 - 22:17, said:

Pai eu am platit vama la o masina din De, acum ma pune sa mai platesc again o taxa. Sa intamplat in mod real.

si io daca ma duc maine sa-mi iau masina din ucraina, platesc si taxa vamala si taxa de poluare. pentru ca's lucruri diferite.

si oricum, nu platesti tu taxa de poluare din moment ce ai masina deja inmatriculata, asa ca oricum nu vad ce te plangi.

Edited by slai, 31 March 2013 - 22:31.


#985
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 20.06.2005
Stiu ca nu are legatura, dar subliniam penibilul situatie. Ne furam singuri caciula cu acceptul acestei gogomanii.
@slai si di japonia, si din state, etc ... asta daca nu avem tratate de exceptare cumva.

Edited by wolfydRg, 31 March 2013 - 22:32.


#986
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,937
  • Înscris: 25.01.2007
nimeni nu neaga ca taxa e tampita, dar aveam senzatia ca zici ca taxa e ilegala.

traim in romania, platesti de 2 ori, dar stai relax, ca nu cred ca le-a sters cineva din cap ideea cu impozit diferentiat dupa vechime/poluare. se mai linistesc apele, il baga si pe ala... asa ca o sa platesti si a treia oara...

#987
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 20.06.2005
nu nu, nu e ilegala, e perfect legala ...

#988
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 02.12.2007
E ilegala. De aia se contesta si se si castiga in instanta.

#989
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,766
  • Înscris: 22.11.2007
Ce bine ar fi si timbrul de mediu sa fie la fel dar sincer in momentul de fata avem doar pareri si supozitii.

#990
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 02.12.2007
E ilegal si ala, se contesta si se castiga procesul, faza e ca nu prea merita caci la revanzare - fiind recuperat - va trebui replatit, de fapt scazut din pretul masinii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate