Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Transferuri

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
adica i s-a aprobat transferul, cum ca o primeste, si dincolo.. cum ca o lasa... si apoi i s-a spus ca nu mai sunt locuri ?  <_< imposibil... pentru ca cererile de transfer se discuta in consiliile de administratie si atunci daca nu mai sunt locuri, nu se pot accepta transferuri.
Iar la inspectorat.. nu te-as sfatui. Pentru ca nu e legal sa depasesti nr. de elevi intr-o clasa. + ca... daca vrei sa ajungi la inspectorat, trebuie sa stai bine cu pilele.

#38
cocoju93

cocoju93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 14.08.2008

View PostDen2009, on 2nd March 2011, 22:40, said:

adica i s-a aprobat transferul, cum ca o primeste, si dincolo.. cum ca o lasa... si apoi i s-a spus ca nu mai sunt locuri ?  <_< imposibil... pentru ca cererile de transfer se discuta in consiliile de administratie si atunci daca nu mai sunt locuri, nu se pot accepta transferuri.
Iar la inspectorat.. nu te-as sfatui. Pentru ca nu e legal sa depasesti nr. de elevi intr-o clasa. + ca... daca vrei sa ajungi la inspectorat, trebuie sa stai bine cu pilele.


a fost la inspectorat......dar nu i a dat suplimentarea locului:( insa cica poate cere directorul asta

#39
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Dar nici pe director nu il poti obliga sa suplimenteze nr. de locuri.

N-ai inteles... Cum ti s-a aprobat un transfer daca nu sunt locuri ? Deci..prima data trebuie sa se duca la viitorul liceu ( unde spui ca a fost.. ).. acolo va face o cerere.. si se discuta in consiliul de administratie..cu acea foaie se duce la fostul liceu si o depune acolo ( daca i-a fost semnata si stampilata cum ca o primeste ).. si dincolo, in alt consiliu de administratie ti se discuta cererea, daca o lasa sau nu.
Iar din ce spui tu... s-a inteles ca cererea ti s-a aprobat la viitorul liceu dar nu mai sunt locuri. Cum? Adica ar fi imposibil sa ti se accepte un transfer daca nu mai sunt locuri.

#40
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut sunt clasa a9a . La anul intr-a a10a vreau sa mut la alt liceu.
De ce medie se va tine cont ? 5-8 sau a9a ?
Multumesc.

#41
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Media de transfer e media ultimului an promovat. Daca vrei sa te transferi dupa cls. a IX-a, ti se va considera media cls. a IX-a, care OBLIGATORIU trebuie sa o ai cel putin egala cu a ultimului care a promovat clasa / profilul unde vrei sa te muti. Altfel ia-ti adio.

#42
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Lucrez la Vienna de 1 an.
Familia nu am luat-o cu mine deoarece mi-a fost frica de scoala celui mic.
Acum exista perspectiva prelungirii cu inca 2 ani a contractului.

Nu vreau sa mai stau fara familie. Compania imi plateste o scoala internationala de limba engleza ptr. cel mic.
Am inteles ca scolile internationale sunt un pic diferite de scoala romaneasca.
Un minus ar fi matematica unde nivelul este mai scazut. Alt minus ar fi faptul ca se va rupe definitiv de literatura si gramatica limbii romane.

Ce ar insemna pentru el daca ar trebui sa revin in tara dupa acesti 2 ani.
Va trebui sa termine clasa a VIII a la scoala internationala si sa dea examen la un Liceu in tara.

Este posibil?  Va trebui sa dea si ceva diferente? Notele luate aici sunt considerate in calculul mediei de admitere?

Orice sfat, indrumare imi va fi de mare ajutor.

Multumesc

#43
Starduster

Starduster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 29.06.2011
Am un prieten care a plecat din tara dupa ce a terminat clasa a IX-a, acum s-a intors si ar vrea sa isi termine liceul dar poate continua doar la seral. A fost la uman dar profilurile de la seral sunt doar tehnice si trebuie sa dea o diferenta care nu ar fi chiar usoara dupa atat de mult timp. Poate reincepe clasa a IX-a ?

#44
corinne11

corinne11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.04.2011

View Postsfântul, on 19th April 2009, 03:57, said:

Am si eu problema asta, doar ca vreau de la Mate-info la Stiinte Sociale (uman). E posibila mutarea? Si daca da, presupune ceva "treapta"?
Pana la urma te-ai mutat? :D

#45
nightteacher

nightteacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.01.2011
Intrebi la secretariat, daca esti in aceiasi scoala nu este nicio problema, la scoli diferite nu stiu. Matematica-Informatica catre biochimie (stiinte ale naturii) nu cred ca are vreun sens decat daca clasa, colegii, sunt mai buni. De obicei la mate-info se face M1 la matematica, la biochimie M2.
@sfântul -> Daca te descurci cat de cat iti spun sa nu te muti, doar daca nu esti sigur ca vrei sa dai la drept sau ceva. Daca nu dai bac din mate e foarte posibil sa nu intrii unde vrei.


Respect ;)

#46
Dalin222

Dalin222

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.07.2011
Salut! Mi-am pus si eu o cerere de transfer de la un profil la alt profil de liceu si as dori sa aflu cand o sa primesc raspunsul daca cererea mi-a fost aprobata sau nu? Cerera am depuso cand am terminat anul scolar.Oare trebuie sa merg eu la liceu sa intreb daca mi-a fost aprobata? :D

#47
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
Daca pastrezi liceul, e ok. Cu toate ca... ce-ai vrea? sa vina secretara personal la tine acasa cu cererea? e in interesul tau. Defapt ar trebui macar sa suni, sa te interezi de ea. Dar cred ca de atunci s-au mai facut consilii de administratie. Ar trebui sa fie semnata si stampilata deja. Si apoi sa vezi de diferente ;) Sa intrebi daca trebuie sa dai si sa-ti spuna cand sa mergi. eventual te cheama inainte sa vorbesti cu profesorii, sa-ti spuna din ce sa te pregatesti.

Edited by FloriD3Tei, 16 July 2011 - 18:23.


#48
robyzyr18

robyzyr18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2011
Buna seara !

*am ceva de lamurit in legatura cu un transfer la un alt profil.
*am terminat clasa a-X-a fara nici o corigenta.. cu media generala aproximativ 8..
*in prezent ma aflu pe profilul matematica-informatica si doresc sa ma transfer pe *profilul stinte sociale. este vorba de un transfer la acelasi liceu.
*se poate realiza acest transfer in vacanta de vara? (daca se poate va rog sa imi comunicati o data pana cand se poate)
*daca nu se poate realiza transferul in aceasta vacanta de vara se mai poate realiza in vacanta intersemestriala din clasa a-XI-a?
*cam ce criterii trebuie indeplinite pentru realizarea transferului?

Multumesc.

#49
FloriD3Tei

FloriD3Tei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 11.06.2011
@robyzyr18 :
ORICE transfer se face ori in vacanta intersemestriala, ori in vacanta mare, cu conditia ca media ultimului am promovat sa fie cel putin egala cu a ultimului care a promovat la clasa / profilul unde vrei sa te muti. Altfel... ia-ti adio.
Eu am fost in situatia in care am schimbat si profilul si liceul, fapt pt care am inceput sa fac actele cu vreo cateva saptamani inainte de a se termina scoala. Dar in cazul tau, ca ramai la acelasi liceu, poate vei putea incepe acum cu actele, daca nu... in vacanta intersemestriala.. sa nu fie prea tarziu acum, dar asta nimeni nu-ti va putea spune exact, ci cel mai sigur intrebi la secretariat, eventual dai un telefon sau mergi pana acolo.
De la mate-info la SS, s-ar putea sa ai de dat diferente... si atunci iti vor spune, tot de la secretariat, cand sa mergi.. astea deobicei sunt la inceputul lunii septembrie. Teoretic unul pe zi... adica o materie in fiecare zi.. si daca ai mai multe, nu-i exclus sa le dai in aceeasi zi pe toate.
Nu stiu 100% cum e cand ramai la acelasi liceu, dar cred ca e cam pe aproape ca si in celelalte cazuri, cand schimbi si liceul, adica vei face o cerere de transfer... cum ca e de acord directoru sa te muti.
Nu stiu daca se mai fac acum in perioada asta consilii de administratie ( pentru ca transferurile se discuta in consiliile de administratie, si na.. sa nu fie prea tarziu.( cand schimbi si liceul, lucrurile se mai complica.. adica prima data mergi sa faci cerere unde vrei sa te muti, astepti sa ti-o semneze, apoi cu aceeasi foaie mergi la liceul de unde vrei sa pleci... ceri nr. de inregistrare... astepti si acolo sa se faca un consiliu de administratie ca sa-ti aprobe cererea.. si apoi celelalte etape.. mai departe.. ).

#50
robyzyr18

robyzyr18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2011
am fost azi la secretariat.
    mi s-a spus asa:
    clasa unde vreau sa ma transfer are 29 elevi (nr maxim ar fi 28 dar s-ar mai accepta un elev intr-un caz mai special..)
    clasa de unde vreau eu sa plec avea 26 evevi { dintre care 2 au ramas repententi din cauza mediei la purtare si a corigentelor. deci daca ar mai fi sa plec si eu clasa ar ramane cu 23 evevi (nr minim ar fi 25 si aici ar fi problema)

    mi s-a spus sa fac o cerere totusi care se depune la secretariat intre 15 august 1 septembrie. si sa pun niste motive mai intemeiate, iar aceasta se va discuta in consiliu si se va aproba sau nu.

    cam atat mi s-a spus. si a zis ca e mai bine sa raman pe profilul care sunt (mate info) ca e mai bun decat stinte sociale si ca am mai multe variante dupa ce termin liceul. + mi se da un atestat la informatica sau T.i.c nu am inteles exact...
    eu zic ca ar merge sa ma transfer cu $ altfel nu cred ca se poate

#51
DeSSiree

DeSSiree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.03.2009
Buna !

Sunt eleva in clasa a XI a la profilul mate-info si am luat in calcul posibilitatea de a ma transfera la filologie, dar nu sunt foarte sigura. Media o am mare, nu-mi fac probleme ca nu m-as putea transfera, in schimb am o alta dilema. Inca nu stiu exact la ce facultate voi da. In principiu la “Facultatea de economie si administrarea afacerilor”. Cunosc foarte multe persoane care au terminat filologia, ba chiar si un profil tehnic si acum sunt la aceasta facultate.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1. Ma va putea impiedica profilul terminat sa intru la facultatea dorita ?
2. Scrie pe diploma de Bac ce profil am terminat in cazul in care voi dori, cine stie sa dau la Politehnica ?

Motivul pentru care as vrea sa ma transfer este ca nu sunt foarte buna la matematica (m1). Plus ca cei din Minister vor sa bage o proba transdisciplinara (intrebari din fizica, chimie, biologie) si daca la matematica m-as mai fi chinuit, as mai fi facut o pregatire ceva si as fi reusit sa iau bacul, la aceasta proba transdisciplinara sunt pierduta, deoarece nu-mi plac si nu pot invata atata materie la 3 obiecte pentru 4 ani. Consider ca m-as descurca mai bine la stiinte sociale decat la stiinte ale naturii. Ma voi duce si voi intreba si la secretariatul scolii, doar ca doamnele de acolo sunt foarte “ocupate” si nu cred ca ma vor putea lamuri cum e cu admiterea la facultate, ceea ce ma intereseaza mult mai mult.

Va multumesc pentru raspunsuri!

#52
robyzyr18

robyzyr18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.02.2011
nici eu nu stiu cum este, dar ma gandesc ca nu conteaza unde termini liceul si pe ce profil atunci cand dai la facultate. cel mai bine intrebi la secretariat...are si profilul asta mate info beneficiile lui (am inteles ca iti va da un atestat dupa clasa 12-a)

#53
DescarcaMp3

DescarcaMp3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.07.2011
Buna,

in italia am terminat clasa a 12, si urma sa fac a 13 (se fac 5 ani de liceu)

M-am transferat in romania, si urmeaza sa trimit actele la minister sa vad in ce clasa ma baga.

Este posibil sa fiu pus in clasa a 11 si nu a 12?

Multumesc

#54
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca nu ma-nsel, tre' sa dai un fel de examen in Romania ca sa treci a 12, desigur -nu stiu ce se intampla daca-l pici :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate