Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica
 Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH
 

master la snspa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
adelina22

adelina22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.03.2009
Buna, mi-ar placea sa fac masterul Management si Comunicare in afaceri la snspa, comunicare. A facut cineva master la snspa, la zi sau id? Ramai cu ceva? Se invata pe de rost? V-a ajutat in cariera? Multumesc.

#2
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007
nu stiu cum e in particular la masterul asta, ci doar care e abordarea facultatii in general si pot sa te asigur ca nu se invata pe de rost, ca papagalul. se pune mult accent pe intelegere si aplicare concreta a conceptelor. personal am ramas cu multe dupa terminarea facultatii si mi-a placut ca se pune accent si pe dezvoltarea unor competente care vor folosi mai departe si in profesie si in viata, nu doar pe acumulare de informatii. acum nu pot sa garantez ca la masterul pe care il vrei tu e la fel, dar conducerea si profesorii sunt acceasi, deci ar trebui sa se urmeze aceeasi linie.

din pacate insa mananca mult timp si energie. se cam cer prezente, se fac proiecte... daca crezi ca te tine, go for it. eu una am rezerve in privinta asta (dar asta e singura rezerva).

Edited by black_dizzy, 17 June 2009 - 12:47.


#3
roxx26

roxx26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.07.2009
Eu tocmai am terminat (astazi am sustinut disertatia) masteratul "comunicare manageriala si resurse umane" - ID. Pareri:
1. Nu au meritat banii pe care i-am dat (m-am inscris la ID pe motiv de lipsa timp, program imbecil serviciu etc., deci cu taxa)
2. Cursurile m-au dezamagit, multe erau depasite de vremuri (exemplu: curs de drept si legislatia muncii, in care se cita in permanenta din codul muncii care nu mai era valabil de cativa ani) - adica suportul de curs era adesea recopiat de la un an la altul, doar schimbat anul din titlu, fara a-si da cineva interesul sa le updateze.
3. CD-urile semestriale, care contineau suportul de curs au fost pline de erori, adica: teste la o materie care contineau de fapt intrebari de la alta materie, programe care nu se deschideau, materii care nu contineau nici un fel de teste desi teoretic acestea ar fi trebuit sa fie acolo etc.)
4. Proiecte comune, semnate de doi studenti care au primit note diferite (de unde le-au scos oare? nu se puteau baza pe altceva decat respectivul proiect, come on..nici nu ne cunosteau macar, nu puteau evalua activitatea anterioara sau ceva de genul asta, nu e cazul la ID).
5. Examene grila de tipul: o fraza copiata din curs, lipseau doua-trei cuvinte care trebuiau completate. Atentie, in situatia in care nu completai exact cuvantul din curs (chiar daca utilizai, de exemplu, un sinonim), raspunsul nu era validat, pentru ca era corectat automat de calculator... Mi se pare stupid ca la nivel de masterat sa se ceara memorarea papagaliceasca a cursurilor!
6. Note afisate cu maaaare intarziere, depasiri de termene flagrante (de la zile la saptamani). Adica au fost multiple situatii in care mai erau o zi-doua pana la sansa a doua, iar noi habar n-aveam daca am promovat prima sansa, daca trebuie sa ne prezentam la examen sau nu, daca trebuie refacute proiectele etc.

Exemplele ar putea continua. Am mers pana la capat, va spun sincer, doar pentru banii dati. Nu vreau insa sa generalizez. Poate altii vor avea mai mult noroc decat generatia mea. Va doresc succes tuturor!

Daca am ramas cu ceva... Da, am ramas. Dar nu datorita lor. Pentru ca mi-am cumparat carti din domeniu si le-am citit, ca sa aprofundez cursurile. Pentru ca m-am agitat sa ma documentez. Pentru ca mi-am facut de la zero toate proiectele, am muncit la toate, am invatat singura SPSS si ate lucruri de care habar n-aveam. Pentru ca mi-am facut lucrarea de disertatie singura cap coada, fara copy paste, fara sa platesc 2 milioane pe site-uri gen licente.ro sau alte asemenea metode la moda. Sa spunem ca m-a orientat spre studiu. Atat. Dar aici este doar alegerea ta.

#4
curcubeu88

curcubeu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.07.2009

 roxx26, on 9th July 2009, 22:39, said:

Eu tocmai am terminat (astazi am sustinut disertatia) masteratul "comunicare manageriala si resurse umane" - ID. Pareri:
1. Nu au meritat banii pe care i-am dat (m-am inscris la ID pe motiv de lipsa timp, program imbecil serviciu etc., deci cu taxa)
2. Cursurile m-au dezamagit, multe erau depasite de vremuri (exemplu: curs de drept si legislatia muncii, in care se cita in permanenta din codul muncii care nu mai era valabil de cativa ani) - adica suportul de curs era adesea recopiat de la un an la altul, doar schimbat anul din titlu, fara a-si da cineva interesul sa le updateze.
3. CD-urile semestriale, care contineau suportul de curs au fost pline de erori, adica: teste la o materie care contineau de fapt intrebari de la alta materie, programe care nu se deschideau, materii care nu contineau nici un fel de teste desi teoretic acestea ar fi trebuit sa fie acolo etc.)
4. Proiecte comune, semnate de doi studenti care au primit note diferite (de unde le-au scos oare? nu se puteau baza pe altceva decat respectivul proiect, come on..nici nu ne cunosteau macar, nu puteau evalua activitatea anterioara sau ceva de genul asta, nu e cazul la ID).
5. Examene grila de tipul: o fraza copiata din curs, lipseau doua-trei cuvinte care trebuiau completate. Atentie, in situatia in care nu completai exact cuvantul din curs (chiar daca utilizai, de exemplu, un sinonim), raspunsul nu era validat, pentru ca era corectat automat de calculator... Mi se pare stupid ca la nivel de masterat sa se ceara memorarea papagaliceasca a cursurilor!
6. Note afisate cu maaaare intarziere, depasiri de termene flagrante (de la zile la saptamani). Adica au fost multiple situatii in care mai erau o zi-doua pana la sansa a doua, iar noi habar n-aveam daca am promovat prima sansa, daca trebuie sa ne prezentam la examen sau nu, daca trebuie refacute proiectele etc.

Exemplele ar putea continua. Am mers pana la capat, va spun sincer, doar pentru banii dati. Nu vreau insa sa generalizez. Poate altii vor avea mai mult noroc decat generatia mea. Va doresc succes tuturor!

Daca am ramas cu ceva... Da, am ramas. Dar nu datorita lor. Pentru ca mi-am cumparat carti din domeniu si le-am citit, ca sa aprofundez cursurile. Pentru ca m-am agitat sa ma documentez. Pentru ca mi-am facut de la zero toate proiectele, am muncit la toate, am invatat singura SPSS si ate lucruri de care habar n-aveam. Pentru ca mi-am facut lucrarea de disertatie singura cap coada, fara copy paste, fara sa platesc 2 milioane pe site-uri gen licente.ro sau alte asemenea metode la moda. Sa spunem ca m-a orientat spre studiu. Atat. Dar aici este doar alegerea ta.

Zilele astea imi dau licenta la FABIZ-germana in cadrul ASE-ului... Chiar ma intereseaza programul de masterat "Comunicare manageriala si resurse umane" la ID de la SNSPA.... insa...am 2 intrebari:
1. Cum arata frecventa la cursuri..etc...nu inteleg eu exact notiunea de ID... In week-enduri...doar la examene..etc????
2. Va scrie pe diploma ID????

;P

#5
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 19.03.2007
Am absolvit si eu acelasi master (Comunicare manageriala si resurse umane). Ca si comparatie cu alte masterate la diferite universiati, la asta se cere mai mult, se promoveaza doar prin invatat nu pe principiul banilor dati =promovabilitate asigurata.
Toate observatiile colegei de mai sus sunt adevarate, au aparut diferite probleme pe parcurs de care unii s-au lovit, altii nu. Pe mine personal m-a dezamagit disertatia si in special profesorul coordonator care pe langa faptul ca nu s-a implicat deloc sa dea indicii, a comunicat de toata jena, sub toate asteptarile pe care le-am avut de la un prof care coordoneaza o lucrare stiintifica bazata chiar pe comunicare. In fine, astea imi sunt frustrarile, dar in cateva zile scap de ele, bine ca am terminat si atat. Au fost si cazuri fericite, cu alti profesori coordonatori care s-au implicat si au comunicat foarte bine, deci e de preferat ca temele pentru lucrari sa fie alese in functie de profesori, nu de abilitati si inclinatii, din pacate.

La ID majoritatea cursurilor sunt in weekend, cate un curs pentru fiecare materie. Cele care se tin in timpul saptamanii sunt programate dupa amiaza, sa ajunga si cei cu un program mai incarcat la servici. Sunt cursuri la care se tine cont de prezenta si la care nu, iarasi depinde de profesor.
De ajutat in cariera... depinde de activitatea fiecaruia, in principiu ajuta, dar nu garanteaza succesul.

#6
alina85

alina85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 10.07.2007
ce-mi spuneti voi mie aici...ma duce la concluzia ca ar tb sa-mi vad de treaba...

acelasi master vreau sa-l urmez, am terminat ase-ul, si urmez acum un curs de inspector resurse umane...si ma gandeam la acest master, sau la cel de comunicare si relatii publice..


aveti idee, la ID, cam care a fost ultima medie cu care s-a intrat? am trecut azi pe acolo si mi-a zis ca anul trecut a fost 8 si ceva

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate