Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Benjamin Netanyahude un criminal ...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Transferuri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
84 răspunsuri în acest subiect

#55
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.325
  • Înscris: 17.12.2009
De ce nu mai faci un an acolo? Din moment ce ai inceput scoala in Italia e bine sa o si termini acolo...asa daca faci si in Romania o sa iasa o varza intre cele doua...stiu de la un baiat care a venit din Spania. :peacefingers:

Editat de Lucian_M, 18 septembrie 2011 - 06:50.


#56
DescarcaMp3

DescarcaMp3

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 06.07.2011
Diferentele le-am dat, sunt momentan in a 12, dar trebuie sa trimit la minister hartiile din italia sa imi zica ce clasa voi fi.

#57
DescarcaMp3

DescarcaMp3

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 06.07.2011
Aveti idee daca as putea sa fiu dat in spate cu un an?

#58
RaZerIk

RaZerIk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 499
  • Înscris: 22.04.2011
Salut baietii am o problema in legatura cu transferul la alt liceu,eu sunt in clasa a X-a  si vreau sa ma transfer la alt liceu din oras,ce trebuie sa fac ca sa se realizeze transferul si daca ma mai pot transfera chiar daca a trecut 1 saptamana de scoala?
Motivele pentru care ma transfer sunt:
1.Profesorii sunt foarte 'rai' si nu prea intelegi nimica de la ei cand predau
2.Liceu la care sunt acuma este departe de unde locuiesc si liceul la care vreau sa ma transfer este mult mai aproape de casa.
3.Nu ma inteleg bine cu colegi.

#59
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 11.06.2011
ORICE transfer se realizeaza DOAR in vacanta intersemestriala sau in vacanta mare. Nu ai voie in timpul anului scolar, doar in anumite cazuri extrem de speciale.
Conditiile ar fi urmatoarele: 1. limita a 30 de elevi pe clasa ( teoretic, in lege.. sunt 32.. dar fiecare liceu isi tine 2 de rezerva nu stiu cum.. deci limita in care trebuie sa te incadrezi tu, e de 30 de locuri )
2. Media ULTIMULUI AN PROMOVAT trebuie sa o ai CEL PUTIN EGALA cu a ultimului care a promovat la clasa / profilul unde vrei sa te muti.
De ex daca ultimul elev care a promovat are 8.50 sa zicem.. tu obligatoriu trebuie sa ai MINIM 8.50.. altfel, ia-ti adio.
Nu stiu daca ai scris in mesaj, dar daca schimbi si profilul, va trebui sa dai diferente... examen scris + oral la fiecare materie pe care au facut-o ceilalti si tu nu. Practic dai diferente din toate materiile pe care le-au facut ceilalti si tu nu.

#60
ultrasscriss

ultrasscriss

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 21.03.2008
Buna seara! Sunt clasa a 9-a, la mate-info. Doresc ca in vacanta semestriala sa ma transfer la un alt liceu, pe acelasi profil. Am inteles ca as avea nevoie de o medie de admitere mai mare decat cea a ultimului admis de la liceul respectiv ceea ce mi se pare o absurditate deoarece daca as fi avut aceea medie mai mare nu as mai fi fost acuma in situatia de a ma transfera la acel liceu. In situatia in care la acel liceu exista un loc sau mai multe libere la specializarea la care doresc sa ma transfer, eu pe semestrul I avand o medie destul de mare, exista vreo posibilitate sa ma transfer, ocolind ca sa zic asa aceasta regula? Adica, aceasta regula/lege ramane la decizia directorului liceului si daca doreste ma poate accepta? Va rog sa nu imi dati raspunsuri in genul "intreaba la secretariatul liceului" sau "ia legatura cu directorul", spuneti-va doar parerea personala sau, de ce nu, chiar una in cunostinta de cauza.

#61
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 11.06.2011
ultrasscriss ai mesaj privat :)

#62
Chew1e

Chew1e

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 10.12.2011
Salut.

Sunt in clasa a IX-a , profil matematica-informatica si as vrea sa ma transfer pe semestrul 2 la acelasi liceu , la profilul filologie. Ceea ce nu stiu este cum sa ma transfer si ce trebuie sa fac.

Help please!!

#63
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.268
  • Înscris: 24.02.2007
Mergi la secretariat si intrebi.

#64
torreadore9

torreadore9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 138
  • Înscris: 18.06.2010
Salut , am si eu o intrebare si sper ca imi puteti raspunde la intrebare.Deci , pot sa ma mut de la liceu privat la liceu de stat?

Editat de torreadore9, 06 februarie 2012 - 08:20.


#65
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.009
  • Înscris: 05.02.2008
La felul cum ai formulat frazele astea, mai bine stai la privat, ai nevoie de atentie speciala  :rolleyes:

Editat de Lucian_M, 06 februarie 2012 - 15:30.


#66
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.715
  • Înscris: 20.03.2011
dar voi nu aveti secretariat la scoala? du-te si intreaba acolo, sau nu sti sa socializezi face2face?

numai intrebari idioate, mergi si intreaba





Sef, te rog eu frumos sa incepi propozitiile cu majuscule. Pe cuvant ca de acum n-o sa-ti mai zic.

Editat de Lucian_M, 06 februarie 2012 - 15:41.
precizare.


#67
_Thomas_

_Thomas_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.329
  • Înscris: 24.12.2011

 Lider, on 6th February 2012, 09:40, said:

Da, dar îți spun să vezi cum arată liceul de STAT, mai bine rămâi la privat, la stat nu da nimenea 2 parale pe tine, mergi înainte cu clasa până ajungi bată la bacalaureat, la privat mai acorda careva atenție.

Da, atentie sa-ti ia banii si sa te lase la fel de prost.

Da, am predat intr-unul la un moment dat si ni se spunea sa le dam la toti note mari ca platesc parintii.  :D Cea mai lunga luna din viata mea. I-am dat dracu' cu fitele lor si cu prostia elevilor care aveau 10 dar nu stiau sa puna un verb simplu la negativ.

Editat de Lucian_M, 06 februarie 2012 - 15:31.


#68
ExoticDream

ExoticDream

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 29.09.2011
Buna! Sunt in clasa a 9-a la un liceu bun din Bucuresti,la profilul mate-info bilingv engleza. Din a 10-a vreau sa ma mut la clasa de mate-info intensiv informatica (in acelasi liceu) si trebuie sa dau niste diferente. Imi doresc foarte mult sa ajung in acea clasa,dar chestia este ca nu sunt asa "dotata" intelectual incat sa recuperez singura materia de informatica pe care au facut-o cei de la intensiv,ca sa reusesc sa iau diferenta aia. Am cateva intrebari: 1.Cand voi da diferenta?
              2. Cum va fi? Adica mi se va pune nota,va fi ca un examen?
              3. Cum pot intelege mai bine informatica,astfel incat sa fac fata profilului acela?

#69
mishpowerpuff

mishpowerpuff

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 324
  • Înscris: 12.04.2007
3. Găsește programa școlară ca să știi ce trebuie să înveți. Vorbește cu un coleg de la acea clasă să îți dea ce au făcut ei în clasă până acum (poate au făcut în plus față de programă).

Apoi studiază acele subiecte și exersează ca să le înțelegi mai bine și să se fixeze.

Pentru întrebări precise folosește acest forum, iar pentru chestiuni mai generale încearcă să găsești câțiva colegi cu aceleași preocupări. Te pot ajuta și eu pe mess dacă vrei.

Nu mai spune că nu ești așa dotată intelectual, te handicapezi singură. Creierul uman este programabil, dacă îi repeți de mai multe ori un lucru ajunge să-l creadă și să se comporte ca atare. Este doar informatică, dacă înțelegi că la semafor stai pe roșu și mergi pe verde te descurci.

#70
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.572
  • Înscris: 19.04.2009

 ExoticDream, on 10th March 2012, 11:16, said:

Buna! Sunt in clasa a 9-a la un liceu bun din Bucuresti,la profilul mate-info bilingv engleza. Din a 10-a vreau sa ma mut la clasa de mate-info intensiv informatica (in acelasi liceu) si trebuie sa dau niste diferente. Imi doresc foarte mult sa ajung in acea clasa,dar chestia este ca nu sunt asa "dotata" intelectual incat sa recuperez singura materia de informatica pe care au facut-o cei de la intensiv,ca sa reusesc sa iau diferenta aia. Am cateva intrebari: 1.Cand voi da diferenta?
              2. Cum va fi? Adica mi se va pune nota,va fi ca un examen?
              3. Cum pot intelege mai bine informatica,astfel incat sa fac fata profilului acela?

1. Diferentele se dau in prima luna, chiar si in primele 2 saptamani
2. Va fi "Examen de diferenta disciplina Informatica". si, vei da unul, iar nota pe care o iei, va fi media ta la info pe clasa a 9-a. iei sub 5, ai picat.
3. Daca nu ai habar de informatica, matematica si fizica, si mai ales, daca nu iti place in mod special, nu faci fata, stai linistitta :lol: cunosc care s-au transferat de la st. sociale la mate info, in speranta ca vezi doamne e ceva mai bun...si semestrul viitor s-au dus la filo.

#71
Chew1e

Chew1e

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 10.12.2011
Hello.

Ok, nu am reusit sa ma transfer incepand cu al doilea semestru.
Nu stiu daca e din cauza motivului care a fost scris pe foaia de transfer : vrea sa urmeze facultate cu specialitatea "x" , si profilul asta nu e bun , ceva de genul.
Dar problema este ca si directorul are ceva impotriva mea, defapt impotriva tuturor care nu se duc la pregatire ( el fiind profesor de matematica) sau carora nu-i dau ceva....din pacate nimeni nu-i poate face nimic pentru ca in primul rand nimeni nu incearca.
El a respins transferul pe motiv ca erau prea multi in acea clasa, adica 30, dar, in clasa mea in care erau 33 a mai venit cineva pe semestrul asta, deci nu cred ca asta era problema,nu stiu daca persoana aceea i-a dat bani sau ceva.
Si in clasa in care vreau sa ma transfer a venit cineva pe motivul ca " nu se integreaza in colectiv".
Oricum, motivul pentru care am apelat la voi este ca vreau sa ma transfer NEAPARAT.
Acum cu ce ma puteti ajuta voi nu stiu, poate un motiv mai bun de scris pe foaia de transfer, sau daca ma duc la inspectoratul judetean local nu stiu ce sa le zic, gasiti voi :)

Editat de Lucian_M, 22 martie 2012 - 19:24.
scos punctele de suspensie folosite aiurea.


#72
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 449
  • Înscris: 11.06.2011
Buna,

In primul rand, tu nu te mai poti transfera acum, in timpul semestrului.. ia-ti adio. Nu prea isi risca nimeni pielea, asa.. ilegal.. nici cu pile n-as crede...
2. Acolo clar ii ceva, din moment ce spui ca sunt 33 de elevi intr-o clasa.. cand nr. de elevi dintr-o clasa n-are voie sa depaseasca 32.
3. Ai dat gres cu motivul pentru facultatea X, si iti spun si de ce: intr-o situatie de genu am fost si eu, si toti profesorii mi-au spus ca nu conteaza ce liceu termin, ca sa ma duc la o facultate care o vreau eu. Si pana la urma si asa e. Nu conteaza ce liceu ai terminat, important e sa termini unul... si apoi, la facultate.. mergi la ce vrei tu.
Mie, directorul de la liceul unde m-am transferat, mi-a spus sa scriu pe cerere " motive obiective " si nimeni n-are nici un drept sa ma intrebe care-s alea.
Dar tu cand scrii mareeee sa se vada din avion ca vrei la facultatea X, nu-l "obligi" cu nimic sa te lase sa pleci.
Poti sa scrii si treaba cu acomodarea in colectiv, ca ala e motiv mai intemeiat...
Oricum... pana in vara, clar nu rezolvi nimic, pt ca nu se mai fac acum transferuri. + ca... ai grija cu media ( ultimului an promovat.. sa fie cel putin egala cu a ultimului care a promovat la clasa / profilul unde te muti )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate