Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Ce sistem audio aveti? ( poze + comentarii )

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
8579 replies to this topic

#1387
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View Posttitoo, on 20 noiembrie 2018 - 18:12, said:


Macar te poti uita pe internet cum sunt construite difuzoarele si asa iti poti imagina cum functioneaza, poate asa realizezi ce coloana de aer pot misca difuzoarele respective ...nu e o solutie magica ci una constructiva, e rezultatul cercetarilor pe care le fac cei de la Dynaudio .

https://www.dynaudio...dspeaker-driver
Mda....
Difuzoare dopate.E sinonim cu 300CP la 8000 de ture dintr-un motor de 1L.
Asa ma amuz cand vad cati bani cer unii pe scarpimatul la ureche cu unghia de la picior.

#1388
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postgeo123, on 20 noiembrie 2018 - 21:46, said:

Mda....
Difuzoare dopate.E sinonim cu 300CP la 8000 de ture dintr-un motor de 1L.
Asa ma amuz cand vad cati bani cer unii pe scarpimatul la ureche cu unghia de la picior.
Pana la urma tot 300 de cai sunt . Tu te amuzi uitandu-te la poze, altii asculta muzica la boxele astea ...oare cum o fi mai bine ?

#1389
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Seria Contur de la Dynaudio este grozava, daca iti place soundul lor cu ele mori, nu vei mai dori sa schimbi ceva...poate doar cablurile, sunt sensibile la asta.

#1390
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Varianta cea mai mare din seria Contour (60) costa 10 000 de euro si are woofere de 24 cm. Oare de ce n-au pus si pe asta tot woofere de 18 cm, ca pe Contour 30? Posted Image

#1391
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrazor01, on 21 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Varianta cea mai mare din seria Contour (60) costa 10 000 de euro si are woofere de 24 cm. Oare de ce n-au pus si pe asta tot woofere de 18 cm, ca pe Contour 30? Posted Image
Le poti trimite un mail sa-i intrebi .

#1392
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
De ce sa-i intreb pe ei, ca doar n-au facut ei afirmatiile de mai sus, cum ca ar fi descoperit woofere de 16 cm care sa ofere acelasi bass ca woofere de 24.

#1393
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrazor01, on 21 noiembrie 2018 - 11:59, said:

De ce sa-i intreb pe ei, ca doar n-au facut ei afirmatiile de mai sus, cum ca ar fi descoperit woofere de 16 cm care sa ofere acelasi bass ca woofere de 24.
Atunci mergi si asculta, din poze nu poti realiza cum se aud si nici eu nu-ti pot demonstra scriind .
Si nu rupe din context referirea facuda de mine la dimensiunea difuzorului, daca nu ai retinut sau nu ai inteles, reciteste postarea mea de pe pagina anterioara.

Edited by titoo, 21 November 2018 - 12:10.


#1394
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu nu am sugerat nicaieri ca acele boxe nu suna foarte bine. Problema era legata de afirmatia facuta de tine conform careia ar fi descoperit ei o tehnologie prin care sa nu mai fie nevoie de woofere mari. Daca te uiti pe site-ul lor nu scrie nicaieri asa ceva. De asemenea boxele de podea construite de ei demonstreaza acelasi lucru.

Edited by razor01, 21 November 2018 - 12:09.


#1395
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Dimesiunile incintelor si a difuzoarelor sunt in concordanta cu spatiu unde sunt folosite, unii producatori specifica asta explicit.
Incintele de raft se preteaza in camere pana 20mp, unde ofera cel mai echilibrat sunet, coloanele si difuzoarele mari merg in spatii peste 20mp si unde se cauta o presiune acustica mare.

#1396
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrazor01, on 21 noiembrie 2018 - 12:09, said:

Eu nu am sugerat nicaieri ca acele boxe nu suna foarte bine. Problema era legata de afirmatia facuta de tine conform careia ar fi descoperit ei o tehnologie prin care sa nu mai fie nevoie de woofere mari. Daca te uiti pe site-ul lor nu scrie nicaieri asa ceva. De asemenea boxele de podea construite de ei demonstreaza acelasi lucru.
Suntem demult off topic .
Ar fi trebuit sa realizezi uitandu-te la poze ce componente au difuzoarele alea si gandindu-ma ca chiar te pricepi la felul in care functioneaza un difuzor ar fi trebuit sa realizezi cam ce cursa poate face membrana aia tinand cont de magnetii supradimensionati, recte cam ce coloana de aer sunt capabile sa disloce . Eventual compara cat coboara in frecventa boxele acestui producator, comparativ cu alte marci ce folosesc difuzoare cu diametrul mai mare.

#1397
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFC72, on 21 noiembrie 2018 - 12:36, said:

Dimesiunile incintelor si a difuzoarelor sunt in concordanta cu spatiu unde sunt folosite, unii producatori specifica asta explicit.

Exact de aici a plecat toata discutia. Un alt coleg sugerase mai sus ca in loc de acele WHARFEDALE JADE 7 putea sa cumpere niste Harbeth say Dynavoice. Eu l-am intrebat ce boxe de dimensiuni similare gaseste la acesti producatori, capabile sa acopere cum trebuie spatiile pentru care au fost gandite acele WHARFEDALE.

Raspunsul dat a fost ca au descoperit cei de la Dynavoice nu stiu ce tehnologie prin care nu mai au nevoie de woofere mari ca sa acopere spatii mari. Uite ca nu-i asa, boxele gandite de ei pentru spatii mari au in continuare woofere mari.

Edited by razor01, 21 November 2018 - 12:52.


#1398
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Nu chiar, dimensiunea difuzoarelor nu poate fi asociata unilateral cu spatii mari, dimensiunea incintelor insa poate fi corelata.
Daca te uiti la Dynaudio seria lor de top Evidence foloseste wofere de 17cm la cele mai mari incinte, pentru spatii mari.Deci se pot acoperi spatii foarte mari cu difuzoare mici.
Dynaudio este un exemplu perfect la care daca urmaresti diferentele intre specificatii, dimensiuni poti avea surprize mari, seriile superioare cu difuzoare mai mici si greutate mai mica dar care sunt net superioare acustic asa ca orice incercare de a asocia dimensiune, calitatea, greutate sunt gresite.

#1399
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007

View Postrazor01, on 21 noiembrie 2018 - 12:50, said:

Exact de aici a plecat toata discutia. Un alt coleg sugerase mai sus ca in loc de acele WHARFEDALE JADE 7 putea sa cumpere niste Harbeth say Dynavoice. Eu l-am intrebat ce boxe de dimensiuni similare gaseste la acesti producatori, capabile sa acopere cum trebuie spatiile pentru care au fost gandite acele WHARFEDALE.

Raspunsul dat a fost ca au descoperit cei de la Dynavoice nu stiu ce tehnologie prin care nu mai au nevoie de woofere mari ca sa acopere spatii mari. Uite ca nu-i asa, boxele gandite de ei pentru spatii mari au in continuare woofere mari.
Se pare ca nu ai retinut nici macar marca....Nu-mi mai pierd vremea, eu am avut 2 perechi de la Dynaudio si vorbesc din experienta , tu ramai cu dilemele pe care le ai, uitandu-te la poze, la fel ca altii de pe aici. Ti-am zis sa mergi sa asculti si apoi sa te lamuresti in ce spatii se pot utiliza boxele respective.

Imi cer scuze daca par acid, dar m-am saturat sa discutam uitandu-ne la poze si specificatii.

Edited by titoo, 21 November 2018 - 13:04.


#1400
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostFC72, on 21 noiembrie 2018 - 13:01, said:

Daca te uiti la Dynaudio seria lor de top Evidence foloseste wofere de 17cm la cele mai mari incinte, pentru spatii mari.Deci se pot acoperi spatii foarte mari cu difuzoare mici.

Nu sunt mari, dar sunt 4 woofere. Practic vorbim de o boxa supradimensionata comparabila ca marime cu doua boxe normale puse una peste alta.

Si nu sunt cele de 17 cele mai mari, daca te uiti au si unele cu woofere de 20cm.  Tu te-ai uitat la cele mai mici din serie.

Daca puteau sa ofere acelasi bass cu doua boxe obisnuite, doatate cu doar doua woofere de 18 cm, nu mai construiau acele turnuri.

Edited by razor01, 21 November 2018 - 13:37.


#1401
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Asa, asa, da-le lectii, niste prosti, habar nu au sa faca incinte, trebuiesc invatati.

#1402
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Vorbim limbi diferite aici, fiecare intelege ce vrea. Eu ma retrag din discutie.

#1403
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
@razor01
Ca tot iti plac pozele si cifrele de pe internet, cauta "boxe normale" care sa aiba specificatiile astora "supradimensionate" .

Sau compara-le pe astea , ca tot vorbim de boxe si dimensiunile difuzoarelor.

https://www.audioemo...akers-459-p.asp

http://www.triangle-...grandconcert_en

https://www.dynaudio...inum#tech-specs

Edited by titoo, 21 November 2018 - 14:05.


#1404
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,233
  • Înscris: 19.03.2007
Si ca sa fiu on topic
In 2 saptamani sper sa ajunga unul ca asta...si gata, m-am linistit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate