Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ce trebuie stiut in caz de accident ?

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#73
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Conform Ordonantei 54/2016 , da , trebuie sa mergi la asigurator altfel risti ca dupa ce e despagubit pagubitul asiguratorul sa incerce sa recupereze banii de la tine. Bine, asta se aplica doar politelor emise dupa publicarea Ordonantei, adica dupa 19 septembrie 2016.
In alta ordine de idei aceasta obligatie era si pana atunci prinsa in legislatie numai ca nu existau prevazute si santiuni, deci era degeaba.

Oricum, e de bun simt ca in cazul asta sa dai si tu o fuga pana la asigurator ca sa decurga mai usor dosarul celui pe care l-ai bagat la necaz si pe langa asta, e ilegal sa repari masina fara autorizatie de reparatie de la Politie sau fara document de intrare in reparatie emis de asigurator !

#74
kloshkutz

kloshkutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 08.06.2014
Am avut si eu un incident si va rog sa ma lamuriti! Eu am intrat in depasirea a 3 vehicule. Cand m-am apropiat la 25-35 de metri de prima masina (din coloana de 3) aceasta a semnalizat stanga. L-am vazut si m-am dus pe claxon pana apropape de el si pe frana, sperand sa nu se bage. S-a bagat ...si eu in bara si-n cuiul (ei-ca era o doamna, oricum am o problema cu doamnele la volan) de remorcare. Ea, Pajero, n-a avut nimic, eu bara (golf 4) stanga fata smulsa si patrunsa de cuiul de remorcare. Am procedat bine ca am lasat de la mine(considerandu-ma vinovat-depasire de coloana) si sa-mi repar singur masina? Chiar daca era culpa comuna tot eu imi reparam masina,sau pe-a ei? Ca sa pot repara bara trebuie sa declar "un oarece" accident avut "pe camp" sa-mi dea militia aviz de reparatie? Va multumesc!

#75
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,274
  • Înscris: 13.03.2015

View Postkloshkutz, on 16 octombrie 2016 - 19:54, said:

...Chiar daca era culpa comuna tot eu imi reparam masina,sau pe-a ei? Ca sa pot repara bara trebuie sa declar "un oarece" accident avut "pe camp" sa-mi dea militia aviz de reparatie? Va multumesc!

La " culpă comună" fiecare repară un procent pe asigurarea celuilalt iar restul din buzunarul propriu, nu se repară pe asigurarea proprie căci nu e CASCO. Ai nevoie de dovadă pentru a putea repara mașina.

Referitor la vinovăție, dacă ajungeai la Poliție, probabil că erai sancționat pentru depășirea coloanei iar șoferița era considerată responsabilă de accident pentru că nu s-a asigurat. La amiabilă probabil că era culpă comună.

Edited by Bogdansv1, 18 October 2016 - 20:33.


#76
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Cum se provedeaza in cazul unui accident/ incident  in strainatate?
In cazul meu m-a tamponat cineva din spate,   usor de tot, dar a lasat o mica urma pe bara. Cel care a lovit, a scapat mai ieftin, doar cu numarul indoit , si suportul de numar spart. [attachment=1837161:20170304_140018.jpg][attachment=1837162:20170304_141502.jpg]
Eu am preferat sa o trec cu vederea, fiind cu familia in masina,  voiam sa ne simtim bine sa vizitam orasul, sa mergem la un restaurant, nu sa dam declaratii la politie in maghiara.  
Daca era mai grav, cu daune mai mari   dupa declaratiile la politie, cum se procedeaza? Amiabila pe carte verde?
Daca masina este deplasabila, reparatia pe costul asoguratorului strain, in care dintre tari se face? In tara in care s-a produs accidentul? In tara de domiciliu?  
Se rezolva prin corespondenta sau cum?

#77
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
In strainatate tre sa chemi politia ca sa fii sigur, apoi  cu raportul politiei mergi la asigurare. Nu stiu sigur cum e, in tarile membre eu cred ca poti rezolva prin corespondenta/in tara.In afara EU, stiu un caz din familie in care a trebuit sa mearga inapoi in tara respectiva, pentru plata unor taxe si depunerea dosarului, apoi totul a decurs prin corespondenta.

#78
Hondarul_21

Hondarul_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 20.10.2010
@kos_funny https://forum.softpe...city-insurance/

mersi .

#79
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,075
  • Înscris: 19.03.2007

View Postkloshkutz, on 16 octombrie 2016 - 19:54, said:

Am avut si eu un incident si va rog sa ma lamuriti! Eu am intrat in depasirea a 3 vehicule. Cand m-am apropiat la 25-35 de metri de prima masina (din coloana de 3) aceasta a semnalizat stanga. L-am vazut si m-am dus pe claxon pana apropape de el si pe frana, sperand sa nu se bage. S-a bagat ...si eu in bara si-n cuiul (ei-ca era o doamna, oricum am o problema cu doamnele la volan) de remorcare. Ea, Pajero, n-a avut nimic, eu bara (golf 4) stanga fata smulsa si patrunsa de cuiul de remorcare. Am procedat bine ca am lasat de la mine(considerandu-ma vinovat-depasire de coloana) si sa-mi repar singur masina? Chiar daca era culpa comuna tot eu imi reparam masina,sau pe-a ei? Ca sa pot repara bara trebuie sa declar "un oarece" accident avut "pe camp" sa-mi dea militia aviz de reparatie? Va multumesc!

Cand nu cunosti legislatia platesti.

View PostBogdansv1, on 18 octombrie 2016 - 20:28, said:


Referitor la vinovăție, dacă ajungeai la Poliție, probabil că erai sancționat pentru depășirea coloanei iar șoferița era considerată responsabilă de accident pentru că nu s-a asigurat. La amiabilă probabil că era culpă comună.

S-a mai discutat problema asta intr-un alt topic...Era cale ferata,semafor acolo ? Pentru ca doar in situatiile astea poti fi sanctionat pentru depasirea coloanei. Daca depasesti dintr-o singura manevra 2 sau mai multe masini ,e perfect legal, nu exista in regulament niciun articol care sa stipuleze ca e interzis si nici sanctiune pentru asta.

#80
Ionut_galati_27

Ionut_galati_27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.11.2017
Salut, am și eu o problema și poate primi un ajutor real, a făcut o cunoștință accident, nefiind de vina dar mașina nu o luase din Suceava dara fără sa fie făcut nici un act de vânzare-cumpărare, acum firma de asigurări nu ii poate înmâna banii decât proprietarul mașinii, persoana care a făcut accident este din Galați, nu știu dacă mai da de proprietarul mașinii, ce este de făcut? 😊

#81
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostIonut_galati_27, on 13 noiembrie 2017 - 18:50, said:

Salut, am și eu o problema și poate primi un ajutor real, a făcut o cunoștință accident, nefiind de vina dar mașina nu o luase din Suceava dara fără sa fie făcut nici un act de vânzare-cumpărare, acum firma de asigurări nu ii poate înmâna banii decât proprietarul mașinii, persoana care a făcut accident este din Galați, nu știu dacă mai da de proprietarul mașinii, ce este de făcut? ��
Vorbim si noi romaneste?
Ce este de facut? Sa dea de proprietarul masinii si ti-ai raspuns singur.

#82
Ionut_galati_27

Ionut_galati_27

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.11.2017
Nu am mai verificat postarea, corectorul este de vina

#83
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salutare,

O mica intrebare. Am zgariat o masina in parcare cand am dat cu spatele, am facut amiabila cu celalalt sofer. Acum cum procedez? Este primul meu accident si l-am mai facut si in concediu, in alt oras.

1. Pentru a repara masina mea, trebuie sa sun la asiguratorul de la RCA sau la Casco? Am RCA la Allianz si Casco la Generali.
2. Banuiesc ca cel pagubit se duce la Allianz, unde am eu RCA-ul, la constatare. Trebuie sa fiu si eu prezent?

Multumesc

#84
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
2 Teoretic nu, trebuie sa te duci cu masina decat daca Allianz solicita asta, insa cum este un asigurator ok ce nu face probleme nu cred ca te va chema; cred ca te vor chema decat daca li se pare ceva suspect.
1 Iar tu ca sa iti repari masina te duci la Generali si o faci pe casco fiind vinovat.

#85
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut. Multumesc de răspuns. Mai am o mica nelămurire.
După ce s au încheiat toate cele, eu ca vinovat mai am ceva de facut? Tocmai ce am fost anunțat că am primit un plic de la Allianz, nu m a găsit curierul acasa. Acum sunt curios ce poate fi in acel plic.

#86
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Care-i mai nou faza cu cerut bani in caz de amiabila, ca sa se declare vinovat, cel care cere acea suma?

Edited by arab, 09 March 2018 - 17:27.


#87
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005

View Postfqx, on 14 martie 2017 - 22:17, said:

In strainatate tre sa chemi politia ca sa fii sigur, apoi  cu raportul politiei mergi la asigurare. Nu stiu sigur cum e, in tarile membre eu cred ca poti rezolva prin corespondenta/in tara.In afara EU, stiu un caz din familie in care a trebuit sa mearga inapoi in tara respectiva, pentru plata unor taxe si depunerea dosarului, apoi totul a decurs prin corespondenta.
In majoritatea tarilor UE,Politia nu se deplaseaza daca nu sunt persoane ranite.
Se completeaza formularul de constatare amiabila si asta e tot,Politia nu ofera niciun raport partilor implicate si nici nu completeaza constatarea amiabila !!

La ultimul training pentru soferi la care am participat s-a discutat vreo 5 ore despre cum se completeaza acest formular,mare atentie la ce casute se bifeaza !!!Sub socul emotiei pot parea detalii nesemificative dar odata semnat,e actul oficial dupa care asigurarile judeca speta.Nu de putine ori soferul vinovat a fost absolvit de vina pentru ca a completat el formularul iar celalalt,considerandu-l de buna credinta nu a verificat atent datele scrise.

Inainte de a muta masinile faceti fotografii !!
Chiar daca pe moment considerati ca nu sunteti ranit si nu aveti nevoie de ambulanta,faceti o mentiune de genul "sub rezerva unui control medical ulterior".
Toate asigurarile au interesul de a plati cat mai putin sau deloc si pot profita de naivitatea voastra.


#88
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 30.04.2006

View Postbolo, on 27 martie 2018 - 10:14, said:

In majoritatea tarilor UE,Politia nu se deplaseaza daca nu sunt persoane ranite.
Se completeaza formularul de constatare amiabila si asta e tot,Politia nu ofera niciun raport partilor implicate si nici nu completeaza constatarea amiabila !!

La ultimul training pentru soferi la care am participat s-a discutat vreo 5 ore despre cum se completeaza acest formular,mare atentie la ce casute se bifeaza !!!Sub socul emotiei pot parea detalii nesemificative dar odata semnat,e actul oficial dupa care asigurarile judeca speta.Nu de putine ori soferul vinovat a fost absolvit de vina pentru ca a completat el formularul iar celalalt,considerandu-l de buna credinta nu a verificat atent datele scrise.

Inainte de a muta masinile faceti fotografii !!
Chiar daca pe moment considerati ca nu sunteti ranit si nu aveti nevoie de ambulanta,faceti o mentiune de genul "sub rezerva unui control medical ulterior".
Toate asigurarile au interesul de a plati cat mai putin sau deloc si pot profita de naivitatea voastra.

Aveți mare grijă în GERMANIA!!! nu spuneți nimic, nu recunoașteți nimic, nu mutați nimic și anunțați imediat poliția la 110!!! căutați și martori chiar.
pe-aici poliția stabilește vinovatul.
dacă aveți dashcam, nu menționați că aveți așa ceva și recurgeți la el în ultimă instanță (adică când neamțul începe să mintă cu nerușinare, cum fac întotdeauna).

nemții sunt de-o aroganță și nesimțire incredibilă!

Edited by mannes, 11 April 2018 - 11:33.


#89
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Am fost lovit in spate. Daune (vizibile) la masina mea: bara, portbagaj (indoit destul de bine, dar se inchide si deschide normal), un "scut" care, fiind prins in bara, s-a rupt si el. M-am uitat pe o schema cu componentele barii spate, iar sub ea mai exista o ranforsare, 100% trebuie schimbata si aceasta. In fine, am facut amiabila. Vinovatul are asigurare la Euroins... Eu am casco, insa, si ma gandeam sa o repar pe casco cu regres pe rca-ul lui. Stiti cumva daca se misca repede cei de la Asirom?

#90
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 11.02.2006

View Postkos_funny, on 05 octombrie 2016 - 08:39, said:

Conform Ordonantei 54/2016 , da , trebuie sa mergi la asigurator altfel risti ca dupa ce e despagubit pagubitul asiguratorul sa incerce sa recupereze banii de la tine.

OUG 54/2016 a fost abrogata prin Legea 132/2017. In lege a ramas in continuarea obligatia asiguratului de instiintare a companiei de asigurare cu privire la producerea unui eveniment. Practic conditia neceara pentru recuperarea despagubirii de la asigurat este aceea ca asiguratorul RCA sa probeze ca a acordat despagubiri necuvenite ca urmare a a fptului ca nu a fost instiintat de asigurat in termen de 5 zile despre accident.

Edited by it_is_me, 17 February 2019 - 07:32.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate