Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce trebuie stiut in caz de accident ?

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#91
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008
In cazul in care doua masini sunt implicate intr-un accident usor (fara victime) si fac o constatare amiabila iar cel vinovat nu se prezinta cu masina pentru constatare la service-ul agreat de firma de asigurari, exista vreo dispozitie / lege referitoare la vreo amenda / suspendare permis pentru acesta ??

Edited by judas, 24 April 2019 - 13:35.


#92
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lFVVgh9m83g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ByKiJHhz7OU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#93
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Sa presupunem ca ocolesc un caine vesel sprintar si tamponez vreo 10 masini parcate. RCA-ul imi acopera toate? Cum procedez?

#94
zurLee

zurLee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.11.2014
E o limita de 3 milioane de euro parca. Incearca sa te incadrezi in limita aia. Nu despagubesc RCA  daca ai consumat alcool/droguri, in rest fa-ti de cap.

Edited by zurLee, 13 September 2020 - 20:00.


#95
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
Ba despagubesc indiferent ce ai consumat, recupereaza de la tine dup-aia dauna, sau macar incearca.

View Postremyyy, on 13 septembrie 2020 - 17:46, said:

Sa presupunem ca ocolesc un caine vesel sprintar si tamponez vreo 10 masini parcate. RCA-ul imi acopera toate? Cum procedez?
Chemi politia daca sunt implicate mai mult de 2 vehicule.

Edited by _-livio-_, 13 September 2020 - 20:21.


#96
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005
Daca fac o manevra gresita la parcare si imi avariez propriul vehicul ce asigurare functioneaza ?
Casco sau RCA sau niciuna. Multumesc

#97
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 25.12.2005

 alex321, on 23 octombrie 2020 - 20:20, said:

Daca fac o manevra gresita la parcare si imi avariez propriul vehicul ce asigurare functioneaza ?
Casco sau RCA sau niciuna. Multumesc
Ar trebui sters. Multumesc unui moderator.

#98
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,181
  • Înscris: 10.03.2007
O întrebare ușor tangentă cu subiectul: dacă din roata mea sare o piatră de-i crapă parbrizul celui din urma mea, ar trebui să îi dau asigurarea pentru a și-l putea schimba pe baza acesteia? N-am pățit, dar nu doar o dată mi-am pus întrebarea asta (și mi-e lene să caut în legislație, poate știe cineva deja, de asta întreb).

#99
cosmindaniel12

cosmindaniel12

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 16.07.2013
Am două parbrize schimbate pe Casco, unul din buzunar... Am filmare cu boul care mi-a crăpat unul din ele, și degeaba.
Agentul de la constatări Omniasig mi-a spus că îmi schimbă parbrizul pe RCA doar dacă acceptă vinovatul să facem formularele de amiabilă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mvqj6qXF-_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci, pe scurt: dacă vrei să îi faci un bine celui căruia i-ai crăpat parbrizul, poți face amiabilă cu el. Dacă nu, nu te va deranja nimeni: nici Poliția, nici firmele de asigurări...

#100
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
De ce e bou celalalt? Tu iti scoti fiecare pietricica din cauciucuri? Aveti un cap... Sunteti culmea... Cautati vinovati pt. orice dar nu ganditi.

#101
User_tm

User_tm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.12.2020
Buna seara! Am fost lovit de o masina in timp ce treceam de pe banda 2 pe banda 1, pe o sosea cu 3 benzi pe sens. Bineînțeles ca m-am asigurat înainte de a efectua manevra însă conducatorul unui BMW cu volan pe dreapta si nr. de Franța a țâșnit din spatele meu din coloana, trecând și el pe banda 1 fără a semnaliza și m-a lovit in partea spate a mașinii.
Ne-am dat jos amandoi, acesta solicitandu-mi mie o suma de bani pentru a ne "impaca", eu refuzandu-l pe motiv ca nu am fost vinovat si spunandu-i ca sun la politie pentru a clarifica situatia (tipul e de etnie rroma și n-am vrut sa lungesc discuția cu el). In momentul in care am luat telefonic  legatura cu agentul de politie, el a parasit locul accidentului dar sotia mea a reusit sa fuga dupa masina pana la semafor pentru a-i fotografia placuta cu numarul de inmatriculare.

M-am deplasat la politie, am raportat accidentul iar de acolo am primit doar dovada de reparatie; am solicitat ulterior si un proces verbal de constatare si mi s-a motivat ca-l voi primi când îl vor găsi pe individ. Au trecut 6 luni, nu l-au găsit și un agent de la rutieră m-a anunțat telefonic ca de fapt eu as fi fost vinovat și ca ar trebui sa ma și amendeze dar cum nu l-au găsit pe cel care a părăsit locul accidentului, n-o sa îmi dea amenda. I-am spus ca eu nu accept vina dar el mi-a zis ca o sa mi se comunice prin posta procesul verbal. Sunt sigur ca ei n-au făcut nimic pentru a-l găsi pe cel vinovat și ca sa închidă dosarul vor sa îmi dea mie vina.
A mai trecut cineva prin asta? Ma puteți sfătui ce ar fi de făcut in acest caz? Deja sunt depășit de acest sistem corupt din România...

#102
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Aseara pe la ora 23 in timp ce treceam pe langa un club de noapte o masina care venea de pe un drum lateral a intrat in partea stanga spate a masinii mele(un Duster de "padure"). S-a auzit urat tare dar nu am nici o dauna , a intrat chiar in janta. In timp ce am tras pe dreapta , cel care m-a lovit a plecat ca din pusca , am apucat sa-i vad numarul de inmatriculare din spate.
Vreau sa declar accidentul dar e duminica si nu e nimeni la politie (la tara). Risc ceva daca ma prezint maine ? Stiu ca am 24 ore sa declar accidentul , daca se duce celalalt raman fara permis.

#103
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Trebuie sa ai o sectie de rural apartinatoare cu program de permanenta. Cea de unde vin si la 112-uri.

#104
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Am vorbit la telefon cu seful de post, daca am pretentii sa merg maine la post.

#105
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

 judas, on 24 aprilie 2019 - 13:34, said:

In cazul in care doua masini sunt implicate intr-un accident usor (fara victime) si fac o constatare amiabila iar cel vinovat nu se prezinta cu masina pentru constatare la service-ul agreat de firma de asigurari, exista vreo dispozitie / lege referitoare la vreo amenda / suspendare permis pentru acesta ??

mai esti pe forum? revino cu un update, un raspuns la ce ai intrebat Posted Image

nu de alta dar am o situatie similara in care ambii soferi au completat amiabila cu gandul ca inspectorul de daune va decide cine e vinovat. vinovatul s-a dus la allianz si cica de acolo i-au dat cu flit. nu stiu exact motivul pentru ca el a zis ceva de genul "m-am dus la allianz si le-am zis ca nu ma consider vinovat si m-au trimis la politie"....deci eu presupun ca la allianz i s-a spus ca e vinovat.
cele 24 de ore au trecut, fiind masina mea(dar altcineva a condus la momentul tamponarii) eu am anuntat la euroins - asiguratorul vinovatului - si m-am programat la constatare. vinovatul e cam cu capu in nori...deci nu bag mana in foc ca i s-a inregistrat undeva notificarea daunei. dar mie sigur mi s-a inregistrat notificarea, fiind si programat pentru constatare.

cand am sunat la euroins pentru notificare dauna am tot intrebat pe femeia de mi-a raspuns una-alta dar tot nu-s lamurit ce se intampla daca se face amiabila, trec 24 ore si persoanele implicate nu se mai inteleg.

am trimis soferul la politie unde i s-a spus sa mearga la inspectorul de daune si daca nu ne intelegem va rezolva compania de asigurari, respectiv vor trimite documentele la politie si vor cere solutia. informatia asta nu e pusa pe nici un site de asigurari. au tot felu de porcarii la FAQ dar exact asta nu.

ideea e ca facand amiabila, politia iti da cu flit. nici nu te poti preface ca nu ai facut amiabila din moment ce incidentul este anuntat si presupune sa fie distruse ambele amiabile. amiabila fiind facuta si trecand cele 24 ore nu poti rupe amiabila si sa te duci la politie ca trebuie sa minta ambii soferi si cu privire la ora producerii tamponarii si la faptul ca nu au incheiat amiabila - slabe sanse. pe de alta parte, daca nu se minte ambii soferi raman fara permis ca n-au declarat tamponarea in 24 ore...spinoasa treaba. si ce-i mai naspa e ca asiguratorii nu au postat nicaieri ce se intampla in cazul asta.

Edited by VipeR85, 17 August 2022 - 17:29.


#106
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Tu sau el are la Allianz? Bănuiesc că tu nu ai decontare directa de ai la Euroins.

In caz că el are la Allianz, te duci la ei cu amiabila, deschid dosar, îți fac poze etc și e problema lor să îl cheme pe celălalt să facă poze și să verifice. In principiu daca îl scot vinovat pe el, vei merge mai departe sa îți repari mașini pe asigurarea lui. Daca va fi invers, va merge el la Euroins și tu o faci pe banii tai. Presupunând că nu i-au făcut poze Allianz deja.

#107
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006
eu-allianz

vinovatul - euroins.

putin update: m-am dus cu toate actele la intalnirea programata telefonic cu euroins. tipa de acolo se tot scarpina in cap ca ea n-a mai vazut situatii din astea si nu stie ce sa faca pentru ca nu poate deschide dosar de dauna daca nu are si actele vinovatului. degeaba incerci sa-i explici idiotului(idioatei in cazul asta) ca nu e treaba ta sa faci rost de actele vinovatului ca n-ai cu cine discuta. pana la urma, cred ca de mila sau sa scape de noi mai repede, mi-a dat o declaratie de completat, ne-a luat actele si a zis ca ne suna ea.
Ne-a sunat dupa jumate de ora cum ca ea nu poate baga in sistem dosarul ca n-are actele vinovatului si fara actele alea nu poate deschide dosar de dauna, si alte abureli. Eu intre timpo sunasem la Euroins si am gasit intelegere plus ca am fost indrumat sa fac constatarea online. Am intrat pe site am uploadat pozele si documentele si am primit numar de inregistrare. Dupa asta am mai sunat o data la euroins si mi s-a spus ca in 3 zile lucratoare(deci in 22-23 cel tarziu) voi fi contactat de un inspector de daune care imi va spune din poze si amiabila cine e vinovat si va cere detalii daca e nevoie, etc si tot el imi va spune ce e de facut mai departe.

In sfarsit ceva normal, exact asta cautam: sa vina unu priceput, sa vada actele, pozele, declaratia si sa zica cine e vinovat.  exact asta se intampla si daca te duci la politie, deci nu vad de ce ar fi diferit la asigurari.

Deci, un "partener" (sau ce naiba or fi astia la care te trimit asiguratorii sa-ti deschida dosarul de dauna, ca inspectori de dauna sigur nu-s) habar n-a avut cum se face o constatare dauna sau avizare dosar, care naiba o fi prima data, dar am reusit eu, un neica nimeni fara pregatire in domeniu. halal profesionisti are tara asta.



ps: pentru careva interesat. am gasit site-ul asta https://aprca.ro/ . I-am gasit pe oameni si pe facebook, dar am ramas cu un gust amar dupa conversatiile cu "liderul" lor agramat si ahtiat dupa bani. eu nu fumez harfe de genul " am vazut problema ta, n-ai vrea sa ne platesti sa te ajutam?" . La orice intrebare pertinenta, ori cerea bani ori ma lua cu sarcasm. La un momentdat individul m-a luat cu " e sarakie bossule, n-ai bani de noi, ia-ti avocat".
Da nah...poate eu sunt mai dificil. in caz de nevoie, ca ultima speranta, pentru unii  banuiesc ca ar fi benefic sa ia legatura cu ei.

#108
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 13.12.2006

 t-balt, on 20 august 2022 - 21:29, said:

te duci la ei cu amiabila, deschid dosar, îți fac poze etc și e problema lor să îl cheme pe celălalt să facă poze și să verifice. In principiu daca îl scot vinovat pe el, vei merge mai departe sa îți repari mașini pe asigurarea lui.

mda....asa ar fi normal intr-o tara normala.
In Romania nici macar ASF, ce sa mai vorbesc de restul asiguratorilor, nu au pe site o informatie de genul:

"-ati facut amiabila dar nu vreti sa dati actele celuilalt sofer sau celalalt sofer nu vrea sa vi le dea dvs? nici o problema. aveti doua posibilitati 1: daca nu este semnata amiabila puteti sa-i dati foc si sa mergeti la politie pentru constatare.....sau 2: daca este semnata amiabila, va adresati asiguratorului care va deschide dosar de dauna si in urma analizei un inspector va decide cine e vinovat si va va spune ce sa faceti mai departe"
al naibii daca gasesti pe vreun site informatia asta


pps: las un printscreen cu discutia minunata cu aia de la aprca Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate