Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Filme 6 x 6 sau 6 x 9

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,756
  • Înscris: 13.06.2004
Se găsesc în Ro filme foto de format mare (6 x 6 sau 6 x 9) și dacă da la ce preț?

#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
6*6... inch? :naughty:

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,756
  • Înscris: 13.06.2004
Centimetrii. Adică pentru așa ceva:

Attached Files



#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
Eram doar rautacios :P
Trebuie sa te interesezi mai exact ce format de film foloseste aparatul (n-am putut sa-mi dau seama nici ce scrie pe el). Poate ai noroc si accepta 120 - care se gasesc in Ro, inclusiv la f64studio. Daca insa e vorba de-un format mai exotic... :deadtongue:

Edit: primul meu mesaj se datoreaza faptului ca tu te referi de fapt la formatul mediu; ala mare e... mai mare (atinge chiar si dimensiunile unui A4) si nu foloseste rollfilme.

Edited by Kunzite, 06 April 2005 - 18:25.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,756
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut că rușii au fabricat camere cu burduf până în anii '50 și mă eram curios dacă se mai găesc filme pt. așa ceva. Există așa ceva cu procesor C41 pt. negativ?
http://www.rus-camer...&camera=moskva4

#6
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
Asadar ai un Moskva 4 sau 5 (conf. site-ului indicat de tine diferenta consta in self-timer).
Conform http://homepage.mac....s/moskva_5.html , aparatul foloseste intr-adevar rollfilme de format 120 - care, asa cum am mai spus, se gasesc si in Romania. Sa zicem... Fuji Reala, intrucat vrei C41?
http://www.f64studio...zero.php?id=208

Insa vezi unde le procesezi; minilab-urile se vor uita la ele ca mata-n calendar :huh: Formatul e si un pic nestandard (6*9, pp ca nu ai si masca pt 6*6), fata de uzualele 6*4.5/6*7... e posibil sa te trezesti cu imaginile cropuite.
Dar astea-s detalii :) sa-l folosesti cu placere!

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,756
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am, dar mă gândesc că fiind mai noi pot să pun mâna pe unul la bani mai puțin decât unul dinainte de 1940. și din câte am auzit pozele cu format mai mare au o definiție mia bună (revistele care se respectă folosesc așa ceva).

#8
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
filme 120 si 220 gasesti destul de repede, mai greu cu procesarea... am cautat si eu (de pura curiozitate de altfel) si nu am gasit decat un singur lab care sa stie ce-i ala rolfilm... aiurea e ca lab-ul ala e chiar "fuji din unirea", care nu are cea mai buna reputatie posibila... inainte sa cumperi filmul mai bine te interesezi temeinic de lab, n-are rost sa tii filmul in frigider pe o perioada nedeterminata pana gasesti pe cineva care stie sa-l developeze.

oricum, felicitari pt achizitie! :)

#9
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
Nu stiu ce sa zic... sunt o gramada de probleme ce pot sa apara. Unde mai pui ca pana si filmul de format mic (135) ar oferi o calitate foarte buna... daca n-ar fi procesat in halul in care este.
Chiar si asa, ma intreb daca nu cumva ar fi mai bine sa te orientezi catre alte aparate, de fabricatie mai recenta. Ca daca esti sarac oricum formatul mediu nu-i de tine (sad but true...).
Cold Fire, dar la Foto Profesional (sau cam asa ceva), in spate la Cocor ai incercat? Desi nu stiu daca-s capabili sa mareasca un cadru 6*9 (da, nu e bun orice aparat de marit pt. format mediu).

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,756
  • Înscris: 13.06.2004
Dar cat costa un aparat mai recent? Ce, n-as vrea unul din ala?  :w00t:

#11
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
Pai cauta si tu, vezi ce aparate de format mediu se gasesc si la ce preturi. Sorry, chiar nu-ti pot recomanda ceva, nu ma pricep la chestii rusesti.
Ca de Pentax (care - mai e cazul sa o spun? rulz :D ) si Mamiya nu prea cred ca te-ai atinge.

Ca sa-ti faci o idee despre cat pot varia preturile:
http://www.f64studio...zero.php?id=157

Edited by Kunzite, 08 April 2005 - 15:31.


#12
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Filme format mediu (6x6) se gasesc in destul de multe magazine:
- pe Covaci
- prin Cocor
- pe Mosilor, langa Pizza Hut, mergand din intersectie spre Piata Gemeni si cred ca mai sunt destule magazine mari unde poti sa cauti

Pretul este intre 250-350.000 lei/un film (cu 12 cadre pe el).

Daca iei Kodak de exemplu ti le poate procesa orice laborator pentru ca pelicula e identica cu cea de la filmele de 35mm Kodak.

INSA ai grija unde te duci sa developezi pentru ca eu sunt patit. Au folosit substante vechi (probabil) si la scanare m-am ales cu rezultate foarte proaste.

Cel mai bine se pare ca e sa developezi la Kodak in Unirea, unde au materiale bune (cel putin asa mi s-a spus).

Edited by mgh, 10 April 2005 - 13:19.


#13
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
Mgh, cam toate filmele de format mediu si mare folosesc aceleasi emulsii ca si suratele lor format 135. Doar dimensiunea difera...
Asadar, se vor procesa dupa "retete" arhicunoscute: C41 pentru negative (color si unele alb-negru), E6 dia si cele clasice pt. alb/negru.
Problema cu "orice laborator" e ca - fiind mai late - nu intra in minilab ;)

Iar despre Fuji Unirea, eu am auzit alte lucruri... :deadtongue:

#14
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
cei din spate de la cocor mi-au spus ca stiu sa developeze orice format. de la 135, trecand prin 120 si 220 si terminand cu clisee. deci du-te acolo! daca nu ar fi sigla, nu ti-ai da seama ca acolo este un laborator foto (au si studio).

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,756
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit ți eu film din ală la "Fuji" Moșilor cu Dacia. șo tot la frigider era.
"Canon" sau "Monolta" sau altă marcă bună a fabricat aparate pentru astfel de filme în perioasa 1975-1990?

#16
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,099
  • Înscris: 12.06.2004
Nici Canon si nici "Monolta" :P  nu au (si afaik nici n-au avut) aparate de format mediu. Iar cea mai buna marca este - imho - Pentax (urmata indeaproape de Mamiya).
Un bun punct de plecare pentru a afla mai multe informatii este http://medfmt.8k.com/mf/

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,756
  • Înscris: 13.06.2004
Dar nu pot să găsesc aparate cu filme de format mediu la sh?

#18
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005

djl, on Apr 12 2005, 17:41, said:

Dar nu pot să găsesc aparate cu filme de format mediu la sh?

<{POST_SNAPBACK}>

uita-te la f64... eventual du-te chiar la ei la magazin, au mai multe ca pe site

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate