Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Ce trebuie stiut in caz de accident ?

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#55
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Conform Ordinului 14/2011 al CSA trebuie sa-ti instiintezi asiguratorul cu privire la eveniment :

Obligaiile asiguratului
Art. 33. - (1) Asiguratul este obligat să înstiineze, în cel mai scurt timp,
asigurătorul RCA cu privire la producerea evenimentului si să precizeze împrejurările cu
privire la acest eveniment, iar pe parcursul investigaiilor referitoare la acest eveniment
să procedeze în conformitate cu instruciunile primite de la asigurător.


Vei da o declaratie in scris, ti se vor face fotografii la masina si ti se va da un "Document de introducere in reparatie"  care tine locul Autorizatiei de reparatii emisa de Politie. In baza acestui act poti repara legal masina, bineinteles pe banii tai din pacate !

#56
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Ok, aseara am avut treaba undeva si am ajuns la masina pe la 23. Aveam un bilet in geam. Am crezut ca e din cauza faptului ca as fi parcat pe locul cuiva desi nu erau locuri semnalizate ca platite etc si erau destule locuri in jur si l-am lasat acolo desi am avut intentia sa il arunc. Dimineata dau sa ma duc la masina si surpriza. Portbagajul lovit bine. Imediat m-am uitat la bilet si era numarul celui care m-a lovit. Ce urmeaza sa fac acum? Care sunt pasii? Nu vreau sa ajug sa dau spagi ca sa imi fie reparata masina...

Edited by xtremdriving, 16 May 2014 - 07:09.


#57
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
ejnebun, guru cere sfaturi de la altii? a venit si ziua asta :)

Edited by mmcornel, 16 May 2014 - 07:35.


#58
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

 mmcornel, on 16 mai 2014 - 07:35, said:

ejnebun, guru cere sfaturi de la altii? a venit si ziua asta Posted Image
Guru nu a avut parte de accidente....
Cand nu stii, intrebi, nu e nicio rusine...

Edited by xtremdriving, 16 May 2014 - 07:58.


#59
last

last

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.11.2007

 xtremdriving, on 16 mai 2014 - 07:07, said:

Ok, aseara am avut treaba undeva si am ajuns la masina pe la 23. Aveam un bilet in geam. Am crezut ca e din cauza faptului ca as fi parcat pe locul cuiva desi nu erau locuri semnalizate ca platite etc si erau destule locuri in jur si l-am lasat acolo desi am avut intentia sa il arunc. Dimineata dau sa ma duc la masina si surpriza. Portbagajul lovit bine. Imediat m-am uitat la bilet si era numarul celui care m-a lovit. Ce urmeaza sa fac acum? Care sunt pasii? Nu vreau sa ajug sa dau spagi ca sa imi fie reparata masina...

Îl suni pe ăla, te întâlneşti cu el şi completaţi amiabila. După mergi la asigurator.

#60
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
dap...din mai si pana acum....multe s-au schimbat

#61
marius2689

marius2689

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 27.10.2014
Salut,am zgariat ieri o masina pe propietate privata(intr-un servis)am asigurare la masina dar propietarul refuza asigurare si vrea bani cash.vreau sa stiu daca ma duc la politie imi ia permisul cumva.?metionez ca masina lovita erea la reparat si avea bara de pe fata data jos.

Dar amenda e poaib la iau?

#62
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,316
  • Înscris: 28.04.2006
Se dau urmatoarele:

-eveniment produs in luna August de tatal meu din vina lui--concret, a atins un auto parcat cu partea dreapta(aripa lui este infundata si zgariata) dar nu a oprit imediat deoarece nu si-a dat seama;
La urmatorul semafor a fost atentionat de un alt participan ca a atins o masin aparcata si s-a intors pe strada respectiva; Doar ca autoturismul respectiv plecase si tot ce a retinut(de la soferul care l-a atentionat) si a si declarat la politie este ca autoturismul era alb sau crem;
-polita CASCO valabila in momentul accidentului si reinnoita luna aceasta;
-mers la politie in ziua evenimentului, a declarat ce si cum si i-a facut un proces verbal cu un avertisment;

Pana in acest moment nu a mers din diverse motive sa declare incidentul la CASCO. Polita este la Allianz.
Aveti idee ce se poate face acum? Se mai executa reparatia pe CASCO sau...

Merci.

#63
soldatel56

soldatel56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 18.06.2006
Daca are dovada de reparatie de la politie stiu ca 3 ani parca era perioada in care putea cere decontare.
Ar trebui sa sune la Allianz sa intrebe.
Dar intrebare.. Cum i au reinnoit polita, fara sa vada masina?

Edited by soldatel56, 28 October 2015 - 18:24.


#64
tica1383

tica1383

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2011
Salut,
Am si eu o intrebare.
In urma unui accident am primit oferta de despagubire de la asigurator, dar nu sunt multumit de oferta(euroins).
Avand in vedere ca politia inca nu a emis procesul verbal si dosarul de despagubire nu este complet, intrebarea este:
Exista un termen limita pt a depune contestatii la oferta facuta de asigurator? Eu as astepta sa termine si politia procesul verbal pt a putea cere si daune morale in deodata.

#65
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
De ce nu duci masina in service sa o repari sibde restul se ocupa cine vrea? Ei trebuie sa dea acceptul de plata in 48 de ore daca nu ma insel dupa finalizarea reparatiei. Kos_funny ar putea fi mai in masura sa zica exact. Dar cam asa staubtreburile. Tot aud faza cu suma asta si nu inteleg cum e posibil.

#66
tica1383

tica1383

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2011
Masina e f distrusa (dauna totala) si cu banii de la ei in cumpar jumate de masina. Daca as vinde epava pe bucati as scoate bani suficienti. Dar nu pot astepta pana gasesc clienti.

#67
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Ce masina ai, ce veche, etc. si cati bani iti dau ca sa stim despre ce vorbim.

#68
tica1383

tica1383

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2011
Ford focus 1.6,  80kw,  2005.
Imi dau 6500 lei.

#69
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
Vad ca se gasesc intre 1500 si 7000 EURO pe mobile.

De curiozitate am aruncat un ochi pe google sa vad cum te pot ajuta si mi-am pus mainile in cap. Se pare ca daca te apuci sa calculezi, gasesti numai aloarea maxima pe care o poti primii, aia minima.... fiind mai greu deaflat, sau eu nu am aflato, iar valoarea maxima te imbogateste. Acum ce sa-ti zic... e foarte putin cat ofera ei, nici eu nu as accepta. Cred ca si un tichet rabla sta mai bine ca si valoare. Dai in judecata.

De fapt cred ca legea a fost facuta asa special pentru a lasa loc de abuzuri, pentru ca in romania, nimic nu merge bine, si probabil nici nu o sa mearga prea curand, din cauza idiotilor care ne conduc. LEgile astea zici ca sunt facute de copii de 5 ani cu vocabularul foarte dezvoltat.

#70
tica1383

tica1383

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.02.2011
De acord cu tine!
Am apelat la o firma care se ocupa cu astfel de recuperari.
Sper sa nu uit sa revin cu solutia cand se rezolva totul.

Multumesc pt timpul acordat!

#71
Zombehenzi

Zombehenzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 30.01.2010
Care sunt pretentiile financiare ale unei victime care in urma unui accident a avut un tcc fara spitalizare, concediu medical 14 zile.
Accidentul: O masina puternica izbeste un autoturism in spate, aceasta ricosand din soc in alt autoturism din fata lui. Victima fiind soferul masinii din mijloc, cea facuta sandwich.
Avem automat: o scadere a pretului autoturismului avariat care nu va mai avea aceeasi valoare, cheltuieli: repetare computer tomograf la 3/4 luni, taxa constatare stand ITP, taxi, benzina (drumuri), creme analzezice, cost bonus mecanici la service-ul agreat de asigurator, plus trauma suferita de victima.

Edited by Zombehenzi, 24 May 2016 - 16:12.


#72
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Colegilor spuneti-mi si mie sigur daca in urma unei amiabile facuta cu cel nevinovat mai e nevoie de masina mea lovita la cei de la asigurare.El urmeaza sa faca programare la ei pentru reparatii iar eu vreau sa mi-o repar cat mai repede pentru ca am nevoie de ea .E ok sau trebuie sa mergem amandoi la asiguratori?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate