Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...

Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...
 Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli

Incarcator PB 3.0

Radu Mazare, eliberat conditionat...
 Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 Recomandare tableta

Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!

Problema soft samsung galaxy watc...
 

Dell Vostro A860

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Unde as putea gasi niste sfaturi despre cum se poate desface un Vostro 860 pentru a inlocui hdd-ul si tastatura? ordinea desfaceri suruburilor, pe unde mai sint suruburi in afara de cele de la vedere..... etc....

#2
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
support.dell.com

Totusi, daca nu te descurci, mai bine ceri ajutorul  :peacefingers:

#3
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostdanutHD, on 23rd August 2009, 14:01, said:

Doamneee , dar imbirligat mai e si  laptopul asta . Trebuie demontat destul de mult ca sa ajungi la hard . La toate care le am avut pina acum era vorba de un surub , doua . La asta e jale .

#4
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
Inseamna ca nu ai vazut cum se schimba ram-ul la prima generatie de Asus eeePC :lol:

#5
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Recunosc , nu am vazut , dar ala e minuscul macar , poate nu s a putut altfel  :lol: . Am mai avut cu memoria sub tastatura , dar se schimba usor . Am avut si cu hard sub acumulator , la fel se schimba usor , desi era o idiotenie , caldura din hard se ducea in acumulator si ii scurta durata de viata . La restul modelelor care le stiu , scot un surub si trag o chestie pe care e fixat hardul si gata , a iesit afara .

#6
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009
Cu o surubelinta, la ce vrea el in 30 de min se rezolva problema. Dar am uitat sa te intreb: garantie nu ai? De unde ai cumparat tastatura, de vrei sa o schimbi?

#7
ady_9

ady_9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.112
  • Înscris: 26.05.2007
Ce vrea sa faca el se poate realiza si fara sa lase urme vizibile in caz de garantie. :D

#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Daca tu reusesti sa desfaci un surub strans ca nesimtitul , cum e la laptopuri , fara sa lasi urme pe el , esti tare  :thumbup: . Oricum daca avea garantie nu si mai batea el capul cu inlocuirea , nu ?

#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.573
  • Înscris: 17.09.2005
Daca folosesti surubelnite de "doi lei" e si normal sa "desfigurezi" suruburile.
Investeste ceva euroi (destul de multi) in ceva gen Xcelite si o sa vezi diferenta.
Mai conteaza si "mina" utilizatorului.

#10
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
De astea zici ? Pai poate vrea sa l demonteze acasa ca e mai ieftin , nu da cineva 45 dolari doar pt sculele de desurubat  :lol: . E mai ieftin sa te duci la un service sa l demonteze ei asa . Oricum nu toti sunt chirurgi sa nu lase urme , si chiar si asa , am gasit in interior unele suruburi acoperite cu un fel de pelicula de protectie , ca oja arata , si acolo este imposibil sa nu lasi urme . Plus ca daca pui tu alt hard , sa nu crezi ca cei de la garantie nu observa ca poate e alt model , alta marime .

#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.573
  • Înscris: 17.09.2005
Ce ai indicat este o infima parte din ceea ce ofera Cooper hand Tools.
Si te asigur ca foarte putini "servisantii" detin asemenea scule.
In general le gasesti la firme sau electronisti care se ocupa cu depanarea de aparatura ceva mai complicata decit laptop-uri sau desktop-uri. :D

Se poate "fenta" si aceea pelicula. ;)

#12
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 137
  • Înscris: 10.07.2005
Pina la urma am reusit sa desfac tastatura, cu multa atentie si perspicacitate... laptop-ul nu e al meu, m-a rugat un coleg sa-l rezolv ca am mina usoara. Nu are garantie..... cred.  Pe tastatura a fost varsata cafea sau ceai si unele taste nu mai raspund la apasari... ma gindesc ca poate reusesc sa le spal cu spirt sau rivex sau altceva asemanator.... fac bine?

#13
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.909
  • Înscris: 17.06.2009

View Postconductorul, on 25th August 2009, 21:58, said:

Pina la urma am reusit sa desfac tastatura, cu multa atentie si perspicacitate... laptop-ul nu e al meu, m-a rugat un coleg sa-l rezolv ca am mina usoara. Nu are garantie..... cred.  Pe tastatura a fost varsata cafea sau ceai si unele taste nu mai raspund la apasari... ma gindesc ca poate reusesc sa le spal cu spirt sau rivex sau altceva asemanator.... fac bine?


Din cate stiu sunt slabe sansele sa mai faci ceva. Si chiar de avea sau nu garatie, lichid in laptop inseamna pierderea garantiei la dell (care apropo este de 3 ani la noi in tara).

#14
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.573
  • Înscris: 17.09.2005
Nu te mai chinui.
Nu are rost.
Alta tastatura.

#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007
Voi vorbiti de putin lichid varsat , pacat ca nu am facut o poza la un laptop care l am vazut , plin de firmituri printre taste . Nici macar tastele alea 2 de linga touchpad nu mergea , si pe acolo intrasera firmituri  :naughty:

#16
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.573
  • Înscris: 17.09.2005
Firimiturile nu se "infiltreaza" intre foliile pe care sint depuse acele straturi "micronice" de aliaj
pe baza de argint.
Sint depuneri atit de "fine" incit le corodeaza inclusiv "apa chioara".

#17
conductorul

conductorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 137
  • Înscris: 10.07.2005
cu alte cuvinte degeaba dezlipesc folia de pe tastaturaca s-o spal, nu rezolv mare lucru.... alta tastatura de unde si la ce pret.....are cineva de vinzare pe aici?

#18
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 32.574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postbit 61, on 26th August 2009, 20:45, said:

Firimiturile nu se "infiltreaza" intre foliile pe care sint depuse acele straturi "micronice" de aliaj
pe baza de argint.
Sint depuneri atit de "fine" incit le corodeaza inclusiv "apa chioara".
Mai , erau atatea firmituri intre taste incat se blocasera , nu se mai apasau .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate