Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#253
monadea

monadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2011

View Postscoty, on 03 iulie 2013 - 20:44, said:

Pun si eu niste poze cu acesata minunatie a naturii atat de bine pastrata de Croati. Am facut treseul H de la poarta doi, il recomand mie mi-a luat 4 si 1/2 ore, far graba dar sa va pastrati fortele pentru ca la final aveti de urcat o rapa de cca 150 metri spre locul de unde luati trenul-tractor care va duce inapoi la poarta doi. La sfarsit inainte de a o lua la drapta cum arata indicatorul pentru traseul H luati-o la stanga pentru a nu rata marea cascada, pe care din cauza acesui indicator era sa o ratez. Bafta si spor la mers pentru a vedea acest minunat parc.
cit costa cazarea in zona ,eu am gasit la 50 de euro pe noapte 3persoane .plecam pe 27 iulie .mersi de informatii

#254
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Cauta pe booking.com nu gasesti in parc ci in localitatile de lanaga la cca 1 km. Eu am sta la o pensiune din Jezerce Rada Guest House cu 40 euro, dar se gsesc si mai ieftine.

#255
monadea

monadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2011

View Postscoty, on 05 iulie 2013 - 08:34, said:

Cauta pe booking.com nu gasesti in parc ci in localitatile de lanaga la cca 1 km. Eu am sta la o pensiune din Jezerce Rada Guest House cu 40 euro, dar se gsesc si mai ieftine.
Pe booking.comi In ianuarie ,februarie da se gaseau ,Acum nu mai sint .Pentru ca atunci am cautat doar istria (rovinj,pola,porec).Abia de vreo luna caut plitvicePosted Image si preturile sint cum sint

#256
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
multi nu-si pun oferta pe net. scot un carton afara sau o tabla si asta e totPosted Image

#257
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Subscriu se gasesc si prin cautare la fata locului dar sunt destule si pe booking, vezi aici: http://www.booking.c...r=price_for_two este asa de greu de dat un search pe booking?

#258
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Salut frati forumisti, vin si eu cu o intrebare. Plec impreuna cu familia in data de 18 august in Croatia, deja am facut rezervarea la o vila din Nin, langa Zadar. Vrem ca la intoarcere sa ne oprim la parcul Plitvice.
Ce ziceti, voi gasi loc de cazare in zona Plitvice "la fata locului", sau trebuie sa imi fac rezervare prealabila? In ambele cazuri, imi puteti da niste sfaturi legate de locatia de cazare? Nu tin neaparat sa fie la buza parcului, oriunde in zona ar fi ok.
Multumiri anticipate.

#259
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View Postmojook, on 30 iulie 2013 - 18:14, said:

... in data de 18 august in Croatia... Vrem ca la intoarcere sa ne oprim la parcul Plitvice.
Ce ziceti, voi gasi loc de cazare in zona Plitvice "la fata locului", sau trebuie sa imi fac rezervare prealabila? In ambele cazuri, imi puteti da niste sfaturi legate de locatia de cazare? Nu tin neaparat sa fie la buza parcului, oriunde in zona ar fi ok...
Cred ca exista sanse sa gasesti la fata locului, desi este mai greu fiind in plin sezon. Sfatul meu este sa iti faci rezervare totusi. Preturile oricum sunt mari.

#260
vluca68

vluca68

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.03.2006

View Postmojook, on 30 iulie 2013 - 18:14, said:

Salut frati forumisti, vin si eu cu o intrebare. Plec impreuna cu familia in data de 18 august in Croatia, deja am facut rezervarea la o vila din Nin, langa Zadar. Vrem ca la intoarcere sa ne oprim la parcul Plitvice.
Ce ziceti, voi gasi loc de cazare in zona Plitvice "la fata locului", sau trebuie sa imi fac rezervare prealabila? In ambele cazuri, imi puteti da niste sfaturi legate de locatia de cazare? Nu tin neaparat sa fie la buza parcului, oriunde in zona ar fi ok.
Multumiri anticipate.
Daca te intereseaza, noi am stat intre 25-28 iulie langa Plitvice, 3 persoane (dormitor mare, baie, bucatarie utilata), conditii foarte bune (curatenie, mobilier nou etc). Iti pot da datele de contact, daca vrei. 55E pe noapte a fost pretul, pun si cateva poze....


View Postssergiu, on 17 septembrie 2012 - 18:37, said:

La fel am facut si noi. Intrarea 2, traseul H. Asa peisajele cresc in spectaculozitate. In sens invers, de la intrarea 1, risti sa te plictisesti pe final. Mai mentionez ca in septembrie era incredibil de plin. La vapoars erau cozi imense. Intr-un vaporas incap 100 de persoane iar la cozi erau cate 4-500 persoane.
Foarte important! Nu stiu daca s-a mai spus asta aici, dar: Nu cumparati bilet de intrare din parcare!! Sunt niste cozi incredibile, poti sta si o ora la coada. Parasiti parcarea si indrepati-va spre intrarea propriu ziua: se fac aproximativ 500m pe jos. Exista si acolo ghiseu de bilete si e mereu liber. De la ghiseu pana la "trenulet" sunt doar cativa metri, de unde practic incepe vizitarea.
De asemenea, pe bilet exista si o harta a parcului, dar care din pacate nu e impartita pe trasee. Nu va faceti insa griji pentru ca parcul e semnalizat foarte bine si la orice intersectie exista sageti pe care este trecut fiecare traseu. Pentru traseul H am facut aprox 6 ore. Despre pretul de intrare s-a mai scris, 110kuna.
Bafta!
Inca un sfat:incercati sa ajungeti la parc la 8:00, maxim 9:00 dimineata. Cu cat mai devreme, cu atat mai mica aglomeratia in parc (inclusiv cozile la barci, trenulet, bufete). Nu dati banii pe harta separata, marcajele sunt foarte clare, in plus va mai puteti orienta si cu harta tiparita pe bilet. Daca aveti cum pastra apa rece si sunteti pe modul "economic", luati apa la voi din afara parcului. La bufetele din parc, sticla de 1,5 l (plata sau minerala) costa 27 kune!!!

Edited by vluca68, 07 August 2013 - 10:39.


#261
monadea

monadea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 14.06.2011
AM FOST LA PLITVICE IN PERIOADA 27-29 IULIE .NE-AM CAZAT LA RASTOVACA ,E DREPT UN PIC MAI SCUMP ,AM LUAT DE PE NET ,DAR O GAZDA EXTRAORDINARA .
TOTUL E FRUMOS ,DAR DE CE NU ZICE NIMENI DE PROBLEMA CU WC.ECOLOGICE ,DE COSURI DE GUNOI CARE NU EXISTA E UN MINUS.DOAR LA PUNCTELE FIXE.SAU SAGEATA ITI ARATA SA MERGI SPRE TRENULET ,SI MAI INCONJORI INCA O ORA  PARCUL ,
LA CALDURILE CARE AU FOST ERAU O MULTIME DE OAMENI CU COPII MICI ,CHIAR SI CU CARUCIOARE.SE OPRESTE UNUL NU MAI POTI INAINTA.
SI N-AM STAT LA COADA O ORA PT.INTRARE.DOAR CITEVA MINUTE.CURSUL ERO-KUNE DESTUL DE BUN
TOATA LUMEA FACE POZE ,DOAR ROMANII VIN CU TABLETA .ERAU 2 FAMILII DIN BUCURESTI.IN REST JAPONEZI ,NEMTI ,ITALIENI SI RESTUL LUMII.
SA VA SCRIU CEVA HAZLIU.LA UN MOMENT DAT GASIM NISTE BANCI SI NE ASEZAM ,TRECE PE LINGA NOI O FAMILIE DE NEMTI ,ENGLEZI NAIBA STIE ,CU EI MAI ERA O TIPA PE TOCURI.(TOTAL NEADECVAT ) SI ZICE AL MEU SOT FII ATENT LA ASTA CUM E INCALTATA.,SI NU TRECE BINE DE NOI SI SE IMPIEDICA TIPA CADE CIT ERA DE INALTA SE LOVESTE LA COT ,SE MURDARESTE PE HAINE (ERA IN ALB)TOATA LUMEA PUFNESTE IN RAS..
IN SCHIMB NEMTII ,OLANDEZII TOTI INCALTATI CU BOCANCI ,CA DE MUNTE.
PRETURILE SINT CUM SINT.

Attached Files



#262
androlini

androlini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 27.06.2009
O zi de neuitat la Plitvice !

Attached Files

  • Attached File  p1.jpg   122.73K   54 downloads
  • Attached File  p2.jpg   125.95K   54 downloads
  • Attached File  p3.jpg   143.37K   56 downloads
  • Attached File  p4.jpg   128.4K   54 downloads
  • Attached File  p5.jpg   122.92K   56 downloads
  • Attached File  p6.jpg   140.24K   55 downloads
  • Attached File  p7.jpg   148.14K   58 downloads
  • Attached File  p8.jpg   139.55K   55 downloads
  • Attached File  p9.jpg   111.37K   55 downloads
  • Attached File  p10.jpg   89.16K   48 downloads


#263
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
Din acest an se pare ca s-a scumpit intrarea pentru lunile de sezon(iulie, august) la 180 kuna - http://www.np-plitvi...urs-and-prices/

#264
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
E ceva diferenta, daca bine tin minte, acum vreo 2 ani in iulie era 110 kuna.
Ce pacat ca nu se pot face scufundari acolo, ma imbolnavesc apele alea cum arata.....

#265
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
la cata lume e..iti dai seama ce ar iesi...

#266
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Nu stiu daca ar fi o asa mare problema. Intr-adevar e multa lume care merge in parc insa nu stiu cati dintre ei au si licenta de scafandru.
Oricum, si daca ar fi o problema de aglomeratie, exista solutii pentru asta, se poate limita numarul de scafandri care intra simultan sub apa, etc.
Din cunostintele mele, s-au facut ceva scufundari acolo mai demult, insa doar cu caracter stiintific, cu tot felul de aprobari din partea administratiei, etc.

#267
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
mi se pare si normal sa fie asa

#268
relu1970

relu1970

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 31.01.2007
Eu am fost la lacuri in 07.05.2014, imediat dupa ploile torentiale si desi apa depasea in unele locuri puntea de lemn, s-a putut vizita. Am ramas placut surprins pentru ca am platit 55kuna pentru un bilet desi pe site pretul era de 110 kuna.

#269
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
v-au bagat la sub 18 aniPosted Image

#270
stancaginel

stancaginel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2014
Cea mai frumoasa zi din concediul din Croatia a fost atunci cand am vizitat Parcul National Plitvice

[ http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/903/Hme4WG.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate