Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Termopan stil "Alumin-konig 2000 Brasov"

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
sorinbv

sorinbv

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 23.02.2005
Daca va trece cumva prin cap sa comandati geamuri termopan la firma mai sus mentionata v-as recomnada sa va ganditi nu de doua ori ci de 2000 de ori.
Pe langa faptul ca sunt prost "croite" (ramele), serviciile "romanian style" sunt sub dar sub orice inchipuire.
Am postat asta gandindu-ma ca fac un bine unuia care cauta review-uri despre asa ceva.
Chiar ar fi bine daca ar exista o sectiune in forum in care sa se posteze ca titlu de topic nume de firme iar la descriere review-uri reale (bineinteles cele proaste pentruca review-urile bune ar fi egale cu reclama). In felul asta ne-am ajuta unii pe altii ferindu-ne de firmele de doi lei (care suuuunt slava domnului).

Edited by sorinbv, 10 March 2005 - 12:13.


#2
nutadaniel

nutadaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 07.11.2006
ms pentru sfat,  foarte util  :deadtongue:

#3
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Se pare ca dupa 2 ani lucrurile nu s-au schimbat!!!
Am facut si eu o comanda de geamuri la firma asta minune in 23 august 2007.A venit in aceeasi zi cineva sa masoare , am intocmit un contract tip pe care il aveau pregatit si geamurile trebuiau sa fie gata in 10-12 zile calendaristice de la data semnarii contractului.
Asta insemna ca si data finala de montaj 4 septembrie.
Pe 4 septembrie ii sun ca sa ii intreb ora la care sosesc cu geamurile.Imi raspunde o domnisoara politicoasa care imi spune ca geamurile sunt gata dar ca nu are cine sa vina sa le monteze , ei fiind foarte ocupati cu alte comenzi , dar ca o sa fie montate in ziua urmatoare, adica in 5 septembrie.
Pe 5 septembrie ii sun de dimineata ca sa aflu la ce ora urmeaza sa vina sa stiu cum imi fac programul pentru ziua in curs.Imi raspunde aceeasi domnisoara care imi spune ca nu stie sigur cand vor veni.Ii spun ca nu ma multumeste varianta asta si ii spun ca vreau sa vorbesc cu patronul.Vorbesc cu respectivul care imi explica ca sunt depasiti de comenzi, ca se lucreaza in 3 schimburi si tot nu fac fata cererii si ca de-aia dureaza atat.Ii spun ca din moment ce geamurile sunt gata ce mai conteaza un montaj care nu are cum sa dureze mult(locurile geamurilor fiind goale, nefiind cazul inlocuirii unei tamplarii existente), la care el imi spune foarte senin ca nici nu au facut geamurile pentru ca daca erau facute veneau cu ele.Ma roaga sa il inteleg si imi da ca si data maximala de finalizare a lucrarii 12 septembrie cu mentiuni repetate ca "SIGUR o sa fie gata mai repede".
Am zis sa nu fiu absurd, si crezand ca am de-a face cu un om serios, am asteptat pana pe 12 septembrie.
Ii sun pe 12 septembrie si mi se spune ca vor veni mai pe dupa-amiaza.Se face ora 16:30, ii sun iar , ca sa vad mai exact cat de mai pe dupa-amiaza o sa se intample venitul ala.Mi se raspunde ca au avut un montaj care a durat mai mult decat au estimat dar ca vin sigur a doua zi, adica pe 13 septembrie.
Pe 13 septembrie ii sun de dimineata ca sa aflu ora la care vor veni.Imi raspunde domnisoara zicandu-mi ca nu stie exact programul echipei de montaj, dar ca ii suna si ma va suna ea in 5 minute.Trec 40 de minute fara sa sune....o sun din nou....nu mai raspundea nimeni pe numarul de fix.Insist 20 de minute...intr-un final raspunde tot ea si imi spune ca nu m-a sunat pentru ca montatorii nu i-au raspuns la telefon si deci nu stie unde sunt si cat dureaza.Ii cer numarul patronului.Il sun.Imi spune ca supervizeaza un montaj in Predeal si ca el i-a spus angajatei sa imi spuna ca voi fi sunat de catre el personal cand se intorc din Predeal.Imi promite solemn ca geamurile vor fi montate in dupaamiaza aia.Nu se intampla nimic, iar seara nu imi mai raspunde la telefon.
Pe 14 septembrie.....sun la sediul lor....si le explic ca asta e ultimul telefon pe care il dau.....urmatorul drum fiind la OPC,etc.....clasica domnisoara imi explica ca nu trebuie recurs la asa ceva.....ca nu e cazul.....ca acum SIGUR le vor monta.
Cam asta e firul evenimentelor pana acum,geamurile nefiind montate.Luni urmeaza sa merg la OPC si la alte organe abilitate sa ii puna la punct.

#4
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
~~ ABOVE POSTER

Tu le-ai dat vreun ban? Sau de ce insisti atat? ca optiuni exista :)

Edited by katman, 17 September 2007 - 11:03.


#5
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
geamurile au fost achitate integral.....deci nu au nici o scuza ca nu au avut cu ce sa isi plateasca furnizorii....daca ar fi vorba pana acolo....

am vorbit deja la OPC, foarte saritori oamenii......doar ca trebuie sa trec sa completez un formular tip pentru plangere.....o sa revin cu detalii.....

#6
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005
Update....

In lunea respectiva,adica pe 17 septembrie am facut reclamatie la OPC....astazi, 24 septembrie am trecut sa vad in ce stadiu e reclamatia....am dat exact peste inspectorul care fusese insarcinat cu rezolvarea ei, care mi-a spus foarte politicos ca termenul de rezolvare al unei reclamatii e de 30 de zile si mi-a aratat registrul cu reclamatii ca sa vad si de ce rezolvarea reclamatiei mele va dura aproape de maxim.Cu ocazia asta am vazut ca exista multi romani nemultumiti.....de firme din diverse domenii.
Am sunat iar patronul firmei anuntandu-l ca o sa urmeze o amenda de undeva , fara a obtine un rezultat clar.
Nemaiputand sa astept atata timp am apelat la o alta institutie a statului, mult mai temuta.....iar dupa un telefon de-al lor la sediul firmei am aflat ca maine la ora 9 voi avea geamurile montate.....asta se intampla pe la ora 17:00....ca efect al telefonului respectiv....dupa aproximativ 40 de minute a sunat patronul firmei sa ma intrebe daca peste 20 de minute e cineva la adresa ca sa trimita pe cineva sa le monteze.....:D....si uite asa dupa 30 de minute erau la usa cu ele....si le-au montat de seara....nu au mai asteptat pana dimineata.....uimitor ce face un telefon dat de cine trebuie....

cum zice Badea...."traim in romania si asta ne ocupa tot timpul".....cam asa si aici.....daca nu ai pe cineva sus....poti sa mori cu dreptatea in mana....

MORALA : Alumin Konig 2000 Brasov.....o firma dezamagitoare,nerecomandata, etc.Indiferent ce auziti, ce cititi, daca in 2 ani, de cand e postul precedent, nu au schimbat nimic nu o sa mai schimbe.....asa ca feriti-va cat puteti ca sa nu regretati ulterior.

Edited by angajatul, 24 September 2007 - 23:17.


#7
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006

 angajatul, on Sep 25 2007, 00:15, said:

Nemaiputand sa astept atata timp am apelat la o alta institutie a statului, mult mai temuta.....iar dupa un telefon de-al lor la sediul firmei am aflat ca maine la ora 9 voi avea geamurile montate.....asta se intampla pe la ora 17:00....ca efect al telefonului respectiv....dupa aproximativ 40 de minute a sunat patronul firmei sa ma intrebe daca peste 20 de minute e cineva la adresa ca sa trimita pe cineva sa le monteze.....:D....si uite asa dupa 30 de minute erau la usa cu ele....si le-au montat de seara....nu au mai asteptat pana dimineata.....uimitor ce face un telefon dat de cine trebuie....

SI care e acea temuta institutie ? NU putem si noi apela la ea ? Ne lasi pe mainile tzepuitorilor ? :(

#8
angajatul

angajatul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 09.10.2005

 halford, on Sep 25 2007, 22:01, said:

SI care e acea temuta institutie ? NU putem si noi apela la ea ? Ne lasi pe mainile tzepuitorilor ? :(

Din pacate nu e ceva oficial :(.....ar fi fost bine sa existe ceva legal si la fel de eficient....dar se pare ca mai avem drum lung pana acolo.

Nu e vorba ca "va las pe mainile tzepuitorilor".....tocmai de-aia am si postat....ca sa se fereasca si altii

#9
bradu07

bradu07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 05.10.2007
Bai am luat si o mare teapa cu astia de ALUMIN KONIG .Cea mai de rahat firma , nu ca fac geamuri proaste ci ca te poarta cu vorba cate o saptamana de parca ar fi cat o zi de 8 ore lucratoare.Te amana de cred ca nici ei nu stiu cand mai vin sa-ti monteze geamurile. Nu pot sa cred cat de neseriosi sunt. Le-am platit ferestrele integral si nici nu te mai cauta.Daca nu le-am dat la telefoane de m-am saturat.Sper sa nu mai ia nimeni teapa de la ei .

#10
alealinus

alealinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2007
sunt in aceeasi situatie. A trecut o luna si nici nu vor sa auda de termopane. Le-am achitat suma integral...si dupa multe telefoane nimik. Ma voi duce la OPC poate reusesc astia sa faca ceva. Daca aveti alte solutii...........

#11
Andero

Andero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 593
  • Înscris: 01.02.2009
Solutia ar fi alte firme mai cunoscute in romania nu cele de la coltul blocului.

#12
alealinus

alealinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2007
Mai.....astia nici acum nu au venit.......Au trecut aproape 2 luni si nimic.........ii sun la 2 zile.......degeaba. Vreau si eu sa dau  un telefon la "acea institutie temuta" dar......nu cunosc pe nimeni. Solutiiii..........La OPC dureaza inca 30 zile. Of of, mai mai.

#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
hint: nu achitati banii integral la firmele de termopane. chiar daca ii aveti.

#14
alealinus

alealinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2007
Auziti faza tare!

Cei de la OPC mi-au zis ca.... e criza si au comenzi multe si angajati putini. Asa ca cine stie cand vor veni!!! ASTA DA RASPUNS!

#15
soarecu

soarecu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.08.2009
asa credeti voi dar sunt mana in mana cu cei de la opc asa ca nu rezolvati nimic doar cu opc de la bucuresti

Edited by soarecu, 04 August 2009 - 10:54.


#16
alealinus

alealinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2007
E vorba de OPC BRasov dar......la fel. Intr-adevar sunt mana in mana. Ii voi da in judecata pe acesti nesimtiti. Voi cum ati rezolvat ?

#17
alealinus

alealinus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.03.2007
AU VENIT........In sfarsit dupa telefoane si..........amenintari! Nu vreau sa mai aud vreodata de ei!

#18
gjordanro

gjordanro

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 259
  • Înscris: 04.08.2008

 alealinus, on 4th August 2009, 16:49, said:

AU VENIT........In sfarsit dupa telefoane si..........amenintari! Nu vreau sa mai aud vreodata de ei!

Inca nu ati invatat? Cat dai atata face! Detin firma de tamplarie dar...daca am promis la client ca ajung marti la 10.00 pai marti la 10.00 ajung. S-a intamplat sa lucreze oamenii pana dimineata la 5.00 sa termine comanda numai ca sa ajung la ora stabilita! Daca nu se ajunge la montaj ce sa mai zic de garantie de 8 sau 10 ani cum zic unii. Oameni buni, garantia nu poate depasi 2 ani! Garantia profilului de 10 ani este cu totul altceva dar toti profita si dau acest termen. V-a pacalit? Nu sunteti nici primii nici ultimii...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate