Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...
 Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...
 Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 

In sfarsit, scapam de Astral Telecom?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
alexnarcosis

alexnarcosis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 23.03.2005
Compania de cablu UPC Romania este interesata sa preia societatea "Astral Telecom", sustin surse din piata. Aceleasi surse mai spun ca inca de acum un an si jumatate au inceput negocierile, fiind mai multe firme interesate sa achizitioneze "Astral Telecom", insa oferta luata in calcul este cea a celor de la UPC Romania. Andreea Nastase, PR Manager al UPC Romania, ne-a declarat: "UGC, actionarul american al UPC, este interesata de oportunitatile de consolidare a prezentei sale pe piata europeana a comunicatiilor prin cablu. Nu comentam zvonurile din piata". Conform surselor noastre, cota de piata a UPC Romania este, in prezent de 10%, "Astral Telecom" are o cota de 24%, iar grupul RCS/RDS - 29%. Potrivit surselor, valoarea "Astral Telecom" este estimata la 200-250 milioane de dolari.

"Astral Telecom" a fost infiintata in anul 1993 si este unul dintre cei mai importanti furnizori de servicii integrate de comunicatii electronice din tara noastra. Structura actionariatului se prezinta astfel: 26% - antreprenori romani si 74% - fonduri de investitii. Operatorul asigura servicii integrate de comunicatii (CATV, telefonie fixa, transmisii de date si internet) pentru peste 700.000 de abonati in toata tara. Anul trecut, veniturile estimate au fost de 47 milioane de dolari, fata de 36,7 milioane de dolari in anul 2002.

UPC a intrat pe piata romaneasca in anul 1992, prin achizitionarea unor retele locale de comunicatii prin cablu. Investitiile au continuat si in anii care au urmat, prin preluarea treptata a mai multor companii de cablu din intreaga tara. In acest moment, UPC furnizeaza servicii unui numar de peste 330.000 de clienti din toata tara. In anul 2000, UPC a decis deschiderea la Bucuresti a unui centru national de management cu scopul de a consolida si optimiza operatiunile achizitionate pina la acel moment. Totodata, rolul centrului de management a fost acela de a explora si valorifica noi oportunitati de dezvoltare locala, fie prin preluarea de noi companii, fie prin introducerea de noi servicii. Cea mai mare parte a fondurilor generate pina in prezent au fost reinvestite in modernizarea retelelor, imbunatatirea permanenta a calitatii serviciilor catre clienti, precum si in dezvoltarea profesionala a angajatilor.

Procesul de consolidare a fost finalizat oficial in decembrie 2002, cind a fost aprobata fuziunea companiilor de televiziune prin cablu achizitionate de UPC, rezultind astfel "UPC Romania" SA, cu sediul central in Bucuresti. Noua companie are o echipa de peste 500 de angajati in peste 40 de localitati, din care 7 sint resedinta de judet: Timisoara, Cluj Napoca, Ploiesti, Focsani, Bacau, Botosani, Bucuresti.

Sursa: © BloomBiz - 5 noiembrie 2004

#2
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
Din lac in putz!  :puke:

#3
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Din lac in putz!

... sau chiar mai rau ;)

#4
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 07.08.2003
Sa traiasca DTH-ul    :peacefingers:  :peacefingers:  :peacefingers:

#5
experience

experience

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 19.09.2004

daniel28, on Apr 10 2005, 20:34, said:

Sa traiasca DTH-ul    :peacefingers:  :peacefingers:  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>



ai vrut sa zici: " sa traiasca si sa se dezvolte"! pt. ca acum dth-ul e mult sub orice firma de cablu...:))

#6
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Sa traiasca DTH-ul

... atat cat va ramane la actualele tarife ;)

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
S-a discutat la vremea ei.
http://forum.softped...showtopic=38969

Credeam ca exista stiri mai noi.

#8
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,205
  • Înscris: 07.08.2003
Am mai spus asta: Cumpararea Astral de catre UPC face ca in Bacau UPC sa aiba monopol total pe piata de cablu. Deja pretul la UPC pentru pachetul basis este de 230 k, in conditiile in care oferta este minima (de exemplu un singur Discovery). Si asta in conditiile in care Astral era independent.

Mi-e mila de saracii bacauani care vor plati in curand 500 k (parerea mea).pentru cablu la excrocii astia !!!

Oare aceasta fuziune nu ar fi trebuit consultat consiliul concurentei ? Dar aceasta institutie functioneaza doar pe hartie in Romania. Dupa cum au recunoscut si cei de la UE cand am negociat capitolul "Concurenta"

Asa ca Digi (cel putin) este 10 clase peste Ca-TV in Bacau.

Edited by daniel28, 11 April 2005 - 13:50.


#9
ady18

ady18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.04.2005
Stiti ce propun eu propun ca toti care sunt din bacau sa facem greva fratilor poate asa ne baga si pe noi cineva in seama ca asta e bataie de joc sau daca nu asa sa bombardam cu e-mail-uri la reteaua rcs si poate domnii astia vor deschie o filiala la bacau eu sincer de 3 ani ma chinui sa aduc rcs in bacau dar in zadar
   Unica alternativa pe care o mai au bacaoani este DTH asa ca ...

#10
ghyo

ghyo

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 698
  • Înscris: 16.01.2005
pai daca astral va fi cumparat de upc presupun ca-l face prafffffff. nu stiu daca e bun astral dar upc e un dezastru, cel putin upc slobozia

Edited by ghyo, 11 April 2005 - 21:53.


#11
Bogdani

Bogdani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 18.10.2004

ghyo, on Apr 11 2005, 21:52, said:

pai daca astral va fi cumparat de upc presupun ca-l face prafffffff. nu stiu daca e bun astral dar upc e un dezastru, cel putin upc slobozia

<{POST_SNAPBACK}>



Sa vezi UPC Ploiesti....culmea prostiei si a ipocriziei.
In loc sa cumpere Astral mai bine si-ar lua catrafusele si sa se intoarca de unde au venit :puke:

#12
ady18

ady18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.04.2005
oare daca astia tot investesc in el ( acus astral digital ) il mai vind ?


  voi ce ziceti ?

ca daca era sa fie luat de upc parerea mea e ca nu mai investeau nimik

#13
pepo

pepo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2005
Eu cred ca e doar un zvon ca doar n-or baga bani in investitii aiurea. Si cu noul Astral Digital e posibil sa-i cam faca pe Digitv si FocusSat.

Tot raul spre bine........... :worthy:

#14
ady18

ady18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.04.2005
pai asa zic si eu si cum mai spun ei ca il vor lansa pana in iulie 2005 in 12  mari orase sper sa fie si BACAU :worthy:

  oricum le-am dat un e-mail si cand o sa imi raspunda o sa postez aici ca sa fiti informati  :D

#15
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003

pepo, on Apr 21 2005, 16:46, said:

Eu cred ca e doar un zvon ca doar n-or baga bani in investitii aiurea. Si cu noul Astral Digital e posibil sa-i cam faca pe Digitv si FocusSat.

Tot raul spre bine........... :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>



adica toata nesimtirea spre mai mult? :D  :cursing:

#16
pepo

pepo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 09.04.2005
Apoi dreaq mai shtie ce o sa fie........
le-am trimis si eu un mail astora de la Astral in care mi-am spus nemultumirile fata de Astral Ploiesti si am cerut detalii despre Astral Digital, dar cred c-o sa-mi raspunda cand o zbura porcu'....... :w00t:

#17
RadioServ

RadioServ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.04.2004
La faza e posibil sa-i faca pe digi si focus eu zic sa te reorientezi sau sa te orientezi catre altceva domnule "pepo" nu o zic din rautate, minciuni de genul "facem " intr-un termen ... am mai primit de la astral, de cativa ani incoace asa ca ...las-o domnule cas doar vise... daca va place in lumea viselor e altceva dar minciuna e pe primul loc la Astral ... stati fratilor sa vedeti cand se vor tine de cuvant si apoi sa vorbim de CALITATE  :D

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,779
  • Înscris: 07.02.2003
Deocamdata ma gandesc cu groaza la data de 4 mai cand CVR va comuta pe grila astral si cel mai probabil o sa am parte de purici pe jumate de programe...  :puke:

Edited by andreic, 02 May 2005 - 06:49.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate