Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

RDS&RCS face magarii

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 08.08.2005
Salutare,

O persoana apropiata mie a patit-o cu RDS. A avut o garsoniera inchiriata si dupa ce chiriasul a plecat a venit si surpriza. Initial a avut un abonament de cablu iar ulterior chiriasul a incheiat fara acordul proprietarului, in numele lui, abonament de date si telefonie (fixa si mobila). Binenteles ca a luat terminalele date in custodie si a disparut cu ele, bineinteles ca are facturi neplatite, bineinteles ca ...
In aceasta situatie RDS&RCS sfatuieste proprietarul sa dea in judecata chiriasul si il someaza pe proprietar sa plateasca toate datoriile acumulate etc.
Intrebarea pe care mi-o pun este: cum au putut fi incheiate abonamentele respective? Pe baza caror acte? Oare operatorul nu a incalcat el legea? Toate acestea mai ales ca nu am gasit o forma de a intra in contact cu ei (mi-a fost solicitat ajutorul), singura cale fiind niste "audiente" o ora pe saptamana la unele casierii, audiente la care RDS este reprezentat de... tehnicieni. Cum poate fi platit doar abonamentul de cablu si trimisa catre RCS dovada platii intr-un mod care sa demonstreze buna credinta a proprietarului?
Daca cineva s-a mai confruntat cu o astfel de situatie sau cunoaste un precedent, il invit sa ne impartaseasca experienta sa. Orice sfat este bine venit.

#2
Kakashi-Hatake

Kakashi-Hatake

    I am from New York. I will kill to get what I need!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,703
  • Înscris: 16.09.2008
Nici eu nu inteleg, cum de chiriasul a putut sa incheie contractul.
Si-a recapatat adevaratul proprietar telefonul inapoi?

#3
domnul_ionescu

domnul_ionescu

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 999
  • Înscris: 02.02.2009
Păi RDS trebuie să dovedească că a semnat proprietarul. Probabil o fi fost vreo inconștientă care a făcut actele. Oricum, cert e că respectivul proprietar a pus mâna și pe o copie după buletinul proprietarului.

#4
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 08.08.2005
Se pare ca vor pune la dispozitie (cu greu) o copie a contractului, care contract a fost bineinteles incheiat de un agent ce nu mai lucreaza la ei.

Edited by Vanzatorul de Iluzii, 07 April 2009 - 21:13.


#5
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
dar in calitate de titular poate suspenda serviciile, ar trebui sa-l caute pe chirias.

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 03.02.2005
Eu cam in acelasi fel mi-am facut abonamentul. Chirias fiind, insa fara contract de chirie, am mers la o casierie si am semnat un proces verbal cum ca locuiesc la adresa respectiva, si-au facut o copie dupa buletinul meu si asta a fost tot. Astfel am contractat cablu, net + telefonie.
Totusi, chiar si asa, proprietarul nu ar trebui sa aiba nimic cu aceste servicii, chiriasul, adica titularul abonamentului (abonamentelor) trebuie sa fie cel sanctionat, ca doar cei de la RDS au contract cu el si nu cu proprietarul.
Daca insa printr-un nu stiu ce alt artificiu titularul este proprietarul, abia atunci acesta poate rezilia, bloca sau modifica datele contractuale si poate fi tras la raspundere, altfel nu.
Asadar, consider ca RDS-ul e de "buna credinta" (evident e din motive financiare), daca insa omu' e tepar, ce poti sa faci?

Edited by Ciubex, 08 April 2009 - 08:40.


#7
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005

View PostCiubex, on Apr 8 2009, 09:38, said:

Asadar, consider ca RDS-ul e de "buna credinta" (evident e din motive financiare), daca insa omu' e tepar, ce poti sa faci?
Normal ar fi ca rds sa ceara acordul proprietarului. Sau, daca nu, sa o faca pe barba lor si sa-si asume riscul. Adica nu faci contract chiriasului si mai apoi ceri proprietarului bani cum vad ca e in acest caz. Daca a fost expus corect si nu lipsesc "detalii".

#8
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 08.08.2005
"Detaliile" sunt complete. In rezumat, RDS a incheiat un contract pe numele unei persoane care nu era de fata iar acum are pretentia ca acea persoana sa plateasca ceea ce nu a dorit si nici nu a consumat. Iar pentru cei care pot intreba, contractul de inchiriere era OK, inregistrat la Circa Financiara etc. Ma intereseaza sa gasesc un contact (telefon sau e-mail) catre cei care pot rezolva aceasta situatie (din RDS). Oficial, se pare ca cei de la RDS au doar acele amarate de centre despre care v-am spus in primul post.

#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Iti dau pe PM numarul cuiva de la RDS.  ;)


LE: Ai PM.

Edited by dreaQ, 10 April 2009 - 21:12.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate