Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#235
anthynidiany

anthynidiany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 02.01.2009

 florinbad, on 31st July 2012, 13:32, said:

Cu bunavointa, Romania poate deveni Raiul turismului european, cu conditia sa se doreasca acest lucru. Momentan nu se doreste...

Chiar daca s-ar incepe de azi sa se construiasca noi nu i-am ajunge niciodata pe croati sau alte tari de genul Italia,Grecia,Turcia.
Sunt cu mult inaintea noastra la absolut toate capitolele, singurul lucru la care stau mai prost sunt plajele cu nisip. Dar si asa multi dintre ei revin chiar in localitatile cu plaje betonate.
Infrastructura, siguranta, bun simt, curatenie, liniste ... si mai sunt o gramada, la toate astea suntem mult tare in spate.

In Croatia te poti descurca si fara GPS, exista semne peste tot, iar indicatoare spre Plitvice cam de peste tot. Au reusit sa-l conserve in ciuda numarului foarte mare de turisti care-l viziteaza. Chiar vorbeau intre noi cand am mers prin parc ca daca ar fi fost la noi pe toata valea aia s-ar fi auzit cel putin o manea si ar fi existat macar o terasa la fiecare km.

#236
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 anthynidiany, on 17th August 2012, 15:26, said:

...
Sunt cu mult inaintea noastra la absolut toate capitolele, singurul lucru la care stau mai prost sunt plajele cu nisip. Dar si asa multi dintre ei revin chiar in localitatile cu plaje betonate.
Infrastructura, siguranta, bun simt, curatenie, liniste ... si mai sunt o gramada, la toate astea suntem mult tare in spate.

...
Si nu trebuie sa uitam ca au iesit din razboi abia acum 17 ani, respectiv in 1995, moment la care erau distrusi ca infrastructura si imprastiati in toate zarile.

#237
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Lizicat, on 18th August 2012, 00:23, said:

Si nu trebuie sa uitam ca au iesit din razboi abia acum 17 ani, respectiv in 1995, moment la care erau distrusi ca infrastructura si imprastiati in toate zarile.

Puþini  dintre vizitatori ar putea sã-ºi imagineze cã în acelaºi loc, în urmã cu  nu prea mulþi ani, se desfãºura ceea ce am putea numi un iad pe pãmânt.  

Parcul National Plitvice este locul in care  s-a dat startul Razboiului Croat pentru Independenta printr-o  confruntare armata intre politia sarba si cea croata. Era martie 1991 si  croatii au pierdut.

Pe lângã conflictele care au  avut loc aici, soldate cu victime umane, inclusiv copii, terenul a fost  în mare parte minat de cãtre sârbi.

Zona a fost recucerita de cãtre armata croatã în  luna august a anului 1995, în urma unei operaþiuni militare, numitã  "Furtuna", care a dus la încheierea rãzboiului croat.  În urma conflictului, U.N.E.S.C.O. a  trecut rezervaþia pe lista Patrimoniului Mondial in Pericol. Datorita  importanþei parcului, guvernul croat a depus eforturi deosebite pentru a  demina complet terenul, ceea ce a fãcut ca în 1998 obiectivul sã fie  scos de pe lista locurilor cu grad de pericol ridicat. Chiar dacã parcul  a fost în totalitate deminat, împrejurimile nu sunt complet sigure,  anumite trasee nefiind încã practicabile.




Pentru cine este interesat de  rãzboi, pe drumul cãtre Zagreb exista un muzeu în aer liber.  


Acolo încã mai sunt ruinele și casele cu gloanțe prin ziduri.  Existã și niște blindate expuse, un avion MIG21 distrus și altul în regulã.  


http://www.tzkz.hr/e...e-homeland-war/

http://maps.google.c...u...mra=mr&z=18





[ http://farm5.static.flickr.com/4126/4971129327_23a097788c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by tomaso, 20 August 2012 - 23:35.


#238
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Pentru ca nu-mi iese din cap zona Slunj-Rastoke pentru cazare, continui sa caut... Iata un exemplu: http://www.apartman-slap.com . Apartamentul este de 4 persoane si costa 40 euro/noapte pentru 2 persoane si 55 euro/noapte pt. 4 persoane, 11-13 septembrie 2012, date la care eu am cerut oferta. Cum vi se pare? Este foarte bine pus in raport cu raul care strabate zona, deci peisajul trebuie sa fie minunat. Trebuie sa tin cont ca ar trebui facut drumul la Plitvice dus-intors, adica 70km. Nu ca ar conta prea tare la cati km. vom avea de facut de la Cluj la Brela... dar totusi... Ce parere aveti?

#239
tarbaca22

tarbaca22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2010

 Lizicat, on 26th August 2012, 01:43, said:

Pentru ca nu-mi iese din cap zona Slunj-Rastoke pentru cazare, continui sa caut... Iata un exemplu: http://www.apartman-slap.com . Apartamentul este de 4 persoane si costa 40 euro/noapte pentru 2 persoane si 55 euro/noapte pt. 4 persoane, 11-13 septembrie 2012, date la care eu am cerut oferta. Cum vi se pare? Este foarte bine pus in raport cu raul care strabate zona, deci peisajul trebuie sa fie minunat. Trebuie sa tin cont ca ar trebui facut drumul la Plitvice dus-intors, adica 70km. Nu ca ar conta prea tare la cati km. vom avea de facut de la Cluj la Brela... dar totusi... Ce parere aveti?

Tocmai ne-am intors din Croatia.Doua zile de cazare le-am avut la 8 km de parc(Gabrovaci) si am achitat 55e pe noapte ,ap.4 pers.,in plin sezon.Cazari gasesti oricum la fata locului ,mai ales in septembrie!Am vizitat Rastoke in vreo 3 ore,merita este deosebit!! Dupa doua nopti de cazare in apropierea parcului,ne-am continuat drumul spre litoral in Pen.Istria.

#240
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
OK. Aveti dreptate. Ne vom opri la Rastoke, venind dinspre Postojna si vom cauta cazare in apropiere de Plitvice. Asta a fost hotararea pe care am luat-o, riscand sa ajungem destul de tarziu la Plitvice si sa fie deja seara. Practic vom prceda cam asa: plecare din Cluj cu directia Postojna. Somn o noapte, in apropire de Postojna cu rezervare facuta pe booking.com. A doua zi vizitare pestera si plecare spre Plitvice cu masa la Rastoke si gasire cazare la maxim 15 km. de Plitvice. Cazare doua nopti, deci o zi plina pentru parc si imprejurimi apoi plecare catre Brela. Ce ziceti? Suna realist?

#241
tarbaca22

tarbaca22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2010

 Lizicat, on 27th August 2012, 09:59, said:

OK. Aveti dreptate. Ne vom opri la Rastoke, venind dinspre Postojna si vom cauta cazare in apropiere de Plitvice. Asta a fost hotararea pe care am luat-o, riscand sa ajungem destul de tarziu la Plitvice si sa fie deja seara. Practic vom prceda cam asa: plecare din Cluj cu directia Postojna. Somn o noapte, in apropire de Postojna cu rezervare facuta pe booking.com. A doua zi vizitare pestera si plecare spre Plitvice cu masa la Rastoke si gasire cazare la maxim 15 km. de Plitvice. Cazare doua nopti, deci o zi plina pentru parc si imprejurimi apoi plecare catre Brela. Ce ziceti? Suna realist?

Noi am plecat din Bucuresti si dupa 13 ore de mers am ajuns la cazarea de la Plitvice.Am ramas acolo 2 nopti,apoi pe litoral(Moscenicka Draga).Am ales aceasta statiune pentru a vizita mai usor Pestera Postojna si Castelul Predjama(nu trebuie ratat).Cazarea de pe litoralul croat am avut-o la 80 Km de aceste obiective slovene.
Nu cred ca era nevoie sa rezervati o noapte la Postojna deoarece erau multe cazari libere in plin sezon si oricum este o zona de tranzit pentru multa lume.
Retineti faptul ca NU aveti nevoie de vigneta(15e),daca NU circulati pe autostrada,lucru confirmat de politia de frontiera!!! Imbracati-va bine in pestera,puteti lua bilet combinat (pestera+castelul 28e).Vacanta placuta!

#242
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Numai 13 ore de la Bucuresti la Plitvice? Mi se pare foarte... foarte putin. Felicitari! Ce traseu ati ales?

#243
JUG34

JUG34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 05.01.2010
Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie referitoare la traseele parcului. A incercat cineva sau imi puteti spune daca exista vreo varianta de traseu pe care sa o pot face cu un carucior de copil(nou-nascut de 3 luni)?
Acum suntem in Brela si la intoarcere mi-as dori sa ma opresc la parc, doar sa nu fie degeaba.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

#244
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

 JUG34, on 27th August 2012, 23:26, said:

Am rugamintea sa ma ajutati cu o informatie referitoare la traseele parcului. A incercat cineva sau imi puteti spune daca exista vreo varianta de traseu pe care sa o pot face cu un carucior de copil(nou-nascut de 3 luni)?
Acum suntem in Brela si la intoarcere mi-as dori sa ma opresc la parc, doar sa nu fie degeaba.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Poti sa intrebi pe cineva de la biroul de informatii aflat la fiecare intrare in parc si te va indruma cu siguranta spre un traseu mai bland.
Nu am vazut carucioare insa am vazut mamici sau tatici cu bebe purtati in rucsacel, in partea din fata a corpului. Daca aveti un astfel de rucsacel trebuie sa fiti atenti sa nu va impiedicati (va puteti impiedica foarte usor sau va poate fura peisajul...). Nu sunt trasee betonate iar potecile sunt alcatuite din trunchiuri de copaci taiate pe jumatate, deci bebe va fi destul de zdruncinat daca va merge cu caruciorul.

#245
tarbaca22

tarbaca22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.02.2010

 Lizicat, on 27th August 2012, 22:20, said:

Numai 13 ore de la Bucuresti la Plitvice? Mi se pare foarte... foarte putin. Felicitari! Ce traseu ati ales?

Bucuresti-Portile de Fier I-Golubac-Belgrad-Zagreb-Karlovaci-Plitvice.Totalul pauzelor:30-40min.Chiar si in munti temp. era de 39 grade,nu-ti venea sa cobori din masina!
Sotul meu conduce repejor,am avut mare noroc nu am intalnit politie decat pe plaja.

#246
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Abia ne-am cazat la Plitvice. Pana acum ma felicit pentru alegerile facute. Am plecat luni din Cluj si ne-am cazat la Casa Grmek in Postojna. Rezervare facuta pe booking.com. Un apartament frumos, cu tot ce trebuie, impecabil de curat... cu pisica si catel... Mic dejun fantastic, va voi pune o poza cand ajung acasa. Astazi am vazut pestera. Frumoasa... dar previzibila... personal mi-a placut mai mult Pestera Ursilor de la noi. Impecabila insa organizarea, locatia, terasele, amenajarile exterioare intr-un cuvant. In pestera este de remarcat sistemul de iluminat care se limiteaza la iluminarea  stalactitelor si stalacmitelor, rezultand o atmosfera interesanta, oarecum misterioasa. Slovenia este superba, cu sate minunate, cu case de un bun gust uimitor, cu flori in toate locurile posibile. Autostrada de foarte buna calitate, superioara Croatiei. Am mancat aseara la Pizzeria Cuk, la recomandarea gazdei noastre si a fost excelent. Cam scump, dar foarte gustos.
Am vazut si Castelul Predjama, doar pe exterior pentru ca stiam ca nu vom avea rabdare la amanunte.
Drumul spre Croatia l-am facut pe nationale, doar de dragul satelor prin care am trecut. La vama cu Croatia, s-au facut ca se uita la buletinele noastre doar. Iesirea de pe autostrada spre Slunj a fost o alegere cam proasra intrucat jumatate din drum a fost o singura banda, nemarcata, cu curbe multe si ... cam prost. Din Slunj, am ratat initial Rastoke pentru ca nu era nici un indicator. Dupa vreo 5 km., ne-am intors si l-am nimerit. Practic, ca sa nu patiti ca noi, imediat cum treceti podul din Slunj, faceti stanga pe un drum care nu va spune nimic vreo 100 m. Apoi incepe frumusetea de nedescris. Pe mine m-a fermecat acest satuc pus pe rau cu farmecul lui de nedescris. Am mancat acolo si apoi am venit catre Plitvice. Cand eram la masa ne-au sunt cei de la pensiunea Miletic, unde suntem acum si unde am facut rezervare tot pe booking.com. Pensiunea este construita special pentru inchiriere, are cam 3 * dupa standardele noastre. Camera este maricica, baia poate putin cam mica, dar totul este impecabil. Gazda noastra ne convocat la o "instruire", cu harta parcului in fata si ne-a recomadat intrarea 1 si traseul C. Ei bine... vom alege traseul H si intrarea 2 asa cum ne-au sfatuit cei de pe acest forum.
Cam atat pentru seara acesta. Somn usor tuturor.

#247
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006

 Lizicat, on 11 septembrie 2012 - 21:32, said:

cu harta parcului in fata si ne-a recomadat intrarea 1 si traseul C. Ei bine... vom alege traseul H si intrarea 2 asa cum ne-au sfatuit cei de pe acest forum.
La fel am facut si noi. Intrarea 2, traseul H. Asa peisajele cresc in spectaculozitate. In sens invers, de la intrarea 1, risti sa te plictisesti pe final. Mai mentionez ca in septembrie era incredibil de plin. La vapoars erau cozi imense. Intr-un vaporas incap 100 de persoane iar la cozi erau cate 4-500 persoane.
Foarte important! Nu stiu daca s-a mai spus asta aici, dar: Nu cumparati bilet de intrare din parcare!! Sunt niste cozi incredibile, poti sta si o ora la coada. Parasiti parcarea si indrepati-va spre intrarea propriu ziua: se fac aproximativ 500m pe jos. Exista si acolo ghiseu de bilete si e mereu liber. De la ghiseu pana la "trenulet" sunt doar cativa metri, de unde practic incepe vizitarea.
De asemenea, pe bilet exista si o harta a parcului, dar care din pacate nu e impartita pe trasee. Nu va faceti insa griji pentru ca parcul e semnalizat foarte bine si la orice intersectie exista sageti pe care este trecut fiecare traseu. Pentru traseul H am facut aprox 6 ore. Despre pretul de intrare s-a mai scris, 110kuna.
Bafta!

Edited by ssergiu, 17 September 2012 - 18:38.


#248
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Am revenit si cu niste poze:

Attached File  SDC16537.JPG   4.35MB   82 downloadsAttached File  SDC16545.JPG   4.11MB   84 downloadsAttached File  SDC16547.JPG   2.93MB   77 downloadsAttached File  SDC16554.JPG   4.31MB   75 downloadsAttached File  SDC16557.JPG   3.6MB   76 downloadsAttached File  SDC16559.JPG   4.04MB   78 downloadsAttached File  SDC16562.JPG   4.42MB   75 downloadsAttached File  SDC16571.JPG   3.72MB   71 downloadsAttached File  SDC16581.JPG   3.97MB   66 downloadsAttached File  SDC16603.JPG   4.28MB   72 downloadsAttached File  SDC16614.JPG   4.87MB   76 downloadsAttached File  SDC16627.JPG   4.33MB   67 downloadsAttached File  SDC16649.JPG   4.31MB   60 downloadsAttached File  SDC16673.JPG   3.71MB   60 downloadsAttached File  SDC16693.JPG   3.87MB   56 downloads

Promit ca nu sunt editate absolut deloc. Ba mai mult, sunt facute cu un aparat foto modest

#249
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Fost, vazut... revenit... Cum a fost? Prea frumos ca sa fie adevarat.
Noi nu am nimerit coada mare la bilete. Nu erau mai mult de 10 persoane, deci a mers repede. Oricum am baut o cafea langa... si in acel sfert de ora nu au fost mai mult de 10 persoane la coada. Confirm insa ce spune @ssergiu, am vazut si ghiseul de bilete mentionat mai sus. Nu era nimeni intradevar. Am mers cu autobuzul, cu vaporasul si vreo 10 km. pe traseul H. Aglomeratie de nivel mediu, singurul disconfort a fost la potecutza catre Marea Cascada, unde nu se putea merge decat in sir indian. In rest, OK. Ce am remarcat insa a fost ca nivelul raului era scazut, deci debitul cascadelor era diminuat. Spectacolul oferit insa a fost extraordinar. Am hranit ratustele si pestii cu Back Rolls (usturoi :) ) si ne-am lasat sufletul in fiecare coltisor parcurs.

#250
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007
Postojna.

Rastoke.

Plitvice.

Plitvice.

Nu stiu daca voi putea raspunde la multe intrebari, dar o voi incerca. V-am atasat catvea poze care mie mi-au placut sau sunt altceva fata de ce ati vazut, doar ca sa va faceti o imagine cat mai exacta a parcului. Coada care se vede la vaporase era formata pe sensul invers celui pe care am venit noi, deci de la intrarea 1 catre 2. Se pare ca multa lume face aceasta alegere si demonstreaza inca o data ca, procedand prin a intra pe la poarta 2, este mult mai bine, pentru ca noi ne-am urcat in primul vaporas care a tras la doc, fara sa stam deloc la coada.

Daca insa va doriti poze spectaculoase, poate  ar trebui sa incepti invers pentru ca, pe majoritatea traseului H, intrand pe la poarta 2, am avut umbra pe majoritatea cascadelor. Daca foloseste cuiva aceasta informatie, noi am fost in data de 12 septembrie 2012, in intervalul orar 10.30 - 16.30.

Coada la vaporas.

Attached Files


Edited by Lizicat, 04 October 2012 - 11:54.


#251
sil200

sil200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 23.01.2007
Am fost si ne-a placut.Va trebui sa revenim vara pentru ca un traseu era inchis din cauza debitului mare al cascadelor.Primavara e spectaculos dar si acest mic neajuns.Am trecut de gardul pus de organizatori dar imaginea cu poteca inundata ma convis sa ma intorc si sa ma bucur de restul parcului.

Attached Files



#252
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Pun si eu niste poze cu acesata minunatie a naturii atat de bine pastrata de Croati. Am facut treseul H de la poarta doi, il recomand mie mi-a luat 4 si 1/2 ore, far graba dar sa va pastrati fortele pentru ca la final aveti de urcat o rapa de cca 150 metri spre locul de unde luati trenul-tractor care va duce inapoi la poarta doi. La sfarsit inainte de a o lua la drapta cum arata indicatorul pentru traseul H luati-o la stanga pentru a nu rata marea cascada, pe care din cauza acesui indicator era sa o ratez. Bafta si spor la mers pentru a vedea acest minunat parc.

Attached Files


Edited by scoty, 03 July 2013 - 21:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate