Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Cum V-ati dat seama ca exista sau nu Dumnezeu?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Ce tampenii fara legatura intre ele...” – (andreic)

Cine nu e nervos când nu înțelege?
Dar să fie și mitocan…

Edited by CBV, 30 August 2009 - 12:07.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 CTH, on 30th August 2009, 12:57, said:

"Daca tu crezi ai o sansa cat de mica sa existe raiul" am zis-o eu . -_-
Raiul este un concept imaginear idealist prezent in toate religiile. In practica nu vad cat de folositor ar fi... pentru unii raiul e o functie de manager de banca, pentru altii mersul la mare la Gura Portitei unde nu se poate ajunge cu masina deci nu prea gasesti mitocani ca in sud... pentru musulmani virginele, pt crestini gradinite imbietoare, pana la urma toate acestea sunt inutile odata ce nu mai existi ca persoana, fiinta, constiinta samd, pentru ca fara un creier functional toate acestea se destrama. De ce atunci sa-ti irosesti inutil viata asteptand ceva care oricum nu-ti va mai fi de folos dupa moarte... e o intrebare care ma framanta demult si nu cred ca voi gasi raspuns prea curand, unul serios evident nu unul al unui fanatic :)

 CBV, on 30th August 2009, 13:07, said:

Cine nu e nervos când nu înțelege?
Fanaticii religiosi fireste.

 CBV, on 30th August 2009, 13:07, said:

Dar să fie ?i mitocan?
Pai tot ei evident, o persoana rationala e calma in discutii.

Edited by andreic, 30 August 2009 - 12:55.


#21
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008

 andreic, on 30th August 2009, 13:49, said:

Raiul este un concept imaginear idealist prezent in toate religiile. In practica nu vad cat de folositor ar fi... pentru unii raiul e o functie de manager de banca, pentru altii mersul la mare la Gura Portitei unde nu se poate ajunge cu masina deci nu prea gasesti mitocani ca in sud... pentru musulmani virginele, pt crestini gradinite imbietoare, pana la urma toate acestea sunt inutile odata ce nu mai existi ca persoana, fiinta, constiinta samd, pentru ca fara un creier functional toate acestea se destrama. De ce atunci sa-ti irosesti inutil viata asteptand ceva care oricum nu-ti va mai fi de folos dupa moarte... e o intrebare care ma framanta demult si nu cred ca voi gasi raspuns prea curand, unul serios evident nu unul al unui fanatic :)


Fanaticii religiosi fireste.


Pai tot ei evident, o persoana rationala e calma in discutii.
Tot n-ai priceput. Exista posibilitatea sa existe raiul si iadul.Stiinta ta nu poate explica enigmele lumii.

#22
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Ce tampenii fara legatura intre ele...” – (andreic)

Posibil că părinții v-au neglijat. Urât!

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 CTH, on 30th August 2009, 14:05, said:

Tot n-ai priceput. Exista posibilitatea sa existe raiul si iadul.Stiinta ta nu poate explica enigmele lumii.
Se pare ca tu esti cel care n-a priceput mesajul, nimeni nu poate explica toate enigmele lumii, nimeni intreg la minte n-a pretins asta vreodata. In aceste conditii unii pot crede ce vor, de ex zana maseluta sau vecnicul cliseu cu autopersecutia si discriminarea selectiva (tot ce e bun e de la zeu tot ce e rau e de la dusmanii zeului), asta insa nu e argument pentru necesitatea crearii unei lumi imaginare in care sa ne simtim mai in siguranta, in care sa credem ca stim totul, ca cineva ne asculta, ca ne ajuta si ne sterge la gura cand uitam etc... zic nu e argument pentru ca psihologic e normal sa se intample la unii, mecanismul de protectie. Exista vezi persoane care pot trece peste acest mecanism, care pot vedea fara ochelari.
Paradoxul este simplu, desi stiinta noastra, a intregii omeniri adica, ne deschide ochii celor care vor sa vada mai mult, ne aprinde imaginatia incercand sa intelegem universul pas cu mas fireste, nimeni nu se pretinde marele invatat, toate acestea cu eforturi sustinute inclusiv sub opresiunea clericilor in trecut (vezi Galilei), totusi unii inca mai cred ca stiu mai multe, ca au mai multe cunostinte, fara nici un efort, ca li sunt date din cer si nu mai fac nimic altceva decat sa-si imagineze ca daca le e greu acuma inseamna ca asa merita si ca sigur in rai o sa o duca bine :) Ce dusuri reci vor primi unii he he he...

 CBV, on 30th August 2009, 14:08, said:

Posibil că părinții v-au neglijat. Urât!
Urat sa vorbesti urat despre persoane pe care nu le cunosti care iti atrag atentia asupra erorilor comise in rationament vizibile cu ochiul liber si dupa ce le apostrofezi sa mai si pretinzi ca esti de buna credinta :)

Edited by andreic, 30 August 2009 - 13:52.


#24
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008

 andreic, on 30th August 2009, 14:46, said:

Se pare ca tu esti cel care n-a priceput mesajul, nimeni nu poate explica toate enigmele lumii, nimeni intreg la minte n-a pretins asta vreodata. In aceste conditii unii pot crede ce vor, de ex zana maseluta sau vecnicul cliseu cu autopersecutia, asta insa nu e argument pentru necesitatea crearii unei lumi imaginare in care sa ne simtim mai in siguranta, in acre sa cerdem ca stim totul, ca cineva ne asculta, ca ne ajuta etc... zic nu e argument pentru ca psihologic e normal sa se intampel la unii, mecanismul de protectie.
Paradoxul este simplu, desi stiinta noastra, a intregii omeniri adica, ne deschide ochii celor care vor sa vada mai mult, ne aprinde imaginatia incercand sa intelegem universul pas cu mas fireste, nimeni nu se pretinde marele invatat, toate acestea cu eforturi sustinute inclusiv sub opresiunea clericilor in trecut (vezi Galilei), totusi unii inca mai cred ca stiu mai multe, ca au mai mutle cunostinte, fara nici un efort, ca li sunt date din cer si nu ami fac nimic altceva decat sa-si imagineze ca daca le e greu acuma sigur in rai o sa o duca bine :) Ce dusuri reci vor primi unii he he he...


Urat sa vorbesti urat despre persoane pe care nu le cunosti :)
Nu mai am chef sa suflu in iaurt asa ca zic mai simplu.
Cei ca tine ii pot influenta pe cei nehotarati . Nu face asta. Lasa-i sa spere ca exista Dumnezeu/Mos Craciun/viata dupa moarte/taramul fericirii etc. chiar daca tu si altii stiu adevarul.

Edited by CTH, 30 August 2009 - 13:55.


#25
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Urat sa vorbesti urat despre persoane pe care nu le cunosti acre iti atrad atentia asupra erorilor comise in rationament si dupa ce le apostrofesi sa mai si pretinzi ca esti de buna credinta” – (andreic)

Nepoții mei sunt mai în vârstă decât dvs. și i-aș plesni dacă ar spune unei persoane necunoscute că  spune tâmpenii. Se vede ce educație ați primit. D-asta nici nu credeți că Dumnezeu există. În cazul dvs. este normal să vă trageți din maimuță.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 CTH, on 30th August 2009, 14:53, said:

Cei ca tine ii pot influenta pe cei nehotarati . Nu face asta.
Fii sigur ca cei nehotarati daca au coloana nu se incurca cu opiniile noastre :) Altfel daca o fac inseamna ca asa fac cu orice in viata fie ca vorbim noi pe aici fie ca nu si este treaba lor.

 CBV, on 30th August 2009, 14:58, said:

Nepoții mei sunt mai în vârstă decât dvs. ?i i-a? plesni dacă ar spune unei persoane necunoscute că  spune tâmpenii.
Vedeti unde duce fanatismul, violenta, plezneala...

 CBV, on 30th August 2009, 14:58, said:

Se vede ce educație ați primit.
Sa nu facem confuzie intre educatia de bun augur (adica cea care ajuta persoana sa se devolte sis a gandeasca liber fara sa o influenteze si sa mosteneasca defectele predecesorului) si dogmele, ideile preconcepute pe care din reflex unii tind sa le transforme in normalitate dupa acre s ale impuan cu forta la generatia tanara. Cu prima sunt de acord fireste.

 CBV, on 30th August 2009, 14:58, said:

În cazul dvs. este normal să vă trageți din maimuță.
Toata omenirea se trage din ancestral asta nu trebuie sa va faca sa va simtiti rau sau sa va indoiti de asta, de cand primele micro-organisme si bacterii dupa abiogeneza asta e mersul vietii si procesul este "live" il putem observa si azi la fel de bine, gresiti insa cel mai mult cand spuneti expresia cliseu "să vă trageți din maimuță". Maimuta este cu noi pe aceeasi linie evolutiva, stramosul comun este stramosul omenirii prezente, tuturor raselor si subraselor, omul sapiens, cromagnon, peking, neanderthall samd, toti au avut un stramos comun, de acolo ne tragem, nu din maimute :) Deci va rog sa consemnati acest lucru pentru a nu gresi pe viitor, acest fapt este confirmat atat prin analiza comparativa ADN intre oameni si antropoizi cat si prin arheologie, antropologie respectiv studiul fosilelor. Prin natura lui, ADN-ul evolueaza odata cu noi si prin urmare sansa ca sa tragem concluzii gresim cand il analizam tinde la nul.

Edited by andreic, 30 August 2009 - 15:03.


#27
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008

 andreic, on 30th August 2009, 15:54, said:

Fii sigur ca cei nehotarati daca au coloana nu se incurca cu opiniile noastre :) Altfel daca o fac inseamna ca asa fac cu orice in viata fie ca vorbim noi pe aici fie ca nu si este treaba lor.
O singura intrebare mai am si am terminat. Cum se face ca Lumina Sfanta apare doar la ortodocsi si cum explici fenomenul?

#28
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Domnule andreic, sunteți îndoctrinat de școală. Și nici nu cred că veți putea vreodată să vedeți mai departe decât vi s-a injectat acolo. Vi s-a aplicat spălarea creierului, cu tenacitate.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 CTH, on 30th August 2009, 16:04, said:

O singura intrebare mai am si am terminat. Cum se face ca Lumina Sfanta apare doar la ortodocsi si cum explici fenomenul?
S-a discutat demult mitul ala cu lumanarea groasa in topicul despre existenta, e doar un show si apare acolo unde vor oamenii si chimia sa apara. Mai mult eu am si calatorit acolo si am vizitat si mormantul, am pus si imagini facute de mine la el tot in acel topic.

 CBV, on 30th August 2009, 16:16, said:

sunteți îndoctrinat de ?coală.
O fi bine, o fi rau... pentru unii scoala e un loc de unde se fuga mai repede, pentru altii e lumina. In cazul meu particular nu ma poate indoctrina scoala pentru ca filtrez informatia, am propria minte si propriile metode de a cantari lucrurile. Am fost ajutat de scoala numai ca sa imi dezvolt capacitatile in perioada copilariei, sa invat sa gandesc singur, sa am initiativa si sa inteleg lumea inconjuratoare gratie si oamenilor deosebiti care-i am avut ca educatori si invatatori, nimic mai mult.

Edited by andreic, 30 August 2009 - 20:21.


#30
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Daca tu crezi in Dumnezeu si nu exista, pierzi TOTUL!

 CBV, on 30th August 2009, 16:16, said:

Domnule andreic, sunteți îndoctrinat de școală. Și nici nu cred că veți putea vreodată să vedeți mai departe decât vi s-a injectat acolo. Vi s-a aplicat spălarea creierului, cu tenacitate.

Lool, spre deosebire de religiosi care nu-s indoctrinati deloc!

 CTH, on 30th August 2009, 14:05, said:

Tot n-ai priceput. Exista posibilitatea sa existe raiul si iadul.Stiinta ta nu poate explica enigmele lumii.

Inca. S-au explicat o gramada numai in ultimii 100 de ani, ba chiar am ajuns si prin ceruri.

#31
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

 CBV, on 30th August 2009, 14:58, said:

Nepoții mei sunt mai în vârstă decât dvs. și i-aș plesni dacă ar spune unei persoane necunoscute că  spune tâmpenii.
Cate tampenii puteti sa debita. La varsta dvs, poate ar fi indicat un control medical, ce ziceti?

#32
CTH

CTH

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 06.07.2008

 snitel, on 30th August 2009, 21:48, said:

Cate tampenii puteti sa debita. La varsta dvs, poate ar fi indicat un control medical, ce ziceti?
Putin respect pentru persoanele mai vechi de pe acest forum. -_-

Edited by CTH, 30 August 2009 - 20:50.


#33
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

 CBV, on 30th August 2009, 16:16, said:

Vi s-a aplicat spălarea creierului, cu tenacitate.
Un creier spalat nu te impiedica din a (re)invata. Un creier imbacsit, da.

#34
Dimineata100

Dimineata100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 27.11.2008
Miracole Ortodoxe:
http://www.youtube.c...r/IoanRomania09

Sunt multe minuni.

Ingerul ia asufletul unui om:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyBDs8JpEa8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aparitia sfintei Maria:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FRNJIF6PdgI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iordanul se misca in sens invers de Boboteaza din momentul in care crucea e aruncata pana ce e luata din apa. Cand s-a botezat IIsus Iordanul s-a miscat in sens invers sa arate ca Dumnezeu e stapanul naturii:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CfmrqZwUjCQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lumina Sfanta vine anual in locul in care a inviat IIsus si a invins moartea:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6EI71Uk28rI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Mai multe despre lumina Sfanta:
http://www.holyfire.org/eng/velich.htm

Alte minuni se vad si ingeri aparand:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RFA79d8859o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dimineata100, 30 August 2009 - 20:55.


#35
snitel

snitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 25.07.2009

 CTH, on 30th August 2009, 21:49, said:

Putin respect pentru persoanele mai vechi de pe acest forum. -_-
Stai calm, ca sunt pe forum de prin 2003, dar n-am mai folosit celelalte conturi fie ca mi-am uitat parola, fie ca am vrut alt nick si nu se mai faceau schimbari. Totusi sa inteleg ca tu dva ati asteptat pana in 2008 permisiunea parintelui pt a folosi unealta dracului, calculatorul?  :naughty:

 Dimineata100, on 30th August 2009, 21:52, said:

Miracole Ortodoxe:
Daca Dumnezeu ar exista, n-ar mai fi fost necesare aceste "miracole". Singurul mod in care Dzeu imi poate demonstra ca exista este sa-i trasneasca pe toti popii ortodocsi: hapsani, ingamfati, criminali, curvari, mincinosi, ipocriti.

Edited by snitel, 30 August 2009 - 20:56.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 snitel, on 30th August 2009, 21:55, said:

Daca Dumnezeu ar exista, n-ar mai fi fost necesare aceste "miracole".
Corect, daca ar exista ceva asa evident nu ar avea nevoie de jocul cu alchimia si legile turbulentei in lichide. Propoaganda religioasa ce sa-i faci...

Edited by andreic, 30 August 2009 - 21:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate