Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Logan 1.4 MPI, 3 ani vechime, 9.000km, ~4000E.

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
Din ce stiu pana acum, masina a fost condusa doar de o femeie. Dotarile sunt medii, AC, geamuri electrice fata, ABS.. Din cautarile mele vad ca peste 4.000E se invart toate loganurile la nivelul acestuia, insa ceva mai rulate. Intrebarea mea este daca e buna aceasta 'oferta', masina fiind ca noua, sau pot aparea diverse probleme datorita rulajului putin raportat la vechimea masinii? Nu stiu sigur, dar e probabil sa fi fost tinuta in garaj. La ce ar trebui sa fiu atent?
Cel la care va ajunge masina este incepator,are familie, deci nu o sa vada prea mari forje la inceput, decat ocazional, cu altcineva la volan.
Ce alte variante mai sunt in 4000E, cat mai noi cu putinta, si cu motorizari nu prea puternice?

#2
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,136
  • Înscris: 14.09.2007
Salut.Pai la 4000-4500,doar la vreo corsa de 4-5 ani sa te mai uiti, sau un Clio tot la fel,2004-05 .

#3
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
thx de raspuns, dar caut o masina mare, cum am mai spus, de familie. in primul rand sunt ineresat de pareri despre acel Logan. :)

#4
Pazvante

Pazvante

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,938
  • Înscris: 31.10.2008
verificata la un mecanic si daca totul este ok, ia-o!

#5
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Pretul e OK, de recesiune. :) Ia-o!

#6
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Verific-o la un serivce , ca in raport cu dotarile pretul pare ok .

#7
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
9000 de kilometri in Bucuresti condusa de o femeie, echivaleaza cu 100.000 de kilometri condusa de un neamt pe autostrada.

Kilometri putini sunt relevanti doar pentru motor. Dar motoarele din ziua de azi oricum sunt suficient de fiabile incat sa duca cateva sute de mii de kilometri fara nicio problema.

Mai ia in considerare si faptul ca kilometri pot fi dati inapoi fara sa stie nici pamantul. Masina mea de exemplu are un an si 38.000 de kilometri. Daca o dau inapoi la 8-9000 de kilometri 9 oameni din 10 ma vor crede ca masina are kilometri aia. Evident ca nu aprob astfel de practici si mi se par josnice si de prost gust, dar din pacate este o practica frecventa.

#8
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
masina este in braila. din ce am inteles proprietara are serviciul f aproape de casa si mai mult merge pe jos, deci raman doar drumurile in tara. km nu sunt dati inapoi, stiu sigur asta, doar atat a mers cu masina. astept pareri in continuare, la sfarsitul saptamanii ma duc sa o vad, cu ea la mecanic, si daca totul e ok ramane sa faca actele. cu reviziile cum sta treaba?

#9
acusila

acusila

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 29.10.2005
revizii la 15.000 sau un an. sau 20.000 de km sau un an . Dupa cum vrea proprietarul , ca si asa aia la 15.000 era din chestiuni de marketing. Oricum la 4 ani o sa trebuiasca schimbata distributia, care nu stiu ce scoruri are in reprezentanta. Insa nu e neaparat sa o faca in reprezentanta. Sa vada daca a avut probleme cu pinionul de sinterom si daca i-a rezolvat, nu mai stiu exact perioada pana cand au avut unele loturi problema asta, inseamna scurgeri de ulei: http://www.daciaclub...bil-t35269.html

In sine , cred ca stii ca masina e buna, trebuie sa vezi daca si exemplarul e bun. Nu cred ca gasesti ceva mai bun in banii astia.

#10
ionutzndr

ionutzndr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 19.06.2007
am si eu un amic, care si-a facut saptamana trecuta revizia de un an la Logan. kilometraj ~ 4750 , asa ca...tot ce e posibil....mi se pare ok masina

#11
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
eu zic ca este ok pretul,poate poate mai tragi in jos 1-200e,legat de fiabilitate,la 9000km nu prea are ce sa iti pice,mai ales la o masina pe benzina,in schimb te mai poti astepta la diverse zdranganeli si greierasi prin bord/usi,etc

#12
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postacusila, on 15th June 2009, 15:33, said:

revizii la 15.000 sau un an. sau 20.000 de km sau un an . Dupa cum vrea proprietarul , ca si asa aia la 15.000 era din chestiuni de marketing. Oricum la 4 ani o sa trebuiasca schimbata distributia, care nu stiu ce scoruri are in reprezentanta. Insa nu e neaparat sa o faca in reprezentanta. Sa vada daca a avut probleme cu pinionul de sinterom si daca i-a rezolvat, nu mai stiu exact perioada pana cand au avut unele loturi problema asta, inseamna scurgeri de ulei: http://www.daciaclub...bil-t35269.html

In sine , cred ca stii ca masina e buna, trebuie sa vezi daca si exemplarul e bun. Nu cred ca gasesti ceva mai bun in banii astia.
Perioada in care Sinteromul si-a bagat nasul a fost Noembrie 2007 - Februarie 2008 si oricum nu e un capat de tara avind in vedere ca se schimba gratuit , pe cheltuiala sinteromului . Pinionul isi da drumul pina in 4000km si se observa usor pe capacul curelei de accesorii , capota , pete de ulei fine . Am patit eu aceasta problema  :D dar s-a reparat in aproximativ 5 ore si acum totul este foarte bine . La 9 mii motorul merge excelent . Verifica masina atit personal cit si la un mecanic , greierii din bord se rezolva simplu cu un spray care are in compozitie vaselina siliconica (25 ron) , important este restul mecanismelor sa functioneze si la 4000 daca mai face si 1-2 sute reducere e un pret mai mult ca ok , masina fiind achizitionata cu 7 mii si ceva la 0 km . Daca cunosti pe cineva care face diagnoza computerizata nici nu mai e nevoie sa o cauti prea mult la motor , in 5 minute iti da toate erorile care le-a avut in viata ei , eu care sunt un "as"  :lol: in 12 luni am adunat 6 erori care le-am sters , una din ele specifica grav , era de la AC dar mi-am adus aminte ca am scos mufa de la AC in timp ce acesta functiona si nu ca am vrut , asa s-a intimplat , dar a dat eroare fatala in data de... la AC , daca o vindeam si ii facea cineva diagnoza zicea ca e ceva bulit la ac desi nu era .

#13
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Atentie la rugina. Pana si producatorul recunoaste: http://www.mediafax....ml?1686;2339159

#14
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 30.12.2007
Pai, in primul rand sa te uiti la uzura anumitor repere, care se uzeaza mai repede.
Acestea ar fi scaunul soferului, pedalele, volanul, maciuca schimbatorului, in podea, de la calcaiul piciorului drept, daca a inceput sa se deformeze mocheta, vopseaua, nu mai e ca in prima zi, totusi, are 3 ani, trebuie sa treaca si ea prin timp, chiar daca a stat in garaj si cam atat mi-am adus eu aminte acum.
In privinta km reali, ce sa-ti spun, un tablou de bord a ajuns in zilele noastre la doo milioane, deci, nu cred ca se mai complica cei care doresc sa vanda un Logan cu datul inapoi al km, pur si simplu schimba tabloul si mai merg cu el un timp.
Oricum, vezi poate are carte service, poate are reviziile facute la timp, la putini km si atunci pot fi reali.
La pret, e prea bine, daca zici ca are si abees, inseamna ca este aproape varful de gama.

#15
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
La mine s-a deformat mocheta pe podea cand nici nu avea masina 1000 de kilometri. Asta nu este un criteriu.

Oricum eu am trait cu impresia mult timp ca era deformata podeaua. Cand am vazut ca e numai mocheta imi venea sa-i pup pe aia de la service.

Edited by SPF, 16 June 2009 - 08:48.


#16
badboyallyn

badboyallyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,875
  • Înscris: 01.05.2007
multumesc pt raspunsuri. am sa tin cont de tot ce mia-ti spus sa verfific.. si bine inteles la un mecanic priceput cu ea. astept in continuare pareri.

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La 9000 de kilometri usile se inchid si se dechid ca in prima zi, mai ales cele fata care sunt mai folosite. Ambreajul care e pe cablu e inca moale bine si daca te uiti pe cuiele de la usi care au un plastic pe ele, exista o uzura foarte mica. Greierasi putini spre inexistenti la un Logan de 9000 km. O masina de genul asta e clar de cumparat ca oricat de prost ai merge nu termini un Logan in 10000km, ca e prea simplu sa se strice... daca n-a venit stricat din fabrica :P

Edited by filipxxx, 16 June 2009 - 09:58.


#18
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006
Nu comentez numarul de km. Din ce spui tu, masina e din 2006. La Dacia tabla nu e galvanizata dar e data cu ceara, insa nu de la inceputul productiei ci dintr-o anumita luna din 2006. Poate ne spune cineva detaliul asta. De asemenea din august sau septembrie 2006, masinile sint euro4.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate