Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Cresterea pasarilor la modul general - numai aici (!)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
3636 replies to this topic

#3133
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Întrebare nu mi am oo....găinile sunt de 2-3 ani... Ce am făcut...am pus în furaj 10 kg calciu în 100 kg de furaj....Apropos...la pui pun 4-5 kg. Poate fi de aici?

#3134
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 rodanny, on 20 august 2015 - 10:24, said:

Întrebare nu mi am oo....găinile sunt de 2-3 ani... Ce am făcut...am pus în furaj 10 kg calciu în 100 kg de furaj....Apropos...la pui pun 4-5 kg. Poate fi de aici?

Au inceput cumva sa naparleasca si sa manance mai putin sau deloc?

#3135
pamphee

pamphee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 04.10.2011
Domnilor in furaj ori puneti premix ori folositi concentrate de ouatoare nu mai bagati calciu asa dupa ureche imi cer scuze dar trebuie sa intelegeti!

#3136
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Buna ziua,
Am si eu probleme cu un pui.
Pierde penele, si nu prea are vlaga....
Desi mananca destul de bine, isi pierde penele, a ramas cel mai mic din grup, si tot timpul e molatec.
Acum am vazut ca schioapata cu un picior.
Puiul e iesit prin clocire cu closca, sunt 8 pui de aceeasi varsta, si  deocamdata numai el are aceasta probleme.
E crescut la sol, din cand in cand sunt liberi prin gradina.
Le dau: grau, malai de porumb, verdeata.
In malai mai pun din cand in cand calciu furajer (conform indicatiilor de pe ambalaj)
In apa de baut pun cateva picaturi de albastru de metilen.
Azi i-am dat juma de pastila de vit.C ptr copii.
Ce altceva pot sa-i fac?
E prea mic ca sa-l tai...
Multumesc.

Attached Files



#3137
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Deci...Sunt cam goale... Ca le calcă 3 cocoși....și le calcă bine.....De manctat...Mănâncă...Nu îmi dau seama cat ca socrumeu se ocupa și nu e prea atent la cantitatea pe care o mănâncă...apropos cam cat ar trebui pe pasare sa mănânce? Eu le fac amestec porumb cu grâu plu vitamine și aminoacizi de la farmavet plus calciu... Nu am proteina.... Adică nu am șrot....Deci ce sfaturi aveți....

#3138
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 rodanny, on 21 august 2015 - 12:58, said:

Deci...Sunt cam goale... Ca le calcă 3 cocoși....și le calcă bine.....De manctat...Mănâncă...Nu îmi dau seama cat ca socrumeu se ocupa și nu e prea atent la cantitatea pe care o mănâncă...apropos cam cat ar trebui pe pasare sa mănânce? Eu le fac amestec porumb cu grâu plu vitamine și aminoacizi de la farmavet plus calciu... Nu am proteina.... Adică nu am șrot....Deci ce sfaturi aveți....

Din cate stiu eu gainile au o perioada de naparlire intre ciclurile de ouat care apare de regula pe la inceputul toamnei:

Quote


Naparlirea este un proces natural, intalnit la toate speciile de pasari, care are loc inainte sau dupa sezonul de imperechere, fiind un proces fiziologic caracterizat printr-o stare de stres a pasarii care isi pierde penajul dupa care se va dezvolta un penaj nou, viu colorat.

Pe parcursul acestui proces, pasarile se autopriveaza de hrana pentru o perioada de cateva zile, observandu-se scaderea greutatii corporale de pana la 35%, caderea penelor si incetarea ouatului.

(...)

Gainile domestice prezinta o mare variabilitate in ceea ce priveste momentul cand acestea incep sa naparleasca. Astfel, unele gaini incep sa-si schimbe penajul spre sfarsitul verii (in lunile iulie-august), unele toamna, iar altele iarna. Indiferent de momentul demararii acestui proces, naparlirea se termina de obicei in ianuarie-februarie.


s-ar putea sa fie asta problema, dar nu sunt expert si la fel de bine pot sa zic si tampenii. Cand au naparlit ale mele, unele nu mai ouau si altele foarte rar.

#3139
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 "BandiT", on 21 august 2015 - 12:50, said:

Buna ziua,
Am si eu probleme cu un pui.
Pierde penele, si nu prea are vlaga....
Desi mananca destul de bine, isi pierde penele, a ramas cel mai mic din grup, si tot timpul e molatec.
Acum am vazut ca schioapata cu un picior.
Puiul e iesit prin clocire cu closca, sunt 8 pui de aceeasi varsta, si  deocamdata numai el are aceasta probleme.
E crescut la sol, din cand in cand sunt liberi prin gradina.
Le dau: grau, malai de porumb, verdeata.
In malai mai pun din cand in cand calciu furajer (conform indicatiilor de pe ambalaj)
In apa de baut pun cateva picaturi de albastru de metilen.
Azi i-am dat juma de pastila de vit.C ptr copii.
Ce altceva pot sa-i fac?
E prea mic ca sa-l tai...
Multumesc.

O sa vina parintele si o sa-ti zica sa nu mai cresti pui niciodata :))

pana atunci hai sa le luam pe rand:
- hrana nu are sursa de proteina, ceea ce poate cauza diverse probleme. Hrana puilor trebuie sa fie corespunzatoare cat de cat macar in primele luni. In locul tau as schimba hrana cu furaj complet sau daca nu, as suplimenta graul si malaiul cu concentrat proteico-vitamino-mineral. Avand in vedere ca ai doar 8 pui nu este costisitor;
- descire mai indetaliu simptomele puiului bolnav: gainatul ce culoare are? stranuta? Alte detalii? Eu nu ma pricep la boli dar poate iti raspunde cineva mai iscusit si isi da seama ce ar putea avea.
- conditiile de crestere: au stat cumva in locuri umede, sau la temperaturi scazute? ce inseamana crescuti la sol? Noaptea unde dorm?

#3140
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Nici eu nu ma pricep, insa ma uit la puiul acela si parca-mi vine sa spun sa-i curme cineva suferinta...Te rog, cumpara-le mancare!!!
La 8 pui o sa-ti ajunga ceva timp un sac de 30 kg si apoi, dupa ce-si mai revin (daca-si mai revin), mai suplimentezi si cu uruiala. Eu am cumparat in total 5 saci de la vivabio pentru 23 pasari. Acum sunt pe uruiala preponderent combinat si cu vivabio.

#3141
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Puiul ala arata fff rău...Sa nu fie ceva grav....

#3142
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
De dormit dorm in cotet.
Crescuti la sol inseamna crescuti ca la tara...in tarc si lasati liberi in gradina....
Toate rudele mele care cresc gaini la tara, le dau aceeasi mancare: porumb si grau....
Eu am 8 pui, si doar asta e bleg si chelbos....restul sunt sanatosi desi mananca doar porumb si grau.
Daca le dau furaje si alte chestii, mai sunt bio?
Intentionat nu am cumparat furaje, ca sa creasca bio, ca la tara....

#3143
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Te-ai interesat sa vezi ce contine mancarea de care am amintit???? Sau alte tipuri de furaje?? Nu a vorbit nimeni de concentrate, faceti distinctie oameni buni intre termeni.
Cum cresc oamenii pasarile la tara...in acelasi fel in care cresc/supravietuiesc cainii si pisicile. E o bataie de joc la adresa bietelor animale, in general hranite dupa ureche si de cele mai multe ori extrem de infometate la limita supravietuirii. Si apoi ne miram....
A...si faptul ca ceilalti tie iti par ca sunt sanatosi nu inseamna ca asa si sunt. Daca te uiti la un om pe strada poti sa vezi ce probleme de sanatate are?

Parinte...te asteptam.

#3144
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Dar daca le dai furaje si par sanatosi...cum iti dai seama ca sunt intradevar sanatosi?

#3145
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Ma rog..nu cred ca mancarea e de vina, din moment ce au si "program" de gradina.
Am o gradina de vreo 300 mp plina de verdeata, unde stau liberi  1 zi la fiecare  2..3  zile.
Mai am inca 7 pui.
Mai am si 6 gaini si un cocos mari, de anul trecut, care au trait fix in aceleasi conditii, si care nu prezinta problemele puiului alb.
O sa-l duc luni la veterinar, poate aflu ceva concret.

#3146
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
e un pui tarat, a fost bolnav, probabil si altii nu doar el, sau genetic are probleme sau si una, si alta..boala pe fondul unui organism mai slab care a lasat sechele severe...
in functie de ce o avea e posibil sa isi ma revina cat de cat, de la a fi aproape ca restul la a ramane o aratare urata cu draci dar relativ sanatoasa..la fel cum e posibil ca si moara la presiunea primei boli mai serioase intrate in curte...


#3147
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012
BandiT....ia vezi putin....nu-i miroase capul a usturoi?.......

#3148
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Puiul e scos de closca....Am avut 13 pui, 3 au disparut din curte, si 2 au fost omorati de pisica sau ceva asemanator.(cand erau mici)
Am ramas cu 8, din care 7 sanatosi si unul care cheleste si sta bleg.
PS: capul puiului nu miroase a usturoi !
Chestia e ca manaca bine, e bine crescut, e greu, dar e un pic mai mic decat fratii lui.

#3149
-achile-

-achile-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 01.05.2012

 "BandiT", on 22 august 2015 - 16:14, said:

Puiul e scos de closca....Am avut 13 pui, 3 au disparut din curte, si 2 au fost omorati de pisica sau ceva asemanator.(cand erau mici)
Am ramas cu 8, din care 7 sanatosi si unul care cheleste si sta bleg.
PS: capul puiului nu miroase a usturoi !
Chestia e ca manaca bine, e bine crescut, e greu, dar e un pic mai mic decat fratii lui.
Pe la noi asa se zice cand unui pui nu-i merge foarte bine si decat sa il gasim mort in curte/cotet...il transformam in...rasol....deci...era un spirit de gluma!

Am si eu o problema va rog....pasaretul meu s-a invatat sa sara gardul.....nu am in plan anul acesta o investitie intr-un gard mai inalt...deci...credeti ca le-ar dauna daca le-as taia aripile?...Nu as vrea sa le smulg.Dar le-as tunde cu foarfeca!!!...M-au disperat, de o saptamana ii am in toata curtea.

#3150
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 -achile-, on 22 august 2015 - 18:17, said:

Pe la noi asa se zice cand unui pui nu-i merge foarte bine si decat sa il gasim mort in curte/cotet...il transformam in...rasol....deci...era un spirit de gluma!

Am si eu o problema va rog....pasaretul meu s-a invatat sa sara gardul.....nu am in plan anul acesta o investitie intr-un gard mai inalt...deci...credeti ca le-ar dauna daca le-as taia aripile?...Nu as vrea sa le smulg.Dar le-as tunde cu foarfeca!!!...M-au disperat, de o saptamana ii am in toata curtea.

Se putea si mai rau: daca aveai curci sau bibilici, seara le dai cu prajina jos de pe casa :)

Nu le taia aripile!! adica cu totul!! ci doar varfurile penelor de la aripi. Eu unul nu sunt adeptul acestei variante pentru ca imi place penajul pasarilor sa fie complet, si nu stiu sigur daca le mai creste la loc si la fel. In plus, nu cred ca-i convine nici pasarii. Mai bine mai pui 1m de plasa pesete gard sa-l inalti si gata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate