Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Mobile OS Battle

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Poststokarit_s, on 10th June 2009, 23:27, said:

Presimt ca viitorul Samsung Omnia HD 2 o sa fie lansat cu sistemul de operare Android v 2.0.
Sa vezi atunci smartphone performant.


Prin toamna/iarna cred ca o sa fie lansat pe piata.
ai dreptate, dar pe sistemu' asta zic si eu ca apare in 2010 un "ceva" cu Android v2.5 care o sa fie peste orice.
dar consumatorii n-au nevoie de planuri, ci de smartphoneuri cu Android acum. valabil si pentru ceilalti (Symbian Foundation si WinMo).

#20
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002

View PostDante_Sparda, on 10th June 2009, 23:38, said:

Nu inteleg, ce atata nevoie mare pentru camera apeluri video frontala? Spune-mi cati dintre utilizatorii telefoanelor mobile fac apeluri video. Cel putin eu, si multi dintre ceilalti utilizatori, avem nevoie doar de banda 3.5G/HSDPA. Video call - useless pentr mine si pentru multi altii. MMS? Nu am mai trimis asa ceva de 3-4 ani si nu i-am dus lipsa deloc. Nu zic ca nu trebuia inclus, ci doar ca nu e un "must have". Am reusit sa blochez iPhone 2G odata, avand IM+ si iTunes deschise, iar blocajul a survenit in momentul in care am schimbat melodia si a incarcat un episod A State of Trance (durata 2 h). Cauza... IM+ (probabil papa cam multa memorie RAM si procesor). Am ramas placut surprins, nu ma asteptam. Insa ma bucur ca am reusit sa il blochez. Astfel a aratat ca e un gadget pamantean, si nu unul extraterestru. ;)

iPhone & iPhone OS rullz! :P
Nu are nimeni nevoie, nu-i asa? Nu era nevoie nici de copy/paste, nici de MMS, nici de voice memo, nici de landscape keyboard, nici sa folosesti device-ul pe post de modem...
Daca nu are, nu e nevoie; dar cand apare un update cu ele le ridicam in slavi.

#21
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Posthubbabub1601, on 17th June 2009, 10:46, said:

de catre fostul sef al departamentului de hardware design al Apple :)

Hai ca prea multi l-au laudat pe nenea asta. Crezi ca numai el e responsabil de Pre?
La fel si la Apple, multi cred ca Steve Jobs inca gandeste fiecare nou produs, software sau hardware.
I-ar fi stat mai bine cu un ecran de 3.2 sau 3.5. Bine ca i-au pus rezolutie de iPhone.

Foarte iPhone OS, acel kernel de Linux din Web OS. Se misca bine in previewuri si reviewuri.
Poate ar trebui mai multe OS-uri bazate pe Linux. Este totusi o platforma flexibila, si poate invinge WinMo (in 3-5-10 ani, nu pe moment), pe segmentul smartphoneuri.

#22
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostDheus, on 17th June 2009, 12:18, said:

Hai ca prea multi l-au laudat pe nenea asta. Crezi ca numai el e responsabil de Pre?
La fel si la Apple, multi cred ca Steve Jobs inca gandeste fiecare nou produs, software sau hardware.
I-ar fi stat mai bine cu un ecran de 3.2 sau 3.5. Bine ca i-au pus rezolutie de iPhone.

Foarte iPhone OS, acel kernel de Linux din Web OS. Se misca bine in previewuri si reviewuri.
Poate ar trebui mai multe OS-uri bazate pe Linux. Este totusi o platforma flexibila, si poate invinge WinMo (in 3-5-10 ani, nu pe moment), pe segmentul smartphoneuri.

Eh, sunt convins ca multe alte minti luminate si-au adus aportul la produsul final. Totusi, omul plecat de la Apple la Palm si-a spus cuvantul in ceea ce priveste design-ul aparatului. Atat 'prezentarea' cat, mai mult, sistemul de operare. Chiar nu vezi ceva 'similitudini' intre iPhone si Pre? :)

Off: cei ce considera cum ca Jobs este 'responsabil' pentru noile produse Apple sunt fie prost informati, fie n-au auzit de Jonathan Ive. Le recomand cu maxima caldura sa apleze la Wikipedia sau asemenea. Jobs este un vanzator inascut. Sunt convins ca este capabil sa vanda un camion plin de gheata unor pinguini, pe la Polul Sud. Insa, in mare masura, este un tip atehnic, asa cum si intreaga istorie a Apple probeaza: Wozniac a fost creierul din spatele Apple I si Apple II, Bill Atknison si Jef Raskin responsabili pentru LISA si proiectele Macintosh, Ive creatorul iPod si iPhone. Jobs reprezinta, inca, 'motorul' din spatele marketingului plin de succes al Apple.

#23
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Nu inteleg de ce HTC a scos modelul Hero cu acel design idiot si cu un ecran care afiseaza doar 65 de mii de culori .
O dau cu "bata in balta" iar.

#24
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Poststokarit_s, on 24th June 2009, 20:27, said:

Nu inteleg de ce HTC a scos modelul Hero cu acel design idiot si cu un ecran care afiseaza doar 65 de mii de culori .
O dau cu "bata in balta" iar.

Au vandut T-Mobile ca era primul, si la fel cand si acum Hero, ca e primul cu noua interfata.
Desi HTC a declarat ca nu se va concentra pe dezvoltarea modelelor cu Android, se pare ca dorinta de a se afirma la nivel global, i-a entuziasmat.
Trebuia "imaginea" Hero, dar de ce acum?
Si e o prostie ideea asta de design, cu partea de jos curbata. Incomod cand bagi telefonul in buzunar.
Pare de 21 de mm, mai bine a gandit Samsung in cazul I7500. Credeam ca si HTC va renunta la asta, mai ales dupa ce la Magic, au micsorat curbura.

App, incepe sa apara Max 4G prin restul Europei.

Edited by Dheus, 24 June 2009 - 21:05.


#25
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View PostDheus, on 24th June 2009, 21:55, said:

Au vandut T-Mobile ca era primul, si la fel cand si acum Hero, ca e primul cu noua interfata.
Desi HTC a declarat ca nu se va concentra pe dezvoltarea modelelor cu Android, se pare ca dorinta de a se afirma la nivel global, i-a entuziasmat.
Trebuia "imaginea" Hero, dar de ce acum?
Si e o prostie ideea asta de design, cu partea de jos curbata. Incomod cand bagi telefonul in buzunar.
Pare de 21 de mm, mai bine a gandit Samsung in cazul I7500. Credeam ca si HTC va renunta la asta, mai ales dupa ce la Magic, au micsorat curbura.
App, incepe sa apara Max 4G prin restul Europei.
4g parca era in teste prin europa, eu vreau wimax nu 4g  :deadtongue:
am auzit ca wimax era in teste prin vestul tarii ...
cat despre hero, arata bine, forma aia e ergonomica, chiar daca sta ciudat in buzunar sta bine in mana ;)
si are si full flash si multitouch, ce mai trebuie inca 15mil de culori?  :lol:

#26
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Posteroarex, on 24th June 2009, 22:00, said:

4g parca era in teste prin europa, eu vreau wimax nu 4g  :deadtongue:
am auzit ca wimax era in teste prin vestul tarii ...
cat despre hero, arata bine, forma aia e ergonomica, chiar daca sta ciudat in buzunar sta bine in mana ;)
si are si full flash si multitouch, ce mai trebuie inca 15mil de culori?  :lol:
WiMax este implementat in Rusia, unde a si fost livrat prima oara HTC Max.
WiMax este cunoscut si sub numele de 4G.
Am vazut Senese UI pus pe un G1. Este ca pe Hero.
Hai ca Android incepe sa intre pe niste nise lasate libere de multi. Precum Flash si multitouch.
Mai bine ca a inceput HTC cu Android, in special pentru partea de interfata.

#27
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostDheus, on 25th June 2009, 13:57, said:

WiMax este implementat in Rusia, unde a si fost livrat prima oara HTC Max.
WiMax este cunoscut si sub numele de 4G.
Am vazut Senese UI pus pe un G1. Este ca pe Hero.
Hai ca Android incepe sa intre pe niste nise lasate libere de multi. Precum Flash si multitouch.
Mai bine ca a inceput HTC cu Android, in special pentru partea de interfata.

ca sa ai Flash pe platforma ta trebuie sa te intelegi cu Adobe.

#28
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Un sondaj neoficial arata ca s-a ajuns la 1 milion de downloaduri de aplicatii pentru Palm Pre.
Asta, cumulata cu faptul ca in Magazinul oficial nu sunt decat 30 de aplicatii arata cat interes a starnit noul Palm.
Pana acum s-au vandut cam 150k de bucati, in 20 de zile.

#29
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Am vazut review-urile video cu Samsung I7500 si HTC Hero (de pe youtube facute de phonearena.com).
Imi pusesem mari sperante in I7500 si am ramas profund dezamagit in momenul de fata. :thumbdown:
M-am reorientat spre HTC Hero. :)


Acuma astept sa scada pretul pentru ca este prea piperat(1929 de lei).
Mai imi "face cu ochiul" Palm Pre.

Edited by stokarit_s, 16 August 2009 - 16:16.


#30
vladtm

vladtm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 15.06.2006
Dom'le, sti cum e cu astea ? Fiecare o tine pe a lui pentru ca asa is oameni, la unii le place ceva la unii altceva. Daca ne-ar placea la toti acelasi lucru care mai era distractia ?
Revenind la on-topic. Detin iPhone, am folosit si windows mobile, am testat si webOS in development kit-ul de la Palm Pre. Deasemenea si android am cam observat cum merge, dar nu am folosit platforma.
Eu spun ca orice comparatie in clipa asta este cam nefondata, adinca hai sa stam stramb si sa judecam drept, iPhoneOS deja este la versiunea 3.0.1 si al 3-lea hardware pe care merge platforma asta ,3 ani pentru maturizare si evolutie soft+hard+aplicatii si diversitatea lor.
Palm Pre a fost lansat acum cateva luni si din cate am inteles webOS este la prima versiune cu un update ce aduce imbunatatiri minore (suporta iar iTunes sync, YEY). Android pe de alta parte este de mai mult timp dar iar nu a prins din cauza lipsei de hardware pentru el, Adica primu device pe care mergea android era bucata aia mare si urata de plastic.
Nu este corect sa compari o platforma maturizata de 3 ani deja si o gramada de updaturi si imbunatatiri, cu niste sisteme proaspat aparute care evident ca inca nu au prins, nu au adus nimic asa revolutionar. iPhone a fost primu care a venit cu ideea de interactiune mult-touch pe un ecran mare , plus multe altele.
Dar trebuie sa precizez ca suport miscarea spre open-source, si maturizarea altor platforme cu potential (Android, WebOS)
Despre windows mobile nu mai zic nimic, am jurat ca nu mai pun mana pe un aparat infestat cu sistem mobil ce are task manager si dll-uri.

#31
aztec11us

aztec11us

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 253
  • Înscris: 19.04.2006
sa fim realisti ....

contrar a tot ce zic toti detractorii iphoneului ....

nu o fi iphone ideal ...   DAAR>......

  daca nu aparea iphone, traiam inca 20 ani in era telefoanelor normale cu ecrane de 5 - 6 cm in diagonala si ne chioram tastand pe butoane cretine !

TOATE, dat ABSOLUT TOATE telefoanele aparute dupa iphone, cu ecran mare, touch screen etc, isi datoreaza existenta zeului Apple !


daca cineva va dori (si va puteaa) sa detroneze iphone si apple, vor trebuie sa se ridice la niste standarde cosmic de mari !

si nu ma refer neaparat la x ram, x rezolutie etc !

ci la VIZIUNE !

Apple + steve jobs = alchimie pura,

comparat cu celelalte firme de it  (telefonie mobila si celelalte)

de ce ?  ma veti intreba ...


fiindca spre deosebire de  TOATE celelalte platforme OS, cel de la Apple pune  USER-ul PE LOCUL !

ziceti ce oti vrea...dar la ora actuala, niciun telefon de pe piata nu se atinge barem, de usurinta in utilizare a iphoneului !

pana si taica meu, om de 60 ani, poate sa dea mesaj, si sa vada mailul !!!!!!

Iphone e cam ca terminatorul din mercur lichid  vs   termiantorul 101 standard (asta fiind celelalte telefoane)

sau....iphone e cam ca  Bugatti Veyron   vs  Porsche ...  :)

#32
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View Postaztec11us, on 19th August 2009, 01:09, said:

sa fim realisti ....

contrar a tot ce zic toti detractorii iphoneului ....

nu o fi iphone ideal ...   DAAR>......

  daca nu aparea iphone, traiam inca 20 ani in era telefoanelor normale cu ecrane de 5 - 6 cm in diagonala si ne chioram tastand pe butoane cretine !

TOATE, dat ABSOLUT TOATE telefoanele aparute dupa iphone, cu ecran mare, touch screen etc, isi datoreaza existenta zeului Apple !


daca cineva va dori (si va puteaa) sa detroneze iphone si apple, vor trebuie sa se ridice la niste standarde cosmic de mari !

si nu ma refer neaparat la x ram, x rezolutie etc !

ci la VIZIUNE !

Apple + steve jobs = alchimie pura,

comparat cu celelalte firme de it  (telefonie mobila si celelalte)

de ce ?  ma veti intreba ...


fiindca spre deosebire de  TOATE celelalte platforme OS, cel de la Apple pune  USER-ul PE LOCUL !

ziceti ce oti vrea...dar la ora actuala, niciun telefon de pe piata nu se atinge barem, de usurinta in utilizare a iphoneului !

pana si taica meu, om de 60 ani, poate sa dea mesaj, si sa vada mailul !!!!!!

Iphone e cam ca terminatorul din mercur lichid  vs   termiantorul 101 standard (asta fiind celelalte telefoane)

sau....iphone e cam ca  Bugatti Veyron   vs  Porsche ...  :)

Ok :) alceva in afara de ecran latos, Iphone nu are.
Daca intrebi pe multi care detin un Iphone, ce are Iphone-ul ala asa de special, o sa-ti zica ca poate face poze :)) Mai nou o sa-ti zica ca si filmeaza. Deci Iphone-ul ii mai mult un stil, eu ii zic boala(poate dependenta). In franta ti rusine sa scoti un nokia din buzunar. Acolo daca nu ai Iphone nu esti de al lor. :) Cazuri reale. Trage mult spre un Emo High Tech :)

Pe bune ca Iphone mi se pare una dintre cele mai mari prostii, dar din fericire pentru apple trage foarte bine la tineri, si la cei care nu or beneficiat in trecut de o copilarie. In romania nu o prea avut efect, dar prin tari gen Franta ii o nebunie totala dupa telefonul asta fara nici un scop.



Din 2003 m-am dus pe mana lui Symbian. Si symbianu s-o cam belit in ultima vreme. Ii foarte imprastiat, nu are o structura bine definita, o devenit destul de greoi. Si ei se duc pe aceeasi mentalitate prosteasca(ca or aparea procesoare mai bune) ca si multi dezvoltatori din ziua de azi. Am fost abonat la mai multe versiuni de symbian(7/8.1/8.2/9.2), deci pot sa zic ca i-am vazut evolutia.

Am vazut si android-ul. Pare a fi copie dupa Java. Java ii un limbaj urat pentru evolutie, lent, ii folosit in special de programatorii lenesi. Nu are nimic iesit din comun. Poate si android-ul se va duce dupa mentalitatea Apple( ii pui la om reclama in fata in asa fel incat sa nu le vada pe restu).

Eu vad evolutia in Windows Mobile. Ca si OS, nu prea are concurenta. Se apropie foarte mult de OS-urile PC-urilor.
In cativa ani poti porta jocuri gen crysis pe un tel cu WinM, pe cand legat de celelalte platforme care se duc pe ideea cu ochii lumii, is realist ca nu au sanse.

Edited by add2005, 19 August 2009 - 01:40.


#33
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Postadd2005, on 19th August 2009, 02:28, said:

Eu vad evolutia in Windows Mobile. Ca si OS, nu prea are concurenta. Se apropie foarte mult de OS-urile PC-urilor.
In cativa ani poti porta jocuri gen crysis pe un tel cu WinM, pe cand legat de celelalte platforme care se duc pe ideea cu ochii lumii, is realist ca nu au sanse.

In cativa ani WinMo va fi o amintire sau cel mai bun OS pt handhelduri.
Crysis? Va fi o "gluma". Inca un joc din istoria PC-urilor. Cine crezi ca se va mai uita la jocurile pe PC?
Ai vazut jocurile din AppStore? Terminator, sau Doom? Si unde mai pui ca iPhoneul/iPodul il poti lua cu tine, in buzunar.

Nu ridic in slavi Apple, cu iPhoneul si AppStoreul lor, dar asta e viitorul... jocuri de PC, dar jucate in metrou, pe strada, in masina, direct pe telefonul tau.

Deocamdata Android sau webOS nu se ridica la nivelul iPhoneului in materie de grafica, dar in cativa ani handheldurile vor avea cel putin 4 inch si sisteme de operare optimizate pt jocuri HD, streaming intens de date, si accesarea tuturor documentelor tale direct din telefon.

Dar webOS (cel putin teoretic) vine cu un multitasking excelent. Iar Android vine cu implementarea cloud-ului.

Scumpul tau WinMo cu ce vine? Cu zeci de programe free?
Nimic bun nu e free. Cand SPB scoate un GUI sau un program excelent pentru user, si fixeaza pretul la 26$ sau 50$, da cineva bani?

Dar mai usor da cineva 0,99$ sau 2.99$ pe ceva din AppStore...
In definitiv asta inseamna Apple, Android si webOS... ceva nou, intr-o piata săturată de Symbian si Windows Mobile.

#34
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007
haha win mo e mort de mult ... wmo 7 a fost amanat mult poate chiar oprit ...
viitorul sunt platformele intergrate precum android, linux mac os ;)

Edited by eroarex, 22 August 2009 - 22:20.


#35
add2005

add2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,046
  • Înscris: 28.05.2006

View PostDheus, on 22nd August 2009, 21:01, said:

In cativa ani WinMo va fi o amintire sau cel mai bun OS pt handhelduri.
Crysis? Va fi o "gluma". Inca un joc din istoria PC-urilor. Cine crezi ca se va mai uita la jocurile pe PC?
Ai vazut jocurile din AppStore? Terminator, sau Doom? Si unde mai pui ca iPhoneul/iPodul il poti lua cu tine, in buzunar.

Nu ridic in slavi Apple, cu iPhoneul si AppStoreul lor, dar asta e viitorul... jocuri de PC, dar jucate in metrou, pe strada, in masina, direct pe telefonul tau.

Deocamdata Android sau webOS nu se ridica la nivelul iPhoneului in materie de grafica, dar in cativa ani handheldurile vor avea cel putin 4 inch si sisteme de operare optimizate pt jocuri HD, streaming intens de date, si accesarea tuturor documentelor tale direct din telefon.

Dar webOS (cel putin teoretic) vine cu un multitasking excelent. Iar Android vine cu implementarea cloud-ului.

Scumpul tau WinMo cu ce vine? Cu zeci de programe free?
Nimic bun nu e free. Cand SPB scoate un GUI sau un program excelent pentru user, si fixeaza pretul la 26$ sau 50$, da cineva bani?

Dar mai usor da cineva 0,99$ sau 2.99$ pe ceva din AppStore...
In definitiv asta inseamna Apple, Android si webOS... ceva nou, intr-o piata săturată de Symbian si Windows Mobile.

Am scris app-uri pentru symbian. Am scris app-uri pentru WinMobile, Am vazut cod de IPhone, si SDK-ul Iphone-ului.
Din punct de vedere al tehnici eu nu vad cum un IPhone poate bate un Symbian sau un WinMob. :)

WinMobile iti ofera aceleasi chestii pe care ti le ofera un OS desktop in varianta lite.
Jocurile pe care le vezi acuma pentru iphone le vedeai in 2003 pentru Symbian.

Prin 2004 cand mi-am cumparat Nokia 6600 foloseam un client SSH :) monitorizam niste servere din varful muntelui(cand plecam in excursii).

Probabil nu stii ce inseamna un OS.

Legat de jocuri HD =))))))) asta o fost tare

Crede-ma Windows Mobile ii baza.

Noi asteptam sa ne portam jocurile pe Windows Mobile. Asteptam primele chip-uri grafice dedicate cu suport pt pixel/vertex Shader. Mai ales ca OpenGL ES avanseaza.
In orice caz in cam 2-3 ani tinerii pot juca MMO-uri direct de pe telefonul mobil.

View Posteroarex, on 22nd August 2009, 23:20, said:

haha win mo e mort de mult ... wmo 7 a fost amanat mult poate chiar oprit ...
viitorul sunt platformele intergrate precum android, linux mac os ;)
Mort ? :))

Probabil traim in lumi diferite.

Mie ca programator mi mult mai usor sa scriu aplicatii sau sa portez aplicatii pe Windows Mobile decat orice alt OS pentru mobile.
Incercati sa intelegeti chestia asta.

In ziua de azi vad ca doar reclamele si ambalajele fac produsele.


Abia astept sa aduc Illyrium-ul intr-un stagiu de test public, pentru ca vrem sa ne axam si pe partea de telefoane mobile/PocketPC.

Avem deja in proiect si un client pentru platformele mobile. Imi doresc foarte mult sa fim primii care dezvolta un joc MMO 3D disponibil in acelasi timp si pentru PC-uri si pentru dispozitive mobile. Chiar daca ii necesar sa rescriem in proportie foarte mare codul sursa, inclusiv remodelarea obiectelor.

#36
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.01.2007
stirea asta va da peste cap ifon* :lol: procesor 1gh,ecran uriaș de 4.1 inch și 800 x 480 pixeli,wi-fi wtc...
eu personal prefer symbian
am avut si am nokia care foloseste symbian

Edited by mario_bros, 23 August 2009 - 01:43.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate