Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Mobile OS Battle

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#1
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Ati testat vreunul macar Android v1.5 ?
Vad ca ridicati in slavi sistemul de operare Mac de pe Iphone dar la dotari nu prea va uitati.

Din punctul meu de vedere Samsung I7500 este peste Iphone .
De ce ?

Pentru ca are :
- display mai bun
- camera mai buna
- baterie mai buna
- mai subtire
- mai usor
- pret decent (aprox 1200 de lei)
- sistem de operare Android v1.5 care se misca excelent

Jumatate din pretul la Iphone este doar pentru marca nu pentru performantele tehnice. :puke:

Android v2.0 o sa ii dea clasa la Mac OS.

Edited by stokarit_s, 10 June 2009 - 00:13.


#2
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View Poststokarit_s, on 10th June 2009, 00:58, said:

Pentru ca are :
- display mai bun
- camera mai buna
- baterie mai buna
- mai subtire
- mai usor
- pret decent (aprox 1200 de lei)
- sistem de operare Android v1.5 care se misca excelent

Android v2.0 o sa ii dea clasa la Mac OS.
-doar pentru ca e oled nu inseamna ca e mai bun. in lumina soarelui tot mai bun este cel de pe iphone. iar numarul de culori este acelasi, iar dimensiunea este ma mica la i7500
-cine isi cumpara iphone pentru camera? pe foaie o fi mai buna, s-o vedem in niste reviewuri.
-macar asta sa fie un punct peste iphone
-diferenta de grosime nu este atat de mare incat sa simti vreo diferenta (la fel si cu punctul cu greutatea)
-pretul este justificat: procesor mai slab, materiale mai ieftine, RAM mai putin, cantitate de stocare mai mica, OS free.

de ce te grabesti sa lauzi ca v2 o sa fie mai bun? teoretic iti dau dreptate, este o evolutie, dar sa-l vedem si practic.

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Poststokarit_s, on 10th June 2009, 00:58, said:

...
Android v2.0 o sa ii dea clasa la Mac OS.
...

De-abia astept sa vad cum un OS nou o sa ii dea clasa unuia cu citiva ani in lume

#4
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Eu unul nu inteleg de ce va plangeti de bateria iPhone-ului. Ok, nu e cea mai buna de pe piata, dar avand in vedere ce hardware are... eu zic ca duce rezonabil. Asta la iPhone 2G si 3G. La 3GS o sa fie si mai buna decat la 3G.

Nu credeti ca ar fi mai bine sa existe un topic  iPhone OS vs. Android OS vs. Symbian OS ? Asta sa nu mai fim offtopic prin alte parti. :)

#5
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Poststokarit_s, on 10th June 2009, 00:58, said:

Ati testat vreunul macar Android v1.5 ?
Vad ca ridicati in slavi sistemul de operare Mac de pe Iphone dar la dotari nu prea va uitati.

...din punctul meu de vedere, orice produs HTC, Samsung, S-E etc. cu touchscreen si OS Mobil este doar un iPhone wannabe.
Droid 1.5 este un OS Mobil grozav. M-am jucat cu un G1 Dev, cu 1.5 instalat. 10/10 cand vine vorba de accesibilitate, usurinta in utilizare, interfata intuititva etc.
Aplicatii pt. Android - nici macar o fractiune din cele disponibile pentru iPhone OS, WinMo, Symbian. Din pacate pentru sistemul de operare Google, dispozitivul este cel ce 'da tonul', asa ca atunci cand prea-laudatul-inca-nelansatul Sammy i7500 se va raporta, ca si performante tehnice, macar la 50% din ce 'face' un 3G, nu mai vorbesc de 3GS, o sa continuam discutia.
Pana atunci, tu lauzi un paper-launch impreuna cu un OS 'due late 2009', pe cand noi discutam despre telefoane si tehnologii pe care le poti cumpara de la magazin, chiar acum.

#6
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Posthubbabub1601, on 10th June 2009, 10:07, said:

...din punctul meu de vedere, orice produs HTC, Samsung, S-E etc. cu touchscreen si OS Mobil este doar un iPhone wannabe.
Droid 1.5 este un OS Mobil grozav. M-am jucat cu un G1 Dev, cu 1.5 instalat. 10/10 cand vine vorba de accesibilitate, usurinta in utilizare, interfata intuititva etc.
Aplicatii pt. Android - nici macar o fractiune din cele disponibile pentru iPhone OS, WinMo, Symbian. Din pacate pentru sistemul de operare Google, dispozitivul este cel ce 'da tonul', asa ca atunci cand prea-laudatul-inca-nelansatul Sammy i7500 se va raporta, ca si performante tehnice, macar la 50% din ce 'face' un 3G, nu mai vorbesc de 3GS, o sa continuam discutia.
Pana atunci, tu lauzi un paper-launch impreuna cu un OS 'due late 2009', pe cand noi discutam despre telefoane si tehnologii pe care le poti cumpara de la magazin, chiar acum.
Samsung I7500 o sa fie lansat luna aceasta...
"Sammy i7500 se va raporta, ca si performante tehnice, macar la 50% din ce 'face' un 3G, nu mai vorbesc de 3GS, o sa continuam discutia."
Tu chiar nu iti dai seama de ce scrii.
Cand a aparut primul model de Iphone sistemul de operare parca era din Star Trek(foarte bun) dar ca dotari era din epoca de piatra. :lol:


Vad ca unii sunt obsedatii de MAC OS.

View PostDheus, on 10th June 2009, 07:25, said:

-doar pentru ca e oled nu inseamna ca e mai bun. in lumina soarelui tot mai bun este cel de pe iphone. iar numarul de culori este acelasi, iar dimensiunea este ma mica la i7500
-cine isi cumpara iphone pentru camera? pe foaie o fi mai buna, s-o vedem in niste reviewuri.
-macar asta sa fie un punct peste iphone
-diferenta de grosime nu este atat de mare incat sa simti vreo diferenta (la fel si cu punctul cu greutatea)
-pretul este justificat: procesor mai slab, materiale mai ieftine, RAM mai putin, cantitate de stocare mai mica, OS free.

de ce te grabesti sa lauzi ca v2 o sa fie mai bun? teoretic iti dau dreptate, este o evolutie, dar sa-l vedem si practic.
Hai sa fim seriosi cat timp stai tu cu telefonul in soare sa il "butonezi" ?

"cine isi cumpara iphone pentru camera?"
Nimeni la ce camere mediocre a avut si are ...

Iti spun eu ca se simte diferenta de greutate.

Google are posibilitati financiare si tehnice mult mai vaste ca Apple.
Ca sa nu mai spun ca Google ocupa pozitia a 10-a  in best global brands http://www.interbran...bal_brands.aspx si Apple pozitia 24 din punctul de vedere al valorii brandului.

Edited by stokarit_s, 10 June 2009 - 12:18.


#7
eroarex

eroarex

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,561
  • Înscris: 14.06.2007

View Poststokarit_s, on 10th June 2009, 13:15, said:

Samsung I7500 o sa fie lansat luna aceasta...
"Sammy i7500 se va raporta, ca si performante tehnice, macar la 50% din ce 'face' un 3G, nu mai vorbesc de 3GS, o sa continuam discutia."
Tu chiar nu iti dai seama de ce scrii.
Cand a aparut primul model de Iphone sistemul de operare parca era din Star Trek(foarte bun) dar ca dotari era din epoca de piatra. :lol:


Vad ca unii sunt obsedatii de MAC OS.


Hai sa fim seriosi cat timp stai tu cu telefonul in soare sa il "butonezi" ?

"cine isi cumpara iphone pentru camera?"
Nimeni la ce camere mediocre a avut si are ...

Iti spun eu ca se simte diferenta de greutate.

Google are posibilitati financiare si tehnice mult mai vaste ca Apple.
Ca sa nu mai spun ca Google ocupa pozitia a 10-a  in best global brands http://www.interbran...bal_brands.aspx si Apple pozitia 24 din punctul de vedere al valorii brandului.
e bun androidul e chiar la fel de usor de  utilizat precum mac os insa la aplicatii sufera si inca nu a fost pus pe un hardware potent :D
chiar daca mai are unele probleme pe la multimedia sta bine magic chiar arata bine si se si misca repede ...
@stokarit ai vazut cat costa G1, abia acum a ajuns la 1200 lei ma indoiesc ca si i7500 va ajunge la acelasi pret inca de la inceput insa se spune ca magic va aparea la voda nu se stie inca cand insa la un pret mult mai mic ;)

#8
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007

View Posteroarex, on 10th June 2009, 13:22, said:

e bun androidul e chiar la fel de usor de  utilizat precum mac os insa la aplicatii sufera si inca nu a fost pus pe un hardware potent :D
chiar daca mai are unele probleme pe la multimedia sta bine magic chiar arata bine si se si misca repede ...
@stokarit ai vazut cat costa G1, abia acum a ajuns la 1200 lei ma indoiesc ca si i7500 va ajunge la acelasi pret inca de la inceput insa se spune ca magic va aparea la voda nu se stie inca cand insa la un pret mult mai mic ;)
Este si normal sa fie mai putine aplicatii pentru Android (deocamdata) pentru ca MAC OS a fost lansat inainte.
In timp o sa fie foarte multi aplicatii si pentru Android.

O sa vedem in curand pretul la I7500.

#9
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Nu inteleg ce laudati atata gadget-urile astea. Eu unul m-am lecuit, pentru cel putin inca 2-3 ani.
Trebuie sa fii un pic tembel sa iei un telefon la care nu au aparut review-uri, pt. ca e prea nou, si sa descoperi dupa aia ca nu are diverse, sau ca unele nu merg cum trebuie.
iPhone: a aparut de 2 ani. Pana acum nu a avut mms. Video-call nu are nici acum. 3G si GPS nu a avut la lansare. Totusi, pretul era prohibitiv.
Imi poate spune cineva, cu mana pe inima, ca telefonul ala nu se blocheaza macar o data pe luna? Sau ca nu functioneaza cum/cand vrei?
Diamond: Cand a aparut, se misca infect.
etc.

Eu am un telefon pe care am dat 100 de lei (SH, ce-i drept), un sharp 880sh. Bateria ma tine si o saptamana, are rezolutie qvga, are browser, are java, are 3g, video player, radio, si inca cateva rahaturi. Bine, nu are GPS, dar dracia asta mi s-a blocat doar o data in jumatate de an. Nu m-am trezit cu el inchis prin buzunar, sau blocat, sau mai-stiu-eu-ce.
Are un rahat de sistem de operare proprietar, dar sa mor daca nu ma simt mai bine cu el decat cu Nokia 9500 sau cu eten X800-le care sta inchis in ghiozdan. Desi astea pe hartie sunt MULT peste el.

#10
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Poststokarit_s, on 10th June 2009, 13:15, said:

Tu chiar nu iti dai seama de ce scrii.
Cand a aparut primul model de Iphone sistemul de operare parca era din Star Trek(foarte bun) dar ca dotari era din epoca de piatra. :lol:

Hai sa fim seriosi cat timp stai tu cu telefonul in soare sa il "butonezi" ?

Google are posibilitati financiare si tehnice mult mai vaste ca Apple.
Ca sa nu mai spun ca Google ocupa pozitia a 10-a  in best global brands http://www.interbran...bal_brands.aspx si Apple pozitia 24 din punctul de vedere al valorii brandului.

1. Despre ce discutam, defapt?
cand a aparut iPhone, Android nu exista. Ergo, +1 Apple, Iphone OS
2. Eu m-am 'jucat' cu Android 1.5, atat pe dispozitiv cat si in emulator, via SDK. Tu?
3. Cand Samsung i7500 va fi lansat (*nu stiu de unde ai scos-o p-asta cu lansarea in luna Iunie, astept sa confirmi cu link catre sursa credibila), 3GS-ul va fi deja in magazine, ruland OS 3.0
4. Practic, punctual, spune-mi CE FACE ANDROID 1.5 (sau 2.0, desi nu exista inca) si NU 'FACE' iPhone OS 3.0?
5. Nu sunt fanboy Apple. Da, utilizez exclusiv produsele lor: telefon, mp3 player, notebook, desktop chiar si DVR - Apple TV. Asta dupa aproape 20 de ani de utilizare a computerelor. Consider ca am EVOLUAT, nu ca am devenit 'maniac' Apple.

6. Valoare financiara? Serios, tu stii ce inseamna termenii astia? Ma rog, nu vreau sa jignesc, nu asta-i intentia. Punctual:
Apple vinde un telefon alaturi de acelasi OS timp de 2 ani. Au vandut aproape 50.000.000 dispozitive bazate pe iPhone OS. Au castigat aproape 10 miliarde USD doar din industria iPhone (gartner.com, nu eu). Google dezvolta Android cu suport sustinut din partea comunitatii on-line, pentru a reduce costurile. Google reprezinta o industrie, reprezinta Internetul. Poate cea mai profitabila afacere a ultimilor 10 ani, nu neg, bravo lor! Insa Android este doar un mic fragment a ceea ce google face si investeste in. Pe cand, pentru Apple, dezvoltarea OS X si implicit a iPhone OS-ului reprezinta 'motorul' companiei. Doar un copil teribilist sau un nihilist de profesiune ar putea nega faptele astea pentru a sustine 'suprematia' unui produs prin prisma succesului producatorului. Dupa calculele tale, daca ne limitam la statistici globale privitoare la veniturile companiilor, Windows ar trebui sa fie cel mai tare-din-parcare OS doar pentru ca Microsoft este in top 5?!? Sheeesh...

7. Si mai la obiect:
Aplicatii pentru Android vs. aplicatii iPhone.... nu cred ca avem ce discuta aici...

8. Google G1, G2 vs. iPhone 3G (nu, nu 3GS, evident). Hai sa fim seriosi... HTC a vandut G1 si G2 intr-un numar ceva mai mic decat vanzarile de 3G-uri dintr-un Apple Store din India, sau ceva asemanator... Daca tu consideri ca 50 milioane de cumparatori sunt idioti si nu apreciaza just valoarea produsului achizitionat, cred ca n-avem ce sa discutam, in continuare.

9. Functionalitate (Android vs. OS X)
Tethering - iPhone DA, Android - big no-no; ai nevoie de editia pentru dezvoltatori ca sa folosesti telefonul ca si modem pt. PC
E-Mail Integration - iPhone: POP3/IMAP (si variantele Secure) / Exchange / Yahoo! (conturi free, nu doar cele POP3) / GMail, Android - nu suporta transport secure pentru mail (cel putin nu in 1.5, acolo n-am reusit sa ma loghez pe server-ul IMAP de la birou folosind SSL), nu integreaza Yahoo decat conturi platite, cele POP3, nu integreaza Exchange via SSL.
...lista poate continua cu alte mici chichite insa aceste 2 aspecte sunt esentiale, in opinia mea.

10. iPhone 3GS vs. Sammy i7500
Samsung-ul are o camera de 5MPix. Hip-hip-hooray. La print-uri de 300dpi, 2500x1600 vs. 2048x1500 se traduce printr-o micsorare cu cate 5mm pe fiecare latura. Asta daca vrei sa tiparesti pozele facute cu o camera amarata, de pe un telefon mobil.
Samsung-ul reda WMA-uri. si WMV-uri. Thaaaaank gooood ca Android-ul nu 'stie' ce-s alea WMA si WMV, asa ca trebuie sa apelezi la un player separat, ce va decoda in software container-ele, fapt ce inseamna overload pe procesor, ergo, nu poti nici macar sa scrii un sms in timp ce asculti un WMA. Incercat, probat, pe un G1, ce-i drept.
...uhm.. that's it, nu ma pot gandi la altceva. Ah, ecranul OLED! Da, frate! mare tehnologie! well, eu stau cu iPhone-urile in soare si pot sa citesc fara probleme ecranul. Banuiesc ca OLED-ul mi-ar fi de folos daca as dori sa urmaresc un film pe ecranul telefonului, in plin soare :))

iPhone-ul 3GS este... iPhone. Nu cred ca trebuie sa mai adaug ceva :). Mai pe romaneste, el este 'adevaratu' ', iar toate cvasi-smartphoanele lansate dupa aparitia acestuia, din iunie 2007, sunt doar clone dupa replici 1:1, ca pe okazii :)

#11
gallaxya

gallaxya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 16.07.2006
postul de dinainte e dumnezeu ... o veritabila pledoarie pt o achizitie iPhone! Sunt perfect de acord cu el si adaug niste completari:
1) ca si experimentat in symbian (inclusiv freelance software tester) din 2004 pana in 2008, nu pot spune decat ca e un sistem de operare ce necesita multa, FOARTE multa munca pana sa ajunga la eleganta si fiabilitatea MacOS iPhone; este simplist si gandit pentru telefoane limitate in putere de procesare si RAM. Este inchis ca si update de telefon si prezinta riscuri majore in cazul esecurilor de actualizare pentru viata telefonului (n73 mort si inviat din cauza unei erori de update);
2) nu am foarte multa eperienta in WinMO, dar din ce am vazut e lenes si cu user experience ce lasa de dorit. Aici ma opresc;
3) Hardware: aici e o strategie dubioasa Apple -  nu marketizeaza faptul ca au hardware x si y in cifre pentru ca utilizatorii geek si presa sa creeze comparatii directe; in afara de camera ce clar au imbunatatit-o, nu stim nimic despre RAM, Procesor si chipset-ul video decat din surse terte. Aici intervine un discurs al unui director apple care sustine clar ca ei urmaresc diferentierea prin calitate software. Si asa este ... a demonstrat ce poti face cu 412 MHZ si 128 MB RAM.
4) Preturile sunt prohibitive dar aici intervin si operatorii care vor si ei o felie din profit!

Paranteza la camera:pe un forum strain si-a dat parerea si un creator de camere foto digitale si parerea lui este ca orice telefon cu camera peste 3 Mpx este un marketing gimmick - telefonul respectiv se bazeaza prea mult pe post procesare rezulta ingreunarea lui ca uzabilitate si poze artificiale cu prea mult "zgomot".

4 ani de zile nokia fanboy; 2 ani de apple ... concluzia not returning to nokia/others anytime soon!

PS: Palm Pre este un PREtendent veritabil la coroana (doar e facut de un fost director Apple cu viziune proprie a unui iPhone dar in contradictie cu cea a lui Steve Jobs) ... pacat ca e EVDO!

#12
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009
Uite o idee care s-ar putea sa mareasca Androidul in ochii cumparatorilor: Appcelerator Titanium. In cateva cuvinte: teoretic tu faci aplicatia pentru iPhone/Android, in limbaj web (ex: CSS) si asta iti emuleaza aplicatia pentru a fi folosita pe celelalte deviceuri.
daca se materializeaza, si multi dezvoltatori o adopta, Android capata cu totul alte dimensiuni.

legat de asta cu Open Gl 1.1 sau 2.0 nu cred ca este o asa problema pe cat pare.
ce?, pe windows vista sau 7 ai DirectX 10, dar tot poti folosi aplicatiile DX9 la fel de bine (uneori fara sa observi diferenta)
nu-i vad pe cei de la Apple gresind asa prosteste, sau lasand atatia dezvoltatori sa inceapa aproape de la 0.


ce vad in topicu' asta este  :lol:  ca nu este  :huh:  WinMo. adica am uitat de sistemul asta de operare?
n-o fi el prea iubit, dar totusi? si de Symbian nimic?

#13
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
La TyTn nu aveam nici o prostie de interfata HTC. Aveam WM 6.1 Pro simplu, fara brizz-brizz-uri pe el, pur si simplu se misca cel mai bine pe vremea aceea. Apoi aparu iPhone-u ... :D.

Pacat ca 3GS-ului nu i-au schimbat spatele, un negru rubber-like era perfect.

#14
Dheus

Dheus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 28.05.2009

View PostDante_Sparda, on 10th June 2009, 21:34, said:

La TyTn nu aveam nici o prostie de interfata HTC. Aveam WM 6.1 Pro simplu, fara brizz-brizz-uri pe el, pur si simplu se misca cel mai bine pe vremea aceea.

ba e pe "vremea aceea", ba e acum, pentru ca la aparitia TyTn el rula WinMo 5.
ciudat, ca pe unde vad date despre modelul asta, nu sunt multi care il lauda, ba pentru ca se misca lent, ba ca se blocheaza.

si tu acum acuzi Apple, respectiv iPhone pentru ca lumea nu mai are aceleasi gusturi la interfata? nu ti se pare normal sa apara cateodata ceva nou?

de ce mi-e greu sa cred ca se misca bine cu WM 6.1? poate pentru ca pana Diamond sau Touch HD, care sunt superioare, hardware, acestui TyTn, au probleme cateodata (freezing, crashing, slow navigation prin meniu).

#15
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
In ochii mei Windows Mobile a murit dupa experienta pe care am avut-o cu HTC Touch Diamond.
Sistemul de operare Android este pe gustul meu. ^_^




PS.Imi place si Symbianul dar nu se "misca" la fel de bine ca Android OS sau Mac OS.

Edited by stokarit_s, 10 June 2009 - 22:04.


#16
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostDheus, on 10th June 2009, 20:50, said:

Uite o idee care s-ar putea sa mareasca Androidul in ochii cumparatorilor...

Un wrapper pentru aplicatii native de iPhone ar fi o idee extraordinara si ar ridica destul de mult Android,
chiar daca translatarea s-ar face cu consum de resurse. Majoritatea aplicatiilor nu folosesc multa putere
de calcul.

Wrapper-ul ar trebui insa oferit dezvoltatorilor, iar acestia sa nu aiba licenta de distributie exclusiva cu AppStore.

#17
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Presimt ca viitorul Samsung Omnia HD 2 o sa fie lansat cu sistemul de operare Android v 2.0.
Sa vezi atunci smartphone performant.


Prin toamna/iarna cred ca o sa fie lansat pe piata.

Edited by stokarit_s, 10 June 2009 - 22:28.


#18
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDheus, on 10th June 2009, 21:45, said:

ba e pe "vremea aceea", ba e acum, pentru ca la aparitia TyTn el rula WinMo 5.
ciudat, ca pe unde vad date despre modelul asta, nu sunt multi care il lauda, ba pentru ca se misca lent, ba ca se blocheaza.

Pe "vremea aceea" era in 2007, dupa ce Apple lansase iPhone si avea upgrade la WinMo 6. Singurul motiv pentru care l-am dat a fost ca, fiind bussines, era prea complex pentru mine..si m-am plictisit de el. :lol:

Quote

si tu acum acuzi Apple, respectiv iPhone pentru ca lumea nu mai are aceleasi gusturi la interfata? nu ti se pare normal sa apara cateodata ceva nou?

Nu acuz Apple. Dimpotriva, ii laud si ma bucur ca au lansat iPhone, telefon ce a schimbat totul.

Quote

de ce mi-e greu sa cred ca se misca bine cu WM 6.1? poate pentru ca pana Diamond sau Touch HD, care sunt superioare, hardware, acestui TyTn, au probleme cateodata (freezing, crashing, slow navigation prin meniu).

Pentru ca Diamond sau Touch HD, or fi ele superioare hardware dar au tot felul de brizz-brizz-uri, iPhone like: Touch FLO ..etc. Bad move. Eu aveam doar WinMo 6 si atat.

@Alice

Nu inteleg, ce atata nevoie mare pentru camera apeluri video frontala? Spune-mi cati dintre utilizatorii telefoanelor mobile fac apeluri video. Cel putin eu, si multi dintre ceilalti utilizatori, avem nevoie doar de banda 3.5G/HSDPA. Video call - useless pentr mine si pentru multi altii. MMS? Nu am mai trimis asa ceva de 3-4 ani si nu i-am dus lipsa deloc. Nu zic ca nu trebuia inclus, ci doar ca nu e un "must have". Am reusit sa blochez iPhone 2G odata, avand IM+ si iTunes deschise, iar blocajul a survenit in momentul in care am schimbat melodia si a incarcat un episod A State of Trance (durata 2 h). Cauza... IM+ (probabil papa cam multa memorie RAM si procesor). Am ramas placut surprins, nu ma asteptam. Insa ma bucur ca am reusit sa il blochez. Astfel a aratat ca e un gadget pamantean, si nu unul extraterestru. ;)

iPhone & iPhone OS rullz! :P

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate