Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Propuneri pentru imbunatatirea pr...

Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!
 zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15

La ce ora se deschid urnele ?
 Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!
 Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...
 

Biroul de credite/CRB

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
12 răspunsuri în acest subiect

#1
Nils

Nils

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 11.06.2004
Salutare,

O intrebare pentru cei care au cunostinte in domeniu: in cazul unei singure intarzieri la plata unui credit de nevoi personale fara garantii cu mai mult de 30 zile (mai precis 50), banca te inregistreaza in Biroul de Credite si/sau Centrala Riscurilor Bancare ca rau-platnic? Si daca da, presupunand ca ulterior se face plata la timp, inclusiv dobanda la intarziere sau chiar rambursarea anticipata, persoana in culpa ramane in continuare inregistrat ca rau-platnic 5/7 ani? Su tot respectiva banca te poate scoate de acolo?

Multumesc anticipat.

#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.335
  • Înscris: 22.07.2005

Vizualizare mesajNils, pe 13th August 2009, 13:24, a scris:

Salutare,

O intrebare pentru cei care au cunostinte in domeniu: in cazul unei singure intarzieri la plata unui credit de nevoi personale fara garantii cu mai mult de 30 zile (mai precis 50), banca te inregistreaza in Biroul de Credite si/sau Centrala Riscurilor Bancare ca rau-platnic? Si daca da, presupunand ca ulterior se face plata la timp, inclusiv dobanda la intarziere sau chiar rambursarea anticipata, persoana in culpa ramane in continuare inregistrat ca rau-platnic 5/7 ani? Su tot respectiva banca te poate scoate de acolo?

Multumesc anticipat.

Aceasta intarziere nu te poate afecta foarte tare. Depinde acum cand s-a produs si daca mai sunt situatii similare in trecut.
In principiu bancile inteleg un accident nefericit, dar mai sunt finantatori care refuza acordarea creditului, in conditiile in care intarzierea s-a produs in ultimile sase luni (ex. Piraeus Bank).
Sunt banci care accepta radierea din BC dupa rambursarea integrala a impumutului (de ex. Bancpost), insa nu foarte multe... regula ramane ca aceasta radiere sa se faca dupa cinci ani, automat de catre sistemul informatic al BC.

#3
Nils

Nils

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 11.06.2004

Vizualizare mesajfloraur, pe 13th August 2009, 15:17, a scris:

Aceasta intarziere nu te poate afecta foarte tare. Depinde acum cand s-a produs si daca mai sunt situatii similare in trecut.
In principiu bancile inteleg un accident nefericit, dar mai sunt finantatori care refuza acordarea creditului, in conditiile in care intarzierea s-a produs in ultimile sase luni (ex. Piraeus Bank).
Sunt banci care accepta radierea din BC dupa rambursarea integrala a impumutului (de ex. Bancpost), insa nu foarte multe... regula ramane ca aceasta radiere sa se faca dupa cinci ani, automat de catre sistemul informatic al BC.

Sa inteleg ca exista posibilitatea de a fi sters din BC de catre banca care m-a si introdus acolo? Nu de alta, dar un amic mi-a spus cu cateva zile in urma ca nu se mai poate asa ceva. Odata intrat... nu mai iesi, decat dupa anii respectivi. Ideea e ca NU au mai existat situatii similare in trecut, pur si simplu am avut o problema mai delicata si s-a ajuns la situatia aceasta.

Editat de Nils, 13 august 2009 - 18:50.


#4
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.459
  • Înscris: 11.12.2008
Din câte știu eu, mai nou, banca este obligată să-ți aducă la cunoștință că urmează să fi înregistrat la CRB.

#5
Nils

Nils

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 32
  • Înscris: 11.06.2004

Vizualizare mesajsilviu_n, pe 13th August 2009, 19:52, a scris:

Din câte ?tiu eu, mai nou, banca este obligată să-?i aducă la cuno?tin?ă că urmează să fi înregistrat la CRB.

Ok, BC, CRB ce mai conteaza, cam tot aia e. Intrebarea era daca te poate si scoate de acolo sau este doar one-way ticket...

Editat de Nils, 13 august 2009 - 19:50.


#6
Pitzifelnic

Pitzifelnic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.409
  • Înscris: 06.03.2009

Vizualizare mesajNils, pe 13th August 2009, 20:50, a scris:

Ok, BC, CRB ce mai conteaza, cam tot aia e. Intrebarea era daca te poate si scoate de acolo sau este doar one-way ticket...
Biroul functioneaza in baza Deciziei 105/2007 a ANSPDCP. Banuiesc ca poti sa gasesti actul daca dai o cautare pe net. Nu am timp acum sa-ti dau niste extrase de-acolo. In principiu trebuie sa fie depasita scadenta cu 30 de zile ca banca sa poata trimite. Ei te vor anunta in scris cu 15 zile inainte sa trimita informatia negativa. Daca nu te-au anuntat, n-au voie sa trimita aceste date. Datele raman acolo 4 ani de la ultima actualizare.
Ele pot fi sterse/modificate doar de catre institutia de credit care le-a comunicat sau prin hotarare judecatoreasca obtinuta de tine. Din experienta mea, banca nu are niciun interes sa te stearga de-acolo dupa ce te-a inscris. Ei stiu ca de la alte banci vei avea mari dificultati in a obtine un credit. Iti vor spune insa ca ei te inteleg si ca ti-l acorda ei (daca te-ai achitat de cel anterior corect, facand abstractie de mica scapare). Atunci se cheama ca esti legat de glie 4 ani la acea banca.
Daca ai dubii, atunci trimiti la Biroul de Credit o solicitare si ei vor fi obligati sa-ti comunice, gratuit, o data pe an, datele despre tine care se afla in evidenta lor. Eu am facut astfel de solicitari si mi s-a raspuns punctual.
Daca mai ai nelamuriri, poti sa te uiti pe www.birouldecredit.ro : au si pagina de FAQ.

#7
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.335
  • Înscris: 22.07.2005
Daca vrei pe scurt iti dau eu pe scurt...

toate bancile au voie sa te scoata de la BC sau de oriunde alta baza de date, insa nimeni nu o va face deoarece se feresc de precedente...

#8
unu_din_tei

unu_din_tei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 13.08.2008
Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb si eu: am sanse sa obtin vreun credit daca am urmatoarele bilute la Biroul de Credit?

Fișiere atașate



#9
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 500
  • Înscris: 14.05.2006

Vizualizare mesajunu_din_tei, pe 28th January 2010, 22:11, a scris:

Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb si eu: am sanse sa obtin vreun credit daca am urmatoarele bilute la Biroul de Credit?


:)  Sigur ca mai poti sa scoti.  De la camatari

#10
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.335
  • Înscris: 22.07.2005

Vizualizare mesajunu_din_tei, pe 28th January 2010, 22:11, a scris:

Ca sa nu mai deschid alt topic, intreb si eu: am sanse sa obtin vreun credit daca am urmatoarele bilute la Biroul de Credit?


In masura in care acel litigiu s-a stins, vei putea face un credit atunci cand nu va mai aparea 2006 in acea grila...  Fa singur socoteala si vezi cand vei putea face un nou imprumut.

#11
dUa

dUa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 01.03.2007
Eu detin un card de credit la Raiffeisen si am avut nenumarate intarzieri de peste 30 de zile, dar nu am fost raportat la biroul de credit. Inainte de a face aceasta raportare, ei trebuie sa te contacteze si sa-ti puna la dispozitie o varianta de recuperare a datoriei. Daca aceasta varianta nu este acceptata, atunci vei fi anuntat ca pana la o anumita data mai ai timp sa achiti datoria si dupa te raporteaza la Biroul de credit.

Cu toate ca am fost restantier in multe randuri cu peste 30 de zile, eu am raportari pozitive catre Biroul de credit. Conteaza foarte mult sa comunici cu banca si sa cunosti putin legislatia. Pentru ei este important sa-si recupereze datoria, nu sa te raporteze la Biroul de credit.

#12
unu_din_tei

unu_din_tei

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 13.08.2008

Citat

:)  Sigur ca mai poti sa scoti.  De la camatari

Nu inteleg ce este aza amuzant!
Ideea este ca am gresit ptr o suma f mica, datorie pe care am achitato imediat ce am aflat de ea!
A fost o neintelegere din partea mea, iar banca nu s-a deranjat sa ma anunte.
S-a inteleg ca din 2011 voi fi "curat", nu?

#13
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.335
  • Înscris: 22.07.2005

Vizualizare mesajunu_din_tei, pe 10th May 2010, 11:30, a scris:

Ideea este ca am gresit ptr o suma f mica

Nu e vorba de cati bani sau ce prejudicii ai adus bancii, ci doar de comportamentul in relatia cu institutiile bancare in general, deci nu conteaza suma...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate