Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering
 Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 

Transferuri

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
vip_vyo

vip_vyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 24.04.2006
Incepand de astazi, discutiile legate de transferuri vor avea loc aici (asta daca sunt scrise in romana, nu in limbaj mirc/mess).









Ma gandesc ca s-ar putea sa ma mut la alt liceu la un profil diferit.Eu acum sunt la mate-info si as merge la stiinte(real).Cam care e diferenta dintre cele doua?Trebuie sa dau vreo diferenta daca am media destul de mare?

Edited by Lucian_M, 15 July 2011 - 00:45.


#2
sfântul

sfântul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 26.05.2007
Am si eu problema asta, doar ca vreau de la Mate-info la Stiinte Sociale (uman). E posibila mutarea? Si daca da, presupune ceva "treapta"?

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Intrebati amandoi la secretariatul scolii unde vreti sa va mutati si veti afla tot ce trebuie.

#4
freeto3

freeto3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.07.2010
Salut



Sunt la profilul real(mate-info) si din diferite motive vreau sa ma transfer la uman(filologie).Am inteles ca trebuie sa dau niste diferente dar nu stiu exact la ce materii trebuie sa dau.

Edited by Lucian_M, 15 July 2011 - 00:44.


#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu mai bine intrebi la scoala?
Logic ar fii sa dai la materiile care nu le-ai facut la mate info!

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,417
  • Înscris: 15.12.2009
o sa dai la Limba Latina.

#7
freeto3

freeto3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 14.07.2010
Stiu ca o sa dau la limba latina dar daca nu trec testul acela ma lasa tot la profilul meu?

Edited by freeto3, 09 October 2010 - 19:41.


#8
olandezul_zburator

olandezul_zburator

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 294
  • Înscris: 23.05.2010

 freeto3, on 9th October 2010, 20:40, said:

Stiu ca o sa dau la limba latina dar daca nu trec testul acela ma lasa tot la profilul meu?
Da.

Lasa-ma sa ghicesc.Vrei sa te muti la filologie pt ca au medii mai mari.

#9
adytzubestxxx

adytzubestxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 02.09.2009
Buna ziua. Va rog ajutati-ma intr-o problema! Vreau sa ma transfer de la un liceu la alt liceu si nu am media incheeata la biologie deoarece profesoara a intrat in concediu medical. Plus ca imi mai trebuie o nota. Ma ajuta cineva cu un sfat? Ce pot face? Si daca ma mai pot transfera cu situatia neincheeata? Multumesc!

#10
ungeheuerpoint

ungeheuerpoint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2010
Am cateva intrebari legate de acest subiect...
1.E posibil ca un director sa nu accepte transferuri din liceul sau in alte licee?(De exemplu,azi am fost la liceul la care vreau sa ma transfer.Directorul de-acolo m-a intrebat la ce liceu sunt si-a spus ceva de genul:"Oricum nu cred ca-ti da drumu de acolo")
2.Daca mi-a spus la un liceu ceva de genul "Nu avem locuri insa tu fa cererea oricum...vineri e consiliul si te sunam pe la ora 13 sa-ti spunem daca ai fost acceptata sau nu"...are rost sa sper la un transfer sau mi-a spus asa doar ca sa nu plec "cu buza umflata"?
3.(Si cel mai important)...Pot sa incerc sa ma transfer la mai multe licee in aceeasi vacanta?(Adica...sa depun cerere la diverse licee...este o problema in acest sens?)
...Multumesc anticipat pentru raspunsuri:)

#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Directorii trebuie sa se puna de acord in privinta transferului. Daca unul e impotriva, nu ai ce face. Refuzurile pot fi motivate:
- sunt deja formate clasele, numar maxim de elevi;
- ai probleme la unele obiecte;
- nota la purtare nu e prea convingatoare.

#12
ungeheuerpoint

ungeheuerpoint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2010
Cu materiile si purtarea nu am probleme...dar directoarea de la liceul la care vreau sa ma transfer mi-a spus ca are clasele pline si totusi m-a trimis sa depun cererea...asta mi-a pus mie semne de intrebare.

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
E posibil sa iti fi spus asta ca sa aiba acoperire. Sau poate asteapta "ceva". Nu stiu ce sa zic, poti incerca, apoi ne poti spune ce s-a mai intamplat.

#14
ungeheuerpoint

ungeheuerpoint

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.12.2010
Am depus deja cerere de transfer;)Mi-a spus ca ma suna ea vineri pe la 13-14(dupa ce se termina consiliul)...si imi spune daca am fost acceptata sau nu:)Va voi spune ce-a facut pana la urma:)

#15
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009

 ungeheuerpoint, on 26th January 2011, 21:48, said:

Cu materiile si purtarea nu am probleme...dar directoarea de la liceul la care vreau sa ma transfer mi-a spus ca are clasele pline si totusi m-a trimis sa depun cererea...asta mi-a pus mie semne de intrebare.

Da, pentru ca se mai trezesc unii ca vor sa plece.
Sau cum spunea Lucian_M, asteapta ceva.

Quote

3.(Si cel mai important)...Pot sa incerc sa ma transfer la mai multe licee in aceeasi vacanta?(Adica...sa depun cerere la diverse licee...este o problema in acest sens?)
...Multumesc anticipat pentru raspunsuri:)

N-ai cum. Pentru ca tie ti se va da o cerere de la liceul Y, unde te muti, care pe aceeasi foaie va semna si stampila si directorul de la scoala unde esti. Si atunci ce faci, te duci la director cu 10 cereri , ca sa-ti semneze si stampileze pe cererea  unde vrea el sa te muti ?

Quote

2.Daca mi-a spus la un liceu ceva de genul "Nu avem locuri insa tu fa cererea oricum...vineri e consiliul si te sunam pe la ora 13 sa-ti spunem daca ai fost acceptata sau nu"...are rost sa sper la un transfer sau mi-a spus asa doar ca sa nu plec "cu buza umflata"?

Depinde si de cate cereri au, sau daca mai sunt unii care vor sa plece ( tot in acelasi consiliu se discuta si alea ). Numarul maxim de elevi intr-o clasa e 32.

Quote

1.E posibil ca un director sa nu accepte transferuri din liceul sau in alte licee?(De exemplu,azi am fost la liceul la care vreau sa ma transfer.Directorul de-acolo m-a intrebat la ce liceu sunt si-a spus ceva de genul:"Oricum nu cred ca-ti da drumu de acolo")

Gresit, trebuie sa-ti dea  drumul. Am patit-o eu  ;)  E dreptul tau sa te muti unde vrei, care-i problema? Nu te poate tine nimeni cu forta. Le pui cererea sub nas si ti-o semneaza. Iar daca au motive chiar extrem de intemeiate, trebuie sa ti le spuna... nu ca asa a visat X azi-noapte sa nu te lase. Iar daca nu, exista modalitatea sa mergi mai departe la inspectorat. De plecat, pleci...  :)

Lucian_M, nu tine neaparat de punerea de acord a ambilor directori. La mine a fost impotriva directoarea de unde am plecat. Si .. nu vreau sa intru in discutia cu ..unde s-a ajuns.
Daca nu te lasa, te duci fain frumos si faci reclamatie la inspectorat. E dreptul tau de a te muta unde vrei. Drept s-o spun, la orice transfer si liceul de unde pleci are de pierdut. Ca banii lor se calculeaza in functie de numarul de elevi.

 adytzubestxxx, on 26th January 2011, 18:47, said:

Buna ziua. Va rog ajutati-ma intr-o problema! Vreau sa ma transfer de la un liceu la alt liceu si nu am media incheeata la biologie deoarece profesoara a intrat in concediu medical. Plus ca imi mai trebuie o nota. Ma ajuta cineva cu un sfat? Ce pot face? Si daca ma mai pot transfera cu situatia neincheeata? Multumesc!

Dar alt profesor de biologie nu exista?  :huh:
Cu transferul in situatia asta ar trebui sa vorbesti la secretariat. Oricum nu ai nevoie de mediile astea la transfer, adica ti se ia in considerare media ultimului an promovat. ( daca esti a IX-a, ti se ia in cosiderare media de admitere ). Dar ma gandesc ca nu te vor lasa sa pleci, din moment ce nu ai incheiata media la materia respectiva, pentru ca daca nu ti-o inchei in primul sem., se incheie in prima saptamana din al doilea sem. Daca nu... ( nu mai stiu cum era, ca ni s-a spus si noua ).

#16
trofin1

trofin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2011
Salut as vrea sa ma transfer la alt liceu am media de admitere 7.78 am fost sa vb cu doamna directoare adjunct si mi-a spus sa ma duc in pauza inter-sem la secretariat sa fac cerere de transfer,si ma intrebat de nota la purtare (8 o am) si mi-a zis ca e putin probabil sa imi accepte transferul dar mi-a zis sa fac cerere ca poate se face o exceptie dirigintele meu e in consiliul de administratie st la Colegiul National De Agricultura si Economie Tecuci Profil Tehnician Ecolog si Protectia
Calitatii Mediului si as vrea sa ma transfer la Grup Scolar Industrial Profil Mecatronist motivele st urmatoarele:este mai aproape de casa,am fosti colegi de scoala la profilul respectiv si am problema de sanatate la rinichi si am si bronsita,apropo am vb cu doamna directoare adjunct deoarece este mai sociabila decat directoarea sef ce sanse am sa ma transfer  :deadtongue: :confuzzled:

Edited by trofin1, 27 January 2011 - 13:30.


#17
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
la orice transfer ai de indeplinit niste conditii:
prima... media ultimului an promovat obligatoriu trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului care a promovat la clasa / profilul unde vrei sa te muti. Iar daca esti clasa a 9-a, se considera media de admitere, ca medie de transfer. Deci media de admitere trebuie sa fie cel putin egala cu a ultimului care a intrat acolo. Altfel ia-ti adio de la transfer...
limita de elevi intr-o clasa e 32... nu stiu daca e liceu de renume , in ideea in care toti se duc buluc acolo si tu sa nu mai ai loc.

de ce nu te-ar lasa?  :huh: e dreptul tau...

#18
trofin1

trofin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 27.01.2011
ultima medie a fost 5.79 si nu nu este un liceu de renume [virgula] este cel mai prost liceu din oras [virgula] dar ma duc acolo ptr k am multi prieteni :D [punct] dar knd am fost sa vb cu directoarea adjunct mia zis k asa e regulamentul da io oricum dak nu imi acorda transferul fac panarama mare

Edited by trofin1, 27 January 2011 - 19:12.
Irc si punctuatie.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate