Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 

Torturi, prajituri, placinte, cozonac

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#55
X-Flame

X-Flame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.03.2007
Love "Clatite"  :dribbledrool: .. facute in casă...sunt mult mai bune :D ..parerea mea

#56
sensuela

sensuela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 01.08.2006
Mmmmm.. clatite!
Yummy Yummy !   :rolleyes:

X-flame, ai o reteta buna ? poate ne-o vinzi si noua.

#57
EDDA_16

EDDA_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.08.2007
Daca vrea cineva sa faca briose de ciocolata, ies fff bune  :rolleyes: Asa arata:

[ http://i266.photobucket.com/albums/ii264/eeddaa/briose.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar reteta o gasiti la mine pe blog :) enjoy!

#58
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
vai edda da ce pofta mi-ai facut....am sa o pun pe mama sa faca eu nu ma pricep.

#59
EDDA_16

EDDA_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.08.2007

 virusel2013, on Jan 28 2008, 23:10, said:

vai edda da ce pofta mi-ai facut....am sa o pun pe mama sa faca eu nu ma pricep.

Or sa-ti placa sigur! Sunt f bune  :)

#60
geuta

geuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.02.2008

 EDDA_16, on Jan 28 2008, 20:52, said:

Daca vrea cineva sa faca briose de ciocolata, ies fff bune  :rolleyes: Asa arata:

[ http://i266.photobucket.com/albums/ii264/eeddaa/briose.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar reteta o gasiti la mine pe blog :) enjoy!
Am facut si eu briose de ciocolata. GROZAVE!;)) Si eu am o multime de retete bune pt fiecare zi:D care doreste sa stie unele din ele:) contactati-ma:D

#61
geuta

geuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.02.2008

 X-Flame, on Jun 20 2007, 18:33, said:

Love "Clatite"  :dribbledrool: .. facute in casă...sunt mult mai bune :D ..parerea mea
sunt de acord. clatitele facute in casa sunt extraordinare:D

#62
EDDA_16

EDDA_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.08.2007

 geuta, on Feb 5 2008, 14:03, said:

intr-adevar sunt f bune :). Pai geuta, da-ne ce crezi tu ca e f bun si usor de facut  :rolleyes:

Inca o reteta faina: prajitura cu iaurt

[ http://i266.photobucket.com/albums/ii264/eeddaa/IMGP7562.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

reteta o sa o postez in curand pe blog.

#63
Cristina75

Cristina75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.09.2007

 EDDA_16, on Jan 28 2008, 20:52, said:

Daca vrea cineva sa faca briose de ciocolata, ies fff bune  :rolleyes: Asa arata:

[ http://i266.photobucket.com/albums/ii264/eeddaa/briose.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar reteta o gasiti la mine pe blog :) enjoy!

Si eu fac briose destul de des pentru ca ii plac baietelului meu.
Arata asa:

Attached Files



#64
Cristina75

Cristina75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.09.2007

 Cristina75, on Feb 7 2008, 07:35, said:

Si eu fac briose destul de des pentru ca ii plac baietelului meu.
Arata asa:

Si in aceeasi tava de briose, mai fac si savarine.

Attached Files



#65
ioana_av

ioana_av

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.02.2008
mmmm..ce pofta mi-e :D

#66
EDDA_16

EDDA_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.08.2007

 Cristina75, on Feb 7 2008, 07:37, said:

Si in aceeasi tava de briose, mai fac si savarine.
mmm o savarina vreau si eu! se poate?  :P

#67
Cristina75

Cristina75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 07.09.2007
Tort Diplomat
Ingrediente:
20 g gelatina
5 oua
1 cutie compot ananas, orice alte fructe ce aveti prin casa, capsunile ar fi ideale insa cum nu e sezon acum, eu am mai pus si visine din compot
1/2 l lapte
1 lingura faina
300 g zahar
400 g frisca
piscoturi de preferinta Savoiardi (pachet mare)

Se pune gelatina la inmuiat in zeama de compot de ananas sau putin lapte. Trebuie sa stea chiar si o jumatate de ora.
Se separa ouale, galbenusurile se amesteca cu zahar, vanilie, faina, lapte si se fierbe la foc mic amestecand continuu. Cand se ia de pe foc se adauga gelatina, apoi albusurile batute spuma si se pune la racit. Se mai amesteca din cand in cand. Cand e foarte bine racita crema (in frigider), se adauga frisca batuta spuma tare.

Intre timp pregatiti o cratita. (Imi pare rau ca nu am pozat etapa aceasta.)
Se umezeste o bucata destul de mare de folie alimentara si se pune in cratita. Piscoturile se trec prin zeama de la compotul de ananas, insa nu trebuie lasate sa stea in zeama pentru ca se sfarama. Asadar se trec prin zeama si se aseaza in cratita. Se pot pune inclinate cum le-am pus eu sau drepte, cum va place. pe fundul cratitei se aseaza fructe, eu am pus ananas din compot si visine (fara samburi) tot din compot. Apoi se pune jumatate din cantitatea de crema, se pun din nou fructe apoi restul de crema si deasupra se acopera tot cu piscoturi. Se acopera cu folie si se tine in frigider preferabil paba a doua zi, sa nu aveti surprize cand il rasturnati.
A doua zi cand crema s-a intarit, desfaceti folia, puneti o farfurie sau un platou si cu o miscare brusca rasturnati tortul, scoateti folia si e gata.

Attached Files



#68
EDDA_16

EDDA_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.08.2007

 Cristina75, on Feb 12 2008, 11:34, said:

Tort Diplomat
Ingrediente:
20 g gelatina
5 oua
1 cutie compot ananas, orice alte fructe ce aveti prin casa, capsunile ar fi ideale insa cum nu e sezon acum, eu am mai pus si visine din compot
1/2 l lapte
1 lingura faina
300 g zahar
400 g frisca
piscoturi de preferinta Savoiardi (pachet mare)

Se pune gelatina la inmuiat in zeama de compot de ananas sau putin lapte. Trebuie sa stea chiar si o jumatate de ora.
Se separa ouale, galbenusurile se amesteca cu zahar, vanilie, faina, lapte si se fierbe la foc mic amestecand continuu. Cand se ia de pe foc se adauga gelatina, apoi albusurile batute spuma si se pune la racit. Se mai amesteca din cand in cand. Cand e foarte bine racita crema (in frigider), se adauga frisca batuta spuma tare.

Intre timp pregatiti o cratita. (Imi pare rau ca nu am pozat etapa aceasta.)
Se umezeste o bucata destul de mare de folie alimentara si se pune in cratita. Piscoturile se trec prin zeama de la compotul de ananas, insa nu trebuie lasate sa stea in zeama pentru ca se sfarama. Asadar se trec prin zeama si se aseaza in cratita. Se pot pune inclinate cum le-am pus eu sau drepte, cum va place. pe fundul cratitei se aseaza fructe, eu am pus ananas din compot si visine (fara samburi) tot din compot. Apoi se pune jumatate din cantitatea de crema, se pun din nou fructe apoi restul de crema si deasupra se acopera tot cu piscoturi. Se acopera cu folie si se tine in frigider preferabil paba a doua zi, sa nu aveti surprize cand il rasturnati.
A doua zi cand crema s-a intarit, desfaceti folia, puneti o farfurie sau un platou si cu o miscare brusca rasturnati tortul, scoateti folia si e gata.

Mmmmm Cristina, suuper   :rolleyes:

#69
EDDA_16

EDDA_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.08.2007
Rulada de biscuiti cu cocos:

Ne trebuie:
500 g biscuiti cu cacao
o cana de lapte
200g de unt (la temperatura camerei)
100 g nuca de cocos
zahar pudra dupa gust (am pus vreo 12 linguri)
2 pliculete zahar vanilat.

Cum se face:
Biscutii se sfarama bine. Se adauga laptele treptat si se amesteca bine pana devine o compozitie omogena.Intr-un castron se freaca untul cu zaharul pudra, pana se face o spuma. Se adauga nuca de cocos si se mai amesteca putin. Biscuitii se impart in doua. Pe o bucata de folie alimentara se punejumatate din cantitate, se preseaza putin si se acopera cu o altafolie. Se intinde bine cu facaletul.Apoi se intinde peste foaia de biscuiti jumatate din cantitatea de crema de unt cu cocos.Se ruleaza cu grija. Se strange bine la capete si se da la rece pentru 1-2 ore.Eu am taiat una dupa 1h si 1/2 iar una a doua zi. Cea de a doua zi a aratat mai bine... Se taie felii groase de un deget si pentru un aspect mai placut se dau prin nuca de cocos.
Arata asa:
[ http://i266.photobucket.com/albums/ii264/eeddaa/DESERTS/IMGP7703.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Reteta cu poze pas cu pas o gasiti la mine pe blog.

Enjoy!  :)

#70
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
http://picasaweb.goo...zabet/Prajituri   aici in album gasiti poza si retete de prajituri, torturi, cozonac
si mai jos retete de prajituri si cozonac de post  http://picasaweb.goo...abet/PapaDePost

#71
EDDA_16

EDDA_16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.08.2007

 saragosa69, on Mar 25 2008, 14:43, said:

http://picasaweb.goo...zabet/Prajituri   aici in album gasiti poza si retete de prajituri, torturi, cozonac
si mai jos retete de prajituri si cozonac de post  http://picasaweb.goo...abet/PapaDePost

Wow Monica, ce de bunataturi ai tu pe acolo... O sa ma uit mai atent si poate gasesc ceva sa incerc si eu!  :rolleyes:

#72
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
multumesc EDDA  spor la treaba  :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate