Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8581 replies to this topic

#1423
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si niste casti bune, cuplate cu un DAC/AMP nimerit pot transmite emotie, nu e nevoie sa faci credit la banca. Personal recomand , daca aveti ocazia, sa ascultati muzica clasica pe AD2000X.

#1424
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 28.07.2005
Si iara regret ca am postat aici... si voiam sa mai arunc o poza cu 747...dar cred ca ala era diferit ca este ca poamele dulci la care doresc multi...

Ce diferenta intre generatii,ca respect si ca valoare !!!
Cata aroganta si jignire a celor care poate au creat ceva ce voi astazi va bucurati de ei/ele.
Eu niciodata nu am spus ca al meu €999 Pioneer 7.2 suna mai bine sau mai rau decat alte cateva mii de euros in Technics...ca valoare financiara.
Dar voi,astia mai tineri,mai smecheri,mai cu patru urechi si sensivitate foarte ascutita, le stiti pe toate.
Voi de ce credeti ca am aruncat mii de euro pe acele scule...ca sa ma laud cu distorsiunile pe aici ?!
Imi cer scuze ...

Musica se simte,mai atot-stiutorilor,nu se asculta cu voltmetrul si cu distonometrul ala pe care generatia asta mai tanara il au implantata in cap de societatea de consum. Se simte ca atunci cand ai ascultat-o prima data si nu "performance reviews" or "technical specifications sheet" in mana voastra tanara si confusa... Where is the wake-up fuckign call !??

Va doresc multa sanatate,sa va tina urechile cat mai mult si sa faceti diferenta la distorsiuni la milivolt si la sutime de procentaj...pana pe la o varsta deanisori ca dupa aia,v alasa urechile si renuntati, si incepeti sa veniti pe forumuri online si sa comentati "vintage" si sa va puneti in gura cu "old boys"...mari razboinici dupa keyboard !
Sa va tina bugetul sa cumparati ce vreti voi acuma si sa va laudati in fata generatiilor ce va sa vina... ca oricum ce este nou astazi va fi depasit maine ...eu am fost ca voi,voi ve-ti fi ca mine !
Va doresc sa ascultati muzica de calitate la un volum decent si cu un system optimizat la camera audio fonica pe care majoritatea astora tineri o au setata laprecizie de centimetru,acording to alora ce au produs aparatele alea destepte la care astia batrani nu avem access...si sa dati jos castile alea HiFi ca va dauneaza la creier si va face rau la urechi...studii moderne dovedite si nu vorba alora batrani.
Nu dati volumul prea tare ca deranjati vecinii de alaturi sau vin parintii din dormitor si va trag de urechile astea fantastice...

Si,nu in ultimul rand,va doresc sa ajungeti timpurile sa va justificati in fata copiilor vostri de ce asta aparat suna mai bine decat alalalt implant in creier sau tinut intr-o cutiuta mai mica decat aia de chibrituri... asta va doresc din fundul aparatului auditiv... :)

No,bafta si multa auditie HiFi dupa dulceata frecventelor si distorsiunilor acre si la bugetul fiecaruia !

#1425
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Ce ma socheaza pe mine cel mai mult e cat a evoluat tehnica, in toti acesti ani. Partea buna e ca au scazut preturile groaznic, cand eram in liceu, era destul de greu sa-ti permiti ceva scule catalogate HIFI, in ziua de azi isi permite oricine, o pereche de boxe active costa mai putin ca un pachet de tigari.
Attached File  untitled.JPG   52.37K   62 downloads

Edited by danyel61, 27 November 2018 - 11:54.


#1426
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,301
  • Înscris: 19.03.2007
@rolion
Cu jumatate din ceea ce spui sunt de acord cu tine ,ma refer la aparatura vintage , net superioara din punct de vedere acustic celor actuale . In privinta celeilalte jumatati mi-am exprimat si imi mentin parerea.

@razor01
Ce poti sa ne spui referitor la soundstage si scena comparand auditia casti vs amplificator si boxe?

#1427
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
danyel61
Felicitari pentru achizitie, sa ne spui cum suna!

Apropo, te gandesti sa faci upgrade la cabluri, ca sa scoti calitatea maxima din ele? Posted Image

View Posttitoo, on 27 noiembrie 2018 - 11:56, said:

Ce poti sa ne spui referitor la soundstage si scena comparand auditia casti vs amplificator si boxe?

Ce-as putea sa spun, sunt scule complet diferite. Castile nu vor avea niciodata scena si realismul sunetului transmis de niste boxe bune, la fel cum boxele nu vor avea niciodata rezolutia unor casti hi-fi, indiferent ce difuzoare montezi pe ele, pentru ca se lovesc de limitele fizice ale camerei de auditie.

Edited by razor01, 27 November 2018 - 12:03.


#1428
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Apropo de aparatura vintage, sustin si eu ca este net superioara din punct de vedere acustic celor actuale. Am un prieten care are un magazin cu tot felul de scule sh, mai vechi sau mai noi. Am testat de la el diverse boxe si amplifuri sau amplitunere, normale sau multicanal. Am fost surprins sa constat ca cel mai bine suna un amplituner Luxman cu vechime in jur de 35 ani. Singurul dezavantaj, era destul de sensibil la undele gsm, care pe vremea lui nu existau.

#1429
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,301
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanyel61, on 27 noiembrie 2018 - 12:01, said:

Apropo de aparatura vintage, sustin si eu ca este net superioara din punct de vedere acustic celor actuale. Am un prieten care are un magazin cu tot felul de scule sh, mai vechi sau mai noi. Am testat de la el diverse boxe si amplifuri sau amplitunere, normale sau multicanal. Am fost surprins sa constat ca cel mai bine suna un amplituner Luxman cu vechime in jur de 35 ani. Singurul dezavantaj, era destul de sensibil la undele gsm, care pe vremea lui nu existau.
In general modelele in carcasa de lemn au aceasta problema . Mie mi-au trecut cateva modele de la Luxman prin mana si niciun amplificator nu era sensibil la interferente cu telefonia mobila .Luxman alaturi de Acuphase au produs si inca produc echipament audio peste medie .

#1430
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Sunt de acord, m-am uitat pe niste site-uri straine unde se gaseau ceva Luxmanuri de vanzare, preturile incepeau de pe la 1000 de coco. Am cautat pe net daca se vand oficial si la noi, am gasit intr-un singur loc, dar nu au trecute preturi.
https://hifiexpert.r...ducator/luxman/

#1431
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,301
  • Înscris: 19.03.2007

View Postdanyel61, on 27 noiembrie 2018 - 12:22, said:

Sunt de acord, m-am uitat pe niste site-uri straine unde se gaseau ceva Luxmanuri de vanzare, preturile incepeau de pe la 1000 de coco. Am cautat pe net daca se vand oficial si la noi, am gasit intr-un singur loc, dar nu au trecute preturi.
https://hifiexpert.r...ducator/luxman/
Atentie insa ca nu orice Luxman isi merita banii, sunt anumite modele de exceptie si unele care au un sunet banal, aidoma marcilor comerciale.
Cele din link sunt mai mult o expozitie si cred ca pot fi aduse doar daca faci o comanda ferma .

Edited by titoo, 27 November 2018 - 12:38.


#1432
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
@rolion
Nu ai de ce sa te superi, poti sa mai postezi cat vrei, faptul ca nu toti iubesc ce iubesti tu nu inseamna ca e rau, iar emotia nu vine doar din scule de mii de euro, fiecare percepe sunetul in felul lui, si eu am emotie pe anumite piese cu niste casti de 700ron si un amp de 300ron, chiar acum ascult Supertramp - Rudy, imi place la nebunie, chiar simt emotie pe piesa asta, si multe altele

#1433
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,301
  • Înscris: 19.03.2007
@FloriN_83
Eu sunt mai greu de emotionat si ma misca doar sunetul care ma face sa simt ca cei care canta sunt in aceeasi incapere cu mine . Daca ai ocazia sa asculti un astfel de sistem vei sesiza imediat diferentele .

#1434
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Te cred @titto, experienta ta cu mai multe sisteme de top te-a adus in stadiul asta, si sunt convins ca o sa simt si mai multa emotie cu sisteme de top, dar vreau sa spun ca si cu putin se poate obtine emotie, nu doar cele de mii de euro

#1435
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Posttitoo, on 27 noiembrie 2018 - 10:51, said:

Hai sa fim seriosi, emotie sunt capabile sa transmita sistemele de mii, zeci de mii de euro, aici e vorba de autosugestionare .
Sa inteleg ca muzica pe care o asculti tu acum pe sistemul actual nu iti trezeste emotii? Trebuie sa-ti cumperi unul de mii/zeci de mii de euro pentru asta?

Eu nu cred in asta. Pot fi emotionat de scule mult mai ieftine.

Edited by Mr. Incredible, 27 November 2018 - 13:01.


#1436
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,301
  • Înscris: 19.03.2007

View PostMr. Incredible, on 27 noiembrie 2018 - 13:01, said:

Sa inteleg ca muzica pe care o asculti tu acum pe sistemul actual nu iti trezeste emotii? Trebuie sa-ti cumperi unul de mii/zeci de mii de euro pentru asta?

Eu nu cred in asta. Pot fi emotionat de scule mult mai ieftine.
Ba tocmai ca imi transmite, pentru ca am stiut ce sa aleg si cum sa le imperechez. Nu contest ca nu poti fi emotionat de un echipament mai ieftin , dar am scris ceva mai sus ce sunet ma impresioneaza.

#1437
martonica

martonica

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 12.02.2018
rolion scrie...si voiam sa mai arunc o poza cu 747....
Este vorba de un Boeing?
Acum serios,se poate o descriere mai ampla a ,,sculelor'' ?si mai ales ce boxe folositi,ceva despre cabluri, daca e cazul...multumesc.

#1438
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Deci, am profitat de blec fraidei si mi-am comandat mult laudatul cablu de boxe QED Profile 79 (Black). Era redus de la 12 lei/m la 10 lei/m. Inca nu l-am montat, am comandat de la chineji niste banane ca sa le pun in capete si astept sa vina. La prima "pipaiala" cablu e destul de gros si greu, pare destul de "incapatanat" cand e vorba de asezat cum vreau eu. Nu-mi place ca e destul de greu de remarcat modul de inscriptionare, are o "dungulita" in relief pe unul dintre fire. Sper sa se simta "ceva" dupa ce inlocuiesc "banalele" cabluri rosu/negru ce le folosesc in prezent.

#1439
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Eu nu sunt adeptul aparatelor vechi si eroarea comuna care se face este ca se compara "monstrii" legendari ce au costat enorm cu produse noi entry de genul Yamaha AS501.
Corect ar fi sa se compare la aceeasi clasa de pret de lansare.Daca se compara ceva vintage cu un amplificator nou de 5k euro, dispare fascinatia.

#1440
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,301
  • Înscris: 19.03.2007

View PostFC72, on 27 noiembrie 2018 - 13:26, said:

Eu nu sunt adeptul aparatelor vechi si eroarea comuna care se face este ca se compara "monstrii" legendari ce au costat enorm cu produse noi entry de genul Yamaha AS501.
Corect ar fi sa se compare la aceeasi clasa de pret de lansare.Daca se compara ceva vintage cu un amplificator nou de 5k euro, dispare fascinatia.
In principal e vorba ca atunci cand vrei sa-ti achizitionezi un amplificator si ai o anumita suma de bani, cumperi unul nou sau o legenda veche pe care o poti cumpara acum la un pret acceptabil ? Si in privinta a ceea ce afirmi, sunt convins ca astea actuale nu au in primul rand fiabilitatea celor vechi si daca ar fi sa comparam asa cum spui ,pretul de lansare al celor vechi cu pretul celor noi cred ca raportul e favorabil tot celor vintage.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate