Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Digi.cablu - zona Banat.

- - - - -
  • Please log in to reply
228 replies to this topic

#73
Julien25

Julien25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.03.2008
Imi spune vreun aradean daca pe Digi Cablu prinde Sport 1, Viasat Explorer, Zone Reality, National Geographic Wild si/sau Mezzo?
Daca nu, exista posibilitatea vizionarii prin decodor de Extra a acestor programe sau pe Extra sunt strict cele 7 canale (4 de Discovery + Viasat History + Tv 1000 + Private Spice)?

#74
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
In afara de Sport1, celelalte programe sunt pe Digi.Cablu Analogic. De PrivateSpice nu stiu, e prea tarziu pentru mine. Era la un moment dat, dar au bagat InvestigationDiscovery pe frecventa lui. Posibil sa fie partajat.

#75
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Probleme cu receptia B1TV: urmaresc o emisiune preluata de pe DW-TV la care a aparut mesajul ca este transmisa 16/9 WIDE. Din pacate RCS-ul decupeaza imaginea (in format 4/3) astfel ca nu se mai vad siglele B1/DW-TV, respectiv traducerea este incompleta in anumite momente (iese din ecran in stanga si in dreapta). Se poate rezolva ceva sa fie retransmis cum trebuie de catre RCS?
Aceeasi problema a fost la un moment dat cu programul RTL. Dar s-a rezolvat. L-au scos din grila...

#76
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
La mine nu este aceasta problema- se vad perfect si siglele (B1 lipita de marginea imaginii, pentru ca TV-ul meu este 4:3) si subtitrarile. Poate ca B1TV e preluat din DIGI TV acolo si fac magaria asta de la Bucuresti, dar la mine e preluat de pe satelitul pe care emite si n-au cum sa faca asa ceva, imaginea este 16:9 cand B1 transmite asa. Sau este de la TV-ul tau, daca acesta nu este LCD sau Plasma, unele CRT-uri au probleme cu marginile ecranelor, taie din imagine mai mult decat altele.    

La RTL este de la nemtzi problema, l-am avut la Hotel in Turcia direct de pe satelit si tot asa se vedea, pe TV LCD 16:9.

Edited by Neaceasca85, 11 September 2009 - 15:41.


#77
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Tv-ul este un lcd Sony, aceeasi emisiune preluare DW-TV am vazut-o la un hotel si acolo era imaginea completa dar deformata. pe tv 16/9 s-ar fi vazut normal.

Este vorba doar de transmisiunile 16/9 WIDE.
Cele 16/9Letterbox sau 14/9 sunt ok.

#78
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,956
  • Înscris: 14.10.2008
Atunci e chestia cu DIGI SATELIT. La mine pe Samsung CRT 4:3 am la "6 Vine Presa", doar un mic gol sus si jos, sigla e aproape normala (cred ca asta este 14:9) si la preluare DW sigla B1 lipita de margine, dar vizibila in totalitate, asta sigur este 16:9 WIDE. N-am LCD dar stiu sigur ca B1 e preluat direct de pe Amos 4 W si n-au cum sa modifice imaginea.

Edited by Neaceasca85, 12 September 2009 - 01:06.


#79
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
6 Vine presa este intradevar 14/9, tv-ul comuta automat pe acest format. 16/9Letterbox si 14/9 au margini negre. 16/9wide este pe tot ecranul, deformat pe un tv 4/3, fara dungi negre.
Cum se poate corecta problema?

#80
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Lipsesc din grila analogica TVR Info, GSP, Viasat Explorer si Antena 2. Stie cineva ce s-a intamplat cu ele?

#81
redwhite78

redwhite78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.09.2007

View Postmarius_ar, on 6th October 2009, 19:52, said:

Lipsesc din grila analogica TVR Info, GSP, Viasat Explorer si Antena 2. Stie cineva ce s-a intamplat cu ele?
Canalele GSP, Antena 2, au fost mutate pe alte frecvente in grila RCS&RDS ARAD, Viasat Explorer a fost mutat in locul lui TVR 3, care nici pana la ora asta nu a mai aparut in grila, la fel si TVR Info, a disparut.....Deci lipsa 2 canale!
In alta ordine de idei, nu stiu cine a facut aceste thread-uri, cine le-a denumit asa, a gresit (Digi.cablu Banat), insa ARAD-ul nu face parte din Banat.... ARAD impreuna cu Bihorul fac parte din Crisana!

#82
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 21.11.2008
Da, dar numai Nordul Judetului ARAD mai este considerat parte a CRISANEI, si majoritatea il judeca drept.. mai lipit de Banateni...


T.V.R. INFO se pare ca va zbura cam din toate R.C.S.-urile din patrie, T.V.R. 3 probabil va fi rebagat in 2-3 zile pe alta frecventa, posibil in Extra, sa platiti mai mult  :P  , asa e si la ORADEA, si vad ca si la BRASOV...

T.V.R. TIMISOARA nu vi l-au zburat??

#83
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Am rescanat si eu aseara:
- canalele S21-S28 libere de analogic (probabil tot ce este dvb-c va fi transmis pe aceste frecvente)
- canal S7 Antena2 in loc de o frecventa digitala
- canal C12 GSPTV in loc de o frecventa digitala
Cei cu Digi.Cablu.Digital sunt nevoiti sa rescaneze pentru a receptiona programele transmise pe cele doua frecvente.
- TVR3 si TVR Info lipsesc din grila
- Viasat Explorer in locul TVR3

#84
redwhite78

redwhite78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.09.2007
La RCS&RDS ARAD, aseara au fost reintroduse in grila, TVR 3 si TVR INFO, dupa ce au fost scoase din grila acum 3 zile.

#85
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007

View Postredwhite78, on 10th October 2009, 13:10, said:

La RCS&RDS ARAD, aseara au fost reintroduse in grila, TVR 3 si TVR INFO, dupa ce au fost scoase din grila acum 3 zile.
Pe ce frecventa este TVR Info?

#86
redwhite78

redwhite78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 05.09.2007

View Postmarius_ar, on 10th October 2009, 14:22, said:

Pe ce frecventa este TVR Info?
TVR INFO, e pe canal C 57.

#87
Shieu

Shieu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 24.06.2009
e clar, nici banateniilor nu le place tvr info

#88
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Rocadă între MTV și 1MusicChannel la Arad

#89
jkno

jkno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.02.2006

View Postmarius_ar, on 19th November 2009, 22:12, said:

Rocadă între MTV și 1MusicChannel la Arad

Am vazut si eu, mi-au dat de lucru, incercand sa repun MTV la locul sau...

#90
marius_ar

marius_ar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 14.01.2007
Oare nu au de gand sa introduca postul West TV Arad?
http://www.westtv.ro/
http://www.observato...cala-a-aradului

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate