Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Istoria Turciei

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#55
ady_george

ady_george

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 18.06.2009
Salutare ! Felicitari pt. topicul asta care m-a facut sa-mi fac cont dupa mult timp in care doar citeam pe forum.
Am fost de curand la Ankara unde am vazut gandirea turcilor despre Ataturk si am vizitat mausoleul sau, impresionant prin maretie.
Astept continuarea despre Istanbul pe care n-am apucat sa-l vad decat din avion ( si ma roade asta  :D ) si unde vreau sa ajung vara asta.
Mult succes !

#56
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004
Gogoroiu...m-ai dat gata. Sa mor daca nu le scriu astora de la Ministerul Educatiei ca sa te puna sa faci manualele de istorie. Si nici macar nu glumesc. Crede-ma, in stilul asta, multi pusti ar fi lesinati dupa istorie si chiar le-ar ramane ceva in teasta. Felicitari!

#57
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
foarte frumos . mersi pt  lectia de istorie si sincer , abia acum am inteles de ce il simpatizam pe Atatutk asa, in subconstient.
Inca o data , felicitari.

#58
macrina

macrina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 13.12.2004

View Postsanddy1964, on 13th September 2009, 18:48, said:

foarte frumos . mersi pt  lectia de istorie si sincer , abia acum am inteles de ce il simpatizam pe Atatutk asa, in subconstient.
Inca o data , felicitari.
Citisem eu de Ataturk, m-a impresionat curajul lui de a schimba sistem, regim, legi...intr-o tara musulmana, as zice ca asta e aproape un risc. Dar niciodata nu am citit o lectie de istorie atat de colorata.

#59
crengup

crengup

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.06.2009
Mi-a placut foarte mult descrierea,asa acumulam cunostinte noi

#60
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postgogoroiu, on 9th March 2009, 21:06, said:

trebuie să fac o paranteză în care să vă explic că sultanii otomani aveau o școală aparte… ei înțelegeau de mici că șiretenia și viclenia erau materii de bază la școala vieții, așa încât la școala vulpilor, o vulpe reală ar fi rămas repetentă veșnic… Minciuna era un fundament al gândirii… Trădarea era o bagatelă, li se întâmpla zilnic…
Închipuiți-vă un nobil cruciat din Apus pentru care virtutea însemna să-și dea viața pentru un cuvânt dat, așa cum și făceau adeseori, față în față cu un nobil turc pentru care cuvântul nu valora nimic… Prietenii cruciatului și-ar fi dat viața pentru el spre deosebire de prietenii turcului care l-ar fi îngropat cât mai degrabă…
...

stai asa, ce amesteci cruciatii cu turcii secolului 20. stii doar ca este o diferenta cam de 800 ani. si sa nu uitam ca a fost un nobil adevarat, imparatul german, ce a spus ca oricine are un pret.
parca tot cruciatii le-au promis ceva bizantinilor si apoi au facut altceva: au jefuit bizantul, cel mai mare jaf din istoria bizantului/constantinopole-ului !
de asemenea ar fi trebuit sa stii ca la turci nu existau nobili de sange. scurt si simplu. era democratie militara. exista un singur nobil de sange: sultanul.
cam diferit de exemplele tale.

#61
GeorgeM

GeorgeM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,445
  • Înscris: 05.08.2006
Eu zic ca moderatorii ar trebui sa mute topicul in Poiana lui Ioacan.
Sunt sigur ca acolo frumoasele tale comentarii vor avea un succes fulminant.

#62
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
@  Gogoroiu , Sincer  multumesc, ai  avut  timp  sa  scrii  asa  de mult .

Despre  ATATURK ,  Cine  intreseza  am  carte  despre  Viata lui  ATATURK  ( In limba romana  )   pot sa  trimit  cu  posta  fara  problema

Enjoy  the   Turkey .....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate