Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Mobile OS Battle

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#37
kimy

kimy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 21.01.2006

View Postmario_bros, on 23rd August 2009, 01:41, said:

stirea asta va da peste cap ifon* :lol: procesor 1gh,ecran uriaș de 4.1 inch și 800 x 480 pixeli,wi-fi wtc...
eu personal prefer symbian
am avut si am nokia care foloseste symbian


Deja a aparut telefonul http://www.gsmarena....a_tg01-2662.php

#38
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.01.2007
tg03 este si mai tare :lol:
din ce zice acolo
"With 4.1 inch touch screen, processor 1GHz Snapdragon, camera 5 Megapixel, Windows Mobile 6.5 and also two unique technical features, speakers with 5.1 channel audio and video box operation for easy file transfer and video films from our computer."

Edited by mario_bros, 23 August 2009 - 02:16.


#39
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Postadd2005, on 23rd August 2009, 00:02, said:

Am scris app-uri pentru symbian. Am scris app-uri pentru WinMobile, Am vazut cod de IPhone, si SDK-ul Iphone-ului.
Din punct de vedere al tehnici eu nu vad cum un IPhone poate bate un Symbian sau un WinMob. :)

WinMobile iti ofera aceleasi chestii pe care ti le ofera un OS desktop in varianta lite.
Jocurile pe care le vezi acuma pentru iphone le vedeai in 2003 pentru Symbian.

Prin 2004 cand mi-am cumparat Nokia 6600 foloseam un client SSH :) monitorizam niste servere din varful muntelui(cand plecam in excursii).

Probabil nu stii ce inseamna un OS.

Legat de jocuri HD =))))))) asta o fost tare

Crede-ma Windows Mobile ii baza.

Noi asteptam sa ne portam jocurile pe Windows Mobile. Asteptam primele chip-uri grafice dedicate cu suport pt pixel/vertex Shader. Mai ales ca OpenGL ES avanseaza.
In orice caz in cam 2-3 ani tinerii pot juca MMO-uri direct de pe telefonul mobil.


Mort ? :))

Probabil traim in lumi diferite.

Mie ca programator mi mult mai usor sa scriu aplicatii sau sa portez aplicatii pe Windows Mobile decat orice alt OS pentru mobile.
Incercati sa intelegeti chestia asta.

In ziua de azi vad ca doar reclamele si ambalajele fac produsele.


Abia astept sa aduc Illyrium-ul intr-un stagiu de test public, pentru ca vrem sa ne axam si pe partea de telefoane mobile/PocketPC.

Avem deja in proiect si un client pentru platformele mobile. Imi doresc foarte mult sa fim primii care dezvolta un joc MMO 3D disponibil in acelasi timp si pentru PC-uri si pentru dispozitive mobile. Chiar daca ii necesar sa rescriem in proportie foarte mare codul sursa, inclusiv remodelarea obiectelor.
vezi tu o data cu amanare win mo 7 si tot mai neimplicarea microsoftului in aceasta divizie, reorientarea htc spre android si dominatia ifonului sunt motive serioase ce fac win mo sa fie aproape de extinctie ...
daca nu o sa mai ai platforma pe care sa pui win-mo ce o sa faci? din ce in ce mai multi producatori se reorienteaza spre android, symbian, linux  (vezi n900 de la nokia) si cand aleg win-mo il customizeaza cum vor ei ... vezi tu nu mai e mult timp pana cand vor renunta la win-mo pt ca si clientii nu vor mai cere ... mac os, android, symbian indeplinesc aceleasi lucruri precum win-mo dar mult mai repede si fara batai de cap fara zeci de ore de cutomize ... win mo va deveni o relicva asta e cert ;)
si cred ca ar trebui sa te reorientezi spre android, mac os si sa lasi win mo ;)
am citit si cateva reviewuri la tg01 si nu e prea genial ... se cere un rom custom caci toshiba a cam esuat in a implementa o interfata cat de cat utilizabila

#40
beeci

beeci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 17.05.2005

View Postadd2005, on 22nd August 2009, 23:02, said:

Am scris app-uri pentru symbian. Am scris app-uri pentru WinMobile, Am vazut cod de IPhone, si SDK-ul Iphone-ului.
Din punct de vedere al tehnici eu nu vad cum un IPhone poate bate un Symbian sau un WinMob. :)

WinMobile iti ofera aceleasi chestii pe care ti le ofera un OS desktop in varianta lite.
Jocurile pe care le vezi acuma pentru iphone le vedeai in 2003 pentru Symbian.
Nu prea cred a ai vazut ce jocuri sunt pentru iPhone, sunt mult mai evoluate decat erau in 2003, in plus ca iPhone are OpenGL ES 2.0, care nu cred ca trebuie sa-ti explic cam cat poate.

View Postadd2005, on 22nd August 2009, 23:02, said:

Prin 2004 cand mi-am cumparat Nokia 6600 foloseam un client SSH :) monitorizam niste servere din varful muntelui(cand plecam in excursii).

Probabil nu stii ce inseamna un OS.

Legat de jocuri HD =))))))) asta o fost tare

Crede-ma Windows Mobile ii baza.
Eu nu te cred. Baza e ce vor oamenii. Momentan iPhoneOS e foarte tare, si pentru jocuri comparativ cu Android, care e programabil in Java cu garbage collectorul lui.

View Postadd2005, on 22nd August 2009, 23:02, said:

Noi asteptam sa ne portam jocurile pe Windows Mobile. Asteptam primele chip-uri grafice dedicate cu suport pt pixel/vertex Shader. Mai ales ca OpenGL ES avanseaza.
In orice caz in cam 2-3 ani tinerii pot juca MMO-uri direct de pe telefonul mobil.
Deja au aparut, vezi iPhone :P. In rest ai dreptate, platforma mobila e viitorul pentru jocuri (macar unele jocuri, dar cred ca toate tipurile de jocuri au aparut sau sunt deja anuntate pe iPhone)

View Postadd2005, on 22nd August 2009, 23:02, said:

Mort ? :))

Probabil traim in lumi diferite.

Mie ca programator mi mult mai usor sa scriu aplicatii sau sa portez aplicatii pe Windows Mobile decat orice alt OS pentru mobile.
Incercati sa intelegeti chestia asta.
Mie ca programator nu a fost greu sa invat Objective C sau Java, desi sunt inrait C++ dev. E foarte usor de portat, mai ales, ca si C++ e suportat pe iPhone.

View Postadd2005, on 22nd August 2009, 23:02, said:

In ziua de azi vad ca doar reclamele si ambalajele fac produsele.
Reclama conteaza, ai dreptate. Apple stia de ce nu lasa multitasking pe iPhone, la 3GS cand lasi iPodul ruland, deja merge totul sacadat (ma rog, se simte)

View Postadd2005, on 22nd August 2009, 23:02, said:

Abia astept sa aduc Illyrium-ul intr-un stagiu de test public, pentru ca vrem sa ne axam si pe partea de telefoane mobile/PocketPC.
Daca tot iti scriu, atunci in sfarsit imi exprim si admiratia ca te-ai apucat de Illyrium. Eu nu am reusit sa-mi duc jocul la sfarsit (m-am apucat si eu de lucru, familie...si toti ceilalti implicati la fel); acum, dupa ce au trevut 5 ani, m-am apucat iara de jocuri, dar de data asta pe iPhone. La WinMO nici nu m-am gandit (nu suporta nativ accelerare 3d, registry crap), am ales intre Android si iPhone :). (Symbian a cazut din prima, pentru ca e prea vechi codebase -ul)

View Postadd2005, on 22nd August 2009, 23:02, said:

Avem deja in proiect si un client pentru platformele mobile. Imi doresc foarte mult sa fim primii care dezvolta un joc MMO 3D disponibil in acelasi timp si pentru PC-uri si pentru dispozitive mobile. Chiar daca ii necesar sa rescriem in proportie foarte mare codul sursa, inclusiv remodelarea obiectelor.
Daca ai client si proiect, ce astepti? Jump in!

Peace! :thumbup:

#41
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Postmario_bros, on 23rd August 2009, 02:41, said:

stirea asta va da peste cap ifon* :lol: procesor 1gh,ecran uriaș de 4.1 inch și 800 x 480 pixeli,wi-fi wtc...
eu personal prefer symbian
am avut si am nokia care foloseste symbian
Acel Toshiba TG01 este varza ca soft si interfata. :deadtongue:

#42
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postmario_bros, on 23rd August 2009, 02:41, said:

stirea asta va da peste cap ifon* :lol: procesor 1gh,ecran uriaș de 4.1 inch și 800 x 480 pixeli,wi-fi wtc...
eu personal prefer symbian
am avut si am nokia care foloseste symbian
Preferi Symbian, respectiv marca Nokia, dar ne aduci la cunostiinta de un produs cu Windows Mobile (care doar pe hartie "rupe" tot).
Si nu are de ce sa dea peste cap "ifon". In primul rand iPhone are viteza acelui Toshiba (viteza in teste teoretice) folosind un nou ARM, la 600Mhz, si devine tot mai evident ca noul iPhone va suporta encodare HD.
Apoi, acest Toshiba mai mult este un netbook "inghesuit" intr-un handset.

Toshiba TG01 e tras in jos de OS si de tehnologia touchscreenului.
Personal consider ca tehnologia capacitivului fiind mult superioara rezistivului.
Cine crede ca rezistivul (la momentul actual) e mai exact (datorita stylusului) ii recomand sa testeze un iPhone sau un device cu Android. Chiar si LG Arena este un produs bun de testat.

#43
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
deocamdata winmo bate la vanzari macos pt dispozitive mobile
pana una alta macos a ramas la aceeasi masa critica de oameni, nu a crescut.
android se aproprie de masa aia critica.
practic cei cu iphone simplu au trecut la 3g si tot aceeasi au trecut sau vor trece la 3g cu copy paste ( 3GStupid)
sa fim seriosi... sa te lauzi ca mai nou filmezi sau dai copy paste la un telefon din 2009...
asta faceam pe palm in 2003...

#44
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostAcidMan, on 31st August 2009, 22:04, said:

deocamdata winmo bate la vanzari macos pt dispozitive mobile
pana una alta macos a ramas la aceeasi masa critica de oameni, nu a crescut.
android se aproprie de masa aia critica.
practic cei cu iphone simplu au trecut la 3g si tot aceeasi au trecut sau vor trece la 3g cu copy paste ( 3GStupid)
sa fim seriosi... sa te lauzi ca mai nou filmezi sau dai copy paste la un telefon din 2009...
asta faceam pe palm in 2003...

Si daca WinMo bate iPhone OS la vanzari asta inseamna ca e mai bun?
Cand sustineti ca nu vanzarile conteaza, cand este viceversa.
Daca Apple a vandut 50 milioane bucati de iPhone 2G si 3G este putin pt un interval de 2 ani?
Sau toti cei 50 mil. au fost fraieriti de marketing?
HTC Diamond la lansare a fost prezentat neoficial ca fiind iPhoneul cu WinMo.
Dar ecran de 2,8", tastatura alfanumerica, si un raspuns al ecranului nu prea satisfacator pt multi, au aratat de ce acum un HTC Diamond a ajuns sa fie vandut cu 500 lei (si asta e doar un exemplu din multe altele).

Mac OS nu a crescut sau iPhone OS?
Pt ca... Mac OS din 2005-2006 este in crestere continua, nu accelerata, dar este crestere.
Iar iPhone OS, este cel mai folosit sistem de operare de pe care se navigheaza pe web.
Asta e masa critica? In cazul asta cred ca si Nokia sau Microsoft ar dori o "felie" din masa asta critica.

Copy/Paste ai si pe 2G, dar e normal sa preferi 3G-ul si mai nou 3GS-ul in dauna 2G-ului.
Si iPhone 3GS este intradevar mai rapid ca 3G, si respectiv 2G.
Nu o spun eu personal, ci teste facute de mai multi editori si reviewuri din multe tari.

Si filmatul si copy/paste, da, este de neinteles de ce tocmai acum au introdus asa ceva.
Dar ti se pare ca lipsa acestora a afectat in vreun fel iPhoneul?

#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
WM se chinuie sa moara insa nu inteleg de ce M$ amana OS-ul mobil bazat pe Win 7. Poti sa pui procesor de 2GHz si 1GB de RAM pe WM, ca el nu stie ce sa faca cu ei. Aplicatiile se blocheaza pe 128MB de Ram ca si pe pda-urile cu 32MB de acum cativa ani. Au aparut tot felul de interfete care sa ajute WM insa toate scartaie. Dovada ca WM e degeaba pe ultimul hardware e faptul ca Samsung si SE pe cele mai avansate telefoane ale lor de pana acum vor pune Symbian.

#46
thechaser

thechaser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 04.08.2004

View PostAcidMan, on 31st August 2009, 22:04, said:

deocamdata winmo bate la vanzari macos pt dispozitive mobile
pana una alta macos a ramas la aceeasi masa critica de oameni, nu a crescut.
android se aproprie de masa aia critica.
practic cei cu iphone simplu au trecut la 3g si tot aceeasi au trecut sau vor trece la 3g cu copy paste ( 3GStupid)
sa fim seriosi... sa te lauzi ca mai nou filmezi sau dai copy paste la un telefon din 2009...
asta faceam pe palm in 2003...

ahaaahaaa....mda...win mo bate la vanzari mac os mobile...in sensul asta, cred: win mo 5 + win mo 6 + 6.1 poate bate la vanzari mac os (ca si perioada de timp de cand sunt lansate pe piata...din 2005 de cand a aparut win mo 5 pana in prezent (de fapt cred ca ar fi mai bine daca am lua in cosiderare win mo 2003/2003 se aparute, culmea, in 2003) si mac os mobile/iphopne&ipod touch in 2007......)pfff.....

#47
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Ai gasiti [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xaw84roLOUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] un video preview al lui HTC Pro Three a.k.a. Leo.

Leo are 2 lucruri in premiera pentru windows mobile, ecran capacitiv si multi-touch.

#48
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Poststokarit_s, on 19th September 2009, 11:44, said:

Ai gasiti [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Xaw84roLOUQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] un video preview al lui HTC Pro Three a.k.a. Leo.

Leo are 2 lucruri in premiera pentru windows mobile, ecran capacitiv si multi-touch.
Din nou distanta prea mare intre Ms si Apple?
Altii au "copiat" capacitivul si multitouch-ul Apple intr-un timp mai scurt iar astora le-a luat 2 ani.
Macar de acum sa vedem concurenta, mai ales ca cei de la MS se lauda ca ei nu vor avea "crap apps", ci aplicatii mai scumpe dar care merita.

Si Android poate apare cu SDK-ul ala promis cu acces la kernelul de Linux.

#49
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
Va dati seama cum ar fi daca baietii destepti ar reusi sa puna Android pe iPad? Sa vad ce ati mai zice atunci.

#50
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009

View PostIon_Cristoiu, on 6th February 2010, 09:48, said:

Va dati seama cum ar fi daca baietii destepti ar reusi sa puna Android pe iPad? Sa vad ce ati mai zice atunci.
Nu inteleg ce va place la android-ul ala, e oribil, e cel mai urat sistem de operare pe care l-am intalnit, si daca ar reusi, ar fi o tampenie, mai bine cu softul de acum decat cu Android.

#51
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Android?!? Cacatul ala? Eu am impresia ca unii chiar au optimismul peste limita normala. De ce oare sa portezi un sistem de operare (mobile) creat pentru terminalele cu display mic (gen HTC) sau mai bine zis normale, pe un device care e conceput pentru alt OS. Mie mi se pare ca Iphone OS e foarte smecher desi tinde si el spre a fi un pisat de zebra cu buline. Jegosii astia de la Apple o fac intentionat oare? Nu pun lucruri esentiale ca sa ce? Sa comenteze toti blogerii aia nespalati gen z o s o   si alti cretini ca el. Unde s-a ajuns cu strategia asta de marketing, nu stiu ce veceuri mai pun la cale ..
A vazut cineva interviul cu romanul care a fost chemat la prezentare? Inafara de fitele pe care le face el, a mai observat si altcineva altceva?
Bleaaah!

#52
Ion_Cristoiu

Ion_Cristoiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 31.07.2008
:lol: Kakashi, Android 2.x este MULT mai puternic, customizabil si dragut ca iPhone OS. Android este un sistem mobile adevarat, WinMO si iPhone OS mai la coada. Si da, am device cu iPhone OS deci nu vorbesc din auzite :) .

Cei de la apple nu au pus alt sistem de operare pe iPad pentru ca nu aveau de ce: OSX nici nu cred ca ar fi mers pe el si nu ar fi avut de ce sa scrie alt OS doar pentru un device. Nu stiu de ce este capabil procesorul, insa ar trebui sa duca fara probleme un Linux. In cazul asta ai avea tot ce ar vrea muschiu tau (si Android tot linux e).
E un device dragut, in trend, dar destul de useless parerea mea. Iar varianta fara 3G e cel mai inutil gadget pe care l-am vazut. Overall, preturile ma surprind, sunt prea mici pt Apple.

Edited by Ion_Cristoiu, 07 February 2010 - 09:20.


#53
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009

View PostIon_Cristoiu, on 7th February 2010, 09:18, said:

:lol: Kakashi, Android 2.x este MULT mai puternic, customizabil si dragut ca iPhone OS. Android este un sistem mobile adevarat, WinMO si iPhone OS mai la coada. Si da, am device cu iPhone OS deci nu vorbesc din auzite :) .

Cei de la apple nu au pus alt sistem de operare pe iPad pentru ca nu aveau de ce: OSX nici nu cred ca ar fi mers pe el si nu ar fi avut de ce sa scrie alt OS doar pentru un device. Nu stiu de ce este capabil procesorul, insa ar trebui sa duca fara probleme un Linux. In cazul asta ai avea tot ce ar vrea muschiu tau (si Android tot linux e).
E un device dragut, in trend, dar destul de useless parerea mea. Iar varianta fara 3G e cel mai inutil gadget pe care l-am vazut. Overall, preturile ma surprind, sunt prea mici pt Apple.
Chiar nu pot sa inteleg, ce iti place asa de mult la Android. Toti il laudati dar nu dati niste exemple de ce este cel mai bun. Am avut 2 telefoane cu Android si m-au dezamagit, nu gaseam o aplicatie utila sau interesanta pentru el, era si este mult sub ce are Apple, asa ca m-am reintors la iPhone si sunt foarte multumit, pana acum nu am gasit un telefon care sa imi placa mai mult, desi are si el dezavantajele lui.
L.E. Sper ca Apple sa le inchida gura tuturor celor care spun ca Android este cel mai bun sistem de operare, cu noul iPhone care sigur se va lansa in Iunie, anul acesta (deja traditie).

Edited by ionutzm05, 07 February 2010 - 12:49.


#54
linbetwin

linbetwin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 12.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p7SzB58qHI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by linbetwin, 08 February 2010 - 00:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate