Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

FUJITSU ASYA09 LGC sau MITSUBISHI SRK25 ZG?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Poate sa explice cineva ce rol are exact pompa de vid? De ce trebuie sa fie folosita? Sa faca ce?

Explicatia pe care mi-a dat-o mie instalatorul cand a venit, a fost ca pompa de vid se foloseste ca sa verifici instalatia de la unitatea exterioara pana la unitatea interioara pentru etanseitate. Sa nu cumva sa scape freonul. Si in acelasi timp se verifica si circuitul pentru a nu fi obstructionat de vreun corp strain.

Mi s-a parut oarecum logic si am luat-o ca atare. Are cineva cunostinte mai avansate in domeniu si stie altceva?

#20
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 SPF, on Mar 14 2009, 08:24, said:

Poate sa explice cineva ce rol are exact pompa de vid? De ce trebuie sa fie folosita? Sa faca ce?

Explicatia pe care mi-a dat-o mie instalatorul cand a venit, a fost ca pompa de vid se foloseste ca sa verifici instalatia de la unitatea exterioara pana la unitatea interioara pentru etanseitate. Sa nu cumva sa scape freonul. Si in acelasi timp se verifica si circuitul pentru a nu fi obstructionat de vreun corp strain.

Mi s-a parut oarecum logic si am luat-o ca atare. Are cineva cunostinte mai avansate in domeniu si stie altceva?
Conform ASHREA-vidarea ar trebui sa se faca cu o pompa de vid cu 2 trepte capabila sa scoata 15 microni,la folosirea refrigerantului R410.Scopul este fata de ce au spus mesterii si de a scoate umezeala si praful de pe traseul frigorific,care are un efect catastrofal asupra lui R410

#21
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
am o alta problema.unitatea exterioara sau cea interioara cred ca trebuie sa intre in vreo priza in ceva...trebuie vreun prelungitor cu firul gros cu priza de ceramica??/adica trebuie o priza speciala sau merge si cea din perete veche de vreo 20 de ani???

#22
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 miha_pinkcat, on Mar 16 2009, 00:14, said:

am o alta problema.unitatea exterioara sau cea interioara cred ca trebuie sa intre in vreo priza in ceva...trebuie vreun prelungitor cu firul gros cu priza de ceramica??/adica trebuie o priza speciala sau merge si cea din perete veche de vreo 20 de ani???
In principiu la cei 820 watt si 5.7 A,ar trebui o siguranta de 10 A,cere sfatul celor care o sa vina sa-l instaleze,ei la fata locului pot sa evalueze mai bine situatia

#23
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008

 gall71, on Mar 15 2009, 23:37, said:

In principiu la cei 820 watt si 5.7 A,ar trebui o siguranta de 10 A,cere sfatul celor care o sa vina sa-l instaleze,ei la fata locului pot sa evalueze mai bine situatia

OK GALL,DAR EU AM CONTOAR VECHI DIN ACELA CU CHESTII INSURUBATE,CU LITZA CARE SE SCHIMBA DACA FACE SCURT....MACAR ZI-MI DACA TRE SA CUMPAR PANA JOI O PRIZA SI S-O INSTALEZ IN PERETE.MA REFER LA PRIZA CU INTERIOR DE CERAMICA. sper ca intelegi cam la ce ma refer.chiar nu ma pricep si nu vreau sa-i aud pe cei cu aerul cond. ca-mi spun...cucoana,trebuie o priza mai acatarii aici!!!

#24
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 miha_pinkcat, on Mar 16 2009, 01:15, said:

OK GALL,DAR EU AM CONTOAR VECHI DIN ACELA CU CHESTII INSURUBATE,CU LITZA CARE SE SCHIMBA DACA FACE SCURT....MACAR ZI-MI DACA TRE SA CUMPAR PANA JOI O PRIZA SI S-O INSTALEZ IN PERETE.MA REFER LA PRIZA CU INTERIOR DE CERAMICA. sper ca intelegi cam la ce ma refer.chiar nu ma pricep si nu vreau sa-i aud pe cei cu aerul cond. ca-mi spun...cucoana,trebuie o priza mai acatarii aici!!!
Ar fi bine pana joi sa chemi un electrician,sa vada tabloul,tu atat trebuie sa-i spui curentul maxim 6.1 A,consum nominal 820 w,si mai departe stie el ce are de facut

Edited by gall71, 16 March 2009 - 00:35.


#25
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Mi-am conectat eu aerul conditionat la o priza de vreo 100 de ani si nu are nimic. Totul e ca firele alea sa fie in toate mintile si contactul sa fie ferm si bine facut.

Daca nu ai incredere in priza aia e bina sa o schimbi mai ales ca raportat la valoarea aparatului de a/c cheltuiala este neinsemnata.

Nu trebuie neaparat priza ceramica. Daca firele sunt conectate bine, priza este de calitate (nu te zgarci sa iei un turcism de 2 lei) si instalatia e in toate mintile, 1000W pe ora pentru o priza normala sunt o gluma. Nu e nimic spectaculos.

#26
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 SPF, on Mar 16 2009, 07:59, said:

Mi-am conectat eu aerul conditionat la o priza de vreo 100 de ani si nu are nimic. Totul e ca firele alea sa fie in toate mintile si contactul sa fie ferm si bine facut.

Daca nu ai incredere in priza aia e bina sa o schimbi mai ales ca raportat la valoarea aparatului de a/c cheltuiala este neinsemnata.

Nu trebuie neaparat priza ceramica. Daca firele sunt conectate bine, priza este de calitate (nu te zgarci sa iei un turcism de 2 lei) si instalatia e in toate mintile, 1000W pe ora pentru o priza normala sunt o gluma. Nu e nimic spectaculos.

Unde te ai mutat mosule la pestera cu vechime de aproximativ 100 de ani? Fereasca-ma...

#27
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Ai vrea tu sa ai pestera aia de 100 de ani ;)

#28
axeldragos

axeldragos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 09.01.2009

 SPF, on Mar 18 2009, 08:37, said:

Ai vrea tu sa ai pestera aia de 100 de ani ;)

Mosule, eu am 4 pesteri la 100 mii euro bucata si nu stiu daca tot ce imi doresc e sa am si pestera ta, bineinteles, daca ne referim la spatiul de locuit.

#29
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Ah, m-ai terminat. Acum daca tot ai inceput zi si de conturile din banca si masini.

#30
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 SPF, on Mar 19 2009, 07:36, said:

Ah, m-ai terminat. Acum daca tot ai inceput zi si de conturile din banca si masini.
Offtopic Si eu am 5 pesteri,2 grote,3 caverne,4 piei de urs,una de leopard a nevestei,3 cozi de iepure si doua de vulpe;Sunt avut :coolspeak:

#31
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008
Ete ca se intalnira Becali si Borcea pe softpedia .

Hai ca am inceput sa ne rupem in orgolii , ca doar santem romani , si trebuie sa demonstram ca mai presus de toate ramane cantitatea .

Ma intreb oare intre Bill Gates si Abramovici discutiile sant la fel ca cea de mai sus ?

#32
miha_pinkcat

miha_pinkcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 27.11.2008
buna seara sau buna dimineata!!!.ieri au venit cu aerul conditionat...MITSUBISHI MSH-GA 25 VB.nu am prea multe de povestit,pentru ca am pierdut distractia...anuntasera ca apar la ora 9,imi facusem planuri,dar la 8,10 m-a sunat mama ca aia cu aerul sunt la usa ei...eu am ajuns in jurul orei 9,deja facusera gaura in perete,montasera unitatea exterioara,si unul dintre ei atarna pe 3 sferturi in afara geamului ca sa prinda niste fire de UE.DECI...NIMIC INTERESANT...TOTUSI...POMPA DE VACCUM nu au folosit-o(cred ca le-a mai fost lene sa coboare 4 etj pe scari si retur cu pompa in brate,dupa ce carasera cutia cu aerul conditionat).surpriza a fost cand mi-au zis ca nu au factura+garantia...l-am sunat pe sef si i-am zis ca nu platesc pana nu am actele...a venit in 20 minute...mi-au facut o proba la aer,totul pare ok,UE functioneaza si ea(chiar daca nu se aude deloc).aparatul pare bun,sper sa reziste cat mai mult,dar are totusi un dezavantaj,in ochii mei bineanteles. UI este imensa...in pozele lui gral parea mai subtire.seamana cu al vecinei care are 12000 btu....pana si UE mi se pare mai mare decat ale celorlalti,dar aia nu prea ma intereseaza...deci...e mareeeeee,pare ok la prima proba,are functii pe care nu le-am incercat gen dezumidificare,etc.
ar mai fi faptul ca astept pe mail traducerea in romana,deoarece nu am avut norocul sa stiu japoneza si rusa...iar cu engleza mea de balta intuiesc mai mult decat sa fiu sigura...si nu-mi permit la banii astia sa mi se spuna ...duduiee vezi ca ai banuit prost!!!
peste 2 luni sper sa va mai comunic cum merge magaoaia...oricum pare o investitie super... :)

#33
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 miha_pinkcat, on Mar 20 2009, 03:09, said:

buna seara sau buna dimineata!!!.ieri au venit cu aerul conditionat...MITSUBISHI MSH-GA 25 VB.nu am prea multe de povestit,pentru ca am pierdut distractia...anuntasera ca apar la ora 9,imi facusem planuri,dar la 8,10 m-a sunat mama ca aia cu aerul sunt la usa ei...eu am ajuns in jurul orei 9,deja facusera gaura in perete,montasera unitatea exterioara,si unul dintre ei atarna pe 3 sferturi in afara geamului ca sa prinda niste fire de UE.DECI...NIMIC INTERESANT...TOTUSI...POMPA DE VACCUM nu au folosit-o(cred ca le-a mai fost lene sa coboare 4 etj pe scari si retur cu pompa in brate,dupa ce carasera cutia cu aerul conditionat).surpriza a fost cand mi-au zis ca nu au factura+garantia...l-am sunat pe sef si i-am zis ca nu platesc pana nu am actele...a venit in 20 minute...mi-au facut o proba la aer,totul pare ok,UE functioneaza si ea(chiar daca nu se aude deloc).aparatul pare bun,sper sa reziste cat mai mult,dar are totusi un dezavantaj,in ochii mei bineanteles. UI este imensa...in pozele lui gral parea mai subtire.seamana cu al vecinei care are 12000 btu....pana si UE mi se pare mai mare decat ale celorlalti,dar aia nu prea ma intereseaza...deci...e mareeeeee,pare ok la prima proba,are functii pe care nu le-am incercat gen dezumidificare,etc.
ar mai fi faptul ca astept pe mail traducerea in romana,deoarece nu am avut norocul sa stiu japoneza si rusa...iar cu engleza mea de balta intuiesc mai mult decat sa fiu sigura...si nu-mi permit la banii astia sa mi se spuna ...duduiee vezi ca ai banuit prost!!!
peste 2 luni sper sa va mai comunic cum merge magaoaia...oricum pare o investitie super... :)
CE,nu au folosit pompa de vid?Suna-i sa vina sa-si faca treaba cum trebuie,eventual suna si la Genco,importatorul marcii.
Aici,nu e loc de compromis sau negociere.
Pacat

#34
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Daca nu au folosit pompa de vid si aparatul functioneaza, nu mai are asa mare importanta.

Instalatorul meu cand a montat conductele, a avut grija sa le astupe cu banda ca sa nu intre praf si impuritati pe tevi. Daca ai grija, nu cred ca e o mare problema nefolosirea pompei de vid.

#35
gall71

gall71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,972
  • Înscris: 12.08.2007

 SPF, on Mar 20 2009, 09:40, said:

Daca nu au folosit pompa de vid si aparatul functioneaza, nu mai are asa mare importanta.

Instalatorul meu cand a montat conductele, a avut grija sa le astupe cu banda ca sa nu intre praf si impuritati pe tevi. Daca ai grija, nu cred ca e o mare problema nefolosirea pompei de vid.
Pe instalatorul tau ai face bine sa-l tragi de urechi pana i se fac ca ale unui magar(mincinos),si ar fi bine sa-l chemi inapoi sa-si faca treaba
Te inseli,nefolosirea pompei de vid poate duce la:
Cresterea presiunii in sistem
Blocarea capilarelor in evaporator
Nefunctionarea in parametrii proiectati
Alterarea calitatii fizice a R410,de aici rezulta racire sau incalzire slaba
Blocarea valvei in 4 cai
DECI,ATENTIE,nu va luati dupa instalatori de doi lei care o sa va spuna minciuni gen:aveti sub 5 m si nu e necesara vidarea;vidarea verifica traseul frigorific,si atat(are intr-adevar si acest rol)
REPET LA INSTALAREA UNUI AC,FOLOSIREA POMPEI DE VID ESTE OBLIGATORIE,normal ar trebui folosita o pompa de vid cu 2 trepte si capabila sa scoata 15 microni

Edited by gall71, 20 March 2009 - 10:08.


#36
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Ia mai zi odata cum scoate pompa de vid impuritatile din traseu. Ca pompa aia de vid blocheaza un capat al traseului si scoate tot aerul afara din tevi. Asta nu implica in mod obligatoriu extragerea impuritatilor.

Cu atat mai mult, cand decuplezi pompa de vid ca sa conectezi tevile la unitatea exterioara, presiunea atmosferica se reinstaureaza in traseu.

Adica exceptand cazul in care ti-a turnat cineva nisip in tevile alea, nu cred ca e chiar atat de mare riscul de contaminare de la 2-3 fire de praf care oricum raman in tevi ca nu exista mediu necontaminat in afara de cateva facilitati dotate cu echipamente de milioane de euro gen fabrici de microprocesoare.

Edited by SPF, 20 March 2009 - 10:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate