Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Ce trebuie stiut in caz de accident ?

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
nadiache

nadiache

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.05.2007
Subiect: Accident usor, dar dauna totala

Stimati detinatori de polite de asigurare,

Tineti legatura cu omul din service pentru a sti, inainte de asigurator, valoarea "daunei".

Din pacate, legatura noastra cu service-ul a fost pentru a-i incuraja sa se ocupe atent de masina, intrucat vrem sa o reparam (Avensis-4D, 2007, superdotata). Era vorba de doua aripi, capota, bara din fata, indoite usor, in urma unui accident in care n-am putut evita un Tico intrat cu viteza intr-o intersectie de pe un drum fara prioritate. Mentionez ca airbegurile nu s-au deschis, iar dupa impact am fost cu masina si la aeroport.

Solutiile asiguratorului (Generali- dar cred ca toti au aceeasi metodologie):
1. esti de acord cu vanzarea si primesti valoarea masinii asigurate din doua surse: de la castigatorul licitatiei si restul de la ei
2. pastrezi epava, iar ei iti vireaza diferenta stabilita in urma licitatiei - diferenta care, de regula, nu acopera costurile reparatiei stabilita initial.

In cazul nostru, devizul de aprox. 9000 euro ne-a fost transmis de asigurator (nu de service) cu verdictul: "dauna totala". Dupa ceva vreme, am inteles demersul practicat de asiguratori care, astfel, asigura mana de lucru firmelor participante la licitatiile "epavelor" si ei platesc mai putin detinatorilor de polite. In urma licitatiei (o zi), a fost stabilita imediat valoarea "epavei" - vanduta imediat cu aprox. 7000 euro, urmand ca asiguratorul sa vireze diferenta pana la valoarea asigurata: 11000 euro, adica 4000 euro - valoare care nu acopera nici jumatate din costul reparatiei de 9000 euro ceruta de Toyota Pipera. Astfel, am optat pentru prima varianta si iata cum, desi nu am avut nicio vina, am ramas fara masina. Probabil ca ar fi trebuit sa deschidem proces "melancolicei" soferite care a intrat in intersectie fara macar sa incetineasca...

Ca o concluzie: dupa ce masina iese din garantie si ii scade valoarea, nu mai merita sa platesti o polita CASCO, din care nu numai ca iesi pagubit, dar ramai si fara masina!

Intrebari fara raspuns:
1.Daca fac licitatii pt. "epave", de ce nu se face si o licitatie a service-urilor care sa-ti repare masina?

3. Oare devizul acela, pe care l-am solicitat, dar nu l-am vazut nici azi, nu putea sa fi fost facut la o valoare care sa nu depaseasca procentul prin care asiguratorul spune "dauna totala"???

2. Ce a castigat service-ul Toyota? - mai nimic!!- manopera de dezmembrare 800 ron.

Pentru a evita suspiciunile de supraevaluare a acestor devize, propun sa fie adus la cunostinta clientului care sa aiba posibilitatea compararii cu costurile altui service si/sau sa fie supervizate de catre un inginer de la un alt service.

#38
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003
Ieri, o gagica, i-a trosnit Dacia lui tata, iesind de pe drum fara prioritate. Amandoi au RCA la Astra.
Au facut constatare amiabila. Ce urmeaza?
Inspectorul de daune face dosarul si-l trimite la asiguratorul gagicii, care va aproba o suma despagubire sau trebuie pus la dosar si o evaluare a pagubelor, facuta de un service autorizat?

Inspectorul i-a zis de 2 service-uri unde o poate repara, dar nici unul nu e reprezentanta Dacia. Se poate impune asiguratorului reparatia in reprezentanta?

#39
vsu7768

vsu7768

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2010

 shiva, on 19th November 2010, 09:35, said:

Ieri, o gagica, i-a trosnit Dacia lui tata, iesind de pe drum fara prioritate. Amandoi au RCA la Astra.
Au facut constatare amiabila. Ce urmeaza?
Inspectorul de daune face dosarul si-l trimite la asiguratorul gagicii, care va aproba o suma despagubire sau trebuie pus la dosar si o evaluare a pagubelor, facuta de un service autorizat?

Inspectorul i-a zis de 2 service-uri unde o poate repara, dar nici unul nu e reprezentanta Dacia. Se poate impune asiguratorului reparatia in reprezentanta?
Urmeaza dauna totala, cred eu. Adica 1200-1500-2000 lei.
Eu la un break din '99 am primit 1750 lei. M-a lovit un A4 si m-a trimis intr-un 206. Ei-nimic, eu haion+capota+celelalte.
Faza cu service-urile agreate este doar daca valoarea reparatiei nu depaseste valoarea de "dauna totala". La mine primul deviz a fost de 3400 lei, al doilea de 2700. RCA-ul a zis pas, am primit banii (fara sa-mi ceara vreo factura) si radiatorul mai are si-acum urma de la fulie!

#40
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
am avut un accident: mergeam pe valea cascadelor pe banda 2. In fata mea, pe banda 1, era o masina de teren cu remorca si s-a gandit sa treaca pe banda mea fara sa se asigure si m-a zgariat cu remorca - portiera dreapta fata, aripa drepta fata si bara in dreapta fata. El dus a fost, eu am fost la politie si mi-a dat autorizatie de repartie. Acum partea tricky: masina care m-a lovit(si remorca) aveau numere de bulgaria. Care e procedura acum? Exista vreun termen limita pe care o are politia sa il gaseasca, sa solutioneze dosarul? intrebarea principala este: cam ce sanse am eu sa imi repar masina pe RCA-ul lui? Sau sa ma duc la casco si asta e?

#41
_zenith_

_zenith_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 08.04.2009
ceva in genu am patit si eu azi: mergeam pe prima banda si mi-a iesit in fata unul de pe banda 2 care vroia sa faca dreapta. n-am mai avut loc sa-l evit, l-am lovit cu aripa stanga in usa/aripa dreapta spate si am fost proiectat in afara strazii unde am lovit 2 piloni de protectie care s-au indoit pe sub masina.
chemat politia, constatat, mers la sediu, dat declaratii, celalalt sofer a fost gasit vinovat pentru neasigurare la schimbarea benzii, mi-a dat asigurarea sa-mi repar masina fara alte mentiuni in procesul verbal.
la o prima vedere nu pare sa fie ceva grav insa nu stiu ce o fi pe dedesubt.
maine ma duc la asigurator (EUROINS :curse: ). ceva sfaturi?

Edited by _zenith_, 03 January 2011 - 19:40.


#42
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Ce ai rezolvat cu Euroins?

#43
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
In caz de accident usor aveti grija cind completati constatul amiabil si descrieti cit mai in detaliu cum s-a intimplat, numele strazilor, benzile si sensurile de circulatie, intersectii, treceri de pietoni, semne de circulatie, strazi adiacente, semafoare, cladiri/constructii relevante, descrieti si desenati totul cit mai in amanunt.
Pe mine, Bogdan Sfetcu de la BCR Bucuresti (centrul de la Vitan), un individ mai antipatic si mai nesimtit decit Mihai Petre  :thumbdown: , m-a pus pe drumuri aiurea pentru ca nu i-a placut lui schita accidentului.

#44
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
Salutare.
Am fost si eu implicat intr-o tamponare, mai bine zis am fost lovit in spate, am fost la politie unde cel vinovat si-a recunoscut vina si mi-a dat asigurarea - la Asirom. Am fost luni la Asirom ( 28 mart.) mi s-a facut dosar de constatare ( bara spate, portbagaj si triple de inlocuit, tablier bara spate de indreptat ) dupa care am fost tot in acea zi la un service ce are decontare directa cu asiromul pentru reparatie. Problema este ca nici pana in ziua de astazi service-ul nu a primit confirmare de la asirom pentru a incepe reparatia masinii. Cica trebuie sa vina nu stiu ce accept de la Bucuresti, dupa care vine agentul constatator in service si da verde la inceperea lucrarii.
Intrebarea mea este daca e normal sa dureze atat de mult acest accept de la asigurari.
Multumesc.

#45
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
e vrajeala asta, cand iti da asiguratorul fisele alea cu constatarile, ce se repara ce se inlocuieste ar trebui sa aiba unda verde serviceul sa repare masina.

#46
motanex

motanex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 21.06.2006
Am si eu o intrebare pentru cei care au mai patit-o. M-a izbit unu in spate azi si din cauza aglomeratiei nu i-am luat decat numarul si am stabilit sa ne intalnim la Politie. Bineinteles ca la Politie am ajuns numai eu, asa ca am facut tot ce era de facut de la completat declaratie, suflat in etilotest, poze si dovada de reparatie ramanand sa vedem daca cel vinovat se va prezenta in termen de 48 de ore. Ce altceva ar mai fi trebuit sa fac sau as putea face?

#47
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
intrebare.
Azi am lovit pe cineva usor, in spate. Nu mai detaliez imprejurarile. Legal sunt vinovat. La bordul masinii lovite nu era proprietarul asa ca am lasat un nr de telefon pentru a fi contactat de proprietar. Vad ca nu suna desi au trecut aprox 12 h de la incident. Ce sa fac? sa declar singur incidentul la politie?...sa mai astept? cat?

#48
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Te duci frumos la politie si declari accidentul ca altfel nu poti sa-ti repari masina!

#49
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
ca ma duc la politie e clar. Intrebarea era cand? sa mai astept sa ma sune? Masina mea nu are urme care sa necesite reparatii desi am CASCO. Ce se intampla daca trec 24 h de la accident? Daca omul considera nu are pagube pe care sa doreasca sa le repare si nu-l intereseaza sa-mi ia asigurarea (si deci implicit nu o sa ma caute), pot sa o declar lovita in parcare? ar fi mai simplu?  Ar mai fi varianta in care pur si simplu a pierdut nr meu de telefon si ma trezesc ca a declarat incidentul la politie fara sa ma anunte. De asta mi-e teama.

#50
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Al tau "daca" e putin cam mare!...
Ca sa fi acoperit, te duci la politie si nu o sa ai dureri de cap....in schimb s-ar putea sa ramai fara permis, depinde de politist! Trebuie sa te duci la sectia pe raza careia s-a intamplat accidentul!
Normal, legal si corect e sa declari accidentul + cateva fotografii in caz ca cel pe care l-ai lovit "lucreaza" putin la daune si incarca nota!
Toate astea, cum ai spus si tu, le faci in 24h!
Bafta

LE: In legatura cu "daca se trece de 24h".
Din cate tin eu minte, daca te prind, se trece la urmatorul nivel, adica penal!...

#51
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
in caz de accident, va intindeti pe spate si ridicati mana stanga la 90 grade fata de corp.
daca nu va curge sange din nas, nu-i nici o problema... se rezolva cand veti vedea devizul antecalcul din service!

#52
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
cat e amenda daca am lovit pe cineva in spate, fara sa fi incalcat nicio alta regula de circulatie? Multumesc.

#53
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Daca incheiati constat amiabil scapi de amenda !

#54
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Am si eu o intrebare si sper sa ma ajutati cu un raspuns.

Tocmai am lovit pe cineva in spate, masina lui nu are mari defecte vizibile, a mea da. Am facut amiabila, el are casco, eu nu.
Masina mea este cam praf facuta, am copia de la constatare amiabila, ce trebuie sa fac acum primul pas?
Ca a fost, ca n-a fost, legal este vina mea si reiese clar si in constatarea amiabila.

Sa merg la asigurator? Sa merg la service, ce trebuie facut mai departe?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate