Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Mobile OS Battle

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
tkd29, problema asta e rezolvata de cel putin 15 luni de zile... sa nu-mi spui ca faci parte din categoria lui @walsy, care inca isi imagineaza ca aplicatiile pe Android se instaleaza prin push din debugger si ca Androidul e bulversat de virusi care strica telefoanele toata ziua :lol: really, te credeam mai informat...

#92
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Care problema? Duminica trecuta un Desire  cu ultima vers de soft nu sa putut conecta la reteaua mea ad-hoc.
Nici macar nu o vede, asta inseamna ca sa rezolvat?

Edited by tkd29, 13 May 2011 - 13:17.


#93
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
si Desire-ul meu de ce poate?... o fi din cauza de CyanogenMod 7?...

#94
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Bingo.. deci problema nu a fost rezolvata oficial. Daca nu ai un custom rom atunci suflii in buza.

#95
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
din cate stiu eu e o chestie relativ simpla, se reface un fisier de configurare, atat, eu am dat exemplu de un ROM care are asta... si care se instaleaza in 20 de minute cu tot cu reboot-uri... si merge de 3 ori mai repede si tine bateria de 2 ori mai mult... alegerea ne apartine.

uite si solutia fara custom ROM. E un patch gata facut, doar il aplici... deci se poate! Vezi tu, asta-i frumusetea cu open-source, n-ai nevoie sa astepti rezolvari oficiale ca la Microsoft in anii 90, apare in cateva zile o chestie utila, homebrewed. Dupa inca cateva zile, treaba e deja testata de mii de utilizatori si ai o chestie stabila.

As zice sa nu ne apucam acum sa facem liste cu ce nu poate fiecare OS sa faca (cu sau fara jailbreak/root), ca stim ca iOS nu vrea sa faca anumite lucruri, nu ca n-ar putea. Iarasi, in ce masura sunt importante aceste lucruri pentru fiecare...

Edited by glumetu, 15 May 2011 - 06:36.


#96
N3XTevolution

N3XTevolution

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 10.01.2010

View Postrasistu, on 8th July 2011, 21:50, said:

am galaxy s dar 4-le e mai bun. sa va zic de ce. SISTEMUL DE OPERARE! ios este stabil! aplicatiile inchise raman inchise. nu ca la android ca te trezesti ca iti face trafic aiurea.
la android raman deschise pentru ca la redeschiderea lor sa se incarca mult mai repede.E un fel de cache mai mult.Sistemul acesta e oarecum asemanator cu cel al servicilor de la windows.Daca chiar te obsedeaza instalezi un Autokiller.Eu unul sunt de parere ca ambele sisteme sunt cam la fel de stabile. E parerea ta

#97
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nici eu n-as dat atitia bani pe un telefon, dar pentru ca N-AM NEVOIE de toate chestiile alea, nu pentru ca e de cacalari.zecile de milioane de americani care au iphone or fi cocalari. :w00t:

faptul ca iphonul este telefonul oficial a 97.8% din persoanjele din fimme si seriale nu poate sa insemne decit ca sint niste fitzosi. faptul ca 99.7% din review-eri au zis ca I4 e cel mai tare telefon din univers inseamna ca toti sint nebuni. faptul ca exista 10 miliarde de imbecili care urla ca un telefon abia aparut e mai performat decit I4 aparut deja de vreo 50 de milioane de ani inseamna ca e un telefon prost de tot. faptul ca I4 a cistigat premiul de telefonul anului la congresu ala mondial, UNDE NICI MACAR N-A PARTICIPAT, il recomanda ca un telefon de tot cacatu.

cuvintul "fitzos" e folosit in 90% din cazuri in mod complet imbecil de catre tot felul de frustrati aflati in somaj sau pe salariu minim. "fitzos" se foloseste atunci cind dai o tona de bani pe acelasi lucru pe care il poti lua mult mai ieftin. de exemplu "club de fitze" e un club unde bei un whisky la un pret de 17 ori mai mare decit daca cumperi ACELASI whisky de la magazin. daca cumperi un telefon votat ca fiind telefonul anului si cel mai bun telefon din univers la momentul m, nu esti fitzos. nici daca iti cumperi BMW X6 in loc de un logan "ieftin si bun"


View Postasasinuxp, on 9th July 2011, 08:27, said:

iOS e bazat pe nucleul unix,fratele cu sursa inchisa a linuxului.Nu mai vorbi tu de aberatii.
unix nu e frate cu linux. linux e o clona de unix

#98
Dante_Sparda

Dante_Sparda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 07.11.2006
Mda, bine.. iOS nu prea se trage din Unix. iOS <- Mac OS X <- NeXTstep/FreeBSD <- BSD <- Unix.
Iar Unix nu e frate cu Linux. :)


Acum alta chestie: iti iei aiFon, si o arzi pe forumuri/siteuri. Atunci de ce sa nu te uiti si pe iFixit la ifFon disassembly? Ei il diseca la scurt timp dupa ce apare pe piata. Uite asa, eu stiam la iPhone 4 ce are in el si cum se desface inca de la inceput (si faptul ca nu se schimba partea din fata decat cu tot cu LCD). :) Stiati ca incepand cu Ianuarie-Februarie, Apple a schimbat cele 2 suruburi de langa mufa de charging/data din i4? Nu mai sunt cele normale in + (plus), acum sunt de tipul pentalobe. Sa nu le mai desfaca orisicine.

Uite, io unu' am iPhone 4. Am avut si 3GS.. si 2G (peste 3G am sarit). De la 2G am trecut la un Sony Ericsson..apoi la 3GS si dupa scurt timp, la i4. M-am gandit de N ori sa incerc Android, dar in acelasi timp nu vroiam sa dau o caruta de bani doar pentru a-l testa un pic. [Cu 2G am facut la fel, am vrut sa vad ce e cu nebunia din jurul iPhone (care si eu am zis la inceput ca-i o mare prostie), si gasisem unul la un pret mic.] Android nu m-a convins nici acum, cand s-a mai maturizat. Cat despre WP7, sa fim seriosi.. m-am jucat destul pe el si pot spune cu mana pe inima ca...decat sa iau asa ceva acum, mai bine trec pe Symbian. Sa vedem ce va fi de el cand se va mai maturiza. Bun, acum daca mie imi place iPhone/iPad (inca nu am d'asta) si ma multumeste deplin.. inseamna ca's cocalar sau snob? :finger: :roflmaofast:

+1 Mosotti  :clapping:

Edited by Centris, 19 July 2011 - 11:11.


#99
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010

View PostMosotti, on 9th July 2011, 14:11, said:

faptul ca iphonul este telefonul oficial a 97.8% din persoanjele din fimme si seriale nu poate sa insemne decit ca sint niste fitzosi. faptul ca 99.7% din review-eri au zis ca I4 e cel mai tare telefon din univers inseamna ca toti sint nebuni. faptul ca exista 10 miliarde de imbecili care urla ca un telefon abia aparut e mai performat decit I4 aparut deja de vreo 50 de milioane de ani inseamna ca e un telefon prost de tot. faptul ca I4 a cistigat premiul de telefonul anului la congresu ala mondial, UNDE NICI MACAR N-A PARTICIPAT, il recomanda ca un telefon de tot cacatu.

Faptul ca vedeti toate produse Apple peste tot, incepand din firme pana in filme, este rezultatul unor strategii de marketing bine puse la punct si bine platite de Apple, din banii celor care le cumpara produsele in urma rezultatelor obtinute de pe urma strategiilor de marketing mai sus mentionate. ATAT!

Concluzie? Cifrele de afaceri, imaginea si vanzarile sunt doar o chestiune de marketing. Preturile, la fel. Daca Apple facea OS-uri pentru toate PC-urile care apar pe piata, era fix ZERO barat, un esec total, iar toti cei care ii lauda aici, ii injurau de mama focului. Ia sa nu mai produca hardware dedicat si sa isi dedice OS-ul tuturor producatorilor de device-uri si mai vorbim. Daca si Microsoft producea hardware dedicat OS-ului lor, era in aceeasi pozitie ca si Apple, deci la fel de apreciat. Apple e singurul care nu are tupeul sa faca asta, deci isi arata un mare punct slab. Asa ca haideti sa nu mai fim fanboys si sa vorbim prostii. Inca nu a aparut pe lumea asta OS-ul perfect pentru device-uri mobile sau pentru PC-uri, netbook-uri, laptop-uri, etc. OS-urile Apple nu fac exceptie de la aceasta regula. Nu uitati ca in anii '90, Apple a fost salvat de la faliment de catre Microsoft, in urma unui imprumut. Cautati si veti afla despre ce este vorba. Asta spune destul de multe. Bine, nu ca si Microsoft ar fi mare scula, dar nu a fost niciodata in istorie in rahatul in care a fost Apple candva.
Va recomand sa cititi istoria Apple de AICI., mai ales in anii '90.

O zi buna!

Edited by SebyD, 09 July 2011 - 14:53.


#100
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010

View PostDante_Sparda, on 9th July 2011, 17:03, said:

Da' nimeni nu ia in considerare ca poate vedeta aia a incercat un iFon si i-a placut.
Si daca i-a placut, l-a recomandat mai departe, ceea ce tot marketing se numeste, pentru ca tot din marketing a plecat ;)
Nu sunt fan closed source. Apple si Microsoft sunt closed source. Din cauza lor, piata open source, care e una minunata, nu se dezvolta asa cum ar trebui. Cat timp lumea va baga tone de bani in OS-uri si soft-uri closed source, companiile vor avea bani de marketing, iar ceea ce e gratis nu va razbi niciodata.
Asta e problema mea cu Apple, Microsoft si altii care sunt closed source. Atat.
Si tot deasta sunt fan Google Android si tot ce inseamna GNU/Linux. Sunt OPEN SOURCE. Daca voi credeti ca asta e un motiv ca sa imi aratati degetul mijlociu, atunci imi pare rau pentru voi. Bun venit in slcavia moderna, unde daca nu ai bani, nu ai voie sa folosesti OS-uri care pot face absolut orice face si unul open source, care poate fi dezvoltat de ORICINE.

Deocamdata daca vin autoritatile in control si te gasesc cu un soft pirat, te alegi cu dosar penal. Daca ai open source, te saluta din mers. Sa traiasca marketing-ul closed source... hehe.

P.S. Daca nu stiti ce inseamna Open Source, va rog sa va abtineti de la comentarii aiurea. Mai intai cititi si apoi putem discuta. Se poate si civilizat.

Edited by SebyD, 09 July 2011 - 16:30.


#101
G4George

G4George

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.07.2011
Mereu cand cineva aduce vorba despre o problema in legatura cu iPhone-urile, trebuie sa apara unu-doi care sa se dea mari ca smartphone-urile lor Android (Samsung, LG etc.) sunt mai bune pentru ca ei nu le-au spart inca sau ca nu au patit inca ce a patit respectivul cu iPhone-ul. Din partea mea, puteti sa va luati toate smartphone-urile ce au ca soft Android si sa vi le bagati in dos. Niciodata nu o sa se ridice un smartphone Android la nivelul unui iPhone (iOS). Macar cei de la Apple si-au facut un soft propriu pe care sa-l implementeze in produsele lor.

@SebyD
Zi-mi tu mie cati au fost luati din case pentru ca aveau BS.Player crack-uit de pe net? Zi-ne tu noua cati au fost luati din case si bagati la puscarie pentru ca aveau un Windows luat dupa torrent si pus pe calculator ? Zi-le tu tuturor membrilor cat de bun e un lucru gratis ? E bun, ca e gratis, si atat. Asteptari de la el nu poti sa ai si aici nu vorbesc de cadouri (care tot gratis sunt date), vorbesc de open-source-ul tau, si de tot ce tine de open-source. Fi sigur ca nu se vor ridica la nivelul unui closed-source, asta nu o sa se intample niciodata. Fac pariu ca mancarea de la McDonalds iti place si ai vrea reteta acasa ca sa nu te mai duci sa dai cate 30-40 de lei pentru o masa buna dar nu ai cum pentru ca daca ar fi open-source (reteta sa fie publica) nu te-ai mai duce la McDonalds, iar ei ar da faliment.

Edited by Centris, 19 July 2011 - 11:13.


#102
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Poate, dar mancarea MC Donald's e o mizerie. Cauta pe net si o sa afli de ce. Vezi doar cat timp ii ia sa se descompuna, ca sa intelegi cat timp ramane in organism nedigerata.

Cat despre open source, imi ofera cam tot ce imi poate oferi si closed source plus unele chestii pe care Windows de exemplu nu le stie... cum ar fi un net balancing sau conectare automata pe o conexiune de internet de backup atunci cand pica cea principala, dar intram in alte discutii aici.
Ideea e ca eu cu open source nu am avut nicio neplacere. Driverele merg OK, filmele se vad OK, inclusiv cele HD sau cele de pe DVD-uri cu protectie la copiere, softurile cu optiuni suficiente fac ce trebuie, cand trebuie, fara erori, etc. TOTUL E GRATIS.
Deci, chiar nu am inteles unde vrei sa bati apropo de open source. Daca tu ai avut experiente neplacute cu un OS open source, de obicei vina iti apartine tie ca si utilizator.

Open source nu se va ridica niciodata la nivelul closed source? Adevarat, atata timp cat unii oameni orbiti de marketing sufocant, bagandu-le in cap ca trebuie sa aiba gadgetul cutare pentru ca e ultima fita si pentru ca e cea mai tare de pe piata, vor baga tone de bani in c*rul unor companii care dezvolta OS-uri care costa bani grei. Si cu ce ar fi mai bune decat open source? Iti zic eu... cu nimic. Pentru ca cei care dezvolta acum pentru closed source, ar dezvolta pentru open source. Companiile closed source devin niste monstri. Vezi patentele pentru soft de spionaj pe care le pregateste Microsoft pentru implementarea in majoritatea softurilor (mentionez aici mai ales Skype), pentru a da voie serviciilor secrete sa ne urmareasca fara niciun fel de problema. O sa gasesti pe Google despre ce e vorba, din surse mai mult decat credibile. Iti vine sa mai bagi bani in closed source cand auzi asa ceva? Nu prea cred, iar daca raspunsul e da, cred ca ai o problema grava... fara nicio suparare. Eu sunt de parere ca incalcarea dreptului la viata privata e flagrant si intolerabil, indiferent daca port o discutie neinteresanta cu un amic sau familia. E doar treaba mea ce vorbesc, cu cine, unde intru, ce fac, ce transfer, etc. Cat mai are Apple pana va ajunge si el aici? Deja se tot aud semnale ca utilizatorii iPhone si iPad sunt urmariti peste tot pe unde merg, iar informatiile sunt stocate si trimise catre Apple. De ce? Pentru intentii bune? N-as crede. Cei care cred asta sunt mult prea naivi. Welcome to the New World Order. Promovarea device-urilor astea e una din etapele acestei globalizari si controlari in masa ale populatiei globului.
Open Source = libertate. Tu ce alegi?

Cat despre cati au fost ridicati pentru software pirat? Mai intreaba si tu pe la firmele mici si mai vorbim.

Numai bine.

Edited by SebyD, 12 July 2011 - 23:49.


#103
G4George

G4George

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 12.07.2011
Chiar nu te-am intrebat de mancarea de la McDonalds cat dureaza si cat de sanatoasa e? Vezi ca nu imi raspunzi la subiect? Este la fel ca si cu smartphone-urile, unora le place unora nu.
Recunoaste, open-source < closed-source. Este pur si simplu logic, cand cineva descopera un secret si il foloseste numai pentru el, nu neaparat in scopuri materiale, iar cand altcineva vine si vrea sa faca ce a facut el dar prin alte metode, nu o sa reuseasca, pentru ca nu are sursa lui. Pot sa vina 1000 de oameni si sa se gandeasca dar numai primul va stii totul. Asa e si cu soft-urile, niciodata Android > iOS, niciodata.
Cei care au fost saltati pentru ca detineau soft ilegal erau si putini inconstienti pentru ca intr-o firma se stie clar ca trebuie sa folosesti numai soft licentiat dar stai linistit, ca nici firmele mari nu sunt mai prejos. Chiar intr-un mall, intr-un stand Apple a fost facuta o poza unde rula un film pus pe net marca aXXo (downloadat ilegal de pe trackerele publice).
Fiecare cu ce-i place tipule, daca noua ne convine sa dam bani pe ceva, care totusi are o calitate superioara, nu cred ca suntem manipulati sau prosti. Daca tie-ti place open-source si preferi sa folosesti soft si dispozitive de genul, nu te opreste nimeni dar trebuie sa fi realist si sa recunosti ca nu orice e gratis e si bun.

#104
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010

View PostG4George, on 13th July 2011, 04:40, said:

nu orice e gratis e si bun.
De multe ori se aplica si reciproca. Crede-ma.
Iar pentru mine, open source e cu mult peste closed source, din majoritatea punctelor de vedere. Am motivele mele pe care nu o sa le expun aici, pentru ca sunt multe si am la fel de multa treaba... si nu o spun cu aroganta. Sunt la birou.

O zi buna :)

Edited by SebyD, 13 July 2011 - 07:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate