Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...
 Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 

Cresterea caprelor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7433 replies to this topic

#5095
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Buna ziua as vrea si eu sa stiu care este schema de vacinare anuala la adulti cat si la iezi. Multumesc

#5096
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Am mai spus-o: NU exista o schema de vaccinare. Discuti cu vetul local riscurile de imbolnavire (care variaza in functie de zona) si, in functie de vaccinurile disponibile pe piata, alegeti (impreuna).

#5097
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Veterinarul local :)) e un betiv notoriu cand ai nevoie de el este in permanenta beat ce incredere sa ai in el. Ma gandesc ca sunt vaccinuri de baza care trebuiesc facute. Multumesc

#5098
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Ma refeream la medicul veterinar, nu la tehnician. Toate vaccinurile sunt "de baza" pentru bolile infectioase pentru care au fost create ...

#5099
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Dap si eu tot la veterinar m-am referit, am zis ca este 24 din 24 sub influenta alcolului si nu ai incredere in ceea ce spune. Intrebarea mea era, care sunt vaccinurile care se fac pentru prevenirea anumitor boli la capre pe toata anului.

Edited by danielalexandru, 12 August 2013 - 17:24.


#5100
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013
1-20 aprilie,vaccin contra antrax cu CARBOROMVAC,1 ianuarie-15 ianuarie,vaccin contra mamitei cangrenoase(rasfug negru) cu AGALAXIN FORTE sau MAMIVAC-3ml/cap cu rapel 21 zile,15 dec15 ian vaccin contraagalaxiei contagioase(rasfug alb) cu AGALAXIN de laROMVAC cu rapel la 15 zile,1ml/cap fara a depasi luna 4 de gestatie,20nov-15 decvaccin contra 8 anaerobioze cu COGLAVAX sauHEPTAVAC cu rapel46 saptamani la animalele nevaccinate anterior,apoi anual.Domnul doctor e mai in masura sa ne spuna daca e corecta schema .eu am gasit undeva pe net schema asta si o sa incerc sa o respect.inteleg ca acestea sunt cele 4 vaccinuri mai importante care trebuiesc facute.la iezi ,in primele 2 saptamani se administreaza preventiv vit.E si Seleniu(ROMSELVET) injectabil sau AD3E si seleniu 2-5 ml/ied.

Edited by gflorin33, 12 August 2013 - 21:50.


#5101
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Este ok doar in situatia in care exista amenintari de agalaxie sau mamita gangrenoasa.

La fel si in situatia antraxului. Daca cineva isi intretine caprele pe o pasune proprie, eventual in stabulatie, fara a avea contact cu alte animale, si in conditii de igiena foarte bune, nu are risc de mamite contagioase sau de antrax ...

#5102
danielalexandru

danielalexandru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 04.07.2013
Multi folosec aceasta schema de vaccinare, o sa folosesc si eu  mai ales k am si confirmarea domnului doctor. Multumesc pentru raspuns

#5103
Vic68

Vic68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 13.02.2013
Va rog, cine poate sa-mi raspunda si mie!
am cumparat o ieduta din mama sannen si tata boer (proprietaul a zis ca e 80 % sannen si 20 % boer) asa e sau ma mintit?
proprietaul mai spune ca va ajunge la performanta de 4-5 l lapte pe zi.
la ce performanta de lapte / zi credeti dvs. ca o sa ajunga?

#5104
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 Vic68, on 17 august 2013 - 21:34, said:

...asa e sau ma mintit?

Pai, noi de unde am putea sa stim ?

#5105
gj36218

gj36218

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.06.2012
Buna ziua,
Numele meu este Nicu si toata vara am achizitionat selectiv un numar de 130 capre mulgatoare si 80 iedute. Am pregatit impreuna cu medicul veterinat si cioban adapostul pt iarna dar as mai avea nevoie de niste sfaturi:
1. Pt cele 210 capete cati baloti de lucerna si graunte mi ar trebui sa nu raman fara furaj la iarna?
2.Am cumparat 3 tapii saaen maturi si 2 Alpini francezi,sunt suficienti pt acest nt de femele?
3.iedutele de anul acesta pot fi date la monta?
4. Un sfat pentru a vinde laptele deoarece in acest moment il vand cu 1,3 lei pe litru in zona Lehliu,Calarasi......exista in zona cineva care plateste mai bine?


#5106
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 Vic68, on 17 august 2013 - 21:34, said:

Va rog, cine poate sa-mi raspunda si mie!
am cumparat o ieduta din mama sannen si tata boer (proprietaul a zis ca e 80 % sannen si 20 % boer) asa e sau ma mintit?
Te-a mintit! Oricum s-ar combina nu se poate ajunge la asemena procente. Daca parintii sunt rasa curata, procentele ar trebui sa fie 50%-50%.

 Vic68, on 17 august 2013 - 21:34, said:

proprietaul mai spune ca va ajunge la performanta de 4-5 l lapte pe zi.
la ce performanta de lapte / zi credeti dvs. ca o sa ajunga?
Mai conteaza ce credem noi, din moment ce ai cumparat-o? Sa ai noroc de ea!

Sa auzim numai de bine!
Felician

#5107
relu37

relu37

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.08.2013
Buna ziua. Un sfat va rog.
Tapul nu poate sa urineze, I-am dat pe gat fortat ulei cu apa, sare de lamaie, un ou, toate in amestec.. L-am alegat prin curte, s-a balegat dar nu poate sa urineze.  Il vad cum se chinuieste si nu reuseste. Ce sa-i fac ?  Este un exemplar superb si nu as vrea sa-l tai.
Va multumesc anticipat

#5108
mardukkk

mardukkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.11.2011
VETERINAR !!!

#5109
Berbecutul

Berbecutul

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 11.05.2010

 relu37, on 19 august 2013 - 09:29, said:

Buna ziua. Un sfat va rog.
Tapul nu poate sa urineze, I-am dat pe gat fortat ulei cu apa, sare de lamaie, un ou, toate in amestec.. L-am alegat prin curte, s-a balegat dar nu poate sa urineze.  Il vad cum se chinuieste si nu reuseste. Ce sa-i fac ?  Este un exemplar superb si nu as vrea sa-l tai.
Va multumesc anticipat

Este posibil sa aiba urolitiaza (pietre la rinichi), situatie in care viitorul lui este sumbru. Pietricelele s-au mobilizat din rinichi si s-au blocat in uretra, al carei orificiu este in prezent complet obstruat iar urina nu mai are pe unde sa se elimine. Ca urmare, sfatul meu este sa-l tai cat mai urgent. Probabil ca vor fi unii colegi de breasla care s-ar aventura sa-l opereze, dar nu ar face decat sa-i prelungeasca chinurile pentru ca boala recidiveaza. In orice caz, din el tap de reproductie nu mai faci....
Pe viitor fii mai atent la furajare si evita excesul de proteina in ratia tapilor de reproductie (de ex.: sroturi de soia sau de fl. soarelui, granule pentru miei, dar si orzul. graul, triticalele, etc.)  precum si dezechilibrele minerale (de ex. raportul Ca/P sa fie cel putin 2/1).

Sa auzim si de bine!
Felician

#5110
sempervirescente

sempervirescente

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.08.2013
Buna ziua!
Citesc acest forum de ceva vreme, il gasesc foarte educativ. Va multumesc!
Am si eu o intrebare si totodata o informatie de impartasit.(nu am reusit sa citesc tot forumul , sper sa nu fi fost deja adus in discutie subiectul).
Un coleg de fac. mi-a spus de o solutie pentru hranirea caprinelor( si nu numai). Se gaseste pe google cautand "fodder feeding systems". Care are la baza germinarea graului (sau secare, ovaz orz, floarea-soarelui, mazare, etc) . Ideea este ca  de la 1kg de samanta se ajunge spun ei cam la 8kg mancare verde pt animale (spun ei). In experimentele mele am reusit o multiplicare cu 6(1kg-6kg cu grau, ceea ce e bine zic eu)
Se poate obtine si iarna, cerintele pt lumina sunt mici, insa e nevoie de caldura (20-24 C). Se gasesc si sisteme gata facute la preturi maricele.(3000 lire)

As vrea sa il intreb pe domnul horia daca acest tip de mancare poate dauna animalelor. Am tot auzit zvonul cum ca graul este periculos (ologesc, fac diferite boli).
La medicul meu veterinar nu ma pot adresa, e genul traditionalist -comunist-spagar.
Astept un raspuns. Multumesc anticipat!

#5111
mardukkk

mardukkk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.11.2011
Salut,
pina sa-ti raspunda D-nu Horia cu ologitu'...
S-a mai discutat oleaca acu' citeva luni. Adicatelea am deschis subiectu' si am primit clasicele: 'nu mai bine faci pajiste; cultivi masa verde etc'. Mai este un forum deschis, tot aici pe softpedia pe green fodder dar slabut.
In Romania nimeni nu prea cunoaste fenomenul !!! Cel mai bine culegi informatii de pe net sau la anu' cind imi fac io camera hidroponica de 1000kg/zi (am vrut sa o fac acu' da' ramasei fara bani + gasii lucerna la superpret).
Nu da 3000 de lire pe sistemul ala, gasesti pe internet cartea tehnica si iti garantez ca o faci cu max. 500 de euro. Fii atent ca mecanismu' ala de 3000 de lire nu-ti ofera si termostat+dezumidificator. Daca nu ai 20-24 constant si umiditate 70% faci orzu ala in 2 saptamini (+mucegaiu' de rigoare)
Eu am vizitat in Anglia camera asta :http://www.youtube.com/watch?v=9ZTikdxj8AI[/media]
Foarte multa informatie in spaniola...de 20 de ani e program guvernamental in toate tarile Americii latine de implementare. Mai ales Mexic. Gasesti 1000 de tipuri de camere hidroponice de la 100 de dolari la 1 milion.
daca mai vrei info...PM

Edited by mardukkk, 20 August 2013 - 18:10.


#5112
gflorin33

gflorin33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2013

 Vic68, on 17 august 2013 - 21:34, said:

Va rog, cine poate sa-mi raspunda si mie!
am cumparat o ieduta din mama sannen si tata boer (proprietaul a zis ca e 80 % sannen si 20 % boer) asa e sau ma mintit?
proprietaul mai spune ca va ajunge la performanta de 4-5 l lapte pe zi.
la ce performanta de lapte / zi credeti dvs. ca o sa ajunga?
daca tatal este boer,se spune ca iedul mosteneste mare parte din calitatile mamei tatalui..deci...veti avea o iedita  rasa de carne.daca este adevarat ce spune vanzatorul..metisul nu poate ajunge nici gand la asemenea performante..v ar fi trebuit un metis din tap sanen si mama boer pt a obtine ceva mai mult lapte.dar,sa va traiasca si sa faca iezi frumosi!

 gj36218, on 18 august 2013 - 13:50, said:

Buna ziua,
Numele meu este Nicu si toata vara am achizitionat selectiv un numar de 130 capre mulgatoare si 80 iedute. Am pregatit impreuna cu medicul veterinat si cioban adapostul pt iarna dar as mai avea nevoie de niste sfaturi:
1. Pt cele 210 capete cati baloti de lucerna si graunte mi ar trebui sa nu raman fara furaj la iarna?
2.Am cumparat 3 tapii saaen maturi si 2 Alpini francezi,sunt suficienti pt acest nt de femele?
3.iedutele de anul acesta pot fi date la monta?
4. Un sfat pentru a vinde laptele deoarece in acest moment il vand cu 1,3 lei pe litru in zona Lehliu,Calarasi......exista in zona cineva care plateste mai bine?
cel mai bine e sa luati in calcul un balot lucerna la 4 capre.pt o furajare optima.un tap pt 25 capre deja e maximum..parerea mea personala ar fi ca ieditele trebuiesc lasate in pace primul an,cel putin eu asa fac.avand in vedere ca sunt carpatine,puteti incerca,pt a nu pierde un an.se spune ca se vor mai dezvolta mai lent si vor ramane de  talie medie,indiferent de furajare,dar am iintalnit si exceptii..1,5 kg de tain ar fi suficient ,dupa parerea mea pt capra.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate