Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Parcul National Plitvice-Calator pe meleaguri de basm

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#217
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 dd55, on 26th June 2012, 22:02, said:

-Cite zile sa aloc parcului pentru al vizita pe indelete.
-Ceva relatii despre cazari in zona parcului
- E de ajuns o zi, ai timp seara sa vezi si Slunj.
- booking.com

Edited by George2210, 27 June 2012 - 08:29.


#218
dd55

dd55

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 08.06.2011
Multumesc George.
Am inceput sa citesc toate postarile.
In acelasi timp ma uit si la variante de drum.
Mai incolo poate voi avea nevoie si de alte informatii.

#219
danny-k

danny-k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.03.2006
Salut,

Am o intrebare cat costa toate taxele de autostrada/drum?  Iesire pe la Cenad pana la Lacuri.
Exista vigneta pt Ungaria sau Croatia? Trebuie luata? Pasaport trebuie?

Dani

#220
miraramona

miraramona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.04.2009

 danny-k, on 10th July 2012, 20:19, said:

Salut,

Am o intrebare cat costa toate taxele de autostrada/drum?  Iesire pe la Cenad pana la Lacuri.
Exista vigneta pt Ungaria sau Croatia? Trebuie luata? Pasaport trebuie?

Dani

Pentru Croatia trebuie pasaport. Noua ne-a cerut anul trecut.

#221
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 08.03.2007
Eu am venit din Croatia acum 3 zile, nu mi-a trebuit pasaport, doar CI.
Plitvice e 'must see'. Numai sa aveti apa destula cu voi, cand l-am vizitat eu era foarte cald.

#222
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 danny-k, on 10th July 2012, 20:19, said:

Salut,

Am o intrebare cat costa toate taxele de autostrada/drum?  Iesire pe la Cenad pana la Lacuri.
Exista vigneta pt Ungaria sau Croatia? Trebuie luata? Pasaport trebuie?

Dani

daca vii prin Budapesta ai in Croatia de platit 52 de Kune (Gorican-Karlovac). in Ungaria trebuie vigneta 2975 forinti pe 10 zile

#223
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010
bunaaa
am si eu o intrebare :D
dupa ce ies din Ungaria (directia Budapesta), in Croatia intru direct pe autostrada?
unde platesc taxa?
gasesc pe autostrada unde sa imi schimb euro ??
multuu


 Buhani73, on 23rd July 2012, 12:01, said:

daca vii prin Budapesta ai in Croatia de platit 52 de Kune (Gorican-Karlovac). in Ungaria trebuie vigneta 2975 forinti pe 10 zile


#224
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010
hello

am nevoie de o infooo

daca ajung in parcul PLITVICKA... si apoi trebuie sa o i-au spre MAKARSKA pe ce traseu ma indrumati sa ma urc mai repede pe autostrada?>??


#225
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007

 miraramona, on 12th July 2012, 11:15, said:

Pentru Croatia trebuie pasaport. Noua ne-a cerut anul trecut.


Daca nu stii, nu mai informa lumea aiurea pe aici..In Croatia se intra de vreo 3 ani cu C.I.  Sint o multime de mesaje in care se spune clar lucrul asta si totusi apar tot felul de persoane care isi dau cu parerea.

Uite un site oficial daca nu ma crezi pe cuvint  : http://zagreb.mae.ro...?lang=&id=24962  si altul unde ar fi trebuit pusa intrebarea refritoare la C.I  : http://forum.softped...t...675447&st=0

Poate un moderator muta sau sterge toate mesajele postate aiurea

Edited by blue74lion, 25 July 2012 - 18:32.


#226
miraramona

miraramona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.04.2009

 blue74lion, on 25th July 2012, 19:28, said:

Daca nu stii, nu mai informa lumea aiurea pe aici..In Croatia se intra de vreo 3 ani cu C.I.  Sint o multime de mesaje in care se spune clar lucrul asta si totusi apar tot felul de persoane care isi dau cu parerea.

Uite un site oficial daca nu ma crezi pe cuvint  : http://zagreb.mae.ro...?lang=&id=24962  si altul unde ar fi trebuit pusa intrebarea refritoare la C.I  : http://forum.softped...t...675447&st=0

Poate un moderator muta sau sterge toate mesajele postate aiurea


Nu informez lumea aiurea....spun din proprie experienta ca anul trecut cineva a aratat CI si i-a cerut pasaportul. De ce as minti?
Acum probabil poti trece si cu CI.

#227
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009

 miraramona, on 28th July 2012, 13:00, said:

Nu informez lumea aiurea....spun din proprie experienta ca anul trecut cineva a aratat CI si i-a cerut pasaportul. De ce as minti?
Acum probabil poti trece si cu CI.
  Mai bine ati posta poze recente de la Plitvice cei care ati revenit de curand decat sa discutati in paralel chestii aiurea . :deadtongue:

#228
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006

 miraramona, on 28th July 2012, 13:00, said:

Nu informez lumea aiurea....spun din proprie experienta ca anul trecut cineva a aratat CI si i-a cerut pasaportul. De ce as minti?
Acum probabil poti trece si cu CI.
Se poate demult nu de "acum". Daca i-a dat CI si i-a cerut pasaportu inseamna ca ii era lene vamesului sa introduca manual datele de pe CI. Pasaportul are avatanjul ca poate fi scanat. Si eu am dat anu trecut CI intre Serbia si Macedonia si a zis sa ii dau pasaportu. I-am zis ca nu-mi trebe. A bombanit ceva acolo si s-a multumit cu CI. Apoi l-am vazut cum tasta cu sictir datele de pe actul meu, i-am irosit 60 de secunde din timpul lui pretios.

#229
miraramona

miraramona

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.04.2009
Vineri m-am intors din Croatia......cateva poze de la  Plitvice

Attached Files



#230
aledia

aledia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 06.02.2006

 miraramona, on 29th July 2012, 20:56, said:

Vineri m-am intors din Croatia......cateva poze de la  Plitvice


Buna!

Saptamana viitoare (luni) ajungem si noi la Plitvice.
Spune-mi te rog, in ce moneda ai platit intrarea. Avand in vedere ca noi suntem duminica seara in Plitvice, nu cred ca sunt deschise bancile sau oficiile postale pentru schimb valutar. Noi plecam la noi cu euro dar si cu card.

Pe ce traseu ai plecat? Unde te-ai cazat? Care sunt preturile "calde" ?  Eu am facut o rezervare pe net la o pensiune la Poljnank, dar poate gasim ceva mai bun la fata locului, depinde de ora la care ajungem.

Mersi

#231
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

 aledia, on 31st July 2012, 09:59, said:

Buna!

Saptamana viitoare (luni) ajungem si noi la Plitvice.
Spune-mi te rog, in ce moneda ai platit intrarea. Avand in vedere ca noi suntem duminica seara in Plitvice, nu cred ca sunt deschise bancile sau oficiile postale pentru schimb valutar. Noi plecam la noi cu euro dar si cu card.

Pe ce traseu ai plecat? Unde te-ai cazat? Care sunt preturile "calde" ?  Eu am facut o rezervare pe net la o pensiune la Poljnank, dar poate gasim ceva mai bun la fata locului, depinde de ora la care ajungem.

Mersi
Eu am sosit de acolo acum 3 zile. Am platit in kuna (110 adult, 55 copil). Nu stiu daca se poate plati in euro (autostrada se poate plati in euro). Imediat ce intri in Croatia, in prima localitate mai mare poti gasi o casa de schimb valutar, unde sa schimbi niste euro; paritatea era cam 7.2-7.3 kune la un euro.
M-am cazat in apropierea portii nr.2, la aproximativ 2 km distanta de poarta, mai jos, la 55 euro pe noapte (sunt sigur ca puteti gasi si mai ieftin, desi este plin sezon de vizitare; am stat 2 zile iar vila a fost mai tot timpul plina de englezi, irlandezi, japonezi si romani):
http://www.booking.c...r...d=1&lang=ro

De la aceasta vila (este un complex de vile, cam 10-15 vile) am mers pe jos prin padure 20-30 minute, prin statia de spalare a trenuletelor (ne-a indrumat un tanar care spala la trenulete). Se poate ajunge si pe drumul principal, pana la prima traversare suspendata a soselei. De la aceasta traversare, o luati la stanga si urmati-i pe turistii care se indreapta spre poarta nr.2

Am ales traseul H (4-6 ore) (sunt mai multe trasee, unele mai scurte, altele mai lungi; traseul H este penultimul; ultimul traseu este foarte lung):
- se incepe de la poarta 2
- se merge cu trenuletul sus pe munte
- se coboara pe jos, pe potecile cu busteni de-a lungul catorva mici lacuri
- se traverseaza cu vaporasul un lac mai mare, pana la un popas
- la popas se poate lua masa (restaurant, WC, chioscuri, mese, scaune etc)
- se continua pe jos pana la Marea Cascada, unde este punctul terminus al mersului per-pedes
- se urca la poarta nr.1
- de la poarta nr.1 se merge cu trenuletul la poarta nr.2
- finish  :P
- contrar celor spuse pe acest forum, Plitvice nu m-a impresionat atat de mult. Diseara voi urca si cateva fotografii "spectaculoase" luate de la fata locului.
Cu bunavointa, Romania poate deveni Raiul turismului european, cu conditia sa se doreasca acest lucru. Momentan nu se doreste...

Edited by florinbad, 31 July 2012 - 12:34.


#232
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Fotografiile "spectaculoase" promise, care urmeaza traseul "H" parcurs de grupul nostru (vila unde ne-am cazat, intrarea in parc, trenuletele, vaporasele, locul de popas, marea cascada si iesirea din parc)
Observatie: acum am vazut ca aparatul foto a inscriptionat data calendaristica din setarile lui. Este vina mea ca nu am fost mai atent...
Data fotografiilor este 29.07.2012

Attached Files



#233
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 carmenrebeca_84, on 25th July 2012, 12:55, said:

bunaaa
am si eu o intrebare :D
dupa ce ies din Ungaria (directia Budapesta), in Croatia intru direct pe autostrada?
unde platesc taxa?
gasesc pe autostrada unde sa imi schimb euro ??
multuu

da, pe autostrada in Croatia
taxa acolo o platesti in momentul cand iesi de pe autostrada pe baza unui tichet primit la intrare
da, la peco insa e un mic comision. de aceea schimba o suma mica. autostrada o poti plati si cu euro sau cu cardul

#234
carmenrebeca_84

carmenrebeca_84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 28.01.2010
multu de raspus...
pai am sa platesc un euro mai bine si ..schimb in ceva orasel :)

 Buhani73, on 7th August 2012, 07:46, said:

da, pe autostrada in Croatia
taxa acolo o platesti in momentul cand iesi de pe autostrada pe baza unui tichet primit la intrare
da, la peco insa e un mic comision. de aceea schimba o suma mica. autostrada o poti plati si cu euro sau cu cardul


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate