Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 

RCS&RDS preia Injoy (New Com)

- - - - -
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#91
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
O fi ramas ceva de izbeliste, si s-a impiedicat RDS de ea, si a zis "hai ca iau bucata asta abandonata din Injoy si o duc acasa, si o ud si am grija de ea" :D

Nu stiu daca "era in plan" sau nu, da' as fi tentat mai degraba sa cred ca n-aveti surse ok. Sau ca presupuneti un pic pripit.

#92
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
...deci Ilink e ultimul ciolan :D
Cum vine cate unu d-asta, zice ca vrea sa faca super chestie, le aduna pe toate intr-un pachet frumos colorat si le vinde la mamuti :rolleyes:

#93
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
sunt tare curios la cine a ajuns smartcall... daca a luat RDS si smarcall a dat lovitura.

Edited by cipy1185, 07 August 2009 - 15:57.


#94
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
De ce a dat lovitura?

#95
inside_spy

inside_spy

    infiltrată în autobază

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,289
  • Înscris: 05.04.2006
Și uite așa a fost împărțit "frățește" Injoy între RCS&RDS și Romtelecom (prin Next-Gen).

De unde și până unde a luat cineva smartcall.ro? :huh:

#96
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007

View Postburgher, on 7th August 2009, 17:06, said:

De ce a dat lovitura?
asta ar insemna ca ar putea avea acoperire in toata lumea prin telefonia sip.

View Postinside_spy, on 7th August 2009, 17:08, said:

De unde și până unde a luat cineva smartcall.ro? :huh:
Smartcall apartine Newcom (Injoy)

#97
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postburgher, on 7th August 2009, 17:06, said:

De ce a dat lovitura?
Nu stiu daca dau ei lovitura, dar daca ar adopta RDS sistemul SIP pt VoIP ar incredibil de util pt clienti.
In prezent parca folosesc H.323

Edited by Blackhawk, 07 August 2009 - 17:16.


#98
cipy1185

cipy1185

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 11.04.2007
Poate am exagerat putin cu "a dat lovitura" dar oricum ar fi extraordinar sa putem beneficia de sip de la RDS. Odata cu preluarea Injoy au mai castigat cateva zeci de mii de clienti pe telefonia fixa.

Edited by cipy1185, 07 August 2009 - 17:29.


#99
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Parti din New Com, cumparate de RCS si Romtelecom

"Am vandut catre RCS&RDS, in luna iulie, retele in care aveam aproximativ 30.000 de utilizatori. Tranzactia a fost mai mare de cinci milioane de euro", a declarat pentru ZF Mircea Lucacel, directorul general al New Com.
................................................................................
.......................
"Retelele vandute catre compania controlata de Romtelecom aveau aproximativ 3.000 de abonati", a spus Lucacel.

http://www.zf.ro/bus...elecom-4732636/

#100
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Ce spunea acelasi Lucacel in urma cu cateva luni cand tranzactia probabil era deja facuta:

Quote

"In 2009 ne concentram pe o crestere naturala si pe restructurarea costurilor.

In primele trei luni am avut o crestere naturala a numarului de abonati cu aproximativ unu la suta si o marja a profitului operational (EBITDA) de 12%. Pentru 2009 avem ca si principal obiectiv de business o marja EBITDA de 20% si o crestere de 15% a numarului de abonati si a veniturilor in lei", a declarat pentru ZF Mircea Lucacel, director general si unul dintre actionarii Injoy. "Bugetul de 2,2 mil. euro este alocat doar pentru investitii in retele si echipamente destinate clientilor noi si clientilor actuali".
http://www.zf.ro/bus...ofitul-4334378/

Quote

"Pe segmentul rezidential a fost in 2008 marea batalie, deoarece Romtelecom a recuperat mult teren, UPC a reusit sa-si fidelizeze masa de abonati, iar marele perdant a fost RCS, care a investit foarte mult in 2007-2008 in retele noi si licenta pentru dreptrurile din fotbal pentru a lua o mare parte din clientii de la UPC, dar nu a reusit. Pe segmentul de intreprinderi mici si mijlocii cel mai agresiv este Romtelecom, UPC si RCS nu par a fi foarte interesati de aceasta piata", spune seful New Com.
http://www.zf.ro/bus...ofitul-4334378/


Nu imi explic cum a ajuns dl.Lucacel cu o companie in crestere din toate punctele de vedere sa o vanda tocmai la cei despre care spunea ca au pierdut clienti.

Ia uite ce mai zic si altii:

Quote

RDS-RCS este cel mai mare furnizor de servicii complete de telecomunicatii (televiziune, internet, telefonie) din România, oferind servicii calitative la cele mai bune prețuri.
Injoy este o firmă care dorea să se întreacă cu RDS, în preluări de rețele de cartier și acoperire națională, dar a preluat prea multe rețele de cartier și nu se aștepta să vină criza. Din păcate criza a afectat această firmă așa de tare încât a ajuns să cumpere "bandă" de la Romtelecom și să țină angajații fără echipamentul necesar depanării (laptop, tester de rețea, clește... lucruri esențiale).

Acum, Injoy a ajuns așa de rău încât să fie preluată de RDS.
Preluarea Injoy de către RDS înseamnă viteze mai mari pentru clienți.
http://www.nasul.net...a-injoy-new-com

E rau daca ai ajuns sa te lauzi excesiv si sa fii nevoit sa vinzi tocmai concurentei despre care spuneai ca a pierdut clienti.
Asta inseamna sa te intinzi mai mult decat iti permiti.

Edited by danutz1, 10 August 2009 - 08:31.


#101
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Deci RDS a fost de 10x mai interesat de achizitii decat Romtelecom (eu ma tot intreb daca chiar are un plan anume cu retelele de cartier). Se vede ca anumite surse din fostul monopol sufera de aceeasi grandomanie de pe vremuri: "daca se face ceva numai noi putem face, restul de abia se tarasc"

View Postrichelieu, on 7th July 2009, 00:02, said:

Sincer, inca nu stiu daca newcom se va vinde de tot. Am impresia ca se retrag doar inapoi in Ardeal. Cred ca e o metoda de optimizare a costurilor si de crestere a profitului.
A..si probabil vor pastra Bucurestiul si in special Netmasterul...
Castigator la bursa zvonurilor e richelieu :D

#102
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Au impartit frateste, 50-50.

Quote

New Com, companie care opera pe piata brandul Injoy, a vandut prin tranzactiile catre RCS&RDS si Romtelecom aproape 50% din baza de abonati ? operatorul ramanand cu 70.000 de clienti pe serviciile de internet, voce si televiziune.

Compania a vandut 30.000 de clienti catre Romtelecom si 30.000 de clienti catre RCS&RDS.
Cum poate concura RTC marii operatori cu o firma ce are o acoperire a serviciilor in 4 orase mici?

Quote

O parte dintre retelele New Com au fost cumparate de o firma complet necunoscuta pe piata telecom ? NextGen Communications SRL ? dar care are in spate gigantul Romtelecom, controlat de OTE si Deutsche Telekom.

Compania ofera servicii de cablu TV, voce si internet doar in cateva localitati, respectiv Giurgiu, Bumbesti Jiu, Targu Jiu si Targu Carbunesti.

Edited by danutz1, 10 August 2009 - 11:57.


#103
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Nu e vina mea ca cei de la ZF sunt niste ametiti, prima oara au zis ca "Newcom a vandut retele cu 30.000+3000" (vezi si postul lui jeekxoo) clienti si intr-un alt articol "Au vandut 25% din baza de clienti". De abia acum vad ca au corectat impartirea :)

Edited by Blackhawk, 10 August 2009 - 12:07.


#104
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Da, scuze ca uitat sa precizez ca initial pusesera 3000 la RTC si 30.000 la RDS. E ceva normal sa schimbi titlul si continutul unui articol.

Totusi ZF nu a procedat asa pana acum, din cate stiu eu. Capital e liderul schimbarii articolelor dupa cum vor cei vizati de ele.

#105
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Asa e. S-a modificat pe zf.ro. Prima oara era scris 30.000 la RDS si 3000 la RTC.
Ar fi interesant sa aflam exact in ce orase si ce retele au cumparat fiecare.
http://www.injoy.ro/ro/retele.html

#106
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

Quote

RCS&RDS, unul dintre cei mai mari operatori telecom de pe piata locala, a ajuns la o baza de 950.000 de clienti pe serviciul de acces la internet, consolidandu-si astfel pozitia de lider de pe aceasta piata, conform datelor prezentate de Valentin Popoviciu, directorul de dezvoltare al companiei.
http://www.zf.ro/zf-...ternet-4485360/

Deci in iunie aveau 950.000 pe internet.
Au mai luat acum 30.000 plus ce au mai castigat ei in perioada asta, probabil au facut 1.mil sau urmeaza sa atinga curand pragul.

#107
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005

View Postjeekxoo, on 10th August 2009, 13:12, said:

Asa e. S-a modificat pe zf.ro. Prima oara era scris 30.000 la RDS si 3000 la RTC.
Ar fi interesant sa aflam exact in ce orase si ce retele au cumparat fiecare.
http://www.injoy.ro/ro/retele.html
In buna traditie a monopolurilor RTC si-a luat unde nu e RDS, iar RDS si-a consolidat pozitia unde era prezent deja. :lol:
Cate un exemplu: In Ploiesti deja cumparase RDS o gramada de retele, acum cumpara si restul; In Giurgiu unde nu e RDS doar Injoy si Ilink cumpara RTC

Edited by Blackhawk, 10 August 2009 - 12:28.


#108
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006
Ceea ce stiu din proprie experienta despre next-gen este ca au achizitionat o reta de cartier (Telnetmcc) din Floresti
Cluj-Napoca. Cand m-am dus sa platesc factura de internet la caserie era un reprezentan vanzari care dorea sa ma faca client Romtelecom.Acelasi contract avut pana acuma cu Telnetmcc l-am resemnat din nou cu Next-gen. Ce va fi vom vedea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate