Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 

Poze in biserici

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005
Salut!
Ce parere aveti despre fotografierea in biserici? Tehnici, modalitati de a scoate in evidenta arta de acolo...
Am incercat cateva poze intr-o biserica, si m-ar interesa parerile voastre, cat mai la obiect ( ca sa ma ajute ).
Multam

Attached Files



#2
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Imi este cunoscuta biserica. E din Sibiu? Nu e important. Cel mai greu in biserica este sa nimeresti expunerea corecta, mai ales acolo unde nu ai voie sa folosesti blit. Din punctul asta de vedere, fotografiile tale nu sunt chiar rele. De altceva sufera insa ele. In primul rand compozitia lasa mult de dorit. Multe subiecte centrate si fotografii fara "verb". Singura cu un mesaj este cea cu nenea ala in banca.
De asemenea, cand fotografiezi opere de ata, mai ales sculpturi, incearca sa nu o prezinti ca pentru un documentar. Cauta un unghi inedit sau un detaliu interesant si concentreaza-te asupra lui.
In final, o sa fac cu tine ce fac cu toti cei nou-veniti, adica o sa te trimit la SCOALA. ;)

#3
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005

Rigid Aurel, on Apr 27 2005, 09:03, said:

Imi este cunoscuta biserica. E din Sibiu? Nu e important. Cel mai greu in biserica este sa nimeresti expunerea corecta, mai ales acolo unde nu ai voie sa folosesti blit. Din punctul asta de vedere, fotografiile tale nu sunt chiar rele. De altceva sufera insa ele. In primul rand compozitia lasa mult de dorit. Multe subiecte centrate si fotografii fara "verb". Singura cu un mesaj este cea cu nenea ala in banca.
De asemenea, cand fotografiezi opere de ata, mai ales sculpturi, incearca sa nu o prezinti ca pentru un documentar. Cauta un unghi inedit sau un detaliu interesant si concentreaza-te asupra lui.
In final, o sa fac cu tine ce fac cu toti cei nou-veniti, adica o sa te trimit la SCOALA. ;)

<{POST_SNAPBACK}>


E din Cluj, din piata Matei Corvin.
Insa cum ar fi mai bine - cu blitz sau fara? Ca cele cu blitz nu mi-a placut cum ies!
Iar daca biserica e goala, si nu sunt oameni pe acolo, ca nenea, cum sa compun ca sa exprime ceva?
Sculpturile sunt foarte frumoase acolo, si nu imi dau seama cum sa le surprind ca sa iasa ceva...
Si in plus de asta, partea de focalizare este foarte dificila pe asa intuneric. Voi cum faceti ? (eu am un P&S)

#4
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
oare iese ceva cu blitz bounced?

#5
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004

ambvision, on Apr 27 2005, 10:07, said:

(eu am un P&S)

<{POST_SNAPBACK}>



strainu_altfel, on Apr 27 2005, 10:10, said:

oare iese ceva cu blitz bounced?

<{POST_SNAPBACK}>



:lol:

#6
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
nu mai rade.
am inteles ca are P&S

totusi, iese ceva?
eu am sa incerc.
cred ca arty e cel mai in masura sa ne raspunda ca el face interioare

#7
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
Picturi + blitz != love (adicatelea nu e egal)

Chiar daca nu iti interzice nimeni si chiar daca sti ca la nunti se fac poze cu blitz in biserica eu as zice sa nu folosesti blitul. In plus pe p&s blitu aplatizeza si lasa niste umbre naspa. Daca nu ai lumina pune un timp de expunere mai mare si aparatu pe un trepied sau pe o banca.

#8
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
iese. normal ca iese. totul e sa imprastii lumina cat mai uniform si cat mai difuza. chestile pe bune se fac cu sistem de blitz-uri, umbrele si softbox-uri.

#9
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

ambvision, on Apr 27 2005, 10:07, said:

Sculpturile sunt foarte frumoase acolo, si nu imi dau seama cum sa le surprind ca sa iasa ceva...

<{POST_SNAPBACK}>


Uite un exemplu cu aceeasi statuie, acelasi fotograf, dar in zile diferite:

PRIMA este mai mult o prezentare documentara de genul: "am fost acolo, am vazut statuia, mi-a placut si m-am gandit sa v-o arat si voua".

A DOUA este ceva mai putin descriptiva, mai inedita prin prezentarea dintr-un unghi nou, in care nu ajungi niciodata sa o vezi in mod normal. Si asta poate da un efect placut.

#10
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004

acrac, on Apr 27 2005, 10:19, said:

Picturi + blitz != love (adicatelea nu e egal)

Chiar daca nu iti interzice nimeni si chiar daca sti ca la nunti se fac poze cu blitz in biserica eu as zice sa nu folosesti blitul. In plus pe p&s blitu aplatizeza si lasa niste umbre naspa. Daca nu ai lumina pune un timp de expunere mai mare si aparatu pe un trepied sau pe o banca.

<{POST_SNAPBACK}>


Asta seamana un pic cu afirmatia celui care zicea ca macro nu se face cu blit cand e tocmai invers, macro se face de regula cu blitz, dedicat sau nu.
Si aici e aceeasi chestie. Cand ai contraste mari de tot, numai blitzul te mai poate ajuta. Ai incercat vreodata sa fotografiezi intr-o biserica catolica un crucifix frumos cu un vitraliu in spate, la fel de frumos. Daca incerci o sa intelegi ca in biserici blitzul poate fi extrem de util.

#11
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
Ma refeream la faptul ca blitzul "ajuta" la degradarea picturilor.

#12
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Asta da. De fapt pe picturi nici nu este recomandat nici pentru fotograf, mai ales pentru picturile murale, cum sunt cele din biserica.

#13
strainu_altfel

strainu_altfel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.03.2005
mai...noi vorbeam din punct de vedere tehnic.

daca nu te lasa cu blitz asta e...nu faci...

stai jos.

#14
ambvision

ambvision

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 900
  • Înscris: 11.04.2005

mr.fred, on Apr 27 2005, 10:15, said:


Am incercat ceva portrete in casa, punand in fata blitz-ului un cd la 45 grade, ca sa deviez lumina in tavan. pozele ies mult mai naturale, insa ies doar daca tavanul e jos si camera mica. Iar White Balance-ul se cam strica in functie de culoarea tavanului. Oricum, in biserica cred ca nu m-ar ajuta la ce putere am la blitz.

Nu stiti de ceva soft pentru a combina poze facute cu auto bracketing? ceva gratis... ca am tot incercat in photoshop, insa nu sunt foarte multumit de rezultate, imi ies niste margini albe la obiecte, ca si cum as fi aplicat USM prea tare...

Inca o intrebare: nu ati incercat folosirea unui iluminator extern in IR (ceva lanterna cu led-uri in infrarosu) pentru a ajuta la focalizare? Au ma gandeam ca ar fi util la fotografierea pe modul manual, cand nu imi fac probleme ca ar induce in eroare masurarea luminii, si nici nu as deranja pe altii cu lumina. Cand faceam pozele in biserica m-am gandit ca mi-ar fi util, si eram curios daca vreunul dintre voi a incercat asa ceva.

#15
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Va zic eu ce mai ajuta in biserica: IS.

#16
big_ipaq

big_ipaq

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 13.05.2004
La naiba, stiam eu ca-mi trebuie 2.8 IS in loc de 4 care-l am... :D

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

strainu_altfel, on Apr 27 2005, 00:18, said:

nu mai rade.
am inteles ca are P&S

totusi, iese ceva?
eu am sa incerc.
cred ca arty e cel mai in masura sa ne raspunda ca el face interioare

<{POST_SNAPBACK}>

la biserici e cam nasol, nu prea am facut din lipsa de... biserici :) pe la mine bisericile sunt altfe decat cele din ro. si nu prea am tangentza cu ele....

dar ce ash face....

ar fi doua abordari: in functzie de buget:

buget mare:
lumini serioase. sau flashuri serioase. dar cu flashurile e f greu, faci sute de probe pana ies umbrele care nu le vezi bine pe ecranele mici ale camerelor. so, lumini... ceva cald spre galben poate, mii de watts floodurile probil trebuie vreo 12 de 500W ca sa ai ceva, in special daca e o biserica dinaia mare si inalta.

ai avantajul de a da din mana... potzi sa scotzi detalii multe in timp scurt.

buget mic spre zero:
tripod, ISO800-3200, 15-20secunde si doamne ajuta (ca la biserica)...
avantajele: cheltuieli reduse

dezavantajele: noise, timp pierdut, n'ai vreme de detalii.

acum, e si de la caz la caz, daca biserica are lumina naturala sau nu, daca e luminata cumva sau nu, depinde de geometrie... depinde ce te intereseaza sa faci.

Poate fi foarte tricky, sunt sute de highlights peste tot, care glow, so, vei arde vrei nu vrei, itzi trebuie acolo o gama dinamica de 20 stopuri ca sa ai totul ok...

se mai poate incerca bracketing in raw si potzi atinge sa zicem 12 stopuri. dar e enorm de multa munca, mai ales post... nu stiu daca merita.

#18
Giany

Giany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 19.04.2005
Am incercat si eu ceva, au iesit cam arse dar data viitoare o sa ma straduiesc mai mult. Sun facute cu expunere fara blitz

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate