Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Acorduri Chitara

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
34 răspunsuri în acest subiect

#1
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 20.08.2004
Acorduri Chitara v1.0

este un mic generator de acorduri util incepatorilor in ale chitarii... si nu numai lor...

programul este extrem de simplu ( momentan  :P ), el generand doar niste banale acorduri...


in viitor vor fi implementate inca cateva chestii faine, dar astept si sugestiile voastre...

oricum... as vrea sa fac din el ceva super util pasionatilor de chitara... cu documentatie cu tot inclus in el... cu alte cuvinte as vrea sa realizez cu timpul un manual care sa poata ajuta pe multi... dar pana atunci sa ma rezum la v1.0...

printre ideile de viitor:

--> sunet / imagini
--> pozitionare sugerata a degetelor pe grif
--> interfata mult mai prietenoasa
--> mult mai multe acorduri
--> o documentatie inclusa

asadar... daca aveti vreo idee / sugestie e asteptata aici... de asemenea orice BUG intalniti sper sa mi-l semnalati (de asemenea daca cumva din graba si neatentie am gresit "pozitionarea" vreunui acord)


Date tehnice:

*) program realizat in VB6
*) acordurile de inceput au fost luate de pe site-ul prochitara


momentan am inclus doar aplicatia aici (ESTE O ARHIVA RAR CE CONTINE DOAR APLICATIA), deci neavand setup este necesar VBRUN60 instalat...


va multumesc anticipat...

Fișiere atașate



#2
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 20.08.2004
o mica scapare...

varianta initial postata aici nu aparea in Taskbar (mea culpa) si era cam stressant... asadar sorry si iata versiunea "reparata" :P

Fișiere atașate



#3
sigma

sigma

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 452
  • Înscris: 08.03.2005

Snappy, pe Mar 7 2005, 11:36, a scris:

o mica scapare...

varianta initial postata aici nu aparea in Taskbar (mea culpa) si era cam stressant... asadar sorry si iata versiunea "reparata" :P

<{POST_SNAPBACK}>


Bravo!

#4
NumeDeCod

NumeDeCod

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.544
  • Înscris: 11.03.2005
Ar fi frumos sa si cânte acordurile alea. Altfel ma uit ca pisica in calendar :huh:  si nici chitara n-am pt teste beta  :notangel:

Editat de NumeDeCod, 25 martie 2005 - 02:42.


#5
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 02.02.2005
excelent!!!
de mult cautam ceva de genul asta.
felicitari!

#6
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 20.08.2004
@sigma & @Skodaru --> merci

@NumeDeCod --> in curand (sper cat mai curand) va veni v2.0 cu multe acorduri noi si... daca voi avea de unde sa iau.. poate vor veni si sunete (pe asta nu o promit).. oricum... vor mai veni chestii faine si... utile (sper eu)


mai astept feedback

#7
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.227
  • Înscris: 15.10.2004
well done Snappy, simulator de chitara ... suna bine ;)
totusi sunetul cred ca face totul parerea mea   :rolleyes:
daca ai sunetele si ai nevoie de ajutor la implementare let me know or check my library ;)
mult succes in continuare.....
:wave:

#8
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 20.08.2004
mc RAZ

am sa arunc o privire pe acolo sa vad caci am nevoie de ceva pt sunet.. ceva mai... performant...

si daca am probleme am sa intreb...

#9
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.227
  • Înscris: 15.10.2004
SoundXMPlaydin librarie cred ca e exact ce cauti , cauta un program parca modplayer\studio sau nu mai stiu cum ii zicea , cu care poti face sunete format XM (FastTrackerModule), daca vad ca te "ti de treaba" si vrei poate iti fac un special build numai cu acea functie de sunet  B)

#10
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.058
  • Înscris: 02.02.2005
poate ar fi util sa specifice ce degete se pun pe grid. de ex. cerculetul care apare pe grid sa fie gol si in el sa apara un nr. 1 - aratator, 2 - mijlociu, 3 - inelar, 4 - ala micu'.
succes.

#11
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 20.08.2004

RAZ, pe Mar 25 2005, 09:50, a scris:

SoundXMPlaydin librarie cred ca e exact ce cauti , cauta un program parca modplayer\studio sau nu mai stiu cum ii zicea , cu care poti face sunete format XM (FastTrackerModule), daca vad ca te "ti de treaba" si vrei poate iti fac un special build numai cu acea functie de sunet  B)

<{POST_SNAPBACK}>


mc de suport RAZ... am sa ma uit la noapte pe libraria ta si in special pt XM-uri... si nu e rea ideea de XM... Fast Tracker e super, tot ce tre sa fac e sa gasesc un instrument (XI-uri parca erau) care sa sune identic-identic cu o chitara

Skodaru, pe Mar 25 2005, 11:06, a scris:

poate ar fi util sa specifice ce degete se pun pe grid. de ex. cerculetul care apare pe grid sa fie gol si in el sa apara un nr. 1 - aratator, 2 - mijlociu, 3 - inelar, 4 - ala micu'.
succes.

<{POST_SNAPBACK}>


asa e... trebuie si asta... asa cum am zis si in primul post va fi implementata in vers urmatoare ;) mc

#12
RAZ

RAZ

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.227
  • Înscris: 15.10.2004
:ewwpu: mi-am adus aminte, uite aici  un tracker\player bun ;)  :peacefingers:

have fun....

#13
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 20.08.2004
momentan stau foarte prost cu timpul liber si de aceea nu am mai avut timp de lucrat... oricum... nu uit de ceea ce am zis ca am sa fac... si chiar  am sa fac :P

#14
d force

d force

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 05.06.2004
salut  
nuj dak o sa ma iei in seama dar cred ca programu ar fi mai super dak ar avea pt fiecare acord majoritatea pozitiilor---cred ca stii ca aproape orice acord poate fi facut in mai multe pozitii !!!

io am avut mari probleme din cauza ca trebuia sa schimb acorduri care dupa cum le invatasem io erau la ceva distanta pe grif pana miam mi-am amintit ca pot face un acord in mai multe pozitii ;)

sper sa ma iei in seama !!:]

#15
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 20.08.2004
orice idee / sugestie este luata in seama si notata in carnetel daca e buna...

ca si celelalte de pana acum si a ta este una buna (10x) :) dar... e o singura problema... eu cam peste tot am gasit 1 singur model de pozitionare... daca tu imi poti arata un site sau ceva de genul unde sunt mai multe metode de pozitionare a degetelor, eu iti promit implementarea ei in viitor :)

Editat de Snappy, 02 aprilie 2005 - 20:39.


#16
d force

d force

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 05.06.2004
cred ca sunt alte situri mai "profesionale" unde poti sa gasesti astea dar asa in graba eu am gasit http://www.ukulelestrummers.com/  vezi acolo in stanga( first position , second position etc) .

sunt multe programe in genul celui pe care il faci u da dak o sa asculti parerile mai multor oameni poti sa il faci cel mai bun !! BAFTA !

#17
d force

d force

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 23
  • Înscris: 05.06.2004
iti mai sugerez www.all-guitar-chords.com sau dak vrei am eu o carte(e-book) incare sunt toate acordurile ( sau 90%din ele) si da pt fiecare 4 pozitii .
dak te intereseaza cartea zii si t-io trimit !!(are vreo 6 Mb ) :]

#18
Snappy

Snappy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 199
  • Înscris: 20.08.2004
mc de site-uri...

daca ai putea trimite cartea pe adresa [email protected] ar fi perfect - sa arunc si eu o privire prin ea ca sa vad ce si cum...

multumesc anticipat :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate