Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Istoria Turciei

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 08.01.2009
Mă apuc să copiiez posturili. Lie salvez pe discu' dur cu titlu' Historia serioasa a Turciei povestita hazliu. Să hie acolo șa. Nu știu cum oi face cu posturili hazlii cari nu au liegatură cu Historia. Văd io. Mulțumiesc pientru trudă.

Leităr edit: ie trudă multă să tuot dai copy/paste, până la urmă l-am dat jos, în ambili amândouă variantili, șâ html șâ doc. Ie băgat la luoc de cinstire în bebleoteca mia electronică.

Edited by laurentcauia2, 27 March 2009 - 22:35.


#38
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postgogoroiu, on Mar 25 2009, 23:29, said:

Mustafa a fost căsătorit doar cu Latife Ușșaki între 1923-1925. Tipa era citită bine dar frumoasă nu era! Nu au avut copii. Nu prea înțeleg de ce… Alte femei nu apar în viața lui, însă apar vreo 10 copii înfiați pe care cronica nu prea îi bagă în seamă.

cate divorturi se pronuntau in '25? :) dar se pare ca a reusit cu brio sa-si tina viata lui particulara mai ascunsa decat isi ascundeau turcii nevestele sub hijab.

despre una din fiicele adoptive (au fost 7 fete si-un ficior) se zice ca i s-a cerut sa-si arate loialitatea fata de al sau si-al turcilor tata, punandu-i-se in mana un pistol si cerandu-i-se sa-si zboare creerii. si-ar fi facut-o cu drag, mandrie si fanatism, da' din pacate nu era incarcat.

Edited by charme, 28 March 2009 - 20:07.


#39
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

View Postcharme, on Mar 28 2009, 20:04, said:

cate divorturi se pronuntau in '25? :) dar se pare ca a reusit cu brio sa-si tina viata lui particulara mai ascunsa decat isi ascundeau turcii nevestele sub hijab.

despre una din fiicele adoptive (au fost 7 fete si-un ficior) se zice ca i s-a cerut sa-si arate loialitatea fata de al sau si-al turcilor tata, punandu-i-se in mana un pistol si cerandu-i-se sa-si zboare creerii. si-ar fi facut-o cu drag, mandrie si fanatism, da' din pacate nu era incarcat.

dacă mai ai explicații despre nebuna aia mai aștept.
orice poveste e binevenită.
hijab e iașmac pe românește... sau pe-acolo... :D

View Postlaurentcauia2, on Mar 27 2009, 22:15, said:

Ie băgat la luoc de cinstire în bebleoteca mia electronică.

Mălțămiesc di apreșieri!

#40
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008

View Postgogoroiu, on Mar 29 2009, 01:23, said:

dacă mai ai explicații despre nebuna aia mai aștept.
orice poveste e binevenită.
hijab e iașmac pe românește... sau pe-acolo... :D


de un' sa am, pacatele mele, ca e secret mai bine pazit decat asasinarea lu' jfk :) cica prin 2006 s-ar fi publicat un fel de biografie a ei, care contine si scrisorile schimbate cu tandretzuri intre cei doi, da' i se contesta rau autenticitatea. si cam asta-i tot. aaa, si faptul ca gasesti pe net aberatii gen "masonic gay jewish dictator", da-i freaca mai mult asa-zisele origini evreiesti pe la a vreo suta ramura a copacului genealogic decat partea cu gayu'.

#41
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007

View Postcharme, on Mar 29 2009, 14:25, said:

de un' sa am, pacatele mele, ca e secret mai bine pazit decat asasinarea lu' jfk :) cica prin 2006 s-ar fi publicat un fel de biografie a ei, care contine si scrisorile schimbate cu tandretzuri intre cei doi, da' i se contesta rau autenticitatea. si cam asta-i tot. aaa, si faptul ca gasesti pe net aberatii gen "masonic gay jewish dictator", da-i freaca mai mult asa-zisele origini evreiesti pe la a vreo suta ramura a copacului genealogic decat partea cu gayu'.

tandrețuri între ea și ta-xu?
pffuuuaaaaaaaiiiiiiiiiii!!
măi, mamă, hai să nu transformăm topicul în otv! :lol:
numai "masonic gay jewish dictator" nu era cumva și ungur?
adevărul nu-l știe nimeni dar hai măcar să nu ne umplem de bale ca vadim...

#42
charme

charme

    the same

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,432
  • Înscris: 14.09.2008
sorry, erau doua "ea" in post, scrisorile erau ale mamei, of cors.

aia mica cic-o fost pilot. the first female combat pilot in the world.

oteveala - neoteveala, mie mi se pare cea mai logica explicatie pentru un mariaj de doi anisori si nici un copil/nici un nume de femeie-n viata lui after. da' mai presus de toate, am o mare admiratie pentru cei care respecta dorinta unui om la intimitate si nu i-o vand pe cativa centi.

#43
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
hai ca pin' la urma o sa ziceti ca ataturk a fost negru

#44
Elizabeth

Elizabeth

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.02.2008

View Postmatutu, on Mar 21 2009, 08:26, said:

Aceasta este continuarea și probabil sfârșitul poveștii mele despre Ataturk deoarece aventurile palpitante se împuținează aici, și nici nu a comentat nimeni nimic despre subiect, lucru care mă face să par (fiu) ridicol în demersul meu… Cu excepția unor amici care m-au susținut sunt dezamăgit de lipsa de reacție a celorlalți pe care, probabil, îi interesează doar „tăvile nesfârșite cu papa grețoasă”.

Gogoroiu stii foarte bine ca nu ai fost "ridicol", din contra, in multimea de posturi neinteresante "povestea"  ta despre viata lui Ataturk pe mine unul m-a captivat si m-a facut sa caut pe Wikipedia alte si alte informatii despre Kemal.
Respect Gogoroiu pentru efortul tau si pentru dorinta pe care ai trezit-o in multi de pe aici de pe forum de a se reintoarce in fabuloasa Turcie. :first:


subscriu.
excelent stil narativ, original, captivant, plin de umor si in acelasi timp educativ.
fabuloasa Turcia, impresionanta istorie, cuceritoare prin contradictii.
multumesc Gogoroiu si astept si alte povesti!

#45
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007
Încerc să fac o istorie cât de cât a Istanbulului, dar e greu rău, teteo…

  A trecut pe sub atâtea stăpâniri de la înființare, asta ca să nu mai pomenesc că și înfiițarea e controversată rău, încât mi-e greu să scriu ceva lizibil, altceva decât un tabel cu datele de intrare-ieșire de sub stăpânirea cuiva.
Din cauza locației, poate cea mai a dracului de pe planetă, a fost locuit din timpuri imemoriale, de pe vremea când oamenii nu se trăseseră întru-totul din maimuțe cum ne povestea taica Darwin acu ceva vreme…
Că, încă din lumea antică e clar că poziția orașului e o poziție cheie, e clar, dar de ce semimaimuțoii ăia ai noștri de strămoși au populat zona puternic numai necuratul poate ști. Sau Dumnezeu!
Aici e de săpat adânc și chiar vă cer ajutorul, poate aflăm de ce locul ăla pare uns cu miere de multe milenii…

  Ăia care construiau piramide sunt strănepoții milenari ai ălora ce au pus prima piatră pe piatră la Stambul…
Ar mai fi interesant de menționat că de-a lungul timpului cei ce l-au cucerit, recucerit, răscucerit, etc, s-au căznit să strice cât mai puțin în timpul asediilor, așa încât să poată fi folosit în continuare. Reconstrucția distrugerilor provocate de aceste asedii a fost prioritară pentru toți cei ce îl cucereau. Inutil să vă zic de sute, poate mii, de orașe care au fost distruse, arse sau făcute zob altfel, unele dispărute definitiv, în timpul nenorocitelor de războaie ale lumii…

  Vă închipuiți ce-ar fi însemnat să trăiți într-un oraș prin care a trecut Alex? Cum care Alex? Din Bambu? Nooooooo, nene! Alex Macedon un mare ciumec…

  

  

  Să mai vedem…

Edited by gogoroiu, 08 April 2009 - 21:29.


#46
relu58

relu58

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 12.06.2007

View Postgogoroiu, on Apr 8 2009, 22:26, said:

Încerc să fac o istorie cât de cât a Istanbulului, dar e greu rău, teteo…
....
Să mai vedem…
Nu mai incerca, treci la treaba, te crezi in somaj?????
Asteapta mai multi, printre care si io...
Naspa e ca s-a restructurat si forumu asta, de parca triunghiul n-ar mai mai fi isoscel, unde bisectoarea conteaza.
Am de vanzare un papiion, la pret de criza, cu ”atentia sporita la exprimare” stau relativ bine :rolleyes:

#47
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007
Cronica spune că acu vreo 8.500 de ani oamenii sătui fiind de hălăduială și de umblat ca țiganu’ cu cortu’ după de-ale gurii, s-au hotărât să pună o frână și să se apuce de stat locului. Adică, mai pe românește, au renunțat la viața nomadă deoarece cam deprinseseră meșteșugul agriculturii și mai domesticiseră și oareșce lighioane pe care la o adică le puteau hali cu excepția câinelui, cel mai bun prieten al omului… Ce sens mai avea să umbli de nebun cu sulița și arcu când aveai colibă, sobă și porc? Ăia au fost zorii sedentarismului…
Cum lumea era destul de rară pe vremurile alea era destul loc sub soare pentru toți.
Peisajele din zona actualului Istanbul le-au fost pe plac, câmpiile de le poalele Balcanilor și Anatoliei erau mănoase, în marea Neagră era pește căcălău, în Marmara la fel, aveau un râu cât Dunărea… trai neneacă pe banii babachii! Ce este interesant e că Bosforul nu exista, iar Marmaraua era un fel de lac. Răstimp s-a format Bosforul și râul a dispărut, iar Anatolia a devenit semideșertică…
Cam așa zic arheologii ăia de-au scîrmat pe-acolo.

Legenda

Cică prin secolul 7 un mare ciumec Byzas, pe numele lui, comandantul megarienilor, se duce el la Oracolul din Delphi și ăla îi zice s-o pună de-un oraș acolo. Zis și făcut, iar orașul a primit denumirea de Bizanț și hramul Sfintei Zeițe Rhea și a Sfântului Apollo!
Bizanțul ăsta, pân la coadă a ajuns tot în laba romanilor care l-au făcut a doua capitală.

Deci de fondat, l-au fondat niște neolitici, dar de botezat, l-au botezat grecii în timpul strălucirii lor ca civilizație.

Ca oraș era destul de puternic și independent, avea guvern, propriile legi terestre, legiuia marinăria în marea Neagră și Egee, era nod de comerț și bineînțeles, era bogat teteo!
Bogăția era amplificată de poziția strategică.
Bogat fiind, cum banul e ochiul dracului, a început circul războaielor.
Orașul era păzit de un spartan, generalul Pausanias care o luat-o peste bot de la Darius, regele perșilor în 512 îH. A rămas al lor vreo 50 de ani. Apoi a început un ping-pong între Sparta și Atena când Bizanțul era cînd al unora, când a ălorlalți…

Edited by gogoroiu, 24 April 2009 - 18:26.


#48
matutu

matutu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 07.05.2008
bine ai revenit teteo!

#49
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
cam mare vacanta la scoala lu matale teteo  :D ! Am crezut ca ne lasi in clasa I si nu vrei sa ne duci mai departe. Hai ca mor de nerabdare sa aflu ce s-a mai intamplat.

#50
McNight

McNight

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 18.12.2004
Cautand sa ma interesez de o excursie in Turcia in toamna aceasta, am dat si peste lectia de istorie a Turciei moderne sa zicem...foarte utila cand mai aud de Kemal si Ataturk ( bine ca am aflat ca-s una si aceeasi persoana  :P ). Felicitari pentru aceste lectii.

#51
gogoroiu

gogoroiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 727
  • Înscris: 01.06.2007
cică Napoleon Bonaparte ar fi zis că:
"dacă Pământul ar fi fost un singur stat, capitala ar fi fost, desigur, la Constantinopol"

chestia asta am citit-o după ce am enunțat că locul pe care a fost ridicat orașul e posibil să fie cel mai al dracului de pe planetă...

revin curând.

#52
cris1960

cris1960

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.03.2009
HAIDE GOGO !!! VREM CONTINUAREA,  INCA NU ESTE VACANTA !!!

#53
dcreno2007

dcreno2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 20.05.2008

View Postlaurentcauia2, on 27th March 2009, 23:15, said:

Mă apuc să copiiez posturili. Lie salvez pe discu' dur cu titlu' Historia serioasa a Turciei povestita hazliu. Să hie acolo șa. Nu știu cum oi face cu posturili hazlii cari nu au liegatură cu Historia. Văd io. Mulțumiesc pientru trudă.

Leităr edit: ie trudă multă să tuot dai copy/paste, până la urmă l-am dat jos, în ambili amândouă variantili, șâ html șâ doc. Ie băgat la luoc de cinstire în bebleoteca mia electronică.
@aurentcauia
o fi aici o istorie a turciei povestita hazliu, dar nu e deloc placut sau hazliu sa citim cum domnia ta umileste limba romana cu buna stiinta.
sau poate iti place sa parlesti inglejeste, precum vrei sa arati (:(:(:(
incearca totusi sa scrii romaneste. ca sa nu zic si altceva
scuze pt off topic

#54
siru

siru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 09.06.2005
Imi dau si eu cu parerea despre Turcia moderna:
Ataturk a fortat modernizarea Truciei impunand in cativa ani modelul de viata occidental compatriotilor sai.
Cam acelasi lucru l-a facut la noi A.I. Cuza.
Faptul ca au fost copiate coduri de legi europene din cele mai avansate nu a insemnat neaparat ca si societatea s-a adaptat imediat.

Doar cateva tari europene nu au fost afectate de al doilea razboi mondial, printre ele aflandu-se si Turcia.
Dar, in loc ca azi sa avem o Turcia prospera, care nu a cunoscut ororile razboiului, nici ale comunismului,
avem in schimb o tara cu salariu mediu pe economie de circa 300 de dolari.
Turcia este un bun exemplu al faptului ca democratia si economia de piata nu rezolva toate problemele.
Ultima lovitura de stat din Turcia dateaza din 1996 cand armata a dat jos un guvern mai apropiat de religie, dar nu islamist.
Dar, daca esti membru NATO, presa occidentala uita de astfel de derapaje in ale democratiei.
Vorba lui Stalin:
Nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile.

Ce vreau sa spun este ca Ataturk a facut un lucru bun,
doar ca societatea turca modernizata prin comanda politica, de sus in jos, ramane ancorata in trecut prin poporul sau.
Este lumea unde aparentele sunt departe de realitati.
Exemplu de circulatie rutiera in Istanbul:
intreb un politist cum ajung pe strada X, el imi arata sa o iau inainte. Ii arat ca strada pe care ma pune el sa merg are semnul Interzis. El zice: 'no problem!'
Este foarte asemanatoare cu Romania noastra.
Sa dau un exemplu de la noi: avem justitie independenta, democratie, presa libera si tot ce vrei.
Dar in Romania de azi se pierd procese prin disparitia probelor de la dosar.

Edited by siru, 15 June 2009 - 14:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate