Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Permis suspendat din cauze medicale

Presiune apa fluctuanta pompa sub...

Revizie auto la Bucuresti

identificare component defect
 Recomandare tableta

Ansamblul Neofort Rezidenția...

Caderea in apostazie a Bisericii ...

Inselatoria secolului!
 Problema soft samsung galaxy watc...

Recomandare tastatura compatibila...

Sfat legat de achizitonarea unui ...

Festivalul de Film Cannes 2024
 Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!

Reparat difuzor membrana hartie, ...
 

acte auto sh

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
6 răspunsuri în acest subiect

#1
athoss_a

athoss_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 21
  • Înscris: 24.02.2009
Buna ziua!  
    In curand,asta insemnand peste 2 zile,imi voi cumpara  o masina second hand si habar nu am ce trebuie sa verific la ea in materie de acte.O alta nelamurire imi este chestia cu asigurarea,rovignieta etc.Imi poate explica cineva ce acte trebuie sa verific la cumparare si ce acte trebuie sa fac dupa cumparare precum si ce trebuie sa platesc (asigurare,rovignieta etc.)?Va multumesc foarte mult!

#2
el_bandito

el_bandito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.123
  • Înscris: 07.07.2006

View Postathoss_a, on 13th June 2009, 12:53, said:

Buna ziua!  
    In curand,asta insemnand peste 2 zile,imi voi cumpara  o masina second hand si habar nu am ce trebuie sa verific la ea in materie de acte.O alta nelamurire imi este chestia cu asigurarea,rovignieta etc.Imi poate explica cineva ce acte trebuie sa verific la cumparare si ce acte trebuie sa fac dupa cumparare precum si ce trebuie sa platesc (asigurare,rovignieta etc.)?Va multumesc foarte mult!

si eu sunt in aceeasi situatie ..

ITP-ul la cat timp se face ?

#3
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.813
  • Înscris: 08.02.2007
cica trebuie verificate IN PRINCIPAL:
TALONUL sa fie cel autentic, nu vreo copie si sa corespunda datele de proprietar cu cele din CARTEA DE IDENTITATE A VEHICULULUI
asigurarea (RCA), daca nu are, ar trebui sa faci pe loc undeva
ROVIGNETA mai putin te intereseaza, poate omul nu a prea circulat in afara orasului

SECUNDAR, urmeaza:
sa faceti un contract de vanzare cumparare (daca o cumperi de la pers fizica)
sa faceti o fisa de inmatriculare (pentru impozit)

si apoi urmeaza alergatura: ITP in primul rand daca este expirata, RAR, fisc, politie (dupa ce ai trecut nitel si pe la CEC)

View Postel_bandito, on 17th June 2009, 16:16, said:

si eu sunt in aceeasi situatie ..

ITP-ul la cat timp se face ?
la ce te referi cu ITP? sa nu confunzi cu autentificarea RAR!

#4
acidhouse

acidhouse

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 730
  • Înscris: 25.04.2005
mda eu cumpar de la o firma , care aduce din strainatate ...

si trebuie facut rar + autenticitate ... porma fisc...porma taxa si imatriculare...

si am intreles ca tre ambele facturi  de unde a fo luata , asigurarea k are nr rosii , cartea si talonu ...

#5
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Sa o luam pe rand.Daca iau o masina SH din alt judet,de la o distanta apreciabila,masina este cu actele in regula,ce trebuie sa fac la vanzator in localitate,asfel incat sa pot pleca cu masina acasa si sa rezolv restul de acte in localitatea (judetul) meu?Distanta fiind apreciabila,as vrea sa fac un singur drum si sa stiu tot exact.Tranzactia in acelasi judet stiu cum se rezolva.Multumesc.

#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.813
  • Înscris: 08.02.2007

View PostEL-GABRY, on 17th June 2009, 21:15, said:

Sa o luam pe rand.Daca iau o masina SH din alt judet,de la o distanta apreciabila,masina este cu actele in regula,ce trebuie sa fac la vanzator in localitate,asfel incat sa pot pleca cu masina acasa si sa rezolv restul de acte in localitatea (judetul) meu?Distanta fiind apreciabila,as vrea sa fac un singur drum si sa stiu tot exact.Tranzactia in acelasi judet stiu cum se rezolva.Multumesc.
pai faci contractul de vanz-cump la fata locului si fisa de inmatriculare, care de preferat ar fi ca vanzatorul sa treaca pe la fisc pana pleci tu din localitatea de unde o cumperi
nu am fost in situatia de a cumpara o masina din alt judet, dar sor'mea a facut-o si stiu ca asa a procedat

#7
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Trebuie sa aflu eu toate detaliile,sa ii spun lui telefonic.Sambata se pot rezolva astea?De luni pana vineri e mai greu cu plecarea...
Inca astept exact sa imi spuneti cum se procedeaza.Atat din postura de vanzator (el) cat si cumparator (eu).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate