Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Instalația digitală de recepție prin satelit

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2764 replies to this topic

#55
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
Da, este posibil, multi au facut asta, dar eu nu folosesc, portul serial mi se pare sfant.

#56
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Tocmai asta vreau. Sa stiu exact de la cei care au facut deja treaba asta.

#57
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
Am facut asta de multe ori...nu am avut probleme. Uita-te mai intii ce versiune de soft ai si daca merita sa faci upgrade la urmatoarea. Ce mai poti face e sa-ti modifici lista de canale, exista soft de editare pt majoritatea receiverelor. Ce receiver folosesti?

#58
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mersi mult. Folosesc un receiver FTA  eMTech 100. Am gasit acel program pentru lista de ch. la ei pe site dar n-am avut curaj sa-l folosesc (e o tragedie daca pierd ce am setat in receiver... sunt mii de frecvente introduse manual) dar pana la urma voi incerca, daca spui ca nu sunt probleme...e o incurajare.Receiverul satelit are peste un an vechime deci cu siguranta e soft mai nou acum.Inca ceva, daca softul nou nu este si in limba romana cum am acum?. Pana la urma voi testa!.Multumesc inca o data.

#59
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
In  mod normal trebuie sa scrie ce limbi suporta softul. Nu te speria de editarea de canale pe PC....mai intii citesti cu softul ala settings care le ai deja si faci back-up, dupa aia te joci cu el cum vrei. E interesant de vazut daca softul ala stie sa incarce listele de canale de pe SATCODX. Ar trebui sa-l descarci si sa-i dai drumul macar offline sa vezi daca stie asta si ce formate de liste mai importa. In rest iti mai trebuie un cablu serial NULL MODEM (daca n-ai deja e vreo 100.000lei). Iti urez succes

#60
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Mersi. Stii de ce sunt cam ''speiat''?. Am patit-o odata cu un PDA mai vechi care mi-a sters, nu stiu din ce motiv, totul la transferul de date!.Cand am timp mai mult voi incerca acel program. Pentu receiverele Nokia , Philips , Samsung , Humax , am vazut acesta posibilitate, de download soft, pe satelitii HotBird si Sirius.

#61
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru ca tot s-a discutat despre receivere satelit, hai sa vedem acum cum va arata receiverul ''viitorului''. Am pus ghilimelele deoarece el deja exista intr-un mod sau altul. Este vorba despre receiverul digital combinat (adica satelit si terestru) din care bineinteles,nu va mai lipsi harddiskul (care permite cateva zeci de ore de inregistrare).Probabil va intrebati de ce si terestru?.Ei bine,in lumea civilizata, este deja noua provocare acest tip de transmisie!. Deocamdata receiverul digital DVB -Terestru este de sine statator si a inceput sa fie comercializat cu succes, mai ales in Germania, unde deja au inceput oficial transmisiunile DVB-T in banda 177 - 858 Mhz. Cautarea programelor cu un receiver DVB -T este extrem de usoara (nu mai trebuiesc setati parametrii, se da cautare automata si gata). Un alt avantaj il reprezinta antena ( un mic baston) care nu mai trebuie reorientata deoarece programele digitale terestre sunt transmise,de regula, dintr-un singur loc de catre un provider. Concluzia este clara - si programele analogice terestre vor disparea incet dar sigur, la fel cum s-a intamplat si cu cele analogice prin satelit care acum sunt pe cale de disparitie. Este interesant de vazut peste cati ani va patrude DVB -T si in Romania (sa nu uitam ca romanii sunt receptivi la noile tehnologii).

#62
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Iata ca dupa ce chinezii,japonezii, vietnamezii, srilankezii, arabii  ''au luat cu asalt'' satelitul nostru drag HOTBIRD 13 EST a venit si randul sud-americanilor sa atace, prin grupul Olisat, care a pus pe acest satelit doua canale FTA, respectiv TV COLUMBIA si TV CHILE (11.178 H SR 27.500 FEC 3/4).Au de toate, din pacate si telenovele. Astept cu nerabdare pe acest satelit si programele australiene. Si tot ca noutate pe EUROBIRD 28.2 EST rockerii au ramas fara canalul FTA pop-rock, dar a aparut in schimb un alt canal FTA cu sport extrem RAPTURE TV (11.488 V SR 27.500 FEC 2/3).

La capitolul ''sfaturi pentru cei care vor sa achizitioneze o instalatie satelit'' ar mai fi de adaugat si ceva despre programele transmise in standardul NTSC (nu foarte multe). Acestea intra alb negru sau deloc pe televizoarele (majoritatea la noi) care nu suporta NTSC!. Singura salvare, daca aveti un TV obisnuit (pal/secam), e tot in receiver (lasati acolo tot selectia PAL, dar veti vedea ca protagonistii de pe sticla vor fi ceva mai lati in umeri). Si apropo de NTSC, acest standard american, e super faza cand ,in afara de intensitatea culorilor, mai poti umbla si la nuantele culorilor!

#63
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Au renuntat suedezii si danezii la sistemul de codare CONAX ?. Cel putin (cred ca e doar temporar)pentru unele posturi nationale cum ar fi STV1,STV2,DR1,DR2,TV2 DENMARK acesta nu mai exista deci posturile sunt FTA acum!.Din pacate doar cei din nord-vestul tarii se pot bucura in totalitate de ele(sunt pe un spot indreptat mai mult spre peninsula lor) pentru restul tarii receptionandu-se doar DR1 SI DR 2 pe frecventa de 11.677H, SR 26.000, FEC 3/4 satelitul Intelsat la 1 grad Vest. Celalalte programe ''dificile'' emit FTA pe satelitul Thor tot la 1 grad Vest pe frecventele 11.247V respectiv 11.293H, SR 24.500, FEC 7/8. Daca cineva de pe acest forum prinde si acest spot dificil este rugat sa puna aici informatii despre locatia sa,diametrul antenei si calitatea semnalului (in % pe aceea scala de vizualizare a semnalului din meniul receiverului).In viitor, cu ajutorul vostru, poate facem o ''harta'' exacta a receptiei TV/SAT in  Romania. Multumesc anticipat!

#64
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
SECA 2


E adevarat ce scrie mai jos?

"Dear
Thanks for reply.
We offer clones of oryginal seca cards version 7.
Works full packet and 80 % PPV* position.
One card one provider.Every packet separately.
Works with:CI ASTON ; Magic CAM and others digital reciver Seca/MediaGuard
Price for piece is 80 EURO + (p&p)
(If You want we have also Aston CI - 90 EURO/piece)
Typ of cards are Wafer.
We give You 7 days period time for repayment if You not satisfaction.
1 year guaranty.Delivery max 10 days.
Two possibility payment:
1.To account (charge for postal matter and package: +5 EURO p&p)
2.To delivery (charge for postal matter,package,at the cost of charge a fee,etc: +18 EURO p&p
   You must make a payment on account (18 EURO) as our guaranty that You order card)"

#65
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
I don't now. Chestia cu clonarea cardului seca 2 nu cred ca e realizabila,cel putin deocamdata, caci se verifica de cateva ori pe zi daca in receiver e cardul original. Personal nu cred ce se scrie in acel anunt. E cam riscant...

#66
onyx

onyx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 12.10.2002
So far, nimeni nu a vazut alte cartele Seca2 functionind in afara de cele originale........

#67
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Asa trebuie sa arate montura polara in momentul reglarii perfecte a primului satelit (cel mai sudic).

#68
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
AM EFECTUAT TRANSFER DE DATE !.

Inarmat cu un cablu null modem si cateva programe luate de pe net am efectuat primul up-grade de soft pentru receiverul meu. Nu pot spune ca am fost pe deplin multumit dar nici ca nu a meritat, din mai multe motive...
In primul rand noua(februarie 2003) versiune de soft (firmware) a intrat in receiver asa cum trebuie abia din a treia incercare iar in al doilea rand vizibil nu se prea vad ''noutatile'' (de fapt din cate am inteles noile versiuni firmware repara doar anumite buguri de la cele anterioare).Totusi am observat o imbunatatire la un post de pe Turksat care inainte de up-grade imi bloca pur si simplu afisajul (nu stiu din ce motive cred ca inghitea foarte multa memorie atunci cand rula) iar acum ruleaza acceptabil (afisajul este incetinit dar in limite rezonabile).Se mai percepe sensibil si o claritate a imaginii plus viteza de cautare. La schimbarea canalului aceeasi incetinala!.
Nu am reusit sa salvez programele din receiver in programul pentru PC (imi spune ca e nu stiu ce eroare in modulul exe) si nici sa incarc in receiver programele in format sdx din listele satco (desi peste tot se spune ca receiverul eMTech este compatibil cu satco) adica exact ce as fi vrut mai mult!. Din pacate,in receiver, grafica afisajului a ramas acceasi si dupa up-grade. Poate la alte receivere sa mearga mai bine programele si softul, la eMTech m-am lamurit...Poate la urmatoarele versiuni de soft...

Pentru cei care vor sa testeze pun mai jos link-uri cu programe si softuri cam pentru toate receiverele :

www.info-sat.it/
www.dimeonline.it/programs/download.htm
www.valvecs.com/en/downloads.htm
www.tibbo.com

P.S. Listele cu frecvente si programe din receiver nu au avut de suferit nici dupa ce am resetat receiverul (practic receiverul a ramas fara soft deci nu a mai functionat de loc pana la noul up-grade)

#69
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Ajutati-ma !?

De doua zile pe unele liste cu programe (nu si pe satcodx) apare postul Moldova 1 cu emisie free spre Europa pe satelitul Atlantic Bird 1 la 12.5 grade VEST pe frecv. 12.536 V, SR 6104, FEC 2/3 !.Problema mare e ca nu intra acest program!?.Satelitul are acoperire aceptabila in tara noastra
(vezi foto) dar cu toate acestea... pauza.E o greseala la frecventa si celalte setari sau spotul real pe care emite e cel Nord American?.Hei...voi de pe axa Timisoara,Oradea, Satu Mare sau din Occident, aveti ceva noutati referitore la acest program?. Multumesc mult!

Attached Files



#70
herske

herske

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 26.12.2001
Nu ca nu intra, pur si simplu nu e acolo, nu emite inca.  Greseste si Lyngsat-ul.

Postul va fi pe spotul european, asa ca nici o grija din punctul asta de vedere.

#71
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Probabil a avut o  emisie de scurta durata (test) iar Lyngsat la pus imediat pe lista. Nu stiu cum a fost dar sunt curios cand va incepe emisia (e o premiera pentru ei).Din pacate nu cred ca o sa fie ceva fain de vazut pe el in afara de stiri (pentru cei care vor sa fie in contact cu realitatile de la fratii nostrii) si fotbal.

#72
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Asa cum am banuit mai sus postul Moldova 1 este in emisie free dar pe spotul Nord American al satelitului Atlantic Bird 1 12.5 EST!. Din pacate cei de la Lyngsat n-au corectat greseala nici acum (culmea, l-au scos de tot din lista).Se mai intampla, asta e...

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate