Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Tu poti spune NU?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
35 replies to this topic

#1
bagatela

bagatela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.04.2005
Sunt oameni care nu pot spune NU, atunci cand li se cere ceva, indiferent ca pot sau nu. Raspund “Am sa incerc”, “O rezolvam noi cumva”, “Sa vad ce pot face”, desi uneori stiu din start ca nu pot face nimic. Ei nu reusesc sa spuna in fata ca nu se pot implica pentru ca nu au timp sau, pur si simplu, nu cunosc pe nimeni ori nu se pricep.
Sunt, deasemenea, persoane care, in vizita fiind, desi nu le place un fel de mancare, il mananca fara sa obiecteze, din teama de a nu jigni gazda.
Voi cum procedati ?

Edited by bagatela, 05 May 2005 - 11:33.


#2
neocreatio

neocreatio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.07.2004
e frumos si totodata politicos sa nu jignesti pe cineva, mai ales daca ai un anumit grad de stima pentru acea persoana. Insa consider ca este o mare prostie sa faci lucruri care iti displac pentru a nu il "jigni". Poate doar daca urmaresti un scop si tii mortis sa nu il indispui.
Nu cred ca m-as relationa usor cu cineva care nu poate sa accepte un refuz politicos.
Sunt situatii si situatii. E insa indicat sa ii dai de inteles cu tact omului ca nu iti place ceva.
Este diplomatic sa raspunzi cu: “Am sa incerc”, “O rezolvam noi cumva”, “Sa vad ce pot face”. Tine de o anumita finete a relationarii, data viitoare cand ai putea avea nevoie tu insuti de ajutor din partea respectivului, e posibil sa isi aduca aminte un eventual raspuns negativ si taios.

___
Asta imi aduce aminte de o povestire cu un domn care a intrat in toaleta peste o doamna, din greseala, si s-a scuzat: "Ma scuzati, Doamna!" ... asta e politete.

daca domnul respectiv ar fi spus respectivei: "Ma scuzati, Domnule!" .... era o mare dovada de tact! :proud:
___

#3
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
nu...

#4
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Quote

Este diplomatic sa raspunzi cu: “Am sa incerc”, “O rezolvam noi cumva”, “Sa vad ce pot face

corect .

sau ; " asa e , cum zici tu " , " nu stiu exact " ." poate " ......intotdeauna e bine sa fii de acord cu oamenii , nu de alta dar ca sa nu-i dezamagesti .  :)

#5
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
am sa incerc sa fiu de acord cu voi ! ( e un raspuns diplomatic pentru NU am aceeasi parere ? )
eu inainte sa raspund da sau nu, imi analizez posibilitatea si disponibilitatea de a face ceva, aproape orice imi sta in putere, dar aproape orice se impiedica de lenea mea, asa ca la majoritatea intrebarilor dau raspunsul "nu" !
chiar si la intrebarea "esti nesimtit ?"

#6
bagatela

bagatela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.04.2005
Totusi, a fi incapabil sa refuzi ceva sau pe cineva nu este o dovada de generozitate, bunatate sau bun simt. Cred ca este mai degraba o slabiciune.

#7
shumilica

shumilica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 05.02.2004
acest lucru nu denota neaparat slabiciune, cat flexibilitatea caracterului respectivei persoane, daca se poate adapta repede unei cerinte sau intai baga fraze formale pentru a avea timp sa se gandeasca ce decizie sa ia in privinta intrebarii sau a rugamintii.
bagateala, tu cum esti ? poti sa zici nu ?

#8
bagatela

bagatela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.04.2005

shumilica, on May 5 2005, 15:12, said:

acest lucru nu denota neaparat slabiciune, cat flexibilitatea caracterului respectivei persoane, daca se poate adapta repede unei cerinte sau intai baga fraze formale pentru a avea timp sa se gandeasca ce decizie sa ia in privinta intrebarii sau a rugamintii.
bagateala, tu cum esti ? poti sa zici nu ?

<{POST_SNAPBACK}>



Nu prea..   :D Trebuie sa recunosc ca imi este foarte greu sa refuz pe cineva, in special daca acel cineva mai si insista. Dar tocmai m-am hotarat sa depasesc situatiile de genul acesta si sa pot spune "NU", de cele mai multe ori fara sa jignesc sau sa supar persoana respectiva.

#9
mars0212

mars0212

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 04.05.2004
Important nu este ce zici, important este ce faci. Mi se pare ca esti mult mai nesimtit daca zici ca faci ceva ce nu esti sigur ca poti pt ca in felul asta, acel om se bazeaza pe tine si atunci cind tu il lasi balta el are de suferit .

#10
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Eu pot spune fara probleme nu.
Ma caracterizeaza sinceritatea si mi se pare firesc pana la  urma sa-ti exerciti in mod corect dreptul la opinie.

Apropo de vizite:
Imaginati-va ca vizitati constant o persoana ;) Ei bine,daca nu va place mancarea,n-ar fi mai bine sa marturisiti adevarul in speranta unei schimbari in bine?:D

#11
Alan`dala

Alan`dala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 12.04.2005

mars0212, on May 5 2005, 14:21, said:

Important nu este ce zici, important este ce faci. Mi se pare ca esti mult mai nesimtit daca zici ca faci ceva ce nu esti sigur ca poti pt ca in felul asta, acel om se bazeaza pe tine si atunci cind tu il lasi balta el are de suferit .

<{POST_SNAPBACK}>


corect... si decat sa zici ca faci si sa nu faci , este mult mai bine sa zici ca nu faci

parerea mea.

Edited by Alan`dala, 05 May 2005 - 14:49.


#12
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Alan`dala, on May 5 2005, 21:47, said:

corect... si decat sa zici ca faci si sa nu faci , este mult mai bine sa zici ca nu faci

parerea mea.

<{POST_SNAPBACK}>


mai bine zici ; "am sa incerc , dar nu promit "

#13
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Daca pot face ceva pt cei dragi, intodeauna o voi face! Pentru restul,chiar daca pot sau nu, spun NU, din lene/comoditate/lipsa de interes.

#14
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Quote

chiar daca pot sau nu, spun NU, din lene/comoditate/lipsa de interes.

asa sa le faci si pacientilor .

#15
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

toyomi, on May 5 2005, 16:12, said:

asa sa le faci si pacientilor .

<{POST_SNAPBACK}>



Ai omis "lipsa de interes" . Pt pacientii mei imi dau tot interesul.

#16
MoDelia

MoDelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 22.03.2005
nu prea pot spune NU
cel putin un coleg imi zicea.. ca tot timpul .. cand spun NNU nu o spun direct.. o fac ocolit :P
dar intotdeauna incerc sa ma tin de promisiune
daca promit ceva.. .. vreau sa si implinesc

nu imi place sa refuz pe cineva..
si deobicei ajung sa fac o gramada de lucruri aiurea.. doar pt ca nu zic nu..
oofffffff

#17
neocreatio

neocreatio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 13.07.2004

MoDelia, on May 5 2005, 21:38, said:

nu prea pot spune NU
cel putin un coleg imi zicea.. ca tot timpul .. cand spun NNU nu o spun direct.. o fac ocolit :P
dar intotdeauna incerc sa ma tin de promisiune
daca promit ceva.. .. vreau sa si implinesc

nu imi place sa refuz pe cineva..
si deobicei ajung sa fac o gramada de lucruri aiurea.. doar pt ca nu zic nu..


daca ai apucat sa promiti.. e deja cu totul altceva... o promisiune nu inseamna nicidecum "sa vad ce pot face!"

raman la opinia mea ca refuzul direct este o greseala in relationarea cu un prieten si mai ales cu un ne-prieten!

peace!

#18
deenah

deenah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.05.2005

neocreatio, on May 5 2005, 21:46, said:

daca ai apucat sa promiti.. e deja cu totul altceva... o promisiune nu inseamna nicidecum "sa vad ce pot face!"

raman la opinia mea ca refuzul direct este o greseala in relationarea cu un prieten si mai ales cu un ne-prieten!

peace!

<{POST_SNAPBACK}>



salut!
prim interventie pe acest forum, asa ca scuzati lipsa de indemanare

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate