Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#5077
auraroz

auraroz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.07.2013

View Postcocolosdaniela, on 26 iulie 2013 - 09:34, said:

Buna ! Te Intreb si eu asa cum intreba dl.Horia pe la inceputul topicului! De ce vrei sa cresti capre? Tot asa am inceput si eu ,fara sa stiu absolut nimic despre cresterea animalelor in general si trebuie sa spun ca nu a fost si nu este usor deloc!Daca vezi toata treaba numai din prizma profitulu(calcule pe caiet) sa stii ca nu prea merge!Bine zici  treaba cu vizita la ferma ,dute, vezi, munceste alaturi de cei de acolo,citeste ceva carti de specialitate  pune totul pe hartie,vezi daca ai si piata de desfacere,apoi mai vorbim! Sfaturi bune gasesti chiar in acest topic! Citeste  cu atentie de la inceput! Pe mine m-a ajutat f.mult!Bafta!

Buna Daniela,
Raspunsul sincer la intrebarea dc capre este: "m-am saturat de sistemul bugetar" si sunt ceva banuti stransi la ciorap si vreau sa-i investesc in ceva.......

#5078
ioananegoita

ioananegoita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2013
Buna ziua tuturor
Am citit o parte din ce s-a discutat pe forum si probabil s-a mai vorbit despre ce vreau eu sa va intreb doar ca nu stiu cum sa dau cautare pe forum
Am 10 capre ...2 tinere care nu au fatat pana acum niciodata iar celelalte 8 sunt mai  mari...ideea este ca anul acesta am avut un mare haos la fatari deoarece s-au imperecheat la stana care cum s-a nimerit si am avut si probleme la fatare cu unele care au facut iezi cu handicap, ma gandesc ca ar fi de vina tapii de la stana ...poate suprasolcitati si chiar in grad de rudenie cu unele capre...adica mama-fiu
nu ma pricep inca prea bine la cresterea caprelor...am mai invat de cand le am...doctorita noastra de aici nu prea are chef de noi...eu le-am facut si deparazitarile si vaccinarile si le-am ajutat la fatat
acum as vrea sa stiu cum sa fac sa le stimulez caldurile la toate in acelasi timp
stiu ca ar fi bine sa intre in calduri pe la sf lunii august/ cel putin asa spun ciobanii
ma puteti ajuta cu un sfat cum sa fac si ce medicamente exista
cum ar fi mai bine sa fac
va multumesc mult!

#5079
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostInfinit-y, on 25 iulie 2013 - 15:24, said:

Am uitat sa precizez ieri, legat de unghii, sunt destul de moi cand apas pe partea pe care calca.
Poate sa fie o necrobaciloza. Chemati neaparat un vet care se pricepe. "Destul de moi" nu-mi spune nimic clar....

View Postlavinutza05, on 25 iulie 2013 - 15:32, said:

Le dati streptomicina praf la pliculete ...

Eu am mai spus-o si o repet: nu tratati diareile la rumegatoare, asa cum o faceti la monogastrice. Si mai ales, nu dati antibiotice pe gura (oral) la rumegatoarele cu prestomacele functionale. Riscati sa dati "peste cap" toata flora ruminala.

View PostCosminPaiu, on 25 iulie 2013 - 18:28, said:

...mi-e frica sa le mai dau lucerna ca ma gandesc ca de la aia au facut .

Trecerea brusca la un furaj verde produce in general diarei la rumegatoare. Dar tot diarei produc si anumite parazitoze localizate in compartimentele gastrice sau la nivel intestinal. Le-ati deparazitat in ultimele 3-4 luni ?

View Postcocolosdaniela, on 26 iulie 2013 - 09:34, said:

Am avut si eu probleme cu iezii si le-am dat Smectam (are si antibiotic) un anti diareeic

Spectam-ul este un antidiareic pt. purcei...

Oricum, administrarea de antibiotice la rumegatoarele sugare (vitei, miei, iezi) - deci la cele care nu au inca prestomacele functionale (adica inca nu rumega, nu consuma fan sau iarba, ci numai lapte) - nu este atat de severa ca la rumegatoarele care consuma vegetale si rumega. La acestea sunt de evitat antibioticele pe cat posibil, pentru ca in marea majoritate a cazurilor (95%), nu un agent infectios produce diareea.

View Postauraroz, on 27 iulie 2013 - 06:41, said:

Buna Daniela,
Raspunsul sincer la intrebarea dc capre este: "m-am saturat de sistemul bugetar" si sunt ceva banuti stransi la ciorap si vreau sa-i investesc in ceva.......
Si de ce alegeti una din optiunile cele mai dificile si cu cele mai multe batai de cap ? Agricultura (si toate domeniile ei) are cea mai mica rata de profitabilitate pe plan mondial, si este una din cele mai mari consumatoare de efort fizic uman. De ce nu (mai bine) cumparati cu acei banuti o garsoniera intr-un oras universitar, si sa o inchiriati la studenti ?

View Postioananegoita, on 29 iulie 2013 - 21:16, said:

...nu ma pricep inca prea bine la cresterea caprelor...[...] ma puteti ajuta cu un sfat cum sa fac si ce medicamente exista

Exista produse hormonale de sincronizare a caldurilor, dar va implor: NU le administrati dumneavoastra ! Cautati un vet care se pricepe...

#5080
blackboris

blackboris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 09.12.2012

View Postioananegoita, on 29 iulie 2013 - 21:16, said:

Buna ziua tuturor
Am citit o parte din ce s-a discutat pe forum si probabil s-a mai vorbit despre ce vreau eu sa va intreb doar ca nu stiu cum sa dau cautare pe forum
Am 10 capre ...2 tinere care nu au fatat pana acum niciodata iar celelalte 8 sunt mai  mari...ideea este ca anul acesta am avut un mare haos la fatari deoarece s-au imperecheat la stana care cum s-a nimerit si am avut si probleme la fatare cu unele care au facut iezi cu handicap, ma gandesc ca ar fi de vina tapii de la stana ...poate suprasolcitati si chiar in grad de rudenie cu unele capre...adica mama-fiu
nu ma pricep inca prea bine la cresterea caprelor...am mai invat de cand le am...doctorita noastra de aici nu prea are chef de noi...eu le-am facut si deparazitarile si vaccinarile si le-am ajutat la fatat
acum as vrea sa stiu cum sa fac sa le stimulez caldurile la toate in acelasi timp
stiu ca ar fi bine sa intre in calduri pe la sf lunii august/ cel putin asa spun ciobanii
ma puteti ajuta cu un sfat cum sa fac si ce medicamente exista
cum ar fi mai bine sa fac
va multumesc mult!

Bune tratamentele hormonale,insa nu le mai folosesc de 2 ani.Acum folosesc "efectul de tap",adica tin 2-3 luni caprele fara tap intre ele si in sept de obicei ,il bag "la treaba".Inaroximativ 2 sapt se monteaza toate.De ex anul acesta am avut 8 fatari intre 3-10 martie.

#5081
ioananegoita

ioananegoita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2013

View Postblackboris, on 30 iulie 2013 - 08:58, said:

Bune tratamentele hormonale,insa nu le mai folosesc de 2 ani.Acum folosesc "efectul de tap",adica tin 2-3 luni caprele fara tap intre ele si in sept de obicei ,il bag "la treaba".Inaroximativ 2 sapt se monteaza toate.De ex anul acesta am avut 8 fatari intre 3-10 martie.

Buna ziua
imi puteti spune de ce nu le mai folositi?
eu am capritele la stana si acolo sunt si tapi doar ca as vrea sa le iau acasa si sa aduc un tap din afara sa le pot urmarii
anul trecut s-au imperecheat haotic...a fatat una in ianuarie si ultima in aprilie...2 au facut iezi hadicapati
medicul veterinar de aici cand i-am spus ca vreau sa le dau tratamente hormonal a ras de mine
nici nu as vrea sa le dereglez cumva...daca tratamentul le face rau
o s amai caut totusi un medic sa ma lumineze si pe mine
multumesc frumos

#5082
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postioananegoita, on 30 iulie 2013 - 09:29, said:

o s amai caut totusi un medic sa ma lumineze si pe mine
multumesc frumos

Pagina 7:

Attached File  Ovine_caprine_Popauti.pdf   876.67K   111 downloads

#5083
ioananegoita

ioananegoita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.07.2013
Multumesc mult Domnul Horia pentru documentatie
Am deja un milion de intrebari in cap.
o sa studiez mai bine ce mi-ati atasat

#5084
CosminPaiu

CosminPaiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 20.07.2013

View PostCosminPaiu, on 25 iulie 2013 - 18:28, said:

Am inteles, o sa ma duc maine la prima ora sa le cumpar. Initial cu frunzele de salcam le-a trecut dar a doua zi iar au facut si le dau doar ceai iar de mancat fan uscat si paie de orzoaica ca mi-e frica sa le mai dau lucerna ca ma gandesc ca de la aia au facut . Va multumesc mult si o sa revin cu un raspuns.

I-am scapat pe ieduti cu streptomicina au fost de ajuns 2 pliculete  . Sunt foarte fericit si va multumesc frumos pentru tratament. O zi buna

#5085
Anton79

Anton79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 28.07.2013
Dragi colegi,

Va multumesc tuturor pentru ce se gaseste scris aici. V-am gasit de curand, din intamplare, sunt foarte multe informatii de calitate aici, iar eu ma aflu la inceput de drum, n-am experienta si nu vreau sa fac ceva gresit.

Am inceput constructia unui grajd pentru capre de prin luna martie (ma pricep cat de cat la constructii), de curand am reusit sa-i pun acoperisul (am atasat o poza facuta acum vreo saptamana). In curand o sa construiesc ieslele si adapatoarele si am cateva dileme:

1. As avea o prima varianta sa construiesc ieslele din lemn (sipci), sub forma de grilaje, in forma de V, cu alee de beton in fata ieslelor. Ca idee, am vazut niste filmulete cu grajduri de capre de prin Franta si acolo, in ferma respectiva, astia le puneau hrana concentrata si fanul direct pe aleea de beton din fata gardului despartitor, iar ele consumau nutretul scotand capul printre "gratii". Mie, unuia, mi se pare destul de neigienic sa pui mancare pe alee, pe unde calci cu cizmele de cauciuc, cu care vii de afara etc, dar poate ma insel in privinta asta.

Intrebari:

a ) cum e mai eficient/igienic, sa faci ieslele in forma de V, montate pe gardul despartitor, dupa schema V| sau direct gard cu gratii si alee, unde sa le pui mancarea, ca in filmuletele pe care le-am vazut?

b ) ce inaltime trebuie sa aiba gardul care desparte aleea de caprite si care ar trebui sa fie distanta dintre "gratii", astfel incat sa aiba loc sa scoata boticul sa se hraneasca si sa nu ramana blocate cu capul intre ele?

2. Legat de adapatori: unul dintre colegii mei de la fostul loc de munca, crescator de oi si capre (el mi-a introdus microbul), spunea ca foloseste niste vase "de la Metro" pe post de adapatori, pe care le-a lasat pe aleea despartitoare, iar caprele scot capul printre gratii si se adapa. Tot el mi-a spus ca a recurs la varianta asta dupa ce a avut vasele cu apa inauntru, iar ele topaiau prin apa, o varsau, iar un iedut s-a inecat intr-un vas.

Intrebari:

a ) ce fel de vase folositi voi pentru adapatori?
b ) e in regula sa le montez pe parii de beton de pe centrul grajdului (pari care se afla in tarcurile interioare) si sa le prind cu niste coliere din platband?
c ) cam la ce inaltime fata de sol trebuie montate, astfel incat sa se poata adapa atat ele cat si iezii?
d ) e in regula sa montez un sistem cu furtune sanitare si robineti pe fiecare adapatoare in parte?

Intrebarile apar pentru ca eu stiu ca doamnele sunt pretentioase la curatenia apei si vreau sa pot curata bine adapatoarele, de cate ori este necesar.

Va multumesc tuturor si sper ca n-am fost prea indraznet, punand atatea intrebari (de fapt, mai am vreo 4 sau 5). Chiar m-ar ajuta cateva raspunsuri, avand in vedere faptul ca ma voi afla in curand chiar la capitolul amenajari interioare (am terminat chiar azi tencuiala interior/exterior).

Attached Files


Edited by Anton79, 02 August 2013 - 19:29.


#5086
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 30.07.2013
Buna seara,
Ma gindesc serios ca la anul cind mama se va muta la tara sa iau o capra. Eu apreciez foarte mult laptele de capra, este laptele meu preferat si stiu ca sint animale destul de nepretentioase in general. O sa studiez cu atentie forumul, insa sint foarte interesata de ce maninca, cu ce ar trebui sa le hranesc. Cum eu am exces de stir si urzica moarta, ar fi ideal pentru mine daca ar consuma asa ceva. Mi-e teama insa ca sint un pic mai pretentioase si as vrea sa stiu la ce sa ma astept.
Va multumesc.

#5087
barb0su

barb0su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 10.01.2007

View PostAnton79, on 02 august 2013 - 19:19, said:

Intrebari:

a ) cum e mai eficient/igienic, sa faci ieslele in forma de V, montate pe gardul despartitor, dupa schema V| sau direct gard cu gratii si alee, unde sa le pui mancarea, ca in filmuletele pe care le-am vazut?
Este mai bine afara pe alee, din experienta cumulata s-a ajuns la aceasta metoda. Ele fac mare risipa daca mancarea este in tarcul lor, o dau pe jos si adio, nu o mai consuma daca calca pe ea. Puteti afara, pe alee, unde puneti mancarea, sa delimitati cu ceva zona si sa nu calcati pe acolo cu cizmele, faceti ca un jgheab ceva.

View PostAnton79, on 02 august 2013 - 19:19, said:

b ) ce inaltime trebuie sa aiba gardul care desparte aleea de caprite si care ar trebui sa fie distanta dintre "gratii", astfel incat sa aiba loc sa scoata boticul sa se hraneasca si sa nu ramana blocate cu capul intre ele?
Pai depinde de mai multi factori, ele de obicei sunt agile nu e problema, daca aveti cornute trebuie sa va orientati. Oricum nu prea mare spatiul.

View PostAnton79, on 02 august 2013 - 19:19, said:


2. Legat de adapatori: unul dintre colegii mei de la fostul loc de munca, crescator de oi si capre (el mi-a introdus microbul), spunea ca foloseste niste vase "de la Metro" pe post de adapatori, pe care le-a lasat pe aleea despartitoare, iar caprele scot capul printre gratii si se adapa. Tot el mi-a spus ca a recurs la varianta asta dupa ce a avut vasele cu apa inauntru, iar ele topaiau prin apa, o varsau, iar un iedut s-a inecat intr-un vas.
Este si asta o idee buna insa nu stiu cat se poate aplica, sa pui si mancarea afara si apa....poate apa doar intr-un colt,intr-o zona anume, daca va permite spatiul. E foarte ok daca luati o teaza de pvc, o taiati in doua si o plasati pe zid la o inaltime potrivita cat sa ajunga lejer cu capul sa bea, dar sa nu fie prea mare teva astfel incat daca sar in ea sa poata sta acolo, ca ele or sa incerce si daca reusesc or sa se invete si se tot joaca catarandu-se acolo si ”fac in apa” si nu mai bea. Iezii pot avea locul lor ingradit, unde pot intra doar ei in voie, printr-un gard special facut ca ei sa se poata strecura si le dati acolo apa si mancare la discretie. Merge si solutia pe pari dar cred ca e mai complicata, oricum cu furtunele e foarte ok.

#5088
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010
Buna ziua dragi iubitori de caprine,pe zi ce trece vad ca suntem tot mai multi ,citesc cu interes de cate ori am timp <ma ocup singura de cateva frumuseti ,dupa copiii sunt sufletul meu>.Imi pare rau ca intru aici doar cand am probleme,si multumesc Domnului ca am fete sanatoase si frumoase ,problema pe care o am acum si am nevoie urgenta de sfatul d-lui doctor Horia ,sau altui crescator ce a avut o problema asemanatoare este o oita am gasit-o prinsa intr-un crengaris si cred ca era acolo de cateva zile ,are o urece infecteta ce are viermi<la propriu>,medicul nu a vrut sa vina momentan are o indigestie si e de inteles ,mi-a spus ce trebuie sa fac si acum vreau si sfatul dvs. de mancat mananca am pus-o pe picioare ,la ureche i-am pus eter iodoformat si apoi am curatat cat de bine am putut ,ii fac propamicin de 32mil,si spal cu tinctuta se iod de 3 ori pe zi,precizez ca o am de duminica si vreau sa stiu daca e bine ce fac,mai trebuie si alceva sa-i fac urechea e inca destul de umflata si zemuieste ,chiar si azi am scos catva miscatori.Nu stiu ce inima au acei ciobani ce au astfel de inima sa abandonezi pur si simplu un animal in suferinta.Multumesc anticipat tututor ce-mi vor da un sfat.Sanatate si bunastare tuturor.

#5089
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Curatare mecanica - adica cu tampoane de vata imbibate in betadina (de la farmacia umana). Daca nu incap degetele in zona unde s-a acumulat puroi, se infasoara vata pe o penseta si imbibata in betadina se curata bine zona. Acei viermi au facut totusi o treaba buna. Au digerat substratul necrozat (mortificat) si n-au permis gangrenarea zonei.

Dupa curatare insistenta se aplica un spray cu antibiotic sau pur si simplu Asocilin (introdus in plaga tot prin badijonare cu tamponul de vata). Nu este nevoie de antibiotic injectabil.

#5090
tita_76

tita_76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.11.2010
Multumesc dle.Horia,am pregatita betadina ,initial eu asta cumparasem dar vetul mi-a recomandat tinctura de iod.

#5091
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Betadina e tot pe baza de iod, dar nu e solutie alcoolica. Nu ustura si nu e un factor de stress.

In mod normal tinctura de iod nu se aplica in plaga (adica in rana deschisa, unde-i tesutul traumatizat), ci pentru asepsia tegumentului intact din jurul plagii, sau care urmeaza a fi incizat. Fiind o solutie alcoolica, tinctura degreseaza mai bine. Asa, un alt antiseptic de aplicat in plaga, era rivanolul.

#5092
Buzardel

Buzardel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2013
Buna ziua dragi iubitori de caprite.
De cand m-am hotarat sa imi iau si eu capre urmaresc cu mare interes acest forum. Am gasit sfaturi foarte bune, si mai am inca de parcurs multe pagini si va si multumesc pe aceasta cale pentru timpul pe care il investiti in faptul ca va impartasiti cunostintele.
Intre timp mi-am luat 5 iedute saanen ( sper eu ca sunt intr-adevar saanen, ca nu am certificate). Momentan le cresc in grajdul de langa casa, dar sper eu sa le inmultesc si sa facem ferma mult visata. Le tin in stabulatie permanenta, cu fan de lucerna si boabe de grau si porumb (prefera graul) si sare.
As dori sa va intreb (pana unde am parcurs paginile nu am gasit), care ar putea fii cauza ca 2 caprite sunt mai slabute si nu par sa puna pe ele. Poate fii o boala fara simptome evidente? Cea mai mica dintre caprite a pus tare bine si le ajuns pe altele din urma.
Va multumesc pentru orice sfaturi puteti sa imi dati!

#5093
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Parazitoze interne !

#5094
Buzardel

Buzardel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2013
multumesc domnule Horia!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate