Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate imbunatati o poza sa se ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

smart switch fara neutru
 Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata

Manere clasice mobila sau push to...
 Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info

Nu pot raspunde: Huawei P10
 Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI
 

Sa ne facem o ferma si sa ne mutam la tara !

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
745 răspunsuri în acest subiect

#379
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007
Am si eu o question, poate stie careva. Weekend-ul asta am mai dat o tura pe la Horezu sa vad ce si cum pe acolo si m-am intalnit cu un prieten care creste taurasi si ii da la abator. Pur si simplu cumpara primavara, ii tine la iarba pana prin oct si ii duce la taiat. Nu ma intrebati cat se ingrasa in perioada asta stand liberi pe camp, va spun doar ca el a zis ca e profitabil la cateva zeci de bucati.

Ce m-a pus pe ganduri, mi-a zis ca pentru a lua cat mai repede in greutate ii imbolnaveste de...diabet. :huh: . Le da cam o galeata de zahar pe zi, cateva zile si dupa animalele pun la greu ce mananca. E adevarat sau e aberatie "popolara"? :lol:

#380
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.101
  • Înscris: 09.09.2008

View Postkappa_man84, on 28th September 2009, 06:48, said:

Am si eu o question, poate stie careva. Weekend-ul asta am mai dat o tura pe la Horezu sa vad ce si cum pe acolo si m-am intalnit cu un prieten care creste taurasi si ii da la abator. Pur si simplu cumpara primavara, ii tine la iarba pana prin oct si ii duce la taiat. Nu ma intrebati cat se ingrasa in perioada asta stand liberi pe camp, va spun doar ca el a zis ca e profitabil la cateva zeci de bucati.

Ce m-a pus pe ganduri, mi-a zis ca pentru a lua cat mai repede in greutate ii imbolnaveste de...diabet. :huh: . Le da cam o galeata de zahar pe zi, cateva zile si dupa animalele pun la greu ce mananca. E adevarat sau e aberatie "popolara"? :lol:

:lol: stai sa le dau reteta asta la englezi sa vad daca o adopta!
e o aberatie

#381
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postcspot, on 26th September 2009, 01:59, said:

Dragilor, cred ca suntem ultima tara din europa unde se cultiva se ingrijeste cultura si se recolteaza manual. Ma rog, mai e spania unde se culeg capsuni dar tot romani sunt aia care culeg.

     Ii inteleg pe acei visatori care doresc sa faca productie si poate chiar ar reusi daca ar avea ce sa faca cu ea.
     Piata de desfacere e invadata de produse de slaba calitate, animale crescute la norma, alimentate cu vitamine si proteine, injectate cu antibiotice si hormoni.

Sa vii la mine la ferma, sa vezi cum injectez antibiotic la 100.000 de pui. In ce priveste alimentatia cu vitamine si proteine, ai grija- s-ar putea ca si tu sa fii supus unui regim similar. Mare atentie. Si cu cresterea la norma, ai dreptate- exista un cod secret, se cheama Management Manual. Acolo sunt normele- vezi sa nu spui la nimeni.

Pretul este foarte scazut din pricina ca in tarile de origine productia este subventionata sau marfa provine de la tarani particulari care nu au un control al costurilor si vand in pierdere. -
Da, Olanda si Danemarca sunt pline de tarani muritori de foame, care cer locuri de munca in Ucraina, ca si-au vandut marfa in pierdere

View Postkappa_man84, on 28th September 2009, 08:48, said:

Am si eu o question, poate stie careva. Weekend-ul asta am mai dat o tura pe la Horezu sa vad ce si cum pe acolo si m-am intalnit cu un prieten care creste taurasi si ii da la abator. Pur si simplu cumpara primavara, ii tine la iarba pana prin oct si ii duce la taiat. Nu ma intrebati cat se ingrasa in perioada asta stand liberi pe camp, va spun doar ca el a zis ca e profitabil la cateva zeci de bucati.

Ce m-a pus pe ganduri, mi-a zis ca pentru a lua cat mai repede in greutate ii imbolnaveste de...diabet. :huh: . Le da cam o galeata de zahar pe zi, cateva zile si dupa animalele pun la greu ce mananca. E adevarat sau e aberatie "popolara"? :lol:


melasa, nu zahar. Toata lumea civilizata foloseste.

Editat de wiseguy76, 29 septembrie 2009 - 20:13.


#382
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007
deci e un strop de adevar cu "dulcegariile" pentru tauri :lol:

#383
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.247
  • Înscris: 24.05.2006

View Postkappa_man84, on 30th September 2009, 11:35, said:

deci e un strop de adevar cu "dulcegariile" pentru tauri :lol:

Acum vreo 10 ani, dupa ce am terminat fac, am lucrat la un francez vreo 5 luni. In fiecare dimineata cand faceam furajarea bagam 75 de litri de melasa, peste silozul din jgheab.

#384
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
Utilizarea melasei in hrana rumegatoarelor la ingrasat este o practica veche si rentabila - atunci cand esti aproape de o fabrica de zahar si poti procura ieftin melasa.

Melasa imbunatateste calitativ hrana respectivelor animale prin cel putin doi factori:

1 - mareste palatabilitate furajelor (adica le imbunatateste gustul), facand sa sporeasca consumul.

Este ceea ce facem si noi cand adaugam dulceata peste colarez ... si mancam astfel doua castroane in loc de unul ...

2 - mareste concentratia energetica a furajului consumat. Deci, dupa ce ca animalul mananca mai mult, mananca si mai bogat in calorii. Ceea ce se cunoaste atat la cantar cat si in buzunarul fermierului.

Cu conditia, repet, ca melasa sa fie "aproape" si ieftina.

#385
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.101
  • Înscris: 09.09.2008
In UK nu se foloseste melasa numai peste furaje ci si singura in niste hranitoare speciale de melasa care arata cam asa:

Fișiere atașate



#386
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.247
  • Înscris: 24.05.2006
Am o oferta de oi pentru carne, diverse rase, purcei pentru ingrasat, si pui de carne Ross 308 din Slovacia. Daca e cineva interesat, dati un semn.

#387
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Baieti, imi place ca topicurile agricole au luat amploare, eu am scris mai rar, din cauza ocupatiei. Haideti sa ne organizam putin si sa discutam cum ne gasim la Indagra. Eu am un program flexibil, asa ca propuneti voi ce, unde, cand si cum :).

#388
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007
Indagra tine 14-18, eu propun sa fie 17 oct, ca e sambata. :)

#389
happyhippie

happyhippie

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 894
  • Înscris: 23.02.2006
Din categoria " cat poate costa o oaie / berbec ? ":
http://www.descopera...-cat-un-ferrari

#390
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 194
  • Înscris: 08.11.2006
La Indagra eu ajung pe 15 si stau doar in ziua aia. Este si Targul de Turism acolo 15-18, unde trebuie sa ajunga sora mea. Deci daca sunt ceva amatori pentru ziua de 15 gasim un loc sa bem o cafea (lapte nu se stie sigur daca o sa gasim decat daca mulge nenea horia o vaca sau kos o capra :P )
.

#391
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 15.413
  • Înscris: 23.11.2006
De obicei, la Indagra erau si expuneri, conferinte etc.
Pana acum n-a fost afisat programul pe site, o sa astept pana saptamana viitoare sa vad ce si cum.
Hotarati-va saptamana viitoare si vedeti cand puteti veni ...

#392
Anin73

Anin73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 07.07.2009
Si eu sunt pentru sambata 17.octombrie pentru ca e o zi libera.

#393
fitness4mind

fitness4mind

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 426
  • Înscris: 16.08.2007
Avand in vedere ca sambata e mai multa lume libera, cred ca e o idee buna sa ne gasim pe 17 la Indagra, ramane sa mai detaliati fiecare locul si ora care v-ar conveni. Chiar daca e poate cam devreme, abia astept sa va cunosc, Horia, wiseguy, kappa, Akomar (daca poti veni), fms, tavktm, kosfunny,  si toti ceilalti forumisti valorosi care dati substanta topicurilor agricole. Poate ar fi o idee sa-l invitam si pe seful ariei, moderatorul spare-me :), ca poate daca ne cunoastem intre noi vom comunica mai bine. Si uite asa o toamna frumoasa o sa ne adune intr-o formula extinsa, si cred ca va fi inceputul unei perioade prospere pentru fiecare dintre noi. Salutari agricultorilor, am fugit ca am o gramada de treaba, ne vedem la Indagra :).

#394
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007
Maaai, tu vrei sa-i faci de petrecanie lu' spare-me. :naughty: :lol:

Abia astept sa impartasim opinii p'acolo, la un pahar de vorba. :cheers:

#395
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.247
  • Înscris: 24.05.2006
Vin si eu pe 17 dimineata, cred. Stabiliti un loc- la un stand, ceva, cred ca ar fi cel mai indicat.

#396
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.226
  • Înscris: 15.02.2007
wiseguy, aduci tu melasa, ok? :P

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate